Ostatnie aktualności:
Dziś jest , roku

Nabywamy nowe umiejętności

W dniu 30 kwietnia 2013r. o godz. 16.00 na suskim Rynku odbył się pokaz Ratownictwa Medycznego. Na tym pokazie nie mogło oczywiście zabraknąć dzieci z Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej, które wraz z wychowawcą Aliną Sołek-Bargiel czynnie włączyły się w ćwiczenie umiejętności ratowniczych. Przedszkolaki najpierw z wypiekami na twarzach obserwowały Strażaków podczas wydobywania poszkodowanego z wraku samochodu, a następnie obejrzały demonstrację udzielania pierwszej pomocy. Największą atrakcją dla dzieci była możliwość przećwiczenia w praktyce zaobserwowanych czynności ratowniczych na przygotowanych manekinach i oczywiście przy wsparciu studentów Ratownictwa Medycznego. Przedszkolaki z satysfakcją i otrzymanymi gadżetami wracały do domów.

Nowe doświadczenia

Nareszcie przyszła do nas wiosna, a wraz z nią przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola Samorządowego doświadczają nowych bardzo ciekawych przeżyć. W początkach kwietnia grupa 4-5 latków „Biedronki” wraz z wychowawczyniami Urszulą Małusecką i Aliną Sołek-Bargiel zwiedziły Stację Uzdatniania Wody mieszczącą się przy ulicy Role. Dzieci poznały skomplikowany mechanizm oraz długotrwały proces, któremu poddawana jest woda zanim zdatna do picia dostanie się do naszych kranów. To nowe doświadczenie utwierdziło je w przekonaniu, iż wodę należy oszczędzać. Kolejną wycieczkę przedszkolaki odbyły do Urzędu Pocztowego, gdzie zapoznały się z budynkiem, pracą urzędników pocztowych oraz wysłały swój pierwszy list.

Najwięcej emocji wzbudziła jednak wśród dzieci wyprawa do Szkoły Podstawowej nr 1, która miała na celu zwiedzenie szkolnej biblioteki oraz wzięcie udziału w pierwszej lekcji, przygotowanej przez nauczycielkę klasy I. Dzieci przedszkolne bardzo pozytywnie przeżywały fakt, iż mogły usiąść w szkolnych ławkach, jak prawdziwi uczniowie i odpowiadać na pytania nauczyciela. W szkolnej bibliotece czekało na nich wiele niespodzianek w postaci rebusów, zagadek i innych atrakcji, z którymi świetnie sobie poradzili – jak na uczniów przystało. Oczywiście nie zabrakło słodkich nagród, które były uwieńczeniem szkolnej przygody. Przedszkolaki już wiedzą, że takich atrakcji wraz z wiosną będzie jeszcze więcej.

Akcja „Mamo, tato wolę wodę”

W ramach otrzymanego patronatu za udział w I edycji ogólnopolskiej akcji promującej zdrowe nawyki: „Mamo, tato wolę wodę” w Miejskim Przedszkolu Samorządowym w Suchej Beskidzkiej w dniu 12.04.2013r. odbyło się „Wielkie Święto wody”. Jest to jedna z forrm realizacji II etapu konkursu, do której zakwalifikowało się nasze przedszkole. Atrakcji nie było mało. Dzieci wędrowały po salach, bawiąc się, wykonując doświadczenia z wodą, oglądając filmy edukacyjne na dużym ekranie - zdobywając wiedzę kompleksową na temat wody i jej znaczenia dla człowieka, roślin, zwierząt i środowiska. Dużym powodzeniem cieszyła się sala degustacji widy, gdzie dzieci piły wodę w pięknej scenerii oraz zabawy z folią imitującą taflę wody z zastosowaniem metod aktywizujacych. „Uczymy dzieci stosując metody kształcenia wielostronnego, opartego na doświadczaniu, przeżywaniu i wartościowaniu, tak zdobyta wiedza, staje się uniwersalna i trwała, pobudza dzieci do kreatywności i w naturalny sposób kształtuje ich nawyki i poglądy.” już niedługo zorganizowany będzie przed przedszkolem hepening zachęcający przechodniów do szanowania i picia wody.

/I. Juszczak/.

„Międzynarodowy konkurs plastyczny – Mieszkam w Beskidach”

Miejskie Przedszkole Samorządowe w Suchej Beskidzkiej bierze udział w wielu różnorodnych konkursach. Już teraz mamy się czym pochwalić – nasza wychowanka Julka Kopacz – 6 lat, zdobyła I miejsce w „Międzynarodowym konkursie plastycznym – Mieszkam w Beskidach”. Jesteśmy dumni z naszej Julki /I. Juszczak/. Dziękujemy jej babci za pomoc w wykonywaniu pracy. Końcem maja 2013 r. odbędzie się w przedszkolu gala wręczenia dzieciom nagród za udział i wszelkie osiągnięcia konkursowe. Bardzo cenimy sobie zaangażowanie i chęć udziału w konkursach rodziców dzieci a także nauczycieli.

Wycieczka do „Kuracjusza Beskidzkiego.

Realizując temat kompleksowy „Mamo, tato wolę wodę” dzieci z grupy 4-5l. „Stokrotki” wzięły udział w wycieczce do rozlewni wody w dniu 10.04.2013r.. Wycieczka poprzedzona była odpowiednim przygotowaniem dzieci, a zwłaszcza przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa. Przedszkolaki miały możliwość zobaczenia procesu rozlewania wody do butelek, zakręcanie, etykietowanie, pakowanie zgrzewki(po 6 sztuk), a następnie w duże palety, które są rozwożone do sklepów, hurtowni itp. Zostaliśmy bardzo mile przyjęci, oprowadzeni, zdobyliśmy nowe wiadomości o wodzie, która ma wiele zalet. Wszystkie dzieci na pożegnanie otrzymały butelkę wody „Kuracjusz Beskidzki” oraz zostały zachęcone do jej picia ze względu na walory.

„Owocowe szaszłyki”

Dzieci z grupy 4-5l. „Stokrotki” realizując temat kompleksowy „W okresie przedwiośnia dbamy o zdrowie” zdobyły wiadomości dotyczące zdrowego odżywiania. Przedszkolaki poznały produkty i dania, które zawierają dużo witamin i innych składników potrzebnych do zachowania dobrego zdrowia i prawidłowego rozwoju. Podczas tych zajęć zachęcano dzieci do zjadania owoców i warzyw, w celu dostarczenia organizmowi witamin porą wiosenną. Na podsumowanie tematu dzieci samodzielnie wykonywały szaszłyki owocowe – myły, obierały, kroiły, nabijały na patyczki owoce, na końcu kulturalnie konsumowały deser.

Spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa.

W dniu 11 kwietnia 2013 roku odbyło się w przedszkolu spotkanie z przedstