Ostatnie aktualności:
Dziś jest , roku

Dyrektor Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej ogłasza rekrutację na rok szkolny 2018/2019

Osoby chętne do skorzystania z naszych usług proszone są
o zapoznanie się z zasadami i kryteriami przyjęć oraz terminami postępowania rekrutacyjnego. Po wnioski można się zgłaszać w terminie 01.03.2018r. - 16.03.2018r. do kancelarii Miejskiego Przedszkola Samorządowego
w Suchej Beskidzkiej.
Rodzice dzieci uczęszczających proszeni są o złożenie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego
w naszej placówce w terminie do 20.02.2018r. ( u wychowawców grup)!

Uwaga!

Rodzice, którzy nie złożą deklaracji
w w/w terminie nie będą mogli liczyć
na miejsce w przedszkolu!


Załączone pliki:Bal przedszkolaków.

W Miejskim Przedszkolu Samorządowym w dniu 2 lutego dzieci bawiły się wesoło podczas balu karnawałowego. Przygotowane przez rodziców baśniowe stroje oraz kolorowo udekorowane sale zachęcały do aktywnej zabawy. Atrakcji było wiele. Już od samego rana w przedszkolu rozbrzmiewały wesołe melodie, a wolontariusze z WSTiE, z Ukrainy, przebrani za baśniowe postaci witali przedszkolaków i częstowali owocami. Potem w salach odwiedził je clown, który wprowadził trochę radosnego zamieszania i zachęcił do zabawy. Po śniadaniu odbyła się główna część balu. Radosnych i niezapomnianych chwil dostarczyły dzieciom zabawy i pląsy prowadzone przez wykwalifikowanego animatora firmy MUSIC SERWIS przy migających kolorowo, laserowych światełkach. Nie zabrakło przebojów, które dzieci znają doskonale. W przerwie zabawy dzieci udały się na krótki odpoczynek połączony z poczęstunkiem, zakupionym przez Radę Rodziców naszego przedszkola, który pozwolił zregenerować siły i wrócić do zabawy. Po obiedzie pojawili się znów wolontariusze z WSTiE. Poprowadzili zabawy i konkursy ze starszymi przedszkolakami. Przed odejściem czekała jeszcze jedna atrakcja - czekoladowa fontanna z owocami, obsługiwana przez wolontariuszki z ZS im. W. Witosa. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej imprezy, a szczególnie uczniom z ZS im. W. Witosa pod opieką Pani Lucyny Pacygi, którzy w ramach wolontariatu pomogli w dekorowaniu Przedszkola.

Zima w ogródku przedszkolnym.

Za oknami zrobiło się całkiem zimowo, pamiętając o zasadach bezpieczeństwa, nasi Przedszkolacy z tego powodu z radością uczestniczą w zabawach na świeżym powietrzu, korzystając z pięknej pogody i sporej warstwy śnieżnego puchu. Warto dodać, że nie zapominają także o obowiązkach miłośników przyrody i chętnie dokarmiają ptaki, dosypując regularnie do karminików ziarna.

Bal karnawałowy już blisko! Zapraszamy!

Jakie to ciekawe – wizyta w sklepie zoologicznym 22.01.2018r.

Kształtowanie dziecięcej wiedzy, umiejętności i przekonań dotyczących przyrody ożywionej jest najbardziej efektywne poprzez bezpośrednie poznawanie roślin i zwierząt. Dlatego należy stwarzać dzieciom okazje do gromadzenia osobistych doświadczeń, rozbudzania w nich potrzeby opiekowania się zwierzętami. Aby poszerzyć doświadczenia w tym zakresie, dzieci z grupy „Pszczółki” Miejskiego Przedszkola Samorządowego wybrały się na wycieczkę do sklepu zoologicznego. Z zachwytem oglądały znajdujące się tam zwierzęta, rozróżniały pokarm odpowiedni dla nich, poznawały ich zwyczaje. Niektóre przedszkolaki dzieliły się z kolegami swoimi doświadczeniami w zakresie opieki nad zwierzętami. Wycieczka ta dostarczyła dzieciom wielu pozytywnych emocji.

Zabawy na śniegu

Dzieci z grupy 4-5 l. „Misie” korzystając z zimowej aury śniegu i dnia „bez smogu” wychodzą na dwór i chętnie bawią się. Przedszkolaki lubią chodzić po śniegu, zostawiać zabawne ślady czy „odbijać aniołki”, a także lepić śnieżki i nimi rzucać w dal czy lepić bałwany. Podczas takich zabaw dzieci usprawniają małą i dużą motorykę, koordynację wzrokowo-ruchową, hartują się, a co najważniejsze czerpią ogromną radość z takich zabaw.

„Dzień Babci i Dziadka” w grupie „Zajączki”.

Była to bardzo miła i wesoła uroczystość. Dzieci z dużym zaangażowaniem przygotowywały się, aby zrobić niespodziankę swoim babciom i dziadkom i udało się. Pięknie recytowały wiersze, wspaniale tańczyły i obdarowały swoich „Dziadków” własnoręcznie wykonanymi upominkami. Dziadkowie zaś zasiedli przy elegancko nakrytych i udekorowanych stołach i z łezką w oku podziwiali swoje wnuki.

Dzień Babci i Dziadka w grupie „Motyli”

Dziadkowie, zaraz po rodzicach, są najważniejszymi osobami w życiu dzieci, darzą swoje wnuki bezwarunkową miłością, dzielą się z nimi swoją mądrością i własnym doświadczeniem. Dlatego Dzień Babci i Dziadka to jedno z najcieplejszych i najprzyjemniejszych uroczystości jaką organizujemy w przedszkolu dla swoich ukochanych osób. W tym roku, w dniu 22.01.2018 r. dzieci z grupy 3-4 latków „Motylki” gościły w przedszkolu Babcie i Dziadków. To na ich przyjęcie dzieci przygotowywały się od dłuższego czasu. Jako wyraz swojej wdzięczności za miłość, troskę i poświęcenie dla wnucząt, przedszkolaki przygotowały program artystyczny: recytowały wiersze, śpiewały piosenki okolicznościowe i tańczyły. Rodzice na tą okazję przygotowali dla gości słodki poczęstunek, a Pani dyrektor Izabela Juszczak złożyła wszystkim gościom serdeczne życzenia. Na koniec wszystkie dzieci wręczyły Babci i Dziadziowi upominek- kwiat wykonany własną dłonią. Wszystkim Rodzicom, którzy włączyli się w przygotowanie uroczystości serdecznie dziękujemy!

Dzień Babci i Dziadka w grupie Misie

Święto Babci i dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków.To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.W dniu 23.01.2018r. grupa 4 -5l " Misie" gościła ukochanych dziadków.Na wstępie Pani dyrektor Izabela Juszczak przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami i złożyła serdeczne życzenia babciom i dziadkom, dzieci wystąpiły z programem artystycznym.Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa,kierowane pod ich adresem. Po części artystycznej zaproszono babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy. Za okazałą pomoc i upieczenie ciast na tę okazję szczególne podziękowania kieruję do rodziców - Pani: Pauliny Najder, Haliny Kąkol, Kingi Nosal, Sabiny Stec, Barbary Sumera,Marty Chaja - Kubas .

„Dzień Babci i Dziadka u Krasnoludków”

Wyjątkowa uroczystość miała miejsce 22.01.2018r. w grupie Krasnoludków. Dzieci zaprosiły do przedszkola swoje babcie i dziadków, by uczcić ich święto. Od samego rana maluchy z niecierpliwością wyczekiwały swoich bliskich. Kiedy sala wypełniła się upragnionymi gośćmi, nasze trzylatki z radością i wielkim podekscytowaniem wkroczyły na scenę. Stres zniknął jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, a każdy maluch starał się wystąpić najpiękniej jak potrafił. Prosto z serca płynęły życzenia wyśpiewane w piosenkach oraz wyrecytowane w wierszykach. Na koniec inscenizacji dzieci zaprosiły swoje babcie i dziadków do wspólnej zabawy przy dźwiękach piosenki „Babciu, droga babciu”, następnie odśpiewały sto lat. Krasnalki podarowały bliskim laurki i wspólnie udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Mimo, że są najmłodszą grupą wspaniale sprostali wyzwaniu, pięknie występowali, odpowiednio się zachowywali, a przede wszystkim starali się sprawić jak najwięcej radości przybyłym gościom. Jeszcze raz życzymy Babciom i Dziadkom wszelkiej pomyślności, żyjcie nam sto lat!

Dzień Babci i Dziadka w grupie "Biedronki"

Dzień Babci i Dziadka to jeden z najmilszych dni w przedszkolu. Sprawia ogromną radość nie tylko Babciom i Dziadkom lecz także wnukom, które z radością i zaangażowaniem przygotowują niespodzianki, by zaskoczyć swoich najbliższych. Ważne, że takie spotkania pogłębiają więzi emocjonalne z najbliższą rodziną, uczą dzieci sposobów wyrażania uczuć oraz szacunku dla osób starszych. W grupie "Biedronki" dzieci przygotowały przedstawienie "Jasełek", okolicznościowe wiersze i piosenki, życzenia oraz pamiątkowe laurki. W dniu 18 stycznia zgromadzili się licznie zaproszeni goście i z uwagą obejrzeli program artystyczny, który wywołał wzruszenie, radość i uśmiech na twarzach. Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoich wnuków i wielkimi brawami dziękowali za występy. Dopełnieniem uroczystych spotkań był poczęstunek przygotowany przez rodziców. Atmosfera była uroczysta, podniosła i pełna radości. W ten sposób wnuki mogły wyrazić kochanym Babciom i Dziadkom swoją wdzięczność za trud włożony w ich wychowanie.

W przedszkolu miło i pożytecznie spędzamy popołudnie

Nasze przedszkolaki uczą się nie tylko podczas zajęć dydaktycznych lecz każda chwila spędzona tutaj jest pożyteczna i inspirująca. Uczymy się cierpliwości oraz rozwijamy motorykę małą budując z kubeczków wieże i piramidy oraz nawlekając drobne koraliki . Poznajemy szkolne zasady, grając w grę „Koziołek Matołek idzie do szkoły” - wiemy też, że niektóre, wybrane gry komputerowe są pożyteczne i sprzyjają uczeniu się oraz, że szkoła jest fajna!

Dzien Babci i Dziadka w grupie "Pszczółki"

W dniu 19.01.2018r. dzieci z grupy „Pszczółki” zaprosiły do przedszkola swoje kochane babcie i dziadków. Dzieci przygotowały dla nich specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełny uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. Po części oficjalnej dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki.

Dbamy o przyrodę – zbieramy makulaturę!

Rzeczywistość dnia codziennego każdego z nas zmusza do zwracania uwagi na przyrodę, na jej prawa i potrzeby. Dlatego kształtowanie świadomości ekologicznej i opiekuńczej postawy wobec przyrody powinno odbywać się od najwcześniejszych lat życia dziecka, a działania nauczycieli i rodziców już od wieku przedszkolnego są szansą kształtowania przyjaznych naturze postaw. Mając na uwadze ważne zadania edukacji ekologicznej Miejskie Przedszkole Samorządowe w Suchej Beskidzkiej już od wielu lat bierze czynny udział w zbiórce makulatury. W tym roku szkolnym pierwszy etap akcji (drugi etap planowany jest wiosną) mającej na celu zbiórkę makulatury został zorganizowany w miesiącach listopadzie i grudniu. W zbiórkę tegoż surowca wtórnego czynnie włączyli się rodzice naszych przedszkolaków, którzy pomagali dzieciom gromadzić makulaturę, a następnie dostarczyli ją do przedszkola. W akcji zbiórki makulatury brało udział 54 dzieci. Zgromadzono 2 632 kg makulatury, która została odebrana przez Rejonową Sortownię i Składowisko Odpadów Komunalnych w Suchej Beskidzkiej. Największą ilość makulatury w pierwszym etapie zebrały dzieci:

 • Lena B. – S. – 322 kg
 • Bartłomiej K. – 294 kg
 • Julia K. – 277 kg
 • Piotr P. – 255 kg

Zachęcamy do zbiórki makulatury, która odbędzie się już wiosną.

Konkurs „Babiogórska Szopka Regionalna” rozstrzygnięty!

Konkurs „Babiogórska Szopka Regionalna” odbył się już po raz siedemnasty. Organizowany jest on w dwóch etapach: gminnym i powiatowym przez Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej, Parafię Rzymskokatolicką pw. Matki Bożej Pocieszenia w Budzowie, Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów (etap powiatowy) oraz Miejski Ośrodek Kultury – Zamek w Suchej Beskidzkiej (etap gminny). Miejskie Przedszkole Samorządowe w Suchej Beskidzkiej brało udział w konkursie kolejny raz, a nasi wychowankowie odnieśli w nim duże sukcesy.

Na etapie gminnym w kategorii „szopka rodzinna”:

Nagrody główne otrzymali:

 1. Rodzina Wojtusia i Robercika R. oraz rodzina Kacperka W.
 2. Rodzina Bartoszka P.

Na etapie powiatowym w kategorii „szopka rodzinna”:

 1. Rodzina naszych wychowanków Wojtusia i Robercika R.
 2. Rodzina naszego przedszkolaka Kacperka W.

W dniu 21.01.2018 r. w Kościele Parafialnym w Budzowie całe rodziny odbierały nagrody wraz z dyplomami. Bardzo dziękujemy dzieciom i rodzicom za wkład i zaangażowanie w wykonanie pięknych prac i serdecznie gratulujemy!

Jasełka w grupie "Biedronki"

Święta już za nami, ale radosna atmosfera świąteczna nie opuszcza nas, a zwłaszcza w grupie "Biedronki". Dzieci przygotowały "Jasełka", które zaprezentowały swoim rodzicom w dniu 12 stycznia 2018r. W świątecznej scenerii: szopki, strojów przygotowanych przez rodziców - dzieci zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie, wokalne i taneczne. Śpiew kolęd, podkreślał świąteczny nastrój przypominał o tradycjach Bożego Narodzenia. Za ogromne zaangażowanie, odważne prezentowanie swojej roli i pracę aktorską dzieci zostały nagrodzone przez rodziców gromkimi brawami.

Wizyta pani doktor Joanny Leśniak-Mastej

W naszym przedszkolu wszystkie dzieci miały okazję spotkać się z panią doktor Joanną Leśniak- Mastej. Celem tejże wizyty było zachęcenie dzieci do dbania o swoje zdrowie i prowadzenie zdrowego stylu życia, poprzez promowanie zasad spożywania właściwych pokarmów oraz korzystania z ruchu na świeżym powietrzu. Pani doktor zwróciła uwagę na związek między chorobą a leczeniem i koniecznością przyjmowania lekarstw oraz zastrzyków. Dzieci miały niepowtarzalną okazję do zapoznania się z podstawowym sprzętem medycznym niezbędnym do badania.. Na koniec pani doktor podziękowała przedszkolakom za cierpliwość i żywe zainteresowanie tematem spotkania, oraz wręczyła wszystkim naklejki „Dzielnego Pacjenta”. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że w przyszłości wizyta dzieci w gabinecie lekarskim nie będzie budziła nieprzyjemnych uczuć.

„Babiogórska Szopka Regionalna”

Szopka to miniaturka betlejemskiej groty zaludnionej postaciami aniołów, pasterzy oraz wiernych składających hołd Narodzonemu Dzieciątku. Często nawiązuje ona swoim wystrojem do lokalnych pejzaży, zwyczajów czy realiów życia codziennego. Nawiązując właśnie do tych dawnych tradycji po raz kolejny został zorganizowany konkurs „Babiogórska Szopka Regionalna”. Jest on organizowany przez Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej, Parafię Rzymsko – Katolicką Matki Bożej Pocieszenia w Budzowie oraz Bibliotekę i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów. Odbywa się on w dwóch etapach: gminnym i powiatowym. Już po raz kolejny Miejskie Przedszkole Samorządowe w Suchej Beskidzkiej wzięło udział w tym konkursie. Na konkurs zostały zgłoszone trzy szopki w kategorii „szopka rodzinna”, które zostały wykonane przez całe rodziny naszych wychowanków: Kacperka W., Bartoszka P., Wojtusia i Robercika R. Rodzinom tych przedszkolaków składamy serdeczne podziękowanie za ich zaangażowanie w wykonanie szopek oraz życzymy wygranej zarówno na etapie gminnym jak i powiatowym.

Warsztaty edukacyjne „Powietrze”

Niedawno w naszym przedszkolu przedszkolaki z grup najmłodszych, tj: „Krasnale” i „Motylki”, miały okazję wziąć udział w niezwykle ciekawych zajęciach edukacyjnych, dotyczących roli powietrza w naszym życiu. Celem tego spotkania było rozbudzanie zainteresowań dzieci otaczającym nas światem, poznawanie niektórych właściwości, oraz sposobów wykorzystania powietrza za pomocą doświadczeń i obserwacji. Dzieci kształtowały umiejętność operowania oddechem podczas zabaw i ćwiczeń oddechowych, a także rozwijały wyobraźnię, inwencję i ekspresję twórczą. Przedszkolaki przekonały się o tym, że powietrze jest bez smaku, zapachu, oraz koloru. Wszystkie zabawy z powietrzem sprawiły dzieciom wiele radości.

„Żabki” w bibliotece

W dniu 02.01.2018 roku grupa 3 – 4 – 5 latków „Żabki” udała się z wizytą do Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej. Pani bibliotekarka oprowadziła nas po bibliotece, wytłumaczyła jakim miejscem jest biblioteka i w jakim celu się tutaj przychodzi oraz jak należy się tutaj zachować, aby nie przeszkadzać innym. Przedszkolaki dowiedziały się czym różni się biblioteka od księgarni oraz w jaki sposób można wypożyczyć książki. „Żabki” niechętnie opuszczały bibliotekę, obiecując, że już wkrótce znowu tutaj zagoszczą.

Serdeczne podziękowania składamy rodzicom, którzy z ogromną chęcią i zaangażowaniem sprzedawali stroiki i ozdoby świąteczne na kiermaszu:

Pani Paulinie Wierzbiak
Pani Marcie Pochopień
Pani Iwonie Jurek
Pani Bożenie Nowak- Stypuła
Pani Beacie Pilarczyk
Pani Ewie Polak
Pani Sylwii Kościelniak
Pani Anecie Pudełko
Pani Noemi Oleksy
Panu Łukaszowi Pieróg
Pani Elżbiecie Nelle

Wyniki konkursu na najpiękniejszy stroik lub ozdobę świąteczną

Bardzo dziękujemy dzieciom i rodzicom za wkład i zaangażowanie w wykonanie pięknych prac.

Kategoria: Praca wykonywana wspólnie z rodzicami:

 1. Zosia Pudełko z grupy „Żabki”
 2. Kacper Wątroba, z grupy „Pszczółki”
 3. Andrzej Stasik z grupy „Biedronki”

Kategoria: Praca wykonywana samodzielnie przez dziecko

 1. Milena Medwid, z grupy „Zajączki”

Wyróżnienia:

 • Filip Mamcarz z grupy „Motylki”
 • Bartłomiej Wróbel, z grupy „Zajączki”
 • Magdalena Wierzbiak, z grupy „Krasnale”
 • Kornelia Barzyczak, z grupy „Pszczółki”
 • Gratulujemy!

  Podsumowanie „Konkursu na najpiękniejszy stroik lub ozdobę świąteczną”, połączonego z kiermaszem bożonarodzeniowym

  W okresie przedświątecznym odbył się w naszym przedszkolu konkurs „Na najpiękniejszy stroik świąteczny lub ozdobę”. Wzięło w nim udział 54 dzieci z naszego przedszkola, które wykonały prace samodzielnie lub z pomocą rodziców. Dorośli wraz z dziećmi wnieśli wiele starań i pracy, aby powstały piękne stroiki i ozdoby choinkowe. 15 grudnia jury konkursu, w składzie naszej Pani Dyrektor, wszystkich nauczycieli i pracowników administracyjnych wybrało najpiękniejsze prace, które zajęły najwyższe miejsca. Następnie w dniach 18 i 19 grudnia odbył się w naszym przedszkolu kiermasz świąteczny, podczas którego sprzedawane były wszystkie prace, które wzięły udział w konkursie. Łącznie ze sprzedaży stroików i ozdób świątecznych uzyskano dochód w wysokości 731 zł. Część pieniędzy zostanie przeznaczona na zakupienie nagród dla wszystkich dzieci, które wykonały prace, a pozostałą kwotę przekażemy na leczenie ciężko poparzonego chłopca z naszego miasta. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w to bożonarodzeniowe dzieło, poprzez robienie stroików, ich zakup, czy też pomoc w sprzedaży, gdyż dzięki temu udowodniliśmy, iż potrafimy z siebie coś dać pomagając innym. Udział dzieci w przygotowaniu świątecznych ozdób oraz wystawienie ich na sprzedaż w celach charytatywnych sprzyja: rozwijaniu dziecięcej, twórczej inwencji i pomysłowości, nauce staranności w wykonywaniu oryginalnych ozdób, podtrzymywaniu i upowszechnianiu tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych, rozbudzenie w najmłodszych empatii i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka Tuż, przed samymi świętami , bo w dniach 21 i22 grudnia w naszym przedszkolu przeprowadzona została akcja sprzedaży sianka wigilijnego na cel charytatywny, który okazał się bardzo słuszny, gdyż cieszył, się dużym zainteresowaniem. Uzyskany dochód z akcji w kwocie 201 zł zostanie w całości przekazany na leczenie poparzonego chłopca. To budujące, że w zgiełku świątecznej krzątaniny zawsze można liczyć na dobroć ludzi wrażliwych na los potrzebujących.

  Rozstrzygnięcie postępowania


  Dyrektor Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej,
  ul. Mickiewicza 23, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. (0-33) 874-20-47,
  fax (0-33) 874-20-47,
  podaje do publicznej wiadomości rozstrzygnięcie przetargu nieograniczonego na realizację zadania pn.:
  „Dostawa produktów spożywczych do Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej ”

  Drodzy Rodzice!

  Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru
  przyniesie spokój i radość.
  Niech każda chwila Świąt Bożego Narodzenia
  żyje własnym pięknem,
  a Nowy Rok obdaruje pomyślnością i szczęściem.
  Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia!
  życzą
  Dyrektor oraz pracownicy
  Miejskiego Przedszkola Samorządowego
  w Suchej Beskidzkiej

  Sekret Świętego Mikołaja

  Tuż przed świętami Bożego Narodzenia gościliśmy w przedszkolu grupę uczniów Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa. Młodzież pod kierunkiem mgr Bogusławy Jurzak zaprezentowała pouczające przedstawienie "Sekret Świętego Mikołaja"- opowieść o przygodach rodzeństwa, które próbuje dowiedzieć się, skąd Święty Mikołaj bierze prezenty dla dzieci oraz dlaczego niegrzeczne dzieci również otrzymują prezenty. Rodzeństwo jest bardzo zdziwione, że Mikołaj nie zapomina nawet o dzieciach niegrzecznych. Sekret Mikołaja jest zaskakujący - przede wszystkim chodzi o to, że warto zrobić coś dobrego dla tych, których nie lubimy i nie wzbudzają naszej sympatii. Dobry uczynek może przemienić nawet tych, którzy naszym zdaniem nie zasługują na to.

  Spotkanie wigilijne w grupie „Pszczółki”

  Przedświąteczny czas skłaniał do pogłębiania relacji, chęci sprawiania bliskim przyjemności, składania życzeń. Rodzice dzieci z grupy „Pszczółki” przyjęli licznie zaproszenie do przedszkola na spotkanie świąteczne, które przygotowały dzieci wraz z wychowawczynią Barbarą Pająk. Przedstawiły Jasełka, a następnie zaprosiły rodziców do wspólnych zabaw. Dzieci poznały znaczenie symboli Świąt Bożego Narodzenia, kolędowały z rodzicami, bawiły się z nimi w zabawy relaksacyjne. Obdarowały również rodziców wykonanymi przez siebie upominkami. W dobrych nastrojach złożyliśmy sobie życzenia świąteczne.

  Zabawy świąteczne z rodzicami w grupie Żabki

  Okres Bożego Narodzenia to czas radości, oczekiwań i wzajemnych odwiedzin. Przedszkolaki z grupy „Żabki” zaprosiły swoich rodziców do przedszkola na „świąteczne zabawy”, które odbyły się w dniu 19.12.2017 roku. „Żabki” od rana z niecierpliwością czekały na swoich rodziców. I wreszcie rodzice zawitali w sali przedszkolnej. Spotkanie rozpoczęło się zabawami mającymi na celu integrację rodziców i dzieci, a prowadzone były metodami aktywnymi. Kolejno nastąpiło wspólne przystrajanie choinki, która znajdowała się w sali. Ale, aby nasza choinka była jeszcze piękniejsza „Żabki” ze swoimi rodzicami przystąpiły do wykonania białego łańcucha choinkowego. Po połączeniu elementów łańcucha dzieci ozdobiły choinkę, która teraz wygląda wspaniale. Spotkanie zostało zakończone wspólnymi życzeniami. „Świąteczne zabawy” sprawiły wiele radości zarówno dzieciom jak i rodzicom.

  „Zajączki w fabryce baniek”

  W radosnym okresie oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia dzieci uczęszczające do grupy 5 – 6 l. „Zajączki” były na wycieczce w Bęble w fabryce baniek choinkowych. Wycieczka miała na celu zapoznanie dzieci z technologią powstawania tych jakże pięknych ozdób choinkowych będących symbolem polskiej tradycji związanej z najpiękniejszymi świętami w roku. Poznały misterną pracę jaką jest rękodzieło i miały możliwość przekonać się, że pomysłowość i cierpliwość dają efekty w postaci bajecznych baniek. W zakładzie wzięły udział w warsztatach, w trakcie których własnoręcznie malowały oraz ozdabiały bombki. Wrażenia i emocje były bardzo duże, a dzieci z zaangażowaniem wykonywały ozdoby. W wycieczce towarzyszyli licznie rodzice, którzy na równi z dziećmi byli pełni wrażeń, a co najważniejsze, spędzili wspólnie chwile, które na pewno mile będą wspominać w czasie niejednych świąt.

  INFORMACJA Z OTWARCIA OFERT


  Dyrektor Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej,
  ul. Mickiewicza 23, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. (0-33) 874-20-47,
  fax (0-33) 874-20-47,
  podaje do publicznej wiadomości informację z otwarcia ofert do przetargu nieograniczonego na dostawę produktów spożywczych do Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej Pakiet VIII (owoce i warzywa)

  „Zajączki w ZS im. W. Witosa – świąteczne wypieki”

  W dniu 08.12.2017r. dzieci z grupy „Zajączki” skorzystały z zaproszenia do wzięcia udziału w wypieku świątecznych pierniczków w pracowni gastronomicznej ZS im. W. Witosa. W trakcie zajęć pracę dzieci wspomagali wolontariusze będący uczniami szkoły gastronomicznej. Przedszkolacy z radością i wielkim zaangażowaniem przystąpili do pracy przy wykonywaniu kolejnych czynności związanych z wypiekiem pierniczków. Każdy z nich miał okazję wałkować ciasto, wykrawać wybrane przez siebie kształty używając wielu foremek o różnych kształtach. W trakcie pieczenia, w czasie oczekiwania na ozdabianie swoich wypieków dzieci zostały poczęstowane ciepła herbatką. Wytworzył się miły radosny nastrój przedświąteczny, a unoszący się zapach tylko utwierdzał w przekonaniu, że zbliżają się najpiękniejsze w roku święta. Przy ozdabianiu ciasteczek dzieci wykazały się pomysłowością i z dużym zaangażowaniem wykonywały kolejne wzory. Dodać należy, że niektóre dzieci po raz pierwszy brały udział w wypieku świątecznych pierniczków. Zajęcia tego typu są okazją do współpracy oraz integracji ze środowiskiem oraz dają satysfakcję zarówno dzieciom jak i młodzieży udzielającej się w pracach na rzesz wolontariatu.

  Mikołaj środowiskowy w Naszym Przedszkolu

  W dniu 6.12.2017 do naszego przedszkola zawitały dzieci z okolic Suchej Beskidzkiej na spotkanie z Mikołajem. W tym dniu Mikołaj pomagał dzieciom w odnalezieniu swojego prezentu. Dzieci wraz z nim szukały prezentów po śladach znajdujących sie na ich emblematach. Wszystkim dzieciom sprawiało to duzo radości i uśmiechu, a także ich rodzicom. Każde z nich było ciekawe co dostało w prezencie. Po przebyciu drogi wyznaczonymi śladami dzieci odnajdywały dla siebie prezenty. Następnie Mikołaj zaprosił dzieci wraz z rodzicami do wspólnej zabawy. Spotkanie z Mikołajem zakończył wspólny poczęstunek.

  „Święty Mikołaj odwiedził przedszkolaków”

  Tegoroczne oczekiwania na wizytę św. Mikołaja w naszym przedszkolu wypełnione były emocjami. Dzieci starały się w pełni zasłużyć na wymarzone prezenty co motywowało je do dobrego zachowania oraz pomocy innym. Wszystkie swoje dobre uczynki przedstawiały w formie rysunków lub opisów na czerwonych serduszkach, a następnie umieszczały w specjalnie przygotowanych na tą okazje pudełkach. W działania te zaangażowani zostali rodzice przedszkolaków, dopingując dzieci do tej czynności oraz pomagając przy wykonaniu zadania. Mikołaj jak każe tradycja przybył do przedszkola w dniu 6 grudnia. Wszyscy przedszkolacy zgromadzili się na wspólnej sali, aby uczestniczyć w powitaniu zacnego świętego. W tym roku w organizację oraz przebieg tej, jakże ważnej imprezy w życiu dzieci włączył się wolontariat działający przy WSTiE w Suchej Beskidzkiej. Urocza elfinka prowadząca imprezę, wypowiadając wraz z dziećmi magiczne słowa wzywające Mikołaja sprawiła, że pojawił się w przedszkolu. Dzieci powitały go wierszem oraz piosenką. Ponieważ 6 grudnia jest dniem imienin Mikołaja, wszystkie dzieci odśpiewały tradycyjne sto lat dla solenizanta oraz wręczyły mu prezenty w postaci paczek pełnych serduszek z zapisanymi dobrymi uczynkami przedszkolaków. Ponieważ w naszym przedszkolu kształtuje się u dzieci postawy zgodne z wartościami jakimi jest pomoc potrzebującym, a tym samym uczula się je na trudny los zwierząt w czasie zimy nasz gość przekazał na ręce przedszkolaków prezent dla ptaszków w postaci worka pełnego ziaren słonecznika oraz karmnik. Dzieci postanowiły, że umieszczą karmnik w ogrodzie przedszkolny i będą systematycznie dokarmiać przylatujące tam ptaki. Po zakończeniu oficjalnej części powitania gościa, Mikołaj obdarowywał dzieci wspaniałymi prezentami. Czas oczekiwania na spotkanie z Mikołajem umilały dzieciom przybyłe z nim elfy, które przygotowały na tę okazję mnóstwo atrakcyjnych zabaw w formie pląsów, zabaw integracyjnych, zagadek oraz prac plastycznych. Wszyscy świetnie się bawili i na pewno ten dzień na długo zapisze się w pamięci zarówno dzieci, jak i wolontariuszy, którym serdecznie dziękujemy w imieniu dzieci za zaangażowanie oraz moc atrakcji dla przedszkolaków.

  OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU


  Dyrektor Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej,
  ul. Mickiewicza 23, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. (0-33) 874-20-47,
  fax (0-33) 874-20-47,
  ogłasza przetarg nieograniczony na realizację zadania pn.:
  „Dostawa produktów spożywczych do Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej –Pakiet VIII (owoce i warzywa)”
  Przedmiot zamówienia wg Wspólnego Słownika Zamówień (CPV):
  03100000-2,
  03220000-9.

  Barbórkowe spotkanie w przedszkolu 04.12.2017

  Grudzień jak zwykle obfituje w przedszkolu w ciekawe wydarzenia. Staramy się, aby dzieci miały możliwość poznawać środowisko społeczne poprzez różne formy. Pragniemy także integrować najbliższe dziecku otoczenie, czyli dom rodzinny i przedszkole. Szczególnie ważna jest dla dziecka możliwość udziału rodziców w życiu przedszkolnym. Dużą atrakcją dla dzieci była „barbórkowa” wizyta w przedszkolu taty Mikołaja z grupy „Pszczółki” – pana Łukasza Sochy, który przyniósł ze sobą wiele ciekawych eksponatów. Niezwykle interesująco opowiedział nam o pracy w kopalni. Dzieci z wielkim zaciekawieniem obejrzały filmy z przygodami Bolkai Lolka w kopalni, dowiedziały się, jak powstał węgiel i w jaki sposób dawniej go wydobywano. Miały także możliwość obejrzeć bryły węgla, soli kamiennej, jak również przymierzyć kaski górnicze. Nieocenionym pomocnikiem okazał się nasz konserwator - pan Włodek, który zaprezentował na sobie ubiór i wyposażenie górnika. To spotkanie na pewno zostanie dzieciom na długo w pamięci. Serdecznie dziękujemy panu Łukaszowi!

  Spotkanie z Ratownikiem Medycznym.

  Nieszczęśliwy wypadek może przydarzyć się wszędzie. Dlatego ważne jest, abyśmy potrafili udzielić pierwszej pomocy, gdy zajdzie taka potrzeba. Tego można nauczyć także przedszkolaków poprzez praktyczne zajęcia z osobami wykwalifikowanymi. W dniu 05 grudnia odbyły się zajęcia z ratownikiem medycznym, a brały w nich udział wszystkie przedszkolaki. Przez chwilę mogły poczuć się prawdziwymi ratownikami, gdy założyły koszulki ratownicze dostosowane dla "małych ratowników", rękawiczki lub, gdy wykonywały serię ćwiczeń praktycznych. Dzieci poznały strój oraz narzędzia pracy ludzi ratujących zdrowie i życie ludzi. Z zainteresowaniem oglądały zawartość torby ratownika, dowiedziały się, w jaki sposób udziela się pomocy w przypadku złamań, oparzeń, skaleczeń, zasłabnięć. W trakcie zajęć obserwowały, jak unieruchomić nogę w przypadku złamania, jak prawidłowo założyć opatrunek, mogły także samodzielnie założyć opatrunek misiowi, używając bandażu. Doświadczyły, jak działa koc ratunkowy z obu stron, zakładały kołnierz ortopedyczny. Nauczyły się, jaką pozycję przyjąć podczas zabiegu resuscytacji i solidnie ćwiczyły na małych misiach, potem na fantomie oraz dużym misiu. Zdobyte doświadczenia mogą przyczynić się w przyszłości do uratowania życia potrzebującemu.

  Teatrzyk Królowa Śniegu

  W pięknej scenerii, zapowiadającej zbliżającą się zimę, przedszkolaki obejrzały teatrzyk kukiełkowy "Królowa Śniegu" prezentowany przez aktorów teatrzyku ART CINEMA. Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły losy Gerdy, która szukała swego przyjaciela Kaya oraz determinację, z jaką prowadziła poszukiwania. Swym postępowaniem zaskarbiła sobie podziw i szacunek napotkanych postaci. Baśń podkreśla ogromne znaczenie przyjaźni, miłości oraz wytrwałości w dążeniu do celu.

  Warsztaty plastyczne- wykonywanie świec żelowych

  Niedawno w naszym przedszkolu odbyły się bardzo ciekawe warsztaty plastyczne, przeprowadzone przez przedstawicieli firmy Modra Sowa z Inowrocławia. Kreatywność dzieci była ogromna. Najmłodsze przedszkolaki samodzielnie projektowały kolorowe i pachnące świeczki żelowe w szklanych naczyniach, wykorzystując do tego rozmaite dodatki, tj: muszelki, rozgwiazdy, suszone kwiaty i owoce, kamyki oraz inne materiały plastyczne. Starszaki formowały różnorodne kształty świec z wosku, przez co rozwijały swoją wyobraźnię oraz kreatywność. Wśród dzieci widać było piękne i oryginalne pomysły oraz ogromne zaangażowanie w wykonywanie swojego dzieła. Te jakże piękne prace najmłodszych z pewnością wkrótce zostaną wykorzystane, jako prezenty dla swoich najbliższych.

  ZAWIADOMIENIE O ROZSTRZYGNIĘCIU POSTĘPOWANIA


  INFORMACJA Z OTWARCIA OFERT


  Dyrektor Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej,
  ul. Mickiewicza 23, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. (0-33) 874-20-47,
  fax (0-33) 874-20-47,
  podaje do publicznej wiadomości informację z otwarcia ofert do przetargu nieograniczonego na dostawę produktów spożywczych do Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej

  Wieczór andrzejkowy w grupie "Misie"

  W grupie 4-5l. „Misie” odbyło się spotkanie integracyjne pt. „Andrzejki”, które miało na celu zapoznanie dzieci ze zwyczajami i tradycjami andrzejkowymi, integrację dzieci i rodziców, wyrażanie uczuć i przeżywanie radości ze wspólnych zabaw i wróżb. Odpowiedni nastrój zapanował, po wspólnie wykonanych lampionach, które posłużyły m.in. za dekorację sali. Przedszkolaki i ich rodzice brali udział w konkursach, zabawach rytmiczno - ruchowych oraz różnych wróżbach, dzięki którym dowiedzieli się co ich spotka w przyszłości . Rozbawieni, naładowani magią wróżb i radośni przedszkolacy, rodzice i wychowawczynie, w tym dniu opuszczali przedszkole. Wszyscy mamy nadzieję, że andrzejkowe wróżby się spełnią.

  „Dzień kolorów”

  Za oknem szaro, mglisto, a w naszym przedszkolu wesoło i kolorowo. W dniu 27.11. 2017r. w naszym przedszkolu zagościła tęcza – siedem kolorów – siedem grup. Dzieci zamieniły się we wszystkie kolory tęczy. Każde dziecko w tym dniu miało założone ubranko w kolorze przydzielonym grupie, a dodatkowo nauczycielki ozdobiły ich główki kolorowymi emblematami. W trakcie wspólnych zabaw dzieci rozwiązywały zagadki o kolorach, świetnie bawiły się przy piosence „Kolory tęczy”, tworzyły tęcze z wcześniej pomalowanych pasków oraz zdobyły informacje na temat zjawiska powstawania tęczy na niebie. Zabawy przebiegały pod hasłem: „Bez kolorów byłoby smutno” więc kolorowe dzieci były radosne i uśmiechnięte. Chcąc podzielić się dobrym nastrojem z mieszkańcami miasta, wszystkie przedszkolaki przeszły barwnym korowodem na rynek miasta zachęcając do uśmiechu jego mieszkańców.

  Teatrzyk "Z kulturą na Ty"

  W czwartek 23 listopada aktorzy Teatru SKRZAT z Krakowa zaprezentowali przedszkolakom spektakl pt: "Z kulturą na Ty". Aktorzy w humorystyczny sposób przybliżyli dzieciom zasady kulturalnego zachowania w różnych sytuacjach. Cennych wskazówek udzielał pan leśniczy, który tłumaczył Ptakowi Cudakowi, liskowi oraz czarownicy, jak właściwie zachować się podczas powitania, że nie należy się z nikogo wyśmiewać oraz nie wolno głośno się zachowywać w pewnych miejscach i sytuacjach. Była to cenna lekcja dobrego wychowania.

  OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU


  Dyrektor Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej,
  ul. Mickiewicza 23, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. (0-33) 874-20-47,
  fax (0-33) 874-20-47,
  ogłasza przetarg nieograniczony na realizację zadania pn.:
  „Dostawa produktów spożywczych do Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej ”
  Przedmiot zamówienia wg Wspólnego Słownika Zamówień (CPV):
  03100000-2,
  15800000-6.

  Mały wolontariat w przedszkolu

  Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły.
  Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł,
  ale bezinteresownie wyciągają ręce i proponują swoją pomoc.
  I choć dobra robota nie potrzebuje pochwały my chcemy pochwalić się,
  naszą "przedszkolną rodziną", na którą zawsze możemy liczyć
  Wiemy, że więcej szczęścia jest w dawaniu niż braniu.

  W tym roku nasze przedszkole dołączyło do programu społecznego „Mały wolontariat”. Program ten, uczy dzieci wrażliwości społecznej oraz pomagania innym i odpowiedzialności za otaczający świat. Cały rok będziemy prowadzić różnorodne, aktywne działania na rzecz potrzebujących. Bezinteresowna pomoc jest wartością bezcenną, lecz niestety coraz bardziej zaniedbywaną w biegu dzisiejszego świata. Dlatego pragniemy wpoić dzieciom myśl, iż satysfakcja z ofiarowania komuś uśmiechu jest największym podziękowaniem i nagrodą za wykonaną pracę. Mamy też nadzieję zmotywować rodziców do współpracy z nami i wspólnych przygotowań prezentów lub zbiórek darów wraz z dziećmi.

  Czym jest "Mały wolontariat"? „Mały Wolontariat" to: pomysł na uwrażliwienie ludzi na otaczający świat, zachęta do budowy Planety Pomocy złożonej z czerwonych, zielonych, niebieskich, pomarańczowych, czarnych, żółtych, różowych, białych i brązowych poletek, przestrzeń, w której spotykają się dzieci i dorośli ze wszystkimi swoimi radościami, smutkami, troskami, marzeniami i planami, próba opowiedzenia, jak słuchać, patrzeć, przeżywać, działać i troszczyć się o siebie i innych. Jednym z elementów programu jest książka „Dobre uczynki Cecylki Knedelek". Zachęcamy do lektury i pomocy przy pomaganiu innym! Link do bloga Cecylki Knedelek a http://www.cecylkaknedelek.pl/

  Mały wolontariat w naszym przedszkolu już działa! W grudniu wszystkim pracownikom naszego przedszkola udało się zrealizować marzenie Amelki- dziewczynki z Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. Ks. Józefa Tischenra. Został „wykupiony” list do Mikołaja- który wspólnymi siłami skompletowaliśmy. Jesteśmy pewni, iż pomoc chorym dzieciom szczególnie w okresie świątecznym to również wielki prezent dla nas. Radość dawana innym daje podwójną satysfakcję.

  Drodzy Rodzice, Kochane Przedszkolaki!

  Już od środy 15 listopada można skorzystać z KĄCIKA WYMIANY KSIĄŻEK. Jaki jest jego cel? Propagowanie czytelnictwa wśród naszych dzieci. Bezpośrednie obcowanie z książką rozbudza u dziecka zainteresowania, rozwija wyobraźnię, wzbogaca zasób słów i wiadomości, motywuje do nauki czytania oraz pisania. Ponadto, ilustracje zawarte w książkach zachęcają wychowanków do opowiadania, kształtują percepcję wzrokową oraz rozwijają myślenie przyczynowo- skutkowe.

  „Kącik” czeka na Was w holu głównym naszego przedszkola. Znajduje się tam w pociągu specjalny „regulamin” wypożyczeń. Każdy będzie mógł podejść do kącika i sprawdzić, czy znajduje się tam bajka czy opowiadanie warte przeczytania. Lekturę będzie można zabrać ze sobą do domu i zapoznać się z nią, po czym należy ją odnieść z powrotem do kącika. Każde wypożyczenie prosimy notować w specjalnie przygotowanym do tego zeszycie ;) Zachęcamy do korzystania z naszej kolorowej biblioteczki. Ale to nie wszystko – jeśli w waszej domowej biblioteczce znajdują się książki, z których już się nie korzysta, można je przynieść do przedszkola i zostawić w KĄCIKU WYMIANY. Stąd każdy zainteresowany będzie mógł ją pożyczyć i przeczytać.

  A jak to się stało, że w naszym kąciku tak dużo ciekawych lektur? To wszystko za sprawą naszych przedszkolaków oraz starszych kolegów z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej- za co chcemy im serdecznie podziękować! :) Uczniowie przybyli do przedszkola wraz z bohaterami bajek, sprawdzając czy mamy wystarczającą wiedzę jak należy dbać o książki.

  Mamy nadzieję, że wymiana książek sprawi Wam wiele radości i przyjemności, ale nauczy Was też odpowiedzialności za wypożyczoną książkę.

  Pasowanie na przedszkolaka grupa "Motylki", "Żabki", "Zajączki" i "Pszczółki"

  Przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej z grupy „Motylków”, „Żabek”, „Pszczółek” i „Zajączków", które pierwszy rok uczęszczają do przedszkola, mają już za sobą ukończony okres adaptacyjny. Uwieńczeniem tego trudnego procesu była tradycyjna uroczystość „Pasowanie na przedszkolaka”, która odbyła się w dniu 14.11.2017r. Dzieci podeszły do tego z entuzjazmem, przez wiele dni pilnie uczyły się piosenek, wierszy i tańców, cierpliwie znosiły próby programu artystycznego. W dniu pasowania, przedszkolaki z pełną mobilizacją, stanęły przed swoimi rodzicami i zaprezentowały umiejętności, które zdobyły podczas dotychczasowego pobytu w przedszkolu. Po części artystycznej, pani dyrektor Izabela Juszczak dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka poprzez dotknięcie jego ramienia dużą kredką. Na twarzach przedszkolaków widać było powagę i trochę strachu, który jednak szybko ustąpił, a pojawiła się radośćz poczuciadobrze zdanego pierwszego życiowego egzaminu oraz z otrzymanego prezentu. Nowo pasowanym przedszkolakom życzymy wielu sukcesów, nowych przyjaźni i samych radosnych chwil spędzonych w przedszkolu!

  „Chcemy czystego powietrza”

  Dzieci uczęszczające do grup : „Zajączki” oraz „Pszczółki” wzięły udział w organizowanym przez Urząd Miasta happeningu z okazji obchodów Dnia Czystego Powietrza w naszym mieście. Przyłączyły się do przemarszu na płytę suskiego rynku i wraz z uczniami szkół podstawowych protestowały przeciw zanieczyszczaniu powietrza. W trakcie przemarszu eksponowały wcześniej wykonane transparenty obrazujące problem jakim jest smog. Działania takie mają na celu zwrócenie uwagi dzieci oraz dorosłych na problematykę ochrony środowiska a w szczególności na tematykę zanieczyszczenia powietrza oraz zachęcanie do podejmowania działań na rzecz jej ochrony. Celem jest również propagowanie wiedzy na temat dbania o czystość powietrza oraz kształtowanie postaw proekologicznych. Duże znaczenie ma również integracja dzieci przedszkolnych z środowiskiem lokalnym w podejmowaniu działań ważnych dla całej społeczności miasta jak również rozwijanie kreatywności najmłodszych poprzez wykonywanie transparentów wyrażających poglądy na temat ochrony środowiska. Każda praca w postaci transparentu została nagrodzona w trakcie spotkania podsumowującego happening , które odbyło się w Szkole Podstawowej nr1 w Suchej Beskidzkiej.

  Pszczółki w kręgu Orła Białego!

  W tym roku szkolnym nasze przedszkole bierze udział w projekcie edukacyjnym „Poszukiwacze przygód” zorganizowanym przez miesięcznik „Bliżej Przedszkola”. Projekt ten składa się z kilku mniejszych. Pierwszym w jakim grupa "Pszczółek" wzięła udział jest „W kraju Orła Białego”. Realizując projekt rozmawialiśmy nt. państwa polskiego. Słuchaliśmy opowiadania „Polska – symbole narodowe”. Uczyliśmy się na pamięć wiersza „Kto Ty jesteś? Polak mały” i śpiewalismy piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”. W ciągu całego tygodnia nauczyliśmy się jakie mamy symbole narodowe i poznaliśmy Hymn Polski. Analizowaliśmy co znajduje się na monecie i banknocie polski. A nasze starania zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami. A tym czasem już nie możemy się doczekać kolejnego projektu „W krainie magii świąt..."

  Wizyta stomatologa w przedszkolu

  Dziewiątego listopada w Miejskim Przedszkolu Samorządowym odbyło się spotkanie z lekarzem stomatologiem z Panią Danutą Fortuną. W ramach realizacji ogólnopolskiego programu „Akademia Aquafresh”. Pani Stomatolog opowiedziała dzieciom, jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej. Wyjaśniła Przedszkolakom, co należy robić, aby zęby jak najdłużej pozostały zdrowe. Uczyła prawidłowego mycia zębów, zachęcała do wizyty w gabinecie stomatologicznym, oraz zwróciła uwagę na prawidłowe odżywianie się; jedzenie owoców, warzyw i nabiału, a także o spożywanie twardych produktów. Podczas wspólnego oglądania filmu na DVD pt.: „Zdrowe ząbki”, dzieci po raz pierwszy zaznajomiły się z wyposażeniem gabinetu dentystycznego, zwłaszcza z fotelem dentystycznym. Pani Doktor na bieżąco odpowiadała na nurtujące przedszkolaki pytania. Podczas tej wizyty dzieci były bardzo zainteresowane tematem. Jak również wykazały się wiedzą z zakresu zdrowia i higieny jamy ustnej. Na zakończenie spotkania Przedszkolaki podziękowały Pani Doktor za wizytę. Obiecały na bieżąco odwiedzać gabinet dentystyczny ze swoimi Rodzicami.

  Spotkanie profilaktyczno - pedagogizujące z udziałem psychologa, rodziców oraz nauczycieli.

  W trosce o zdrowie psychiczne przedszkolaków oraz dbałość o właściwe postawy wychowawcze, w dniu 06. 11. 2017r. zorganizowano w przedszkolu spotkanie poruszające skutki niewłaściwego nadzoru nad korzystaniem przez dzieci z Internetu oraz kształtowanie właściwych postaw wobec urządzeń cyfrowych. Temat zaanonsowała dyrektor przedszkola Izabela Juszczak zachęcając rodziców, aby przy zakupie gier komputerowych dla dzieci zwracali uwagę na symbole PEGI, znajdujące się na opakowaniu. Symbole PEGI to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier stworzony dla rodziców, by pomóc im podjąć decyzję przy zakupie gier. Wskazują one kategorie wiekowe zgodnie z zawartością gry oraz poziomem rozwoju dziecka. To ważne, aby dzieci nie korzystały z gier zawierających agresję i brutalną przemoc, by nie uczyły wrogich zachowań wobec innych ludzi, rozwiązywania problemów przy użyciu siły oraz, że zabijanie to coś naturalnego. Kontynuacją tematu była prelekcja wygłoszona przez psycholog Panią Renatę Spisak - Sowę. Podkreśliła, jak ważną rolę w życiu i wychowaniu dziecka spełnia mądre i bezpieczne korzystanie z urządzeń cyfrowych oraz zainteresowanie rodziców tym, z czego korzystają dzieci. Mądre zabawy przy komputerze mogą spełniać wartość edukacyjną, czasem bogatszą od tej, którą chcemy przekazać. Natomiast gry dla kilkulatka nie mogą być jedynym ani podstawowym sposobem na zabawę. Najciekawsze przygody na ekranie nie zastąpią dziecku zabaw z rodzicami, rysowania, czy czytania książek. Aby zabawa przy komputerze nie była jedyną rozrywką, by dzieci nie uzależniły się od urządzeń cyfrowych to warto zachęcić je do różnych rodzajów aktywności.Spotkanie było również okazją do prezentacji krótkiego programu artystycznego w wykonaniu przedszkolaków, na które złożyły się: zabawy muzyczno-ruchowe, piosenki, tańce, oraz popis umiejętności języka angielskiego. Po zakończeniu prelekcji, której wysłuchała znaczna część rodziców, nauczyciele mieli możność skorzystania z konsultacji psychologa. Wszyscy uczestnicy otrzymali broszurki otrzymane od Państwowej Inspekcji Sanitarnej na temat zdrowego stylu życia.

  Akademia Aquafresh

  W zeszłym tygodniu w naszym przedszkolu już po raz kolejny odbyły się zajęcia z Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh”. Poruszone zostały na nich różne zagadnienia związane z profilaktyką stomatologiczną. Głównym celem prowadzonych zajęć było zwrócenie uwagi najmłodszych na konieczność dbania o higienę jamy ustnej oraz chęć wykształcenia nawyku codziennego mycia ząbków. Pszczółki zostały przeniesione w świat Pastusiowej Krainy, gdzie razem z Pastusiami uczyły się jak prawidłowo szczotkować ząbki i co robić, żeby były one lśniące i zdrowe. Poznały piramidę zdrowego żywienia. Dowiedziały się co należy głownie spożywać, aby zdrowe i silne, piękne ząbki. Spotkały się z Panią stomatolog, która przekazała najważniejsze informację jak przegonić Robaczka Próchniaczka. Pszczółki bardzo zaprzyjaźniły się ze swoimi szczoteczkami i pastami i coraz chętniej myją ząbki- bo wiedzą że zdrowie jest najważniejsze!

  Grupa "Żabki" w sklepie zoologicznym

  Grupa "Żabki" w dniu 25.10.2017 roku wyruszyła na wycieczkę do sklepu zoologicznego. Dzieci podziwiały "mieszkające" tam zwierzęta, ale również dowiedziały się, że można tutaj kupić różne akcesoria i pożywienie potrzebne do hodowli zwierzątek. Miały także okazję oglądać rybki, żółwia, myszki, papużki, króliki, chomiki, węża. Najwięcej radości sprawił dzieciom taniec papugi o imieniu Kokuś. Dzieci wróciły do przedszkola z nowymi wrażeniami i wiadomościami na temat zwierząt. Wiedzą, że opieka nad zwierzętami to nie tylko przyjemność ale i obowiązek.

  Podsumowanie akcji "Zbieramy kasztany i żołędzie"

  Najmłodsza społeczność naszego miasta - przedszkolaki, wraz z rodzicami - włączają się w organizowane akcje pomocy dla środowiska. Tym razem, już po raz kolejny uczestniczyły w zbiórce kasztanów i żołędzi. Zbierały wytrwale i najmłodsze, i te starsze, a wynik był imponujący - 142 kg. Zgromadzone zapasy zostały przekazane dla zwierząt do Nadleśnictwa Sucha Beskidzka. Należy podkreślić, że zbiórce dodatkowo przyświecała idea POMOCY dla zwierząt, związanej z przystąpieniem naszego Przedszkola do realizacji Programu Mały Wolontariat Cecylki Knedelek. To ważne, aby od najmłodszych lat kształtować u dzieci wrażliwość na potrzeby innych oraz poczucie odpowiedzialności w zakresie świadczenia pomocy dla potrzebujących. Czasem tak niewiele trzeba z naszej strony, aby drugiemu dać szczęście.

  Uroczystość „Pasowania na przedszkolaka” w grupie „Krasnale”

  Pierwszą ważną uroczystość w swoim życiu przeżyły dzieci z grupy „Krasnale” w dniu 27 października. Celem spotkania było przyjęcie do grona przedszkolaków nowo przybyłych dzieci, oraz tworzenie w przedszkolu atmosfery radości, przyjaźni i zaufania. Maluchy wystąpiły w kolorowych strojach krasnoludków przed licznie zgromadzonymi rodzicami. Dzieci ilustrowały ruchem treści piosenek, pięknie tańczyły, złożyły uroczystą przysięgę a także zaprezentowały piosenkę w języku angielskim. Przedstawiony przez nich program artystyczny został nagrodzony gromkimi brawami przez wzruszonych, a zarazem dumnych rodziców. Całość dopełniła pani dyrektor Izabela Juszczak, która swoim „zaczarowanym” ołówkiem uroczyście pasowała każdego przedszkolaka, po czym powiedziała: ” Przedszkole jest drugim domem dla dzieci”. Podczas uroczystości pasowania maluchy swoim zachowaniem potwierdziły, że dobrze czują się w przedszkolu. Na pamiątkę tej ważnej chwili, każde dziecko otrzymało książeczkę z życzeniami. Na sali panowała miła atmosfera, która z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci i rodziców.

  Wierszobranie

  W październiku dzieci uczestniczyły w interaktywnym spotkaniu z aktorem TEATRU WŁASNEGO, Panem Grzegorzem Stanisławiakiem. Na wstępie dzieci poznały znaczenie słów nierozłącznie związanych z teatrem, jak: aktor, scena, sufler, widownia, a następnie wzięły czynny udział w prezentacji wiersza J. Tuwima "Rzepka" oraz "Pali się" J. Brzechwy. Udział w spektaklu dostarczył dzieciom wiele radosnych przeżyć oraz doskonałą zabawę.

  Uwaga ogłoszenie!

  Teatrzyk "Przygody Okruszka"

  W październiku odwiedzili nasze przedszkole aktorzy teatru "Skrzat". Zaprezentowali dzieciom baśń pt.: "Przygody Okruszka". Główny bohater przebył długą, drogę do czarnoksiężnika, aby uratować krainę. W czasie wędrówki spotkał wielu przyjaciół, którzy wspierali go w realizacji zadania. Dzięki wielkiemu sercu i przyjaciołom pokonał czary, a złego czarnoksiężnika zamienił w dobrego.

  Jesienne plony

  Za oknem jesienne mgły, z drzew opadają kolorowe liście, zwierzęta przygotowują zapasy na zimę, również w naszym ogródku przedszkolnym widać urok tej pory roku. Przedszkolaki ostatnio mogły podziwiać swoje plony, zasadzone wczesna wiosną. Dzieci przez kilka miesięcy systematycznie pielęgnowały, podlewały rośliny i uważnie obserwowały ich cykl rozwojowy. W czerwcu zebrane zostały pomidory, sałata, poziomki i rzodkiewka. W październiku buraki, seler, pietruszka i liście mięty. To cenne doświadczenie przede wszystkim zaowocowało jednak rozbudzeniem dziecięcej ciekawości otaczającą przyrodą oraz w wiele wartościowych spostrzeżeń i wniosków. Wszystkie warzywa zostały uroczyście przekazane na ręce naszej wspaiałej szefowej kuchni, która codziennie przygotowuje z pozostałymi paniami pyszne, zdrowe, pełne witamin i wartości odżywczych dania. Niedługo grządki przykryje śnieg a młodzi sympatycy przyrody już myślą co takiego zasadzą gdy nadejdzie wiosna.

  Trening Seido Karate w ogrodzie przedszkolnym

  Do Miejskiego Przedszkola Samorządowego zaproszono sportowca - znanego trenera Saido Karate pana Piotra Michulca, który bardzo chętnie przyszedł wraz ze swoimi podopiecznymi i przedszkolakom zaprezentował trening na świeżym powietrzu. Wychowankowie p. Piotra ubrani w piękne kimona nie tylko wykazali się aktywnością fizyczną, ale również wiedzą na temat uprawianej dyscypliny. Przybliżyli młodszym kolegom, że Karate jest to sztuka samoobrony, nauka o samodyscyplinie i samokontroli. Seido Karate jest oparte na trzech podstawowych zasadach: szacunku, miłości i posłuszeństwie. Głównym celem uczęszczania na treningi jest rozwijanie mocnego ciała, co wpływa na zdrowie, pewność siebie i dobre samopoczucie. Poza umiejętnościami fizycznymi wzmacnia charakter. Na zakończenie chętne przedszkolaki miały możliwość czynnie uczestniczyć w treningu co okazało się wielkim przeżyciem dla niektórych. Ten piękny jesienny dzień spędzony z karatekami na długo utkwi w pamięci przedszkolaczkom.

  Las w jesiennej szacie

  Dzieci z grupy „Zajączki” były na wycieczce w lesie, aby przekonać się jak wygląda on jesienią. Wycieczka była szczególnie atrakcyjna, gdyż towarzyszyli dzieciom przedstawiciele Nadleśnictwa w Suchej Beskidzkiej, którzy zaprosili nas na ścieżkę edukacyjną. W trakcie spaceru po jesiennym lesie dzieci rozpoznawały drzewa po ich liściach i owocach ucząc się ich nazw oraz wyglądu. Zajęcia prowadzone były metodami aktywnymi, dzięki którym przedszkolacy poszukiwali darów jesieni, porównywali ich wygląd, wielkość oraz kolory. Za każde dobrze wykonane zadanie czy rozwiązanie zagadki dzieci były nagradzane przygotowanymi przez pana leśniczego nagrodami. Same zadawały wiele pytań dotyczących leśnej przyrody oraz opowiadały o swoich leśnych przygodach. Nie pominięto również tematu ochrony przyrody oraz bezpieczeństwa w lesie. Wycieczka była bardzo udana, o czym świadczył świetny nastrój dzieci oraz postanowienie, że za jakiś czas znowu wybiorą się do lasu – zawarły umowę z panem leśniczym, że wrócą tu na wiosnę.

  Co można zrobić z warzyw?

  Dzieci z grupy 4-5l „Misie” poznając warzywa i ich wartość odżywczą podawały swoje propozycje potraw „Co można zrobić z warzyw?”. Przedszkolaczki wymieniały różne potrawy, ale najczęściej wymieniana była „sałatka”. Wychowawczyni zaproponowała abyśmy w przedszkolu na zajęciach wykonali sałatkę jarzynową, dlatego przydzieliła zadania do wykonania wspólni z rodzicem – ugotować warzywa, zapakować do plecaczka: fartuszek, deseczkę, nóż oraz przyprawy . Dzieci bardzo się cieszyły z wykonywanych samodzielnie czynności: obierania, krojenia, mieszania, doprawiania oraz degustacji sałatki . Na podsumowanie dzieci wypowiadały się na temat, jaka jest sałatka? –smaczna, kolorowa, warzywna, zdrowa…

  PRZEDSZKOLACY POZNAJĄ ZASADY RUCHU DROGOWEGO

  Wychowanie komunikacyjne jest ważnym elementem edukacji w Miejskim Przedszkolu Samorządowym w Suchej Beskidzkiej. Treści programowe tego wychowania dzieci poznają w różnych sytuacjach , miedzy innymi podczas wycieczek i spacerów po najbliższej okolicy. Wtedy przedszkolaki w sposób praktyczny zaznajamiają się z zasadami poruszania się po chodniku i przejściach dla pieszych. W ramach podsumowania wiedzy z zakresu edukacji komunikacyjnej i współpracy z suską policją w przedszkolu pod koniec września zorganizowano spotkanie z funkcjonariuszami z Wydziału Ruchu Drogowego z Suchej Beskidzkiej. Opowiadali oni dzieciom o swej trudnej i niebezpiecznej pracy. Zapoznali je z wyposażeniem radiowozu, sygnałami alarmowymi , działaniem radiostacji oraz sprzętem do pracy Policjanta . Odpowiadali na pytania i przestrzegali dzieci przed nierozważnym poruszaniem się po drogach bez opieki dorosłych, uświadamiali jaką rolę pełni policjant w ruchu drogowym.

  Teatrzyk "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków"

  W dniu 21 września dzieci obejrzały teatrzyk kukiełkowy pt. "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" w wykonaniu aktorów teatru ART CINEMA. Znana i popularna bajka zachwyciła dzieci, które z wielkim zainteresowaniem śledziły losy Śnieżki i jej oddanych przyjaciół - krasnoludków. Pomimo wielu niebezpieczeństw grożących jej ze strony złej macochy, to jednak zwyciężyło dobro i miłość. Z bajki płynęły również dla dzieci ważne przesłania: aby nie otwierać drzwi nieznajomym oraz nie przyjmować żadnych, nawet kuszących, podarunków.

  Sprzątanie Świata 2017

  Dzieci z naszego przedszkola wzięły czynny udział w akcji porządkowania najbliższej okolicy pod hasłem „Nie ma śmieci-są surowce”. Ze względu na warunki atmosferyczne, akcja została przesunięta o kilka dni. Przedszkolaki zostały uświadomione o ich odpowiedzialności za najbliższe środowisko naturalne (teren wokół domu, przedszkola itp.). Wszystkie grupy wzięły udział w tej szczytnej akcji, widoczne było zaangażowanie każdego wychowanka, wychowawczyń oraz całej obsługi naszego przedszkola. Dzieci z najmłodszych grup uczyły się segregować śmieci do poszczególnych pojemników w salach przedszkolnych, a dzieci z grup starszych porządkowały zieleńce wokół przedszkola.

  Pomimo tego, że otoczenie przedszkola utrzymywane jest w czystości, przedszkolaki będą pamiętały, aby segregować śmieci i zawsze dbać o środowisko, w którym najczęściej przebywają. Przy tej okazji zachęcono wszystkich przedszkolaków wraz z rodzicami do udziału w konkursie na prace przedstawiające ponowne wykorzystanie odpadów. W konkursie wzięła udział liczna grupa wychowanków naszej placówki, a ich prace były bardzo kreatywne i pomysłowe. Każdy uczestnik konkursu został nagrodzony.

  Nagrody główne otrzymali:

  1. Zuzanna Wójcik, gr. „Żabki”
  2. Andrzej Stasik, gr. „Biedronki”
  3. Marcel Adamek, gr. „Zajączki”
  4. Tymoteusz Dobosz, gr. „Misie”
  5. Kacper Wątroba, gr. „Pszczółki”
  6. Lilianna Kurek, gr. „Zajączki”
  7. Zuzanna Stalmach, gr. „Misie”
  8. Oskar Pituła, gr. „Misie”
  9. Bartosz Pieróg, gr. „Biedronki”
  10. Patrycja Paluchowska, gr. „Biedronki”

  Wyróżnienia otrzymali:

  1. Julia Stec, gr. „Misie”
  2. Piotr Kąkol, gr. „Misie”
  3. Amelia Żądło, gr. „Pszczółki”
  4. Julia Ferdek, gr. „Pszczółki”
  5. Robert Rusin, gr. „Zajączki”
  6. Lilianna Pater, gr. „Zajączki”
  7. Dominik Świerkosz, gr. „Biedronki”
  8. Bartosz Nieciąg, gr. „Pszczółki”
  9. Wojciech Rusin, gr. „Motylki”

  Bardzo dziękujemy dzieciom i rodzicom za wkład i zaangażowanie w wykonanie pięknych prac.

  PARK ZAMKOWY

  Dzieci z gr. 4-5l. „Misie” wybrały się na wycieczkę do parku zamkowego w celu obserwacji przyrody porą jesienną. Pogoda dopisała przedszkolakom w piękny poniedziałkowy poranek. „Misie” miały możliwość oglądania drzew i krzewów, słuchały śpiewu ptaków, zbierały kasztany i żołędzie oraz na łonie natury bawiły się w „Berka”.Do przedszkola wróciliśmy zmęczeni za to z okazami natury, którymi udekorowaliśmy kącik przyrody w naszej sali.

  Dzień Przedszkolaka

  Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka przypada 20 września i właśnie tego dnia przygotowaliśmy dla naszych solenizantów wiele atrakcji by móc wspólnie cieszyć się tym wspaniałym świętem.

  Każdego przedszkolaka przywitała radosna muzyka rozbrzmiewająca na korytarzu oraz kolorowe balony rozwieszone przy wejściu. Zdecydowana większość naszych podopiecznych przebrała się w bajkowe stroje i tym samym w salach zagościły piękne wróżki, królewny i czarodziejki, oraz dzielni piraci i rycerze a nawet zwierzątka, owoce, warzywa i wiele wiele innych. Po śniadaniu nie brakowało wspólnych tańców i zabaw. Solenizanci musieli wykazać się m.in. rozpoznawaniem za pomocą zmysłu smaku i dotyku wybranych owoców, celnością rzutów woreczkiem do obręczy, znajomością kolorów w języku angielskim, spostrzegawczością oraz równowagą. Grupy z wielkim zaangażowaniem prezentowały przygotowane transparenty i hasła. Wszyscy znakomicie poradzili sobie z zadaniami i otrzymali upominki dla całej grupy i Odznaki Wzorowego Przedszkolaka, które razem udekorowane zawisły na wystawie prac. W naszej "przedszkolnej rodzinie" zawsze staramy się o dobrą atmosferę i samopoczucie.

  Drodzy Rodzice!

  Serdecznie witamy w nowym roku szkolnym 2017/2018!
  Wakacje już za nami, pełni zapału do pracy i dobrego humoru wracamy do naszego przedszkola by razem przeżyć wiele ciekawych i miłych chwil.

  Każda z grup zapoznała się z nową salą oraz zasadami w niej panującymi i rozpoczęła nową wspólną przygodę.
  Zarówno "maluszki" jak i "starszaki", chętnie podejmują wspólną zabawę w kącikach tematycznych jak również w ogrodzie na świeżym powietrzu.

  Ogłoszenie

  „JEDZENIE DLA KOTA I PSISKA Z PRZYTULISKA”

  Trwa zima i zwierzęta z Przytuliska Harbutowice potrzebują pomocy w przetrwaniu tego trudnego okresu. W związku z tym w Miejskim Przedszkolu Samorządowym tak jak co roku ogłaszamy zbiórkę:

  • papierowych ręczników,
  • środków piorących i myjących,
  • karmy w puszkach dla kotów i psów.

  Zebrane przez przedszkolaków rzeczy należy składać do pudełek umieszczonych przed salami - każde dziecko, które wesprze akcję zostanie odznaczone „ORDEREM PRZYJACIELA ZWIERZĄT”.

  Ogłaszamy również międzygrupowy konkurs- ta grupa która nazbiera najwięcej karmy i środków czyszczących, otrzyma specjalny dyplom POMOCNIKÓW ZWIERZĄT.

  Akcja trwa do 27.01.2017r.
  SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE NASZEJ AKCJI!!!

  Tradycje świąteczne w grupie "Misie"

  Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia niosą z sobą niepowtarzalne chwile, utrwalają znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

  W grupie "Misie" czas przygotowań do Świąt wypełniony został wykonywaniem świątecznych dekoracji, nauką pastorałek i kolęd, przystrajaniu choinki oraz pieczeniem pierniczków. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem wykrawały pierniczki, dekorowały je, pomagały przy estetycznym pakowaniu. Podczas spotkania w gronie rodzinnym w dniu 21 grudnia bawiły się z rodzicami podczas opowieści ruchowej "Wyprawa po choinkę". Radość panowała podczas zabaw i tą radość zanieśli wszyscy do swoich domów.

  OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU


  Dyrektor Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej,
  ul. Mickiewicza 23, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. (0-33) 874-20-47,
  fax (0-33) 874-20-47,
  ogłasza przetarg nieograniczony na realizację zadania pn.:
  „Dostawa produktów spożywczych do Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej –Pakiet IX (ciastka)”
  Przedmiot zamówienia wg Wspólnego Słownika Zamówień (CPV):
  03100000-2,
  15800000-6.

  INFORMACJA Z OTWARCIA OFERT ZAWIADOMIENIE O WYBORZE OFERTY NAJKORZYSTNIEJSZEJ

  „Ogłoszenie o wszczęciu postępowania"


  Dyrektor Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej
  ul. Mickiewicza 23, 34-200 Sucha Beskidzka , tel. (0-33) 874-20-47,
  fax (0-33) 874-20-47,
  ogłasza przetarg nieograniczony na:
  „Dostawa produktów spożywczych do Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej”
  Przedmiot zamówienia wg Wspólnego Słownika Zamówień (CPV):
  03100000-2
  15800000-6

  ZMIANA TREŚCI SIWZ INFORMACJA Z OTWARCIA OFERT ZAWIADOMIENIE O WYBORZE OFERTY NAJKORZYSTNIEJSZEJ

  Spotkanie świąteczne w grupie „Biedronki"

  W czwartek 22 grudnia 2016 roku w grupie 5 – latków „Biedronki” odbyło się spotkanie świąteczne z rodzicami. Celem spotkania była integracja ze środowiskiem rodzinnym dzieci, a motywem - kultywowanie tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. W trakcie spotkania dzieci zaprezentowały program artystyczny nawiązujący do narodzenia Jezusa oraz zwyczajów bożonarodzeniowych. Wspólnie z rodzicami, nauczycielami oraz Panią dyrektor śpiewały kolędy przy tradycyjnej choince. Prezentowały tańce oraz składały życzenia najbliższym. Niewątpliwą atrakcją były życzenia oraz piosenki świąteczne w języku angielskim w wykonaniu przedszkolaków. Na koniec dzieci wraz z rodzicami wykonywały świąteczne ozdoby . Wykorzystując wspólna inwencję twórczą ozdabiały drewniane aniołki tworząc wspaniałe dekoracje. Spotkanie przebiegło w wyjątkowo miłej, radosnej i rodzinnej atmosferze.

  „Bóg się rodzi, moc truchleje...” również w naszym przedszkolu.

  Uroczystość Jasełek od wielu lat wpisana jest do kalendarza uroczystości organizowanych w naszym przedszkolu.  Podtrzymując tradycję również i w tym roku dzieci z grupy 5,6latków „Pszczółek”  postanowiły zrobić miłą niespodziankę świąteczną  i wszystkich wprowadzić  w atmosferę świąt Bożego Narodzenia poprzez przedstawienie historii narodzin małego Jezuska.

  Jasełka obejrzeli rówieśnicy oraz młodsi koledzy i koleżanki, nie zabrakło również pań woźnych, pań kucharek oraz pana konserwatora. To jedna z nielicznych uroczystości, kiedy cała społeczność przedszkola: dorośli i dzieci mają okazję się wspólnie spotkać. Ale przecież powód też jest wyjątkowy- dzisiaj w Betlejem, wesoła nowina, Panna porodziła Syna!

  Przy dźwiękach kolęd i pastorałek dzieci wprowadziły prawdziwie wesoły i świąteczny nastrój. Mali aktorzy we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale na tle  bożonarodzeniowej dekoracji – stajenki z Józefem, Maryją i Dzieciątkiem. Dzieci z dużym przejęciem i poświęceniem wiernie odtworzyły swoje role. Zwłaszcza maluchy z wielkim zaciekawieniem przypatrywały się aniołom, pasterzom i innym postaciom. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania i prezentów, a także świątecznych życzeń od pani dyrektor Izabeli Juszczak, które dzieci miały za zadanie zanieść swoim bliskim.

  Jasełka w grupie „Pszczółek”.

  Gdy opłatkiem się łamiemy,
  to życzymy bliskim
  żeby pokój był na ziemi
  i niósł radość wszystkim.
  Żeby słońce nam świeciło,
  raj był naokoło,
  żeby ludziom tutaj było,
  dobrze i wesoło.

  Takie życzenia składały dzieci z grupy „Pszczółek” swoim bliskim podczas spotkania z rodzicami z okazji Bożego Narodzenia, które odbyło się 20 grudnia 2016r. A okres Bożego Narodzenia to niewątpliwie czas wyjątkowy, pełen radości, refleksji, nadziei i serdecznych spotkań w gronie najbliższych.

  Świąteczny nastrój podkreślały niecodzienne stroje dzieci, bożonarodzeniowa dekoracja sali - stajenka z Józefem, Maryją i Dzieciątkiem oraz figury Trzech Króli wykonane przez mamę Kacperka, za co serdecznie jej dziękujemy. Mali artyści z dużym przejęciem prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne. Wszystkim aktorom należą się ogromne pochwały za zaangażowanie, perfekcyjnie recytowane wierszyki, kolędy i pastorałki, dzięki którym stworzyły wspaniałą, świąteczną atmosferę i podbiły serca całej widowni.

  Po przedstawieniu dzieci przypomniały sobie i bliskim znaczenie bożonarodzeniowych symboli, a także rozwiązywały świąteczne zagadki. Było gwarno i wesoło. Wierzymy, że wspólne świętowanie było miłym wstępem do rodzinnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia.

  SPOTKANIE OPŁATKOWE W GRUPIE „MOTYLKI”

  Święta Bożego Narodzenia jest najpiękniejszym okresem w ciągu roku, na który czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Towarzyszy im wyjątkowa atmosfera, sprzyjająca wspólnym spotkaniom i kolędowaniu. W Miejskim Przedszkolu Samorządowym w Suchej Beskidzkiej, 20 grudnia 2016 roku, w grupie „Motylki” było szczególnie ciepło, radośnie i przytulnie. Przy pięknie udekorowanej choince odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyli wychowankowie, dyrekcja, nauczyciele oraz rodzice. W świąteczny nastrój uczestników spotkania wprowadzili zebranych gości mali artyści, którzy z tej okazji zaprezentowali specjalny program artystyczny. Dzieci przedstawiły wszystkim zaproszonym gościom program słowno – muzyczno – taneczny, który sprawił, że magiczna, świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim. Podczas spotkania nie zabrakło także życzeń, dzielenia się opłatkiem, kolędowania oraz wspólnej zabawy z rodzicami. Wydarzenie było doskonałą okazja do integracji społeczności lokalnej i dostarczenia dzieciom radosnych przeżyć.

  Warsztaty bożonarodzeniowe na Zamku.

  W związku ze zbliżającymi się świętami, 15 grudnia dzieci z grupy 5,6latków udały się na warsztaty bożonarodzeniowe do Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.

  Podczas prezentacji multimedialnej Pszczółki utrwaliły wiadomości na temat Bożego Narodzenia, a także wiele się dowiedziały o dawnych zwyczajach, legendach i tradycjach. Niewielu wie, że według wcześniejszych wierzeń Mikołajowi pomagały wilki, a nie elfy, czas Bożego Narodzenia spędzano tylko w towarzystwie domowników, a owies poświęcony w dniu św. Szczepana i rozsypany na polu miał zapewnić urodzajne zbiory.

  Po prezentacji, dzieci z dużym zaangażowaniem wykonywały papierowe ozdoby choinkowe, którymi następnie udekorowały grupową choinkę. Dzięki własnoręcznie wykonanym ozdobom nasze drzewko ma naprawdę niepowtarzalny wygląd.

  Uśmiechnięte buzie przedszkolaków świadczą o tym, czy warsztaty się podobały.

  Pszczółki są pracowite nawet zimą…

  Grudzień w grupie 5,6 latków rozpoczął się bardzo ciekawie.

  W związku ze zmianami jakie zachodzą za oknem, w naszej sali założyliśmy Kącik Zimy, gdzie dzieci gromadzą wszystkie materiały, które kojarzą się z tą wspaniałą porą roku: kasza, kokos, sól gruboziarnista- przypominają śnieg, kulki ze styropiany i pompony, watę, piórka, oczywiście białe jak puszysty śnieg, „oszronione” gałązki, cekiny, brokaty, mieniące się jak szron oraz dzwoneczki i grzechotki. Dzieci za pomocą tych przedmiotów utrwalają wiedzę na temat pory roku, a także ciekawie spędzają czas na zabawie tymi materiałami.

  Tym, co nieoderwanie kojarzy się z zimą, są Święta Bożego Narodzenia. A do świątecznych przysmaków zaliczamy pierniczki. 8 grudnia dzieci z naszej grupy samodzielnie wykonywały ciasteczka korzenne dla swoich najbliższych, które następnie kolorowo udekorowały. Po degustacji dzieci jednogłośnie orzekły, że ciasteczka smakują tak dobrze, jak wyglądają. Pieczenie było poprzedzone zabawami zmysłowymi w rozpoznawanie korzennych przypraw. Przedszkolaki teraz dokładnie wiedzą jak pachnie i smakuje kardamon, imbir, cynamon, czy goździk.

  Teraz pozostaje tylko odliczać dni do Świąt.

  Mikołajki na sportowo

  W przygotowania do święta "Mikołajek 2016" w Miejskim Przedszkolu Samorządowym zaangażowani byli Dyrekcja, Rodzice, wychowawczynie, obsługa oraz młodzież z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej, a to wszystko po to aby nami milusińscy przeżyli niezapomniany czas. Od rana w pięknie udekorowanym przedszkolu można było usłyszeć dźwięki świątecznych kolęd, pastorałek oraz piosenek o św. Mikołaju. Najważniejszy gość 6 grudnia wczesnym rankiem chodził po przedszkolu zostawiając za sobą ślady i prezenty w różnych częściach przedszkola. Dzieci młodsze ćwiczyły wspólnie z Mikołajem-sportowcem, któy promował wśród nich zdrowy i aktywny styl życia, natomiast grupy starsze brały udział w rywalizacji sportowej w zgodzie z zasadami fair play. Następnie dzieci tropiły ślady św. Mikołaja, szukając prezentów.

  Dzień 6 grudnia przepełniony był wieloma atrakcjami, z pewnością zapadł w pamięci przedszkolakom na długo, a radość z prezentów uwieczniona została na pamiątkowych zdjęciach.

  Spotkanie z Mikołajem w przedszkolu.

  Ponieważ przedszkole, to „Królestwo dzieci”, a święty Mikołaj kocha je wszystkie, postanowił także w tym roku obdarować prezentami również te, które jeszcze nie są przedszkolakami. W dniu 05.12.2016 r. w Miejskim Przedszkolu Samorządowym w Suchej Beskidzkiej odbyło się spotkanie „Mikołajowe” z dziećmi, które jeszcze nie uczęszczają do przedszkola. Aniołki, z którymi „Zacny święty” podróżuje po świecie witały małych gości wskazując im drogę do Mikołaja. W pięknie udekorowanej sali, przy dźwiękach nastrojowej muzyki, wytworzyła się atmosfera pełna radości. Dzieci uczęszczające do przedszkola, zaprezentowały młodszym kolegom, krótki program artystyczny wprowadzając zebranych w radosny nastrój oczekiwania. Pani Dyrektor Izabela Juszczak powitała sympatycznych gości oraz zaprosiła do wspólnej zabawy. Sędziwy święty, prócz obdarowywania najmłodszych podarkami, z wielką przyjemnością wziął udział w tańcach, zabawach oraz pląsach. Najwięcej radości dostarczyły dzieciom zabawy z chustą animacyjną. Nasi mali goście w trakcie pobytu w naszej placówce mieli okazję zwiedzić salę zabaw, pobawić się zabawkami, poznać przedszkole. Sądząc po radosnych minach maluchów spotkanie z Mikołajem właśnie w naszym przedszkolu bardzo im się podobało.

  Wycieczka do piekarni dzieci z grupy „Biedronki”

  30 listopada dzieci z grupy „ Biedronki” udały się na wycieczkę do piekarni „Machaczka”. Podczas niej miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza, poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Zobaczyły maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi, a pracownicy piekarni pokazywali sposoby zaplatania chałek, rogali, służyli informacjami na temat wypieku chleba.

  W piekarni wszystko było ciekawe: ogromne misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem, krajalnica i wielkie łopaty do wysadzania pieczywa. Największe wrażenie wywarł na przedszkolakach ogromny piec, który miał wiele poziomych drzwiczek. Dowiedzieliśmy się w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb. Na koniec dzieci zostały obdarowane pysznymi drożdżówkami.

  Dziękujemy właścicielom i pracownikom, dzięki którym możliwa była realizacja wycieczki do piekarni.

  W świecie bajek i wróżek – zajęcia „Pszczółek” w szkolnej bibliotece

  Ponieważ bardzo lubimy czytać książki, dlatego umówiliśmy się z paniami bibliotekarkami z Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum nr 1 na zajęcia czytelnicze. Dnia 24.11.2016r. o umówionej godzinie czekały na nas w szkolnej bibliotece panie: Bożena Leśniakiewicz i Halina Krzyśków. W baśniowej scenerii dzieci obejrzały pokaz magicznych sztuczek w wykonaniu uczennic tej szkoły, wysłuchały bajki, rozwiązywały literackie rebusy. Miały też możliwość rozwinąć swoje umiejętności plastyczne i pomysłowość, wykonując „czarodziejskie” różdżki. I wreszcie - każde dziecko stało się przez chwilę królem lub królewną w zamku. Niewątpliwie było to niecodzienne doświadczenie. Na koniec dzieci stwierdziły, że w tej bibliotece jest „super”.

  Serdecznie dziękujemy pani Halinie i pani Bożenie, które przygotowały nie tylko bardzo atrakcyjne zajęcia, ale również tworzą niezwykle ciepłą atmosferę.

  Pasowanie na starszaków

  W bieżącym roku szkolnym kolejne dzieci zostały uroczyście przyjęte do grona przedszkolaków. Dnia 28.11.2016r. przedszkolaki z grupy „Zajączki” i „Pszczółki” spotkały się, aby wspólnie wziąć udział w ślubowaniu czworga dzieci oraz pasowaniu ich na przedszkolaka, jak również wesołych zabawach tanecznych przy muzyce. Dzieci otrzymały na tę okazję ciekawe książeczki oraz emblematy. Do udziału w uroczystości zaprosiliśmy również rodziców pasowanych dzieci.

  Witamy w społeczności przedszkolnej!

  Przy tej okazji wręczyliśmy upominki dzieciom, które wzięły udział w Przeglądzie Pieśni Patriotycznej, organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury Zamek. Przedszkole reprezentowali: Tosia Wrotniak, Paweł Kąkol, Ania Spyrczyńska i Kacper Wątroba.

  Gratulujemy!

  "Dokąd poszło zdrowie".

  To zabawne przedstawienie teatru "Skrzat", który przedszkolaki obejrzały w listopadzie. Treścią przedstawienia było zwrócenie uwagi na czynniki wpływające pozytywnie na nasze zdrowie: poddawanie się szczepieniom, podczas choroby zażywanie leków według wskazań lekarza, dbałość o zdrowe zęby, unikanie przejedzenia, zdrowe odżywianie oraz zdrowy styl życia - uprawianie sportu i unikanie siedzącego trybu życia przed telewizorem lub komputerem.

  Należy dodać, że profilaktyka prozdrowotna nie jest obca dzieciom. Towarzyszy nam na co dzień podczas różnych zajęć, a treści zdrowotne realizowane są w naszym przedszkolu zgodnie innowacją pedagogiczną oraz udziałem w projekcie "Szkoły promującej zdrowie".

  Spotkanie ze stomatologiem

  07.11.2016r. w ramach Akademii Aquafresh przedszkolaki miały okazję spotkać się ze stomatologiem dr. Danutą Fortuną- lekarzem z Miejskiej Przychodni Zdrowia. Spotkania z panią doktor i jej asystentką to już prawdziwa tradycja w naszym przedszkolu. A starszaki, dzięki corocznym wizytom, darzą prawdziwą sympatią miłych gości.

  Celem spotkanie była profilaktyka higieny jamy ustnej, a także oswojenie lęku przed wizytą w gabinecie stomatologicznym.

  Pani doktor opowiadała, czym zajmuje się dentysta i jak wygląda jego miejsce pracy. Przypomniała dzieciom o konieczności dbania o zęby, zachowania higieny jamy ustnej, odpowiedniej diecie i ograniczeniu spożywania słodyczy. Dokładnie wytłumaczyła, w jaki sposób myć zęby oraz jakiej używać pasty i szczoteczki.

  Na koniec spotkania dzieci serdecznie podziękowały za spotkanie i oczywiście zaprosiły gości na przyszły rok.

  Mali patrioci

  „Jesteśmy Polką i Polakiem,
  dziewczynką fajną i chłopakiem.
  Kochamy Polskę z całych sił,
  chcemy byś kochał ją i Ty i Ty”

  Tak śpiewali Ania i Kacperek z grupy Pszczółki i Tosia i Pawełek z grupy Zajączki na IX Festiwalu Pieśni Patriotycznej „To Polska- Moja Ojczyzna” organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Suchej Beskidzkiej. W dniu 03.11.2016r. nasze przedszkolaki zaprezentowały dwa utwory: „Jestem Polakiem” i „Historia Polski”.

  Ani, Tosi, Pawełkowi i Kacperkowi gratulujemy odwagi, by wystąpić przed tak dużą publicznością i umiejętności wokalnych. Dziękujemy też rodzicom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniach do konkursu.

  ZWIEDZANIE POCIĄGU "PAPIESKIEGO"

  Dzieci z grupy 3-4 latki "Motylki" w dniu 9.11.2016 (środa) zostały zaproszone na zwiedzanie Pociągu "Papieskiego", który znajduje się na stacji kolejowej w Suchej Beskidzkiej.

  Przedszkolaki zwiedziły jedyny taki egzemplarz pociągu w Polsce, wysłuchały nagranych słów naszego Papieża Jana Pawła II, oraz została im przybliżona osoba Papieża, po przez wyemitowany króciutki film.

  "Motylki" zostały również oprowadzone po Lokomotywowni, brały udział w krótkim szkoleniu odnośnie prawidłowego i bezpiecznego przechodzenia przez tory kolejowe w wyznaczonych do tego miejsach. Dzieci mogły również wcielić się w rolę prawdziwego kolejarza po przez przymierzenie czapki.

  Na zakończenie wizyty w suskiej stacji, przedszkolaki zostały obdarowane darmowym biletem, a także pamiątkowym wiatraczkiem.

  Dzień ten dzieci zapamiętają na długo, wyrażały swój zachwyt nad obserwowanymi atrakcjami i godnie znosiły trudności w poruszaniu się po pociągu.
  Za umożliwienie zwiedzania Pociągu "Papieskiego" serdecznie dziękujemy:

  • Dyrektorowi Oddziału Małopolskich Przewozów Regionalnych w Krakowie p. Andrzejowi Siemińskiemu,
  • Panu Andrzejowi Semikowi, dziadkowi Jasia T. za zaproszenie, oprowadzenie i opiekę nad naszą grupą.

  AKADEMIA AQUAFRESH

  W trakcie realizacji ogólnopolskiego programu edukacji zdrowotnej, związanego z profilaktyką dbania o jamę ustną zaprosiliśmy do Naszego przedszkola Panią Doktor Stomatolog Danutę Fortunę. Pani Doktor opowiedziała dzieciom o szczegółach pracy stomatologa, pokazała Przedszkolakom prawidłowy sposób mycia ząbków, a także wykonała badania przesiewowe w grupach starszych.

  Podczas zajęć z tego programu dzieci dowiadywały się o prawidłowym dbaniu zębów, uzyskiwały informację; skąd biorą się zęby, a także dlaczego należy zgłaszać się na systematyczne kontrole do stomatologa. Uwaga przedszkolaków została również skierowana na prawidłową dietę, która zapobiega niszczeniu zębów, dziąseł i szkliwa. W trakcie trwania zajęc dzieci został zaznajomione z filmem edukacyjnym pt.: "Zdrowe zęby".

  W trakcie trwania i realizacji programu dbania o zdrowe zęby w przedszkolu, ale też i w domu, wciągnięci byli również rodzice, którzy zostali zobligowani do wyposażenia dzieci w przybory do mycia zębów: szczoteczki, pasty do zębów dla dzieci, a także kubeczki.

  Wycieczka na cmentarz

  4 listopada tuż po święcie Wszystkich świętych dzieci z grupy „Biedronki” wybrały się na cmentarz, aby uczcić pamięć o zmarłych mieszkańcach naszego miasta. Pogoda była słoneczna, a więc obeszliśmy cmentarz dookoła, oglądaliśmy groby świątecznie ustrojone kwiatami, wieńcami oraz zniczami. Wracając do przedszkola, zatrzymaliśmy się i odczytaliśmy imiona i nazwiska na pomniku poświęconym pamięci poległych żołnierzy. Przedszkolaki zapaliły znicze na grobach żołnierzy, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny, a następnie wspólnie pomodliły się w ich intencji Z szacunku do miejsca i tradycji wszyscy zachowali się bardzo grzecznie i spokojnie.

  Program „Czyste powietrze wokół nas” w Miejskim Przedszkolu Samorządowym.

  To tytuł programu przedszkolnej edukacji antytytoniowej przeprowadzonego w naszym przedszkolu w terminie 24.-28.10.2016r. w grupach Biedronek, Pszczółek, Żabek i Zajączków.
  Założenia programu to m.in.:

  • profilaktyka szkodliwości dymu tytoniowego,
  • zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia i przebywania między palącymi papierosy,
  • przede wszystkim wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.

  Zgodnie z tymi założeniami dzieci wzięły udział w cyklu zajęć o charakterze profilaktycznym. Dzieci uczestniczyły w wycieczce, podczas której poszukiwały źródeł dymu, wykonały prace plastyczne nt. szkodliwości dymów, a także zapoznały się z piosenką o dinozaurze Dinusiu, który jest maskotką tego programu. 27.10.2016r. dzieci biorące udział w programie spotkały się podczas prezentacji multimedialnej podsumowującej wszystkie zajęcia. Dzieci w skupieniu słuchały prowadzącej, odpowiadały na pytania, rozpoznawały różne zapachy, określały przyjemne i nieprzyjemne oraz zastanawiały się, które z nich mogą im poważnie zaszkodzić, a następnie zaśpiewały piosenkę o Dinusiu. Na zakończenie spotkania dzieci bardzo grzecznie poprosiły swoich bliskich:
  „Nie pal przy mnie proszę!”.

  Misie z wizytą na Policji.

  Dla dzieci z grupy "Misie" wycieczka na Komendę Policji była niezwykłym wydarzeniem. Dowiedziały się wielu ważnych informacji o pracy policjanta, a przede wszystkim zobaczyły z bliska policjanta służby drogowej, radiowóz, samochód do przewożenia więźniów i psy policyjne. Obejrzały również ciekawy film edukacyjny, który uświadomił, jak należy zachować się w różnych sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu oraz, jak unikać takich sytuacji. Przypomniały numery alarmowe ważne dla ratowania zdrowia i życia człowieka. Zaciekawiły je narzędzia pracy policjanta śledczego, a szczególnie zdejmowanie odcisków dłoni, które zabrały sobie wraz z ważnymi numerami alarmowymi. Podsumowaniem wizyty na Komendzie Policji było spotkanie z komendantem, który wysłuchał, czego dzieci nauczyły się i obdarował je lizakami. W drodze powrotnej przez jezdnię przeprowadziła dzieci pani A. Rezler - policjantka, która sprawiła, że spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające.

  „ Jesteśmy już prawdziwymi przedszkolakami”

  W dniu 27.10.2016 r. dzieci z grupy „Krasnale” zostały oficjalnie przyjęte do grona naszych przedszkolaków. A to za sprawą dotknięcia każdego malucha „czarodziejskim ołówkiem” przez Panią Dyrektor Izabelę Juszczak . Na tę chwilę maluszki przygotowywały się od wielu dni pilnie i z wielką determinacją, chcąc pokazać rodzicom jak najwięcej zdobytych dotychczas umiejętności. Były wiersze okolicznościowe, piosenki ilustrowane ruchem, taniec „Walczyk dla małej muszki” oraz ulubiona zabawa rytmiczna „Jazda na motorach”. Z wielkim przejęciem maluchy przyrzekały spełniać zapisy „Kodeksu Przedszkolaka” i dzielnie starały się wytrzymać ciężar wielkiego ołówka, za co zostały docenione i nagrodzone. Każde dziecko otrzymało książkę, odznakę i kolorowego balonika z napisem „Jestem przedszkolakiem”, z którym dumnie pomaszerowało do domu. Uroczystość dostarczyła wszystkim obecnym wielu wzruszeń i pozytywnych przeżyć.

  Jesienne spacerki

  Dzieci 3-4 l. „Motylki” codziennie korzystając z jesiennej aury chodzą na spacery, przy okazji zbierając materiały przyrodnicze, którymi dzieli się z Nami bieżąca pora roku- Jesień. Zebrane dary jesieni stają się użyteczne także podczas codziennej nauki – liczenie kasztanów, układanie bukietów, dekoracja kącika przyrody, itd. Podczas jesiennych spacerów dzieci bacznie obserwują zmiany zachodzące w naturze; przygotowanie zwierząt do zbliżającej się zimy, utratę liści przez drzewa czy szybko zmieniającą się aurę.

  Pomysłowe zabawy „Piaskiem kinetycznym”

  Rodzice z grupy „Motylki” w tym roku szkolnym zakupili ciekawy materiał, umożliwiający kreatywną zabawę – Piasek Kinetyczny. Dzieci bardzo lubią bawić się piaskiem, który pobudza ich inwencję twórczą, a także usprawnia ich motorykę. Zabawa takim materiałem daje dzieciom wiele radości i rozwija ich wyobraźnię. Pragniemy wyrazić swoją wdzięczność wszystkim zaangażowanym w zakup pomysłowej nowości dydaktycznej, która przyczynia się do usprawniania małej motoryki oraz sprawia dzieciom wiele radości.

  Dzień owoców w Miejskim Przedszkolu Samorządowym w Suchej Beskidzkiej

  W Miejskim Przedszkolu Samorządowym w Suchej Beskidzkiej po raz kolejny odbyła się niespotykana uroczystość. Jak zwykle przedszkole promując nawyki zdrowego stylu życia, nawiązuje do innowacji pedagogicznej ( profilaktyka zdrowia z nastawieniem na ćwiczenia ruchowe, zdrowe żywienie oraz zdrowie psychiczne, prowadzące do fizycznej, duchowej i społecznej pomyślności). W tym szczególnym dniu udział wzięło 145 przedszkolaków. Dzieci od rana były częstowane śliwkami przez Kubusia Puchatka oraz Myszkę Miki . Następnie wszystkie przedszkolaki spotkały się w jednej z sal, gdzie radośnie świętowały ten niezwykły dzień, poprzez różnorodne zajęcia rytmiczno-ruchowe, tańce, owocowe zagadki, zabawy z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, rozpoznawały także owoce po zapachu, smaku, oraz dotyku. Uwieńczeniem imprezy był korowód ulicami miasta z kukiełkami owoców, który zachęcał przechodniów do zdrowego odżywiania. W każdą z tych imprez angażowane są całe rodziny, które wraz z dzieckiem przygotowują przebrania, eksponaty, gadżety .Szczególne podziękowania należą się wszystkim rodzicom, za to, że tak żywo współpracują z przedszkolem. Pani Dyrektor Izabela Juszczak powiedziała, że jest to bardzo wychowawcze spędzanie wspólnego czasu z całą rodziną. Ten dzień był inny niż wszystkie, dzieci miały okazję integrować się z sobą, a ich uśmiechy na twarzach stanowiły ocenę pomysłu organizowanej imprezy.

  Uroczyste otwarcie placu zabaw

  W dniu 17 października 2016 roku w Miejskim Przedszkolu Samorządowym w Suchej Beskidzkiej został uroczyście otwarty nowy plac zabaw dla dzieci. Było to możliwe dzięki staraniom Dyrektora i nauczycieli przedszkola, wsparciu Rady Rodziców, sponsorów oraz Burmistrza Miasta.

  Uroczystość rozpoczęła Dyrektor Izabela Juszczak od powitania zaproszonych gości, zebranych rodziców oraz podziękowań skierowanych do wszystkich, którzy przyczynili się do sfinalizowania tego przedsięwzięcia - szczególne panu Burmistrzowi za wsparcie finansowe i nowy chodnik w ogrodzie, rodzicom, sponsorom oraz nauczycielom i pracownikom MPS. Przewodnicząca Rady Rodziców pani Anna Medwid złożyła podziękowania za wsparcie w realizacji działań: Dyrektorowi przedszkola za inicjatywę i zaangażowanie, wszystkim rodzicom, nauczycielom oraz panu Burmistrzowi. W imieniu władz miasta głos zabrał sekretarz miasta pan Tadeusz Woźniak, który podziękował za wszelkie tego rodzaju inicjatywy podejmowane przez przedszkole wspólnie z rodzicami, Radzie Rodziców za wsparcie finansowe oraz dokonał otwarcia placu zabaw. Podkreślił, że jego zdaniem, z ośmiu placów zabaw na terenie miasta "ten plac jest najpiękniejszy". Potem nastąpiło przecięcie symbolicznej wstęgi, przejście kilkorga dzieci przez bramę oraz zjazd z nowej zjeżdżalni. W dalszej części uroczystości ksiądz Mateusz Bochenek dokonał poświęcenia ogrodu. Na zakończenie części oficjalnej wystąpiły dzieci przedstawiając krótki program artystyczny. Nauczycielki zaprosiły wszystkich do zabaw gimnastycznych przy muzyce. Tu należy dodać, że zabawy gimnastyczne towarzyszą wszystkim imprezom i uroczystościom organizowanym przez przedszkole dla wzmocnienia kondycji fizycznej i propagowania zdrowego stylu życia. Otwarto również bufet, gdzie można było kupić owocowe przekąski, dania z grilla, chleb ze smalcem, oscypki, napoje oraz ciasta, które na tak ważny dzień upiekli rodzice. Nowy ogród to urządzenia na placu zabaw - 3 zjeżdżalnie, w tym jedna z dodatkową poziomą drabinką do ćwiczeń zręcznościowych dla dzieci starszych, zabezpieczenia obok zjeżdżalni, piaskownice, bujak dla maluszków, urządzenia integracyjne, równoważnie, urządzenia do wspinania. To także nowe estetyczne ścieżki wybrukowane kostką, sfinansowane z budżetu miasta. Gromadzenie środków na nowy sprzęt było działaniem kompleksowym. Wiele środków finansowych pozyskano podczas imprez przedszkolnych, z podatku 1% dla szkoły, z kolędowania przedszkolaków oraz od rodziców, którzy wspierali imprezy na wiele sposobów. Znaczną kwotę na ten cel przekazał Burmistrz miasta Pan Stanisław Lichosyt, ze środków budżetu miasta. Również ogromny wkład w organizację imprez wnieśli sponsorzy przekazując produkty spożywcze oraz fanty, ze sprzedaży których powiększył się fundusz na zakupiony sprzęt. Przy tej okazji dziękujemy za pomoc przy organizacji uroczystości otwarcia placu zabaw:

  • Prezesowi Zarządu Panu Maciejowi Kastelik, Zakłady Mięsne Wadowice,
  • Prezesowi Zarządu Panu Michałowi Kołacz oraz Zarządowi Firmy Wielobranżowej "Sużyw",
  • Kierownikowi Oddziału Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, Pani Małgorzacie Mika, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej "Rokitnianka", Oddział Wadowice,
  • Pani Bogusławie Błachut, Zakłady Przetwórstwa Mięsnego "Błachut",
  • Panu Bronisławowi Kłósek, Firma Gallod Hurt,
  • Państwu Zofii i Stanisławowi Wąglom , Piekarnia Role,
  • Wszystkim rodzicom, którzy włączyli się w przygotowanie i przebieg imprezy.

  Teatrzyk "Jak Marysia mała słonko złapać chciała"

  W dniu 05 października gościliśmy teatrzyk "Skrzat", który zaprezentował wesołą opowieść o Marysi, która chciała złapać słonko. Przebyła długą drogę w siedmiomilowych butach, zakupionych u szewca za dwie złote monety. Na swojej drodze w poszukiwaniu słonka napotkała wiele przeciwności. Jednak upór w dążeniu do celu oraz dobrzy przyjaciele pomogli jej dotrzeć do słonka i osiągnąć upragniony cel.

  Pszczółki na wycieczce w lesie.

  Suskie przedszkolaki mają niebywałe szczęście, że mieszkają w tak ciekawej okolicy. Żyjąc w samym sercu gór niemożliwym jest nie odbyć wycieczki do lasu... i co tu dużo ukrywać narobić hałasu. Bo przecież tam gdzie są dzieci, jest też wesoło. Pomimo usilnych starań dzieciom z grupy Pszczółek nie udało się zachować ciszy, bo jak tu nie krzyknąć z zachwytu, kiedy się znajdzie grzybka, ślimaka albo ślady dzika. Pani Kasia, leśnik z Nadleśnictwa Sucha, bo to właśnie ona była przewodnikiem podczas wycieczki, która odbyła się 18.10.2016r. pokazała nam wiele ciekawych rzeczy i opowiedziała o zwyczajach zwierząt występujących na tym terenie. Nie udało się spotkać żadnego z nich, nie tylko z powodu okrzyków zachwytu, ale pewnie dlatego, że wszystkie już szykują się do jesieni, o czym świadczą kolorowe liście, grzyby i zmienna pogoda. Nasza wycieczka zakończyła się w parku zamkowym, gdzie dzieci nie mogły już powstrzymać emocji i spowodowały „deszcz liści”. Na koniec Pszczółki podziękowały Pani Kasi laurką i bukietem oraz umówiły się na kolejną wycieczkę, tym razem wiosenną.

  Spotkanie z muzyką poważną

  W dniu 27 września przedszkolaki wzięły udział w potkaniu z muzyką poważną, wykonywaną przez artystę grającego na skrzypcach. Spotkanie dostarczyło dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń i doświadczeń. Poznały budowę skrzypiec oraz smyczka. Poznały również terminy muzyczne, jak: legato, staccato, pizzikato. Dowiedziały się, co to polka, polonez, walc i kankan. Najbardziej uważne miały możliwość zatańczyć walca lub kankana. Wykazały się w tańcu niezwykłym wyczuciem. Na zakończenie pan wybrał najgrzeczniejszych uczestników spotkania - do dyrygowania Tosię, a do gry na skrzypcach - Hanię. Spotkanie cieszyło się wielkim zainteresowaniem - przedszkolaki uważnie słuchały i wykonywały zadania muzyczne, za które w nagrodę wybierane były do wykonania poszczególnych zadań.

  OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

  WSZYSTKO ZACZYNA SIĘ OD PRZEDSZKOLA!
  20 września przedszkolaki z naszego przedszkola świętowały Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Wszystkie dzieci przebrały się w bajkowe stroje i spotkały się wspólnie w jednej z sal po to, aby jak najprzyjemniej spędzić ten wyjątkowy dzień. Na wstępie Pani Dyrektor Izabela Juszczak złożyła życzenia i wręczyła prezenty dla każdego przedszkolaka. Następnie każda z grup zaprezentowała się na scenie tańcząc, śpiewając piosenki, recytując wiersze związane z tym szczególnym świętem, zaś tańcom i zabawom nie było końca. Każda z grup otrzymała „Odznaki wzorowego przedszkolaka”, które dzieci wspólnie udekorowały i powiesiły w swoich salach, po to, aby im przypominały, w jaki sposób należy się zachowywać w przedszkolu. Największą atrakcją okazał się korowód bajkowych przedszkolaków ulicami miasta z transparentami, w trakcie którego dzieci odważnie wykrzykiwały hasła związane z Dniem Przedszkolaka, a tym samym udowodniły , że to dla nich bardzo ważne święto. To był niezapomniany dzień pełen wrażeń i atrakcji i przyniósł on z pewnością wiele radości dla każdego dziecka.

  „Dzień Przedszkolaka każdy to wie
  Bawi się z nami kto tylko chce!”

  „Żabki sprzątają świat”

  Corocznie Miejskie Przedszkole Samorządowe w Suchej Beskidzkiej bierze udział w akcji „Sprzątania Świata”. Również w tym roku przedszkolaki brały czynny udział w tejże akcji, której hasło brzmiało „Podaj dalej… drugie życie odpadów”. Grupa „Żabki” czynnie włączyła się w tę akcję porządkując wyznaczony teren wokół przedszkola oraz wykonując wraz z rodzicami prace przedstawiające ponowne wykorzystanie odpadów. Szczególne podziękowania kierujemy do rodziców:

  • Zuzi W. za wykonanie „Żyrafy”
  • Bartoszka N. za wykonanie „”Alfabetu”
  • Izabelki S. za wykonanie kilku prac – „Wazonu z kwiatami, „Rakiety”, „Lokomotywy”, „Żabki” i „Małpki”.
  Wśród wyróżnionych prac znalazła się „Żyrafa”, a wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały upominki. Gratulujemy!

  Teatrzyk "Jaś i Małgosia"

  W dniu 16 września 2016 r. dzieci uczestniczyły w teatrzyku kukiełkowym prezentowanym przez teatr ze Starego Sącza pt. "Jaś i Małgosia". Ta znana i lubiana opowieść przypomniała dzieciom, że nie należy bez opieki dorosłych chodzić do lasu. Na przykładzie schorowanej Baby Jagi, która w szkole unikała zajęć sportowych i nie dbała o sprawność fizyczną - uświadomiła im, że należy uprawiać różne formy ruchu, które korzystnie wpływają na prawidłową sylwetkę, zdrowy kręgosłup i ogólną kondycję fizyczną.

  "Rośnij zdrowo na sportowo"

  Pod takim hasłem bawiły się dzieci w dniu 15 września 2016 r. Była to dla nich duża dawka ruchu przy muzyce, którą prowadził pan w przebraniu clowna. Dzieci aktywnie uczestniczyły we wszystkich zabawach naśladując lub wykonując czynności ruchowe. Wesołe miny świadczą o ich zadowoleniu z tej formy ruchu. W dodatku można było zdobyć nagrody za wygraną podczas konkursów, w których należało wykazać się sprawnością.

  Dzień Komisji Edukacji Narodowej w Miejskim Przedszkolu Samorządowym

  14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Tego dnia swoje święto mają nie tylko nauczyciele ale również wszyscy pracownicy szkól i przedszkoli. Również w naszym przedszkolu zapanował uroczysty nastrój pełen wzruszających życzeń i kwiatów. Po śniadaniu wszystkie dzieci spotkały się w jednej sali. Spotkanie prowadziła Pani Dyrektor, która zaczęła od złożenia życzeń każdemu pracownikowi przedszkola. Wszystkie grupy zaprezentowały krótki program artystyczny, który został nagrodzony brawami. Ponadto zostały rozdane pierwsze oceny w konkursie na „Najgrzeczniejsza grupę w przedszkolu”- w tym wyjątkowym dniu dzieci się postarały i wszystkie grupy otrzymały czerwone serca.

  Pszczółki odwiedzają Komendę Powiatową Policji.

  Jedną z najistotniejszych kwestii w wychowaniu przedszkolaków jest kształtowanie konieczności dbania o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. W związku z tym, dzieci z grupy Pszczółki w ramach realizowania tematu kompleksowego z Programu Profilaktyki: ”Potrafię zachować się w stosunku do obcych”, odbyła w dniu 11.10.2016r. wycieczkę do Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej. Dzieci miały okazję zaprzyjaźnić się z prawdziwymi policjantami w mundurach. Wiele dowiedziały się o trudnej pracy policjanta, także w jaki sposób należy zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas podróży samochodem, jazdy rowerem, spaceru, podczas spotkania z groźnym psem, czy w razie zauważenia kradzieży. Dzieci zobaczyły wiele ciekawych rzeczy i zadały dużo mądrych pytań, na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi. Trudno ocenić, co wywołało największe wrażenie: spotkanie z komendantem, oglądanie radiowozu i quada policyjnego, robienie odcisków palców, czy też spotkanie z psem policyjnym. Jedno jest pewne, gdyby dziś przeprowadzić rekrutację do policji w grupie Pszczółek- nabór byłby 100%.

  Uwaga Rodzice! KONKURS NA NAJGRZECZNIEJSZĄ GRUPĘ W PRZEDSZKOLU

  Uwaga Rodzice!
  KONKURS NA NAJGRZECZNIEJSZĄ GRUPĘ W PRZEDSZKOLU
  rozpoczyna się już w październiku. Nasze przedszkolaki otrzymały następujący list od Pani Dyrektor i Wychowawczyń:

  Drogie Dzieci!
  W naszym przedszkolu ogłaszamy nowy konkurs- „Na najgrzeczniejszą grupę w przedszkolu”. Jest wśród Was kilka rozkicanych Zajączków, dużo rechoczących Żabek, wiele bzyczących Pszczółek. Nie brakuje także roztańczonych Motylków, rozbieganych Krasnoludków, czy rozchichotanych Biedronek i mruczących Misiów. Ale na szczególną uwagę zasługują Prawdziwe Aniołki, które są niezwykle grzeczne i należy się od nich uczyć. Każda grupa ma okazję naśladować tych „Najgrzeczniejszych” i podczas przedszkolnych spotkań zasłużyć na najwyższą ocenę. Trzymamy za Was kciuki!

  Zachowanie przedszkolaków będzie oceniane podczas składania imieninowych życzeń pracownikom przedszkola, teatrzyków, spotkań integracyjnych i innych ważnych uroczystości przedszkolnych. Dzieci będą otrzymywać znaczki: chmurka- popraw się, całus- dobrze, serce- wspaniale, przyznawane przez wszystkie nauczycielki. Wygrywa grupa, która zbierze najwięcej serc za swoje zachowanie. Tablica wyników znajduje się naprzeciwko kancelarii- zapraszamy do śledzenia przebiegu konkursu. Aha i najważniejsze! Grupa, która wygra konkurs otrzyma najwięcej zabawek do swojej sali, więc warto zawalczyć o I miejsce.
  Powodzenia!

  Wspomnienia z wakacji „Pszczółek”.

  Chociaż wakacje skończyły się już dawno temu, dzieci z grupy „Pszczółki” z Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej jeszcze we wrześniu wspominały letnie przygody. Poza pamiątkami każde dziecko zrobiło również dużo zdjęć z niezwykłych miejsc, które odwiedził. Kilkoro z nich wykorzystało piękne fotografie i stworzyło do nich niepowtarzalne ramki, by wziąć udział w IV Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym. Celem konkursu było:

  • kultywowanie tradycji i zwyczajów rodzinnych związanych ze wspólnym spędzaniem wakacji,
  • rozwijanie u dzieci umiejętności posługiwania się różnymi technikami plastycznymi,
  • promowanie talentów plastycznych przez umożliwianie prezentacji twórczości dzieci
  • rozwijanie u dzieci zainteresowania fotografią jako formy utrwalania rzeczywistości.

  Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 12 października. Informację o wynikach można znaleźć na stronie: http://samorzadoweprzedszkolebielsk.przedszkolowo.pl/konkursy oraz stronie internetowej „Bliżej Przedszkola” w zakładce konkursy. Na konkurs zostało przysłanych 190 prac z 71 placówek w Polsce. Komisja wyłoniła zwycięzców konkursu, kierując się kryteriami ustalonymi w regulaminie konkursu:

  • zgodność tematyki pracy z hasłem przewodnim konkursu,
  • pomysłowość, oryginalność i samodzielność wykonania ramki zdjęcia przez dziecko
  • estetyka wykonania całości pracy.

  Możemy pogratulować Aleksandrze Tokarz, która zajęła I miejsce.

  Dla wszystkich uczestników zostaną przygotowane dyplomy i nagrody.

  Sprzątanie Świata 2016

  Dzieci z naszego przedszkola wzięły czynny udział w akcji porządkowania najbliższej okolicy pod hasłem „Podaj dalej… drugie życie odpadów”. Przedszkolaki zostały uświadomione o ich odpowiedzialności za najbliższe środowisko naturalne (teren wokół domu, przedszkola itp.). Dwie najmłodsze grupy uczyły się segregowania śmieci w salach, a także przeznaczeniu poszczególnych pojemników na odpady. Pozostałe grupy wzięły udział w tej szczytnej akcji, widoczne było zaangażowanie każdego wychowanka, wychowawczyń oraz całej obsługi naszego przedszkola. Pomimo tego, że otoczenie przedszkola utrzymywane jest w czystości, przedszkolaki będą pamiętały, aby segregować śmieci i zawsze dbać o środowisko, w którym najczęściej przebywają.

  Dzieci zostały zachęcone do udziału w konkursie, którego tematyka jest bezpośrednio powiązana z ponownym wykorzystaniem odpadów. Istotne okazało się zwrócenie uwagi dzieci na coraz bardziej popularne re-użycie powstających odpadów. Spora grupa dzieci wraz z rodzicami zdecydowała się na udział w konkursie; przygotowano dużą ilość imponujących prac. Wybór poszczególnych laureatów okazał się bardzo trudny, jednak zdecydowano się na wyróżnienie poniższych prac:

  1. Piotr Kąkol, gr. „Motylki”
  2. Dominik Świerkosz, gr. „Misie”
  3. Zuzanna Wójcik, gr. „Żabki”
  4. Antonina Wrotniak, gr. „Zajączki”
  5. Kacper Wątroba, gr. „Pszczółki”

  Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, a także za wkład jaki codziennie wnosicie w troskę o Nasze wspólne środowisko.

  Podziękowanie

  Wszystkim zaangażowanym Rodzicom
  bardzo dziękujemy za aktywny udział w różnorodnych formach współpracy, pomoc w organizowaniu uroczystości, za okazywaną przez Państwa życzliwość i przyjazną dłoń, która nas wspierała w pracy podejmowanej dla dobra dzieci. Za serce, które pochyla się nad potrzebującymi pomocy oraz za wrażliwą duszę, która przynagla do czynienia dobra. Każdy najmniejszy gest pomocy był cennym darem.

  Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz dzieci z Miejskiego Przedszkola Samorządowego.

  2 MINI MARATON PRZEDSZKOLAKÓW O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA

  Już po raz drugi Miejskie Przedszkole Samorządowe w Suchej Beskidzkiej zorganizowało imprezę o charakterze sportowym - Mini Maraton o Puchar Burmistrza Miasta. Jej głównym celem było promowanie zdrowego stylu życia poprzez aktywne spędzanie wolnego czasu nie tylko wśród dzieci lecz także rodziców, seniorów oraz lokalnej społeczności.

  Impreza zorganizowana została w dniu 24.06.2015r. na Orliku, przy ogromnym zaangażowaniu dyrektora i pracowników przedszkola. Duży wkład w organizację wnieśli przedstawiciele instytucji wspierających imprezę: Burmistrz Miasta Pan Stanisław Lichosyt - fundator nagród dla przedszkola, firma "Cytrus", Firma Wielobranżowa Sużyw Sp. z o.o., FHU Mool Bis, Supermarket Bricomarche oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Suchej Beskidzkiej - Miasto - dbająca o stan bezpieczeństwa podczas imprezy.

  Imprezę rozpoczęła dyrektor przedszkola Izabela Juszczak od powitania przedstawiciela Urzędu Miasta, zaproszonych gości oraz rodziców, dzieci i wszystkich uczestników imprezy.

  Po przeprowadzonej rozgrzewce przez instruktora zajęć ruchowych fitness Firmy Nord Fit, dzieci kolejnych grup prezentowały na scenie sportowe wierszyki zagrzewające do biegu, a potem wraz z rodzicami i nauczycielkami stawały na starcie, by pokonać jedną długość boiska. Na mecie, wszystkie otrzymały nagrody za udział, co sprawiło im dużo radości. W biegu startowali także pracownicy przedszkola, zaproszeni przedstawiciele Klubu Seniora przy Miejskiej Świetlicy Profilaktycznej oraz dzieci uczęszczające do tej placówki. Biegły także mamy, a potem ojcowie przedszkolaków, którzy pokonali trzy długości boiska. Zwycięzcy poszczególnych biegów otrzymali atrakcyjne nagrody, m.in. żelazko firmy Bosch, mikser firmy Zelmer, deskę do prasowania i wiele innych. Przedszkolaki podziękowały gościom za przyłączenie się do działań na rzecz promocji zdrowia oraz poprawy kondycji fizycznej, wyrażając wdzięczność słowami wiersza. Wręczyły także medal „Przyjaciel dzieci” dla Pana Burmistrza na ręce kierownika Centrum Administracji Szkół Pani Beaty Gałuszki. Przedszkole otrzymało Puchar Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka za propagowanie działań sportowych

  Uczestników, którzy zjawili się na Orliku, nie odstraszyła słoneczna pogoda i wysoka temperatura. Zacienione miejsca zapewniały ochronę przed upałem, nie zabrakło też wody do picia. Wielką frajdę dzieciom sprawił prysznic, którym strażacy "kropili" dla ochłody oraz dmuchana zjeżdżalnia.

  „Wesołe zabawy z rodzicami w grupie Żabki”

  W dniu 22.06.2016 roku w grupie „Żabki” gościli rodzice, którzy zostali zaproszeni na „wesołe zabawy” ze swoimi dziećmi. Już od rana „Żabki” z niecierpliwością, ale i z radością wyczekiwały na swoich rodziców. W końcu rodzice pojawili się – rozpoczęły się wspólne zabawy w parach rodzic – dziecko metodą Weroniki Sherborne. Były to między innymi zabawy: „Lustro”, „Prowadzenie ślepca”, „Kto silniejszy”, „Tunel”, „Figurowe ludziki”. Wspólnym śmiechom i radościom w czasie zabaw nie było końca. Zdaniem rodziców wspólne zabawy przyczyniły się do pogłębienia więzi emocjonalnej z dzieckiem, dostarczyły mu radości, były okazją do zdobycia wiedzy o dziecku i poznania jego możliwości

  Zbiórka makulatury w Miejskim Przedszkolu Samorządowym w Suchej Beskidzkiej w roku szkolnym 2015/2016

  Jednym z wielu zadań edukacji ekologicznej jakie realizuje Miejskie Przedszkole Samorządowe w Suchej Beskidzkiej jest zbiórka makulatury. Odbywa się ona dwa razy w ciągu roku szkolnego: w okresie jesienno – zimowym oraz wiosenno – letnim. W roku szkolnym 2015/2016 zebrano łącznie 4 899 kg makulatury. W I etapie jesienno – zimowym zebrano 2 457 kg, a brało w nim udział 46 dzieci; w II etapie wiosenno – letnim brało udział 34 dzieci, a zebrano 2 442 kg makulatury. Największą ilość makulatury (łącznie w I i II etapie) zebrały dzieci:

  1. Rafał P. – 821 kg
  2. Emilka B. – 413 kg,
  3. Wiktoria D. – 320 kg.

  Zgromadzoną makulaturę odebrała od nas Rejonowa Sortownia i Składowisko Odpadów Komunalnych z Suchej Beskidzkiej, z którą nasze przedszkole dzięki życzliwości Pana Tomasza Siwca współpracuje już od kilku lat. Za pozyskane środki zostaną zakupione „niespodzianki” dla wszystkich dzieci, które brały udział w zbiórce makulatury. Serdecznie dziękujemy rodzicom naszych wychowanków za zaangażowanie w zbiórkę surowca wtórnego, jakim jest makulatura, a wszystkim dzieciom gratulujemy zdobytych „niespodzianek” i zachęcamy do kolejnej zbiórki, która odbędzie się już w nowym roku szkolnym w okresie jesiennym.

  Żegnamy już przedszkole – czas do szkoły

  Dobrze uczcie się w tej szkole,
  piątki, szóstki tam zbierajcie,
  a co dało wam przedszkole
  mocno w sercu zachowajcie.

  Cztery lata w przedszkolu minęły jak oka mgnienie i już pora na kolejny etap w życiu małego człowieka. Dnia 23.06.2016 roku odbyła się w grupie 5,6-latków „Pszczółki” uroczystość pożegnania przedszkola z udziałem rodziców i pracowników przedszkola . Młodsze dzieci pożegnały starszych kolegów, życząc im powodzenia w szkole, dobrych kolegów i wspaniałych przygód. Dyrektor Izabela Juszczak również złożyła dzieciom życzenia, a do rodziców skierowała serdeczne słowa podziękowania za współpracę, życzliwość i zaangażowanie w życie przedszkola. Starszaki po raz ostatni śpiewały i tańczyły dla nas w przedszkolu. Rodzice podziękowali nauczycielom za kilkuletnią pracę nad wychowaniem i kształceniem ich dzieci. Były to niewątpliwie wzruszające chwile dla nas wszystkich. Mamy nadzieję, że dzieciaki nie zapomną o nas i będą odwiedzali przedszkole. Życzymy im sukcesów w szkole!

  Mini-Olimpiada sportowa w hali sportowej w szkole

  Różne sporty uprawiamy
  i dlatego siłę mamy!

  Kierując się takim mottem, dzieci z dwóch najstarszych grup Miejskiego Przedszkola Samorządowego zaprosiły uczniów klas „0” z Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum do sportowych rozgrywek. Dnia 20.06.2016 roku w hali sportowej szkoły odbyła się Mini-Olimpiada sportowa, zorganizowana przez nauczycielki przedszkola: Barbarę Pająk i Annę Rumianek we współpracy z nauczycielem Tomaszem Kuligiem. Cztery drużyny rywalizowały ze sobą w 8 konkurencjach sportowych, wymagających różnorodnej aktywności ruchowej, koordynacji, zwinności i szybkości oraz celności rzutu. Wszystkie dzieci z wielkim zaangażowaniem starały się zdobyć jak najlepszy wynik dla swojej drużyny. Najszybszą okazała się drużyna „Pszczółek” z MPS. Jednak najbardziej liczyła się dobra zabawa i radość z pokonywania trudności. Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczestnikom za udział i świetną atmosferę.

  Dzień Mamy i Taty w grupie „Pszczółek”

  Bardzo lubimy gości w przedszkolu, tym bardziej, gdy są nimi rodzice naszych przedszkolaków. Na dzień 4 czerwca 2016r. zaprosiliśmy do przedszkola wszystkie mamy i tatusiów dzieci z grupy „Pszczółki” z okazji święta rodziców. Dzieci przygotowały na ten dzień inscenizację, piosenki oraz własnoręcznie wykonane upominki. Zaprosiły również rodziców do wspólnych zabaw, wymagających poczucia humoru, współpracy całej rodziny oraz sprawności fizycznej. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, mogąc gościć rodzinę w przedszkolu oraz wspólnie się bawić. Jeszcze raz życzymy rodzicom radości i dumy ze swoich dzieci, pogody ducha na co dzień oraz wielu możliwości do wspólnego spędzania z nimi wolnego czasu.

  Wygrana w projekcie „Czysta Małopolska”

  Hip hip hura, hip hip hura, hip hip hura hura hura !!!
  Sukces w projekcie „Czysta Małopolska”.

  Folder ukazujący działania ekologiczne realizowane w roku szkolnym 2015/2016 w Miejskim Przedszkolu Samorządowym w Suchej Beskidzkiej został nagrodzony w konkursie zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. Ponadto scenariusz zajęć z wykorzystaniem ścieżki dydaktycznej w ramach tego samego projektu zajął II miejsce w finale. 24 maja 2016r. w Kalwarii Zebrzydowskiej Pani Dyrektor Izabela Juszczak odebrała dyplomy i nagrody dla naszego przedszkola od Małopolskiego Kuratora Oświaty Pani Barbary Nowak. Wygrane w konkursach pokazują, że działania podejmowane w przedszkolu są wyjątkowe i służą dobru ogólnemu. Mamy nadzieje, że idee zaszczepione małym mieszkańcom naszego miasta zaowocują w przyszłości poprawą stanu środowiska. Możemy sobie pogratulować dobrze wykonanej pracy i dalej kroczyć dobrze wyznaczoną drogą.

  „Szkoła coraz bliżej”

  W dniu 16.06.2016 r. dzieci z grupy „Pszczółki” odwiedziły pobliską szkołę podstawową . Przedszkolaki zostały mile przyjęte przez Panią Annę Chmiel, która w przyszłym roku szkolnym będzie wychowawczynią klasy I. Starsi koledzy i koleżanki z klasy III przygotowały dla przedszkolaków ciekawą lekcję z bajkami oraz zaprezentowały swoje talenty i sukcesy.

  „Blisko natury”

  W dniu 10.06.2016 r. dzieci z najstarszej grupy naszego przedszkola, „Pszczółki”, uczestniczyły w lekcji przyrodniczej zorganizowanej przy współpracy z Nadleśnictwem Sucha Beskidzka. „Ścieżki edukacyjne”, którymi podążały przedszkolaki z przewodnikiem, znajdują się na pobliskiej górze Jasień i składają się z kilku przystanków tematycznych połączonych ze sobą ciągami komunikacyjnymi. Spacer nimi był dla dzieci miejscem do obserwacji, przeżywania, działania i doświadczania przyrody. Starszaki poznały niektóre tajniki świata leśnego. Już wiedzą, dlaczego mech zatrzymuje dłużej wodę, dlaczego młode sarenki zostają „porzucane” przez swoje mamy, a wokół pnia po ściętym drzewie rośnie mnóstwo młodych sadzonek. Swoje obserwacje i spostrzeżenia dzieci z wielką dokładnością odnotowały w „dzienniczkach obserwacyjnych”. Las okazał się nie tylko źródłem wielozmysłowego poznawania świata, ale również terenem do kreatywnych zabaw z wykorzystaniem materiału przyrodnicze. Ta forma zajęć jest dla dzieci szczególnie atrakcyjną lekcją, ułatwia zdobycie nowych doświadczeń, uczty właściwych zachowań, poszerza wiedzę przyrodniczą i wpływa na kształtowanie postaw ekologicznych już od najmłodszych lat.

  Starszaki odwiedzają strażaków

  Wiadomo, że wielu chłopców marzy o tym, by zostać strażakiem. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom dzieci wybraliśmy się dn. 19.05.2016r. na wycieczkę do siedziby Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej. W sali edukacyjnej przedszkolaki obejrzały film o zasadach powiadamiania o pożarach czy wypadkach odpowiednich służb, przypomniały stosowne numery alarmowe. Poznały różne sytuacje i przyczyny powstawania pożarów. Dowiedziały się również o różnych zagrożeniach związanych z prądem elektrycznym. Miały okazję wspinać się po drabinie, jak prawdziwi strażacy, opuszczać we właściwy sposób zadymione pomieszczenie. Obejrzały ćwiczenia szybkiego wspinania się na ścianę z użyciem krótkiej drabinki, poznały wyposażenie wozów strażackich. To spotkanie uświadomiło dzieciom rolę strażaków dla naszego bezpieczeństwa oraz konieczność właściwego postępowania celem uniknięcia pożaru lub porażenia prądem.

  Spotkanie z leśnikiem - korzyści i zagrożenia lasu

  Zbliżają się wakacje, czas spacerów i wycieczek do lasu. Wszyscy wiemy, że to urokliwe miejsce sprzyja odpoczynkowi i często nie zastanawiamy się, że mogą na nas czekać tam także różne niebezpieczeństwa. Najlepiej o tym wiedzą pracownicy Nadleśnictwa. W dniu 07. 06. 2016 r. zorganizowano spotkanie z Leśnikiem Nadleśnictwa Sucha Beskidzka. Wzięły w nim udział dzieci z grup "Misie", Biedronki" i "Zajączki". Zapoznały się z charakterystycznym galowym strojem leśnika, poznały bliżej jego pracę. Dowiedziały się, jak ważnym elementem wycieczki do lasu jest właściwy ubiór - odzież, obuwie, nakrycie głowy. Podczas prezentacji multimedialnej poznały niebezpieczeństwa czyhające na człowieka podczas wycieczek do lasu. Poznały zwierzęta żyjące w naszych lasach, ich zwyczaje oraz związane z nimi zagrożenia. Dowiedziały się również o owocach, które możemy zbierać w lesie, a których nie można nawet dotykać. Za ciekawą prezentację przedszkolaki podziękowały kwiatami i laurką.

  Teatrzyk „O Plastusiu, co zabłądził w borze”

  W dniu 22.03.2016 w naszym przedszkolu gościliśmy teatrzyk „Skrzat". Dzieci obejrzały przedstawienie „O Plastusiu, co zabłądził w borze”. Z wielkim przejęciem śledziły przygody Plastusia, który szukając poziomek w lesie zabłądził i nie mógł znaleźć drogi powrotnej. Na dodatek spotkał groźnego rozbójnika, przed którym musiał się ukrywać. Na szczęście na swojej drodze napotkał skrzata, który pomógł mu odnaleźć drogę do domu. Na buziach dzieci gościł uśmiech i zadowolenie zaś aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

  Teatrzyk "Przygody magicznego lasu"

  W dniu 03. 06. 2016 r. dzieci uczestniczyły w przedstawieniu teatrzyku "Skrzat" pt. "Przygody magicznego lasu" - opowieści o Tomusiu, który uratował las przed czarami złej czarownicy. Pomagały mu w tym dzielne przedszkolaki, które odszukały czarodziejski kwiat, oddzieliły zaczarowane orzechy, podpowiedziały, gdzie może znajdować się magiczny kamień dla wróżek. Gdy czary zostały pokonane las zatętnił życiem, a chłopiec wraz z wróżką zaprosili dzieci na bal.

  Akcja „Pomagamy pszczołom”

  Dzieci z naszego przedszkola są już prawdziwymi ekologami i doskonale zdają sobie sprawę z zanieczyszczeń środowiska i wynikających z tego konsekwencji dla przyrody. Dzieje się tak m.in. dzięki wiedzy, jaką mogą uzyskać w Kąciku Pszczelarza, który znowu zagościł w korytarzu przedszkola na parterze. Tutaj dzieci dowiedzą się, jakie problemy mają pszczoły, poznają 5 zasad przyjaciół pszczół, a także zdobędą wiedzę na temat pracy pszczelarza. W przedszkolu sezon pszczelarski można uznać za otwarty, a tygodniową zbiórkę kwiatów do naszego ogródka w celu stworzenia przestrzeni dla małych przyjaciół za zakończoną. 09.05.2016r. przedszkolaki zasadziły zebrane kwiaty i od razu mogły obserwować pszczoły w akcji, gdyż te nie czekając na ukończenie ogródka, przyleciały sprawdzić, co mamy dla nich pysznego. Nikt nie uciekał przed owadami, bo przedszkolaki wiedzą, że pszczoła może zaatakować tylko wtedy, gdy poczuje się zagrożona. Dzieci z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem brały udział w pracach w ogródku. Była to dla nich niezwykła lekcja przyrody podczas, której dowiedziały się wiele o budowie kwiatów i zwyczajach owadów. Zaangażowanym przedszkolakom obiecujemy, że to były pierwsze zajęcia w naturze w tym sezonie, ale na pewno nie ostatnie. Zapraszamy do Kącika Pszczelarza oraz do obejrzenia efektów naszych starań w ogródku.

  Konkurs „Książeczka o zdrowym odżywianiu” rozstrzygnięty!!!

  05.05.2016r. został rozstrzygnięty konkurs na wspólne z dzieckiem wykonanie książeczki promującej zdrowe odżywianie. Przedszkolaki doskonale wiedzą, jak zdrowo jeść, więc wszystkie prace konkursowe mają walory edukacyjne, wszystkie prace są wyjątkowe i niepowtarzalne. Widać, że dzieciom i rodzicom nie brakuje oryginalnych pomysłów. Mimo wszystko, jury musiało wyłonić zwycięzców wg następującego kryterium:

  1. kreatywność oraz oryginalność,
  2. poprawność językowa,
  3. walory edukacyjne.

  Kacperkowi Wątroba z grupy „Biedronki”- I miejsce

  Szymonkowi Wysmołek z grupy „Misiów”- II miejsce
  Dominikowi Świerkosz z grupy „Motylków”- II miejsce

  Julce Kraus z grupy „Pszczółek”- III miejsce
  Bartoszowi Pieróg z grupy „Motylków”- III miejsce

  Na uroczyste wręczenie nagród, które odbędzie się 18.05.2016r. podczas Dnia Truskawki, zostali zaproszeni rodzice dzieci pomagający przy tworzeniu książeczek. Będą mieli okazję wspólnie z własnym dzieckiem zaprezentować swoje prace przed przedszkolakami. Zapraszamy do udziału w następnych konkursach.

  Dzień dziecka

  Dzień Rodziców w grupie "Zajączki"

  W dniu 20 maja dzieci z grupy "Zajączki" zaprosiły do przedszkola swoich Rodziców na uroczyste spotkanie - Dzień Rodziców. Dzieci wystąpiły w przedstawieniu "Spotkanie z bajką", podczas którego wcieliły się w postaci z bajek, które składały rodzicom życzenia. Zaprezentowały również barwny taniec kwiatów. Całości dopełniały kolorowe stroje, które pięknie prezentowały się podczas występów. Na zakończenie dzieci tradycyjnie zaśpiewały "Sto lat" oraz wręczyły samodzielnie wykonane laurki.

  „Dzień Rodzica w grupie Żabki”

  W dniu 20.05.2016 roku w grupie 3 – 4 latków „Żabki” odbyła się uroczystość z okazji dnia Rodzica. Przedszkolaki już od rana z niecierpliwością wyczekiwały swoich rodziców. Gdy Ci wreszcie przybyli do przedszkola, radości było wiele. „Żabki” zaprezentowały swoim Rodzicom program artystyczny, na który składały się wiersze, piosenki, ilustracja ruchowa piosenki „Dżungla”, taniec „Woogie – boogie” oraz „Taniec z chustkami”. Następnie dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Rodzice nagrodzili małych artystów gromkimi brawami za ich wspaniały występ. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że był to dzień pełen radości i zadowolenia zarówno ze strony dzieci jak i Rodziców.

  DZIEŃ STRAŻAKA W PRZEDSZKOLU

  19 maja nasze przedszkole odwiedzili strażacy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej. Wszystkie przedszkolaki miały okazję z bliska obejrzeć duży i mały wóz strażacki wraz z wyposażeniem. Dodatkowo dzieci z grupy „Misie” i „Biedronki” mogły posłuchać pogadanki na temat tego, w jaki sposób należy wystrzegać się niebezpieczeństw i co zrobić gdy widzimy, że ktoś potrzebuje pomocy. Zapoznały się również z zadaniami strażaków, oraz mogły przymierzyć hełm i wypróbować swoje siły w pojedynku z wężem gaśniczym. Dzieci zasługują na pochwałę, gdyż zaskoczyły wszystkich świetną znajomością numerów alarmowych. Dzieci z grup najstarszych tj: ”Zajączki” i „Pszczółki” wybrały się w tym dniu na wycieczkę do remizy strażackiej. Oglądały tam film edukacyjny na temat zachowania zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, zapoznały się ze sprzętem strażackim, a następnie w sposób praktyczny wzięły udział w ewakuacji.

  „Żabki” w bibliotece

  Dzieci z grupy 3 – 4 latków - „Żabki” odwiedziły Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną. Pani Renia oprowadziła nas po bibliotece, wytłumaczyła jakim miejscem jest biblioteka i w jakim celu się tutaj przychodzi. Pani bibliotekarka przeczytała przedszkolakom książeczkę o pingwinku oraz zilustrowała ją ruchem. Następnie dzieci miały okazję przeglądać wiele książeczek , rozmawiać na temat kolorowych ilustracji w nich umieszczonych, a także oglądać wystawę klocków lego, przygotowaną dla nich. „Żabki” niechętnie opuszczały bibliotekę, obiecując, że już niedługo zagoszczą w bibliotece ponownie.

  Sport to zdrowie – przedszkolna olimpiada sportowa 20.05.2016r.

  Dzieci z naszego przedszkola wiedzą, co jest istotne dla dbałości o zdrowie. Jednym z tych czynników jest ruch na powietrzu w każdej dostępnej formie. Codziennie wychodzą na dwór, podejmując różne formy aktywności ruchowej. Dnia 20.05.2016 roku zorganizowaliśmy w przedszkolu wielkie święto sportu – przedszkolną olimpiadę sportową. Po rozgrzewce w przedszkolu i zaprezentowaniu okrzyków, zachęcających do ćwiczeń, udaliśmy się na boisko Orlik. Każda grupa przygotowała jedną konkurencję sportową. Rozgrywki odbywały się pomiędzy grupami. Dzieci z wielkim zaangażowaniem walczyły o zwycięstwo dla swojej grupy. Rozumiały przy tym, iż ważna jest nie tylko wygrana, ale również dobra, wesoła zabawa. Zawody sportowe nie ominęły także dorosłych, którzy musieli wykazać się dobrą koordynacją ruchową, koncentracją i współdziałaniem w grupie. Ułatwiał im to zadanie głośny aplauz dzieciaków. Przedszkolaki jeszcze raz przekonały się, ile radości, zadowolenia i energii daje ruch i wspólna zabawa.

  Z wizytą w Bibliotece Suskiej

  Systematyczna współpraca z Biblioteką Suską stała się już tradycją w naszym przedszkolu. Co miesiąc dzieci mogą wypożyczać książki w przedszkolu w ramach Mobilnej Biblioteki, którą nam zapewnia bibliotekarka oddziału dziecięcego p. Natalia Melzer. Tym razem jednak to przedszkolaki z grupy „Pszczółki” odwiedziły bibliotekę dn.13.05.2016r. Pani Natalia przygotowała bardzo ciekawe zajęcia, zachęcające dzieci do czytania, rozwijające ich zainteresowania czytelnicze. Przedszkolaki wskazywały różne źródła wiedzy, z których niewątpliwie istotną rolę odgrywają książki. Miały także możliwość wysłuchania z tabletu interpretacji wiersza „Lokomotywa” w wykonaniu Piotra Fronczewskiego. W małych zespołach podjęły grę na tabletach, związaną z treścią wiersza. Wzięły również udział w konkursie plastycznym, dotyczącym utworu – mogły wybrać sobie technikę: rysowanie na kartce lub na tablecie. W nagrodę zostały obdarowane drobnymi upominkami – otrzymały od pani Natalii zawieszki odblaskowe i naklejki. Na koniec dzieci wypożyczyły interesujące je książki do czytania w przedszkolu. To było bardzo ciekawe i miło spędzone przedpołudnie. Dzieci wyraziły chęć odwiedzania biblioteki razem z rodzicami.

  Warsztaty teatralne w grupie „Pszczółki”

  Jedną z bardzo ważnych aktywności dziecka w przedszkolu jest aktywność artystyczna. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom i predyspozycjom dzieci, w przedszkolu w grupie najstarszej odbyły się dn.14.03.2016r. warsztaty teatralne. Przeprowadziła je z dziećmi aktorka teatru Bagatela w Krakowie. Przedszkolaki poznały podstawowe pojęcia i zagadnienia związane z teatrem, przedstawieniem teatralnym, grą aktorów. Miały okazję uczestniczyć w kolejnych etapach przygotowania przedstawienia: nauką ruchu scenicznego, charakteryzacji, nauce tekstu. Przebrane w kostiumy teatralne improwizowały scenki z różnych bajek. Było to dla nich niewątpliwie ciekawe doświadczenie i okazja do kreatywnej zabawy.

  Co ciekawego u „Pszczółek?”

  Najstarsze przedszkolaki nie narzekają na nudę. Ponieważ znaczna część grupy pójdzie po wakacjach do szkoły, dlatego już teraz chcemy dowiedzieć się, jak wygląda klasa szkolna, co uczniowie robią w czasie lekcji. W dniu 18.03.2016r. odwiedziliśmy Zespół Szkół im. Jana Pawła II na zaproszenie pań: Bożeny Leśniakiewicz /bibliotekarki/ oraz Marleny Kołacz. Przedszkolaki obejrzały inscenizację, dotyczącą bohaterów utworów Kornela Makuszyńskiego. Poznały postać Koziołka Matołka, odgadywały zagadki i rozwiązywały różne zadania, związane z jego przygodami. To spotkanie było dla dzieci dużą atrakcją i przyjemnością, a poza tym stanowiło kolejny krok do zdobywania kompetencji uczniowskich.

  „Dzień Rodzica w grupie Krasnali”

  Dzieci z najmłodszej grupy od kilku tygodni przygotowywały się na przyjęcie swoich Rodziców w przedszkolu z okazji Dnia Mamy i Taty. Przedszkolaki uczyły się wierszy, życzeń, piosenek oraz tańców, które chciały zaprezentować swoim Rodzicom podczas uroczystości. Wszystkie Krasnoludki chętnie ćwiczyły program artystyczny. Dzieci wykonały również niespodziankę w formie laurek dla swoich Rodziców. Krasnoludki podczas występu były bardzo podekscytowane, głośno recytowały oraz śpiewały. Największą radością dla przedszkolaków był wspólny taniec z Rodzicem.

  „MOJA RODZINA TO ŚWIETNA DRUŻYNA”

  Wiedzą o tym wszystkie dzieci z grupy „Biedronki”, a udowodnili to także ich rodzice podczas Dnia Rodziny, który odbył się 24.05.2016r. Na to niezwykłe spotkanie zostali zaproszeni nie tylko rodzice, ale także rodzeństwo przedszkolaków, a nawet przybyli niektórzy dziadkowie, co jeszcze bardziej podkreśliło ideę tej imprezy.

  Celem spotkania było uświadomienie dzieciom, że najlepszym sposobem na świętowanie jest wspólne spędzanie czasu, a także przypomnienie rodzicom, że tego czasu spędzonego na beztroskiej zabawie z dziećmi nie mogą zastąpić najdroższe prezenty.

  Na szczęście pogoda dopisała i wszyscy uczestnicy mogli wziąć udział w poszukiwaniu skarbu ukrytego przez wróżkę w ogrodzie przedszkolnym. Podczas zabawy przedszkolaki i ich rodziny pokonywali pajęczy labirynt, karmili okrutnego smoka, przechodzili w tunelu pod Wodospadem Szczęścia. I przepowiednia się spełniła- po drugiej stronie wodospadu wszyscy mieli szeroko uśmiechnięte twarze. W końcu można było przystąpić do odkopywania skarbu.... i wtedy okazało się, że skarbem jest właśnie rodzina i wcale nie trzeba go szukać, bo każdy go już posiada. Na koniec dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane bukiety i laurki. Dzieci były zachwycone zabawą, nikt nie marudził, każdy skupił się na zadaniu i to poskutkowało dobrą zabawą. Miejmy nadzieję, że atmosfera z zajęć przeniosła się do domów naszych przedszkolaków i ich rodzin.

  Serdeczne podziękowania za zaangażowanie w zabawę wszystkich uczestników spotkania. Po raz kolejny rodzice udowodnili, że potrafią się wspaniale bawić... bo czego się nie robi dla własnego dziecka.

  Wizyta florystki w grupie „Biedronki”.

  Dnia 24.05.2016r. dzieci z grupy „Biedronki” miały okazję spotkania z kolejną ciekawą osobą i udziału w „warsztatach kwiatowych”. Niezwykłym gościem była mama jednego z przedszkolaków Pani Halina Kąkol, która z zawodu jest florystką, chociaż dzieci pewnie wolą określenie „kwiaciarka”. Podczas spotkania dzieci poznawały kwiaty, określały ich kolory i przyglądały się budowie, mogły się zachwycić ich zapachem, a potem zmierzyć się z trudnym zadaniem, jakim było zrobienie bukietu dla rodziców. Dzieci z dużym zaangażowaniem oddały się temu zajęciu i efekty było widać, szczególnie podczas wręczania bukietu rodzicom. Niejednej mamie wyrwał się okrzyk zachwytu.

  Szczególne podziękowania dla Pani Haliny za poświęcony czas i zorganizowanie zajęcia.

  Królowa w Miejskim Przedszkolu Samorządowym.

  Nie chodzi tu o bal karnawałowy, ani przedstawienie teatralne. Królowa była najprawdziwsza i zadziwiała swoim wyglądem. Otaczała ją liczna świta zapracowanych poddanych. Przedszkolaki mogły się jej dokładnie przyjrzeć z bliska... Chodzi tu oczywiście o królową pszczół, która zawitała do naszego przedszkola z kolejnym niezwykłym gościem- Panem Stanisławem Michałkiem, Prezesem Stowarzyszenia „Jodła”, które zrzesza pszczelarzy ze Suchej Beskidzkiej i jej okolic. Spotkanie odbyło się 23.05.2016. w sali Pszczółek, a uczestniczyły w nim dzieci z grupy „Misie”, „Biedronki”, „Zajączki” i „Pszczółki”. W roku szkolnym 2014/15 Miejskie Przedszkole Samorządowe w Suchej Beskidzkiej zdobyło wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Akademie Przyjaciół Pszczół” w ramach akcji „Pomagamy pszczołom”, więc suskie przedszkolaki mają dużą wiedzę nt. pracy pszczelarza. Jednak wizyta Pana Stanisława wywołała dużo emocji, gdyż dzieci mogły przymierzyć strój i kapelusz pszczelarski, przyjrzeć się z bliska przyborom używanym w pasiece, dowiedzieć się jak zdrowy jest miód i pyłek pszczeli dla naszego organizmu i najważniejsze- to obejrzeć na żywo to, co zazwyczaj jest niedostępne z racji tysiąca żądeł gotowych bronić swoją matkę i miód. Dzieci dowiedziały się wiele o życiu naszych małych pracowitych przyjaciół, pochwaliły się niedawno zorganizowaną zbiórką kwiatów do ogródka przedszkolnego w celu utworzenia miejsca dla owadów zapylających. Tym co najbardziej kojarzy się z pszczołami to miód, jednak nie jest to jedyne dobro, które pochodzi z ula. Dzięki małym zapylaczom otaczają nas kwiaty i możemy jeść pyszne owoce- jabłka, wiśnie i jak zauważyła rezolutna Daria- banany. Na szczęście dla wszystkich pan pszczelarz nie spełnił prośby czteroletniego Antka, żeby wypuścić pszczoły. Po spotkaniu dzieci serdecznie podziękowały za otrzymane prezenty do Kącika pszczelarza. Miejmy nadzieję, że ta wizyta zaowocuje podniesieniem świadomości na temat roli pszczół w środowisku.

  Wizyta kominiarza w grupie Biedronek

  Dnia 16.05.2016 r. dzieci z grupy Biedronek na specjalne zaproszenie odwiedził nietypowy gość. Pan Roman Ormaniec jest kominiarzem, który często odwiedza nasze domy i zakłady pracy w związku ze sprawdzaniem wentylacji czy czyszczeniem kominów, jednak tym razem do przedszkola przyszedł z towarzyską wizytą w celu opowiedzenia o swojej pracy zainteresowanym dzieciom.
  Dzieci miały możliwość z bliska przyjrzeć się charakterystycznemu strojowi, przymierzyć cylinder kominiarski, dotknąć specjalnych szczotek i sprawdzić, ile one ważą. Dzieci zadawały dużo pytań dotyczących tego zawodu i dziś już doskonale wiedzą dlaczego praca wykonywana przez kominiarza jest bardzo ważna dla naszego zdrowia i życia.
  Serdeczne podziękowania dla Pana Ormańca za poświęcenie czasu na spotkanie z Biedronkami.

  "Sen" - zajęcia psychoedukacyjne przedszkolaków

  Brak odpowiedniej ilości odpoczynku może sprawić, że dzieci będą miały złe samopoczucie w ciągu dnia. Niewyspane - nie chcą również jeść, grymaszą, często płaczą, mogą być pobudzone, a nawet agresywne, będą krzyczeć, złościć się i bić. Brak snu wpływa nie tylko samopoczucie i koncentrację dziecka, ale przede wszystkim na rozwój – fizyczny i psychiczny.
  O czynnikach tak ważnych dla rozwoju dowiedziały się młodsze przedszkolaki uczestnicząc w zajęciach z psychologiem. Prowadząca uświadomiła dzieciom, jak ważny dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego jest spokojny sen. Wspólnie określały odczucia, jakich doświadczają, gdy z różnych powodów są nie wyspane.

  Teatrzyk lalek "Maciuś strażak"

  W majowe przedpołudnie przedszkolaki obejrzały przedstawienie teatrzyku lalek z Nowego Sącza pt. "Maciuś strażak". To pouczające przedstawienie zwróciło uwagę dzieci na użyteczność pracy strażaków dla społeczeństwa. Było również okazją do przypomnienia zasad bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach oraz numerów alarmowych. Po zakończeniu spektaklu animatorzy wraz z lalkami przypomnieli ważne zasady, o których należy zawsze pamiętać.

  Warsztaty nauczycieli

  W dniu 10. 05. 2016 r. w naszym przedszkolu zorganizowane zostały warsztaty metodyczne nauczycieli "Zabawa z muzyką klasyczną jako czynnik stymulujący rozwój muzyczny dziecka". Wzięli w nich udział nauczyciele przedszkoli i placówek opiekuńczych z pobliskich miejscowości. Ciekawe opracowania zabaw z muzyką klasyczną wprowadziły uczestników w dobry nastrój, a nowe pomysły zabaw wykorzystamy w pracy z dziećmi.

  Teatrzyk "Przygody drwala Bartłomieja"

  W dniu 28. 04. 2016r. dzieci obejrzały przedstawienie teatrzyku "Skrzat". Główny bohater przebył długą drogę w poszukiwaniu żywej wody. Na swej drodze napotkał wielu przyjaciół, którzy udzielali mu rad i wskazówek, jak dotrzeć do celu oraz, jak poradzić sobie ze złą czarownicą. Odwaga i spryt pomogły mu pokonać przebiegłą czarownicę i szczęśliwie wrócić do pustelnika z zapasem żywej wody.

  Wizyta w Urzędzie Miejskim

  Jak co roku suskie przedszkolaki z radością odwiedzają Urząd Miejski a dokładniej Burmistrza Miasta Stanisława Lichosyta. Dzieci dowiadują się wiele na temat zadań, obowiązków i odpowiedzialnej pracy Pana Burmistrza i całej Rady Miejskiej. Kilkanaście z dzieci zdeklarowało chęć objęcia stanowiska Burmistrza Miasta w przyszłości. Przedszkolaki zdają sobie sprawę, że Pan Burmistrz to "Ojciec naszego miasta" -jak powiedziała Wiktoria J. Dzieci zostały obdarowane specjalnymi lizakami z herbem naszego miasta, z dumą przypinały herb w swoje ubranka. Pan Burmistrz miał okazję przenieść się w świat dziecięcy, a dzieci niezwykle przeżywały tą wizytę. Do zobaczenia za rok!

  Podziękowania

  "Serdeczne podziękowania uczennicom Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Suchej Beskidzkiej
  Karolinie Odrowąż
  Lidii Chowaniak
  Izabeli Kudzia
  za pomoc w organizacji Dnia Wody."

  Przedszkolna ekologia „Wiele kropel tworzy falę pozytywnego działania”

  „Dobra rada ”

  W dniu 18.04.2016 r. grupa „Pszczółek” gościła u siebie studentów Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej- Sekcję Kulturalną, w której działa młodzież z Ukrainy. To już kolejny raz młodzież uatrakcyjniła pobyt dzieci w przedszkolu, tym razem przygotowując przedstawienie pt. „Trzy świnki” wg własnej aranżacji i scenografii. Dzieci z zaciekawieniem oglądały przedstawienie, ale również nauczyły się ważnej rzeczy. Aby mieć dobre efekty i być skutecznym, należy włożyć więcej wysiłku w wykonywaną pracę. To dobra rada dla wszystkich, a zwłaszcza dla przyszłych uczniów! Na koniec wszyscy uczestnicy integrowali się podczas wspólnych pląsów i tańców.

  Warsztaty dla dzieci „Pieniądz jako dzieło sztuki”

  W dniu 15.04.2016 r. dzieci z grupy 5-6 latków „Pszczółki” były na wycieczce w Suskim Muzeum. Tematem wycieczki było zapoznanie dzieci, w bezpośrednim kontakcie, z pieniędzmi jako dziełem sztuki. Przedszkolaki obejrzały zgromadzone w muzeum stare monety o różnej treści, kształcie oraz materiale, z jakiego zostały wykonane, a emitowane z okazji różnych ważnych wydarzeń państwowych. Na zakończenie lekcji muzealnej dzieci samodzielne zaprojektowały oraz wykonały z gliny własną monetę.

  Drodzy Rodzice!

  Za dotychczas otrzymane środki w ramach Akcji „1 % Przyjazna Szkoła” doposażyliśmy nasze przedszkole w sprzęt ogrodowy oraz piękne mebelki do sali „Misie”:

  Dziękujemy za udział w akcji!

  Wasza ofiarność zawsze pozostanie w naszej pamięci!

  Zachęcamy do dalszego przekazywania 1% dla mojej szkoły!

  Spotkanie ze sporowcem z naszego regionu

  13 kwietnia dzieci z naszego przedszkola miały okazję gościć Panią Katarzynę Trzop-Kukla , która jest lekkoatletką pochodzącą z naszego regionu. Odniosła ona bardzo dużo sukcesów w biegach. Zdobyła wiele pucharów i medali . Pani Katarzyna opowiedziała dzieciom ile czasu i trudu kosztowało ją odniesienie tak wielu sukcesów. Zaznaczyła, że aby osiągnąć cel w dyscyplinach sportowych, należy wiele czasu poświęcić na systematyczne treningi, zdrowo się odżywiać, zjadając dużo owoców i warzyw. Ważne jest także to, że nigdy nie można tracić wiary w siebie. Następnie pokazała dzieciom buty odpowiednie do biegania oraz pałeczki które wykorzystywane są w biegach sztafetowych. Widać było, że wszystkie przedszkolaki były niezwykle zainteresowane tym, o czym opowiadała Pani Kasia oraz z wielkim zachwytem oglądały filmiki przedstawiające zawody, w których nasza lekkoatletka odniosła zwycięstwa.

  Największa atrakcją było to, iż dzieci mogły z bliska obejrzeć wszystkie zdobyte przez nią puchary i medale. Na koniec Pani Katarzyna zaprosiła przedszkolaków do wspólnej gimnastyki, zachęcając ich tym samym do uprawiania różnego rodzaju sportów, bo „RUCH TO ZDROWIE”.

  KĄCIK WARZYWNY W GRUPIE” BIEDRONEK”

  Dzieci z grupy „Biedronki” postanowiły w swojej sali utworzyć kącik warzywny. Przedszkolaki przyniosły nasionka warzyw tj: marchewki, pietruszki, rzodkiewki, sałaty, fasoli i cebuli. Dzieci z wielką radością zasiały warzywka i dowiedziały się w jaki sposób należy je pielęgnować .Mamy nadzieję, że te działania zachęcą przedszkolaków do zasadzenia warzyw w swoich ogródkach, gdyż żywność ekologiczna jest bardzo zdrowa i bogata w witaminy.

  05.04.2016r. Dzień Wody „NAJNOWSZY KRZYK MODY TO OSZCZĘDNOŚĆ WODY”.

  Tego dnia przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola Samorządowego miały niecodzienną okazję wziąć udział w serii doświadczeń przy użyciu wody. Celem imprezy było:

  • utrwalenie podstawowych wiadomości o wodzie,
  • rozbudzanie ciekawości podczas zabaw badawczych,
  • uświadomienie roli, jaką pełni woda w przyrodzie,
  • uświadomienie konieczności oszczędzania wody,
  • dobra zabawa.

  Uroczystość rozpoczęła się już w domach naszych podopiecznych od skompletowania odpowiedniego stroju- w kolorze niebieskim, i przygotowania papierowej opaski na głowę, jednak ani dzieci, ani rodzice nie wiedzieli, w jakim celu to robią... Zagadka wyjaśniła się dopiero, kiedy dzieci same odpowiedziały na pytanie:
  Zwykle się rozlewa, leje,
  czasem jak kamień twardnieje.
  Bez niej trawy usychają,
  a zwierzęta umierają.
  Każdy kto rozwiązał zagadkę mógł ozdobić swoją opaskę niebieską kropelką wody.

  W tym dniu dzieci brały udział w doświadczeniach, podczas których dowiedziały się jak oczyszcza się wodę w oczyszczalni ścieków, o produktach, które się rozpuszczają i nie rozpuszczają w wodzie, o przedmiotach, które toną i pływają po wodzie, zgadywały, ile monet się może zmieścić w szklance wypełnionej po brzegi wodą, obserwowały, co się dzieje z drożdżami wymieszanymi z cukrem i gorącą wodą, jednak największe emocje wzbudziło doświadczenie pt. „Wulkan”- oczywiście dlatego, że woda „wybuchała”. Następnie dzieci młodsze z grup „Krasnale”, „Motylki” i „Żabki” przemaszerowały w swoich niebieskich strojach w stronę pasażu handlowego, a dzieci z grupy „Misie”, „Biedronki”, „Zajączki” w stronę Rynku rozdając ulotki zachęcające do oszczędzania wody. „Pszczółki” zorganizowały happening- częstowały przechodniów wodą mineralną. Na twarzach mieszkańców miasta widać było pozytywne zaskoczenie nietypową akcją. Na koniec wszystkie dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie, że będą szanować wodę i chronić ją przed zanieczyszczeniami. O tym, żeby oszczędzać wodę, będą w przedszkolnych łazienkach przypominać nam naklejki- kropelki, przyklejone w każdej łazience jako pamiątka po tym niezwykłym dniu. Jak bardzo dzieci były zadowolone z tej niezwykłej imprezy może świadczyć wypowiedź Julki z grupy „Biedronek”- „Dzisiaj mamy dzień supej”. I to jest najlepsze podsumowanie tej zabawy.

  „Sprzątanie Miasta”

  Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w wiosennym sprzątaniu miasta 31.03.2016r. Pogoda i dobry humor sprzyjały dzieciom podczas tej akcji. Przedszkolaki porządkowały teren ogrodu przedszkolnego oraz zieleńce wokół budynku przedszkola. Dwie najmłodsze grupy uczyły się segregować śmieci. Ta lekcja z pewnością przyczyni się do wyrobienia w przedszkolakach nawyku dbania o otaczające środowisko i przyniesie pozytywne efekty w przyszłości.

  Teatrzyk „O Plastusiu, co zabłądził w borze”

  W dniu 22.03.2016 w naszym przedszkolu gościliśmy teatrzyk „Skrzat". Dzieci obejrzały przedstawienie „O Plastusiu, co zabłądził w borze”. Z wielkim przejęciem śledziły przygody Plastusia, który szukając poziomek w lesie zabłądził i nie mógł znaleźć drogi powrotnej. Na dodatek spotkał groźnego rozbójnika, przed którym musiał się ukrywać. Na szczęście na swojej drodze napotkał skrzata, który pomógł mu odnaleźć drogę do domu. Na buziach dzieci gościł uśmiech i zadowolenie zaś aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

  PRZEDSZKOLAKI POWITAŁY WIOSNĘ ZACHĘCAJĄC WSZYSTKICH DO AKTYWNEGO SPĘDZANIA WOLNEGO CZASU!

  21 marca przedszkolaki powitały wiosnę pod hasłem „Ruch to zdrowie”. Na początek imprezy wszystkie dzieci spotkały się w Sali „Motylki” i pożegnały Panią Zimę, dziękując jej za wspólnie spędzony czas, zabawy na śniegu tj: narty, sanki, łyżwy. Następnie pozwolono jej odjechać pociągiem do krainy wiecznych śniegów i mrozów, a na jej miejsce przywitano nową porę roku. Wiosnę symbolizowała gałązka przystrojona kolorowymi kwiatuszkami, ptaszkami i motylkami. Później dzieci z grupy „Biedronki” przedstawiły inscenizację pt: ”Powitanie Wiosny” ,która wszystkim bardzo się spodobała i została nagrodzona gromkimi brawami. Przedszkolaki poprzez zabawę dowiadywały się co wpływa na zdrowie i kondycję. Następnie wszyscy przemaszerowali przez ulice miasta z wcześniej przygotowanymi transparentami, oraz opaskami przedstawiającymi emblematy rożnych sportów. Dzieci z wielką radością rozdawały przechodniom ulotki promujące aktywny tryb życia, które spotkały się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem ze strony dorosłych. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji ludzie zrozumieją jak ważny jest zdrowy tryb życia.
  Pamiętajmy wszyscy:

  ŻEBY ZDROWYM BYĆ NA DUCHU , 
  DBAJ BY CIAŁO BYŁO W RUCHU ,
  BO RUCH CIAŁU SIŁ DA WIELE 
  I DUCH ZDROWY BĘDZIE W CIELE .
   
  DBAJ O WSZYSTKIE CZĘŚCI CIAŁA ,
  NIECH W NIM KAŻDA DOBRZE DZIAŁA ,
  A ZDROWEGO SERCA BICIE ,
  ZNACZY DŁUGIE , PIĘKNE ŻYCIE . 
  
  BRAK AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ POWODUJE: OTYŁOŚĆ, CHOROBY SERCA, CUKRZYCĘ, NADCIŚNIENIE, DEPRESJĘ
  SPĘDZANIE WOLNEGO CZASU W SPOSÓB AKTYWNY KORZYSTNIE WPŁYWA NA NASZE ZDROWIE, ALE TAKŻE WZMACNIA WIĘZI RODZINNE!

  Warsztaty wielkanocne na Zamku.

  W dniu 15.03.2016r. grupa Biedronek miała możliwość odbyć wycieczkę na Zamek w celu zgłębiania tradycji wielkanocnych pochodzących z naszego regionu. Przedszkolaki już drugi raz brały udział w tego typu zajęciach. Dzieci podzieliły się swoją wiedzą na temat Świąt, a także od sympatycznej p. Moniki dowiedzieli się wielu nowych rzeczy.
  Zajęcia zakończyły się wykonaniem karteczek świątecznych, z których urządziliśmy wystawę w przedszkolu. Wszystkim dzieciom podobały się zajęcia i zgodnie wyraziły chęć udziału w następnych warsztatach.
  Jedynie pogoda spłatała nam już drugi raz psikusa. Podczas warsztatów bożonarodzeniowych aura była wiosenna: świeciło słońce, zamiast śniegu rosła zielona trawa, było wyjątkowo ciepło jak na grudzień. Natomiast podczas spaceru na Zamek poprzedzającego Święta Wielkanocne padał wyjątkowo mokry śnieg i wiał wiatr.
  A może to myśmy Święta pomylili...

  Między przedszkolny konkurs wiedzy na temat: „co robić, aby zdrowym być?”.

  W Miejskim Przedszkolu Samorządowym w Suchej Beskidzkiej odbył się konkurs wiedzy pod hasłem: „Co robić, aby zdrowym być?. W konkursie wzięły udział dzieci z suskich przedszkoli oraz klas „O” Szkół Podstawowych – siedem zespołów. W przeprowadzonych konkurencjach dzieci miały okazję wykazać się wiedzą na temat zdrowego trybu życia czyli znaczenia ruchu, higieny, zdrowego odżywiania oraz ekologii w życiu człowieka. Na początek w celu wprowadzenia miłej, sprzyjającej zdrowej rywalizacji atmosfery dzieci wzięły udział w zabawie integracyjnej. Konkurs został przeprowadzony w oparciu o aktywne metody, które prócz wiedzy wymagały od uczestników logicznego myślenia, sprawności fizycznej oraz umiejętności zastosowania w praktyce swojej wiedzy na temat postaw prozdrowotnych. Pod okiem czujnego jury, w skład którego weszły nauczycielki z przedszkoli oraz szkół dzieci ambitnie walczyły o cenne punkty dla swoich drużyn. Rywalizacja zakończyła się zwycięstwem drużyny z klasy „0 A” za Szkoły Podst. Nr1 w Suchej Besk. Drugie miejsce zajęła drużyna reprezentująca grupę 5-latków „Biedronki” z Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Besk., trzecie natomiast przypadło dzieciom z Niepublicznego Przedszkola „Bajkowe Ranczo”. Nadmienić należy, iż różnice punktowe były niewielkie, z czego wynika, że wszystkie dzieci prezentowały wysoki poziom wiedzy na temat zdrowego trybu życia. Po dużych emocjach związanych z tek poważną rywalizacją, wszystkie dzieci zostały poczęstowane zdrową żywnością, owocami, sokami. Konkurs zakończył się wręczeniem nagród oraz dyplomów dla zwycięzców jak i dla pozostałych uczestników. Impreza była przykładem na to, iż najmłodszym mieszkańcom naszego miasta nie są obce zasady zdrowego trybu życia.

  Dzień Babci i Dziadka w grupie „Żabek”

  Grupa 3 – 4 latków „Żabki” w dniu 12.02.2016 roku zaprosiła do przedszkola swoje Babcie i Dziadków na uroczystość z okazji Ich święta. Od rana przedszkolaki z niecierpliwością oczekiwały na swoich gości, dla których przygotowały niespodziankę w postaci wierszy, piosenek i tańca z chustkami oraz upominków – serc wykonanych z gliny. Wreszcie nadszedł moment powitania Babć i Dziadków, którzy bardzo licznie przybyli na zaproszenie swoich wnucząt. Mimo tremy „Żabki” bardzo odważnie zaprezentowały przygotowany program artystyczny i wręczyły samodzielnie wykonane „serduszka”, sprawiając tym bardzo dużo radości zaproszonym gościom. Dzień ten był dniem pełnym oczekiwań, radości i zadowolenia zarówno dla dzieci jak i Babć i Dziadków.

  WIZYTA STRAŻY MIEJSKIEJ

  Do naszego przedszkola w dniu 9 marca 2016r. z wizytą przyszli pracownicy Straży Miejskiej z Suchej Beskidzkiej. Celem wizyty było zapoznanie dzieci z trudną i odpowiedzialną pracą funkcjonariuszy. Przedszkolaki z zainteresowaniem oglądały mundury pracowników straży i słuchały pogadanki na temat bezpiecznego poruszania się po ulicy, zachowania podczas ataku psa, zasad bezpieczeństwa podczas jazdy rowerem, rolkami itp. Został również poruszony duży problem naszego miasta jakim są bezdomne psy.
  Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały pogadanki, zadawały pytania, na które funkcjonariusze odpowiadali. Przedszkolaki na długo zapamiętają wizytę funkcjonariuszy straży miejskiej i z pewnością wykorzystają zdobytą wiedzę w życiu społecznym.

  Z wizytą w zaprzyjaźnionej Świetlicy

  W dniu 24.02.2016 r. dzieci z grupy „Pszczółek” były z wizytą w Miejskiej Świetlicy Profilaktycznej w Suchej Beskidzkiej. Na wstępie zostały bardzo miło przyjęte przez wychowawców, a następnie oprowadzone po wszystkich pomieszczeniach przeznaczonych do zabawy i nauki. Wielką frajdą była zarówno zabawa w barwnej sali z atrakcyjnymi zabawkami i kącikami tematycznymi, zajęcia komputerowe, jak również tradycyjna gra w „Chińczyka”, ale tym razem w nowej odsłonie, gdyż funkcję tradycyjnej planszy pełnił stolik wymalowany przez panie wychowawczynie. Dzieci miały możliwość zapoznać się z warunkami, w jakich będą mogli w przyszłości, już jako uczniowie, bezpiecznie i atrakcyjnie spędzić czas po zajęciach w szkole.

  „Popołudniowe zabawy z rodzicami”

  W dniu 26.02.2016 r., tj. piątek, w godzinach popołudniowych , rodzice wraz z dziećmi z grupy „Pszczółek” mieli możliwość wspólnych zabaw prowadzonych metodą Ruchu Rozwijającego wg Weroniki Sherborne. Opracowany system ćwiczeń wywodzi się z naturalnych potrzeb dziecka, zaspokajanych w kontakcie z dorosłymi.

  Za pomocą ruchu, w przyjaznej atmosferze zabawy, dzieci miały okazję rozwijać świadomość siebie, poczucie własnej wartości, umiejętność nawiązywania kontaktu z innymi oraz zdolność do współpracy, a także umiejętność panowania nad swoimi emocjami. Wszyscy świetnie się bawili, było dużo śmiechu połączonego z wysiłkiem fizycznym.
  Wszystkim Rodzicom, którzy brali udział w zajęciach DZIĘKUJEMY i GRATULUJEMY !

  Szkolenie dla personelu

  25 lutego odbyło się szkolenie dla pozostałego personelu naszego przedszkola. Uczestniczyły w nim: Pani Intendentka oraz wszystkie Panie Kucharki. Pani edukator przedstawiła wiele interesujących zagadnień dotyczących żywienia naszych najmłodszych. Zajęcia były prowadzone w formie warsztatowej, dlatego okazały się niezwykle interesujące i bogate w cenne informacje. Szczegółowo omówione zostały następujące zagadnienia:

  1. „Co to znaczy zdrowe żywienie?”
  2. „Cukier w diecie, słodzimy, czy nie słodzimy?”
  3. „Jakość produktów”

  Szkolenie dla nauczycieli z programu edukacji zdrowotnej: ”Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”

  Nasze przedszkole zostało zakwalifikowane do programu edukacji zdrowotnej pod hasłem „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”. 12 lutego odbyło się szkolenie, dla nauczycieli, które było jednym z elementów projektu. Dotyczyło ono następujących tematów:

  1. „Dzieci współtworzą posiłki w kuchni.”
  2. „Zachęcać, czy nie? Kto podejmuje decyzje? Granice wyboru dziecka.”
  3. „Sól w diecie-solimy, czy nie?”
  Pani Edukator szczegółowo omówiła wszystkie powyższe zagadnienia i odpowiedziała na wiele pytań, które nasunęły się paniom w czasie prezentacji. Spotkanie to z pewnością dostarczyło dużo ciekawych informacji, które będzie można wykorzystać w pracy z dziećmi. Zmiana w wytycznych dotyczących sporządzania jadłospisów przyjęła się bardzo dobrze przez dzieci uczęszczające do naszego przedszkola. Przedszkolaki przyzwyczaiły się do zdrowych posiłków, a my mamy pewność, że ich dieta jest prawidłowo zbilansowana i bogata w witaminy i składniki mineralne. Serdecznie zachęcamy Was Drodzy Rodzice do kontynuowania podjętych przez nas działań w domach rodzinnych.
  Najważniejsze jest zdrowie Waszych pociech, więc wspólnie o nie dbajmy.

  Rodzinny Bal Karnawałowy

  Teatrzyk "Królestwo Wesołuszka"

  W dniu 23 lutego przedszkolaki oglądały przedstawienie w wykonaniu aktorów teatrzyku Skrzat pt. Królestwo Wesołuszka" - zabawną przygodę króla Wesołuszka, który w poszukiwaniu córki dotarł do czarownicy, sprawczyni zamieszania. Podczas poszukiwań spotkał wielu przyjaciół, którzy służyli mu pomocą. W odzyskaniu księgi czarów pomogła Kamilka z grupy "Biedronki". Dzięki wytrwałym poszukiwaniom wszystko dobrze się skończyło.

  Dzień Babci i Dziadka w grupie "Motylki"

  W dniu 19 lutego została zorganizowana ważna uroczystość, na którą najmłodsze przedszkolaki z grupy "Motylki" zaprosiły swoje Babcie i Dziadków. Opóźnienie uroczystości spowodowane styczniowymi feriami nie przeszkodziło w tym, aby tak miłe Święto obchodzić nieco później. Dzieci chętnie uczyły się wierszy, piosenek, tańca, które dla tak zacnych gości odważnie zaprezentowały. W trakcie występów zaprosiły do tańca babcie i dziadków, którzy wesoło bawili się ze swoimi wnukami. Na zakończenie występów wręczyli serduszka, własnoręcznie wykonane podczas warsztatów lepienia z gliny. Atmosferę Święta podkreślił poczęstunek rodziców, którzy chętnie przybyli, aby umilić czas spotkania, za co dziękują dzieci i wychowawczynie grupy.

  „Dzień integracji w grupach starszaków”

  W dniu 19.02.2016 r. grupa „Pszczółki” po raz drugi gościła u siebie kolegów i koleżanki z sąsiednich grup, aby wspólnie spędzić przedpołudniowy czas. Tym razem do wspólnych tańców i pląsów oprócz „Zajączków” dołączyła grupa „Biedronek”. Dzieci oprócz zabaw przy muzyce miały również możliwość rozwiązywania zagadek i rysowania. „Pszczółki” stanęły na wysokości zadania jakie przypada w udziale gospodarzom, przygotowały miejsce do zabawy, muzykę, materiały plastyczne, a na zakończenie podjęły gości symbolicznym poczęstunkiem. Była to okazja do bliższego kontaktu z rówieśnikami, wzajemnych, przyjaznych relacji .

  Spotkanie z lekarzem stomatologiem.

  26.02.2016r. na podsumowanie tematów o zdrowiu w naszym przedszkolu pojawił się po raz kolejny nietypowy gość. Dzieci miały możliwość wzięcia udziału w spotkaniu z lekarzem stomatologiem p. Danutą Fortuną i jej asystentką p. Kasią.
  Celami rozmowy było:

  • uświadomienie konieczności dbania o zęby,
  • zapoznanie z lekarzem stomatologiem i jego pracą,
  • pozbycie się lęku przed lekarzem dentystą.
  Pani doktor w sympatyczny sposób omówiła choroby zębów, sposoby zapobiegania próchnicy, przedstawiła prawidłową dietę, dobrze wpływającą na zęby i kości, prawidłowy sposób szczotkowania uzębienia i pokazała narzędzia, z którymi przedszkolaki mogą się zetknąć w gabinecie. Obie Panie zrobiły dobre wrażenie na dzieciach, co pozwoliło przełamać lęk przed osobą lekarza. Dzieci miały mnóstwo pytań, a także bardzo chętnie chwaliły się swoimi szczoteczkami i pastami. Na koniec spotkania Milenka wręczyła gościom podziękowania w imieniu wszystkich przedszkolaków.

  Spotkanie z higienistką.

  22 lutego 2016r. w naszym przedszkolu miało miejsce spotkanie z higienistką szkolną p. Marzeną Lasa.
  Celem spotkania było:

  • uświadomienie konieczności dbania o zdrowie,
  • zdobywanie wiedzy na temat zdrowia,
  • działanie profilaktyczne m.in. przeciw rozprzestrzenianiu się grypy.
  Higienistka rozmawiała z przedszkolakami o tym, jak w trudnym zimowym okresie dbać o siebie, by ograniczyć zachorowania nie tylko na grypę, ale również inne choroby. Starała się przypomnieć o zachowaniu zasad higieny całego ciała. Opowiadała również jak ważne dla zdrowia jest codzienne mycie rąk, buzi, włosów i zębów. Dzieci w naszym przedszkolu już wiedzą, że należy zadbać o odpowiednią dietę, odpoczynek, czystość, a także wietrzyć mieszkania, tak żeby wirusy i bakterie nie mogły im zaszkodzić, a przede wszystkim pozostać w domu, gdy wystąpią objawy choroby. Nasze przedszkolaki były bardzo zaciekawione spotkaniem i z zainteresowaniem słuchały zaproszonego gościa. Na koniec rozmowy wdzięczne przedszkolaki zasypały gościa gradem pytań oraz wręczyły p. Marzenie podziękowania.

  „Woda – źródło życia. Dbamy o swoje środowisko naturalne.”

  W dniach 15.-19.02.2016. dzieci z grupy Biedronek przeprowadziły serię doświadczeń pt. „Woda – źródło życia. Dbamy o swoje środowisko naturalne.”, dzięki którym wzbogaciły swoja wiedzę o wodzie. Na zajęciach dzieci rozpoznawały oznaczenia wody na globusie i mapie Polski, dzieliły się swoją wiedzą o strumieniach, jeziorach, rzekach i morzach, poznawały właściwości wody poprzez wąchanie, smakowanie, nasłuchiwanie, obserwację i dotyk, wykonały pracę plastyczną pt. „Bałtyckie głębiny”, a także rozbudzały swoją ciekawość podczas zabawy badawczej w oczyszczalnię ścieków. Dzieci wzbogaciły nie tylko wiedzę przyrodniczą, ale także ekologiczną. Biedronki wiedzą, że woda jest zdrowa, należy ją oszczędzać, gdyż bez niej nie byłoby życia na Ziemi, a także dbać o jakość wody ze względu na jej znaczenie dla wszystkich istot żyjących w wodzie i na lądzie. Na podsumowanie wszystkich zajęć śledzonych z ogromnym zaangażowaniem i skupieniem, dzieci podczas zabawy z chustą wzięły udział w quzie na temat wody i z dużym powodzeniem odpowiedziały na każde pytanie. Mamy nadzieję, że wszystkie ćwiczenia przyczynią się do wychowania małych ekologów wrażliwych na potrzeby środowiska.

  Rekrutacja

  Projekt i wykonanie: Beziworld.eu & Bohomaz Kontynuacja projektu: Uczniowie ZS im. W.Goetla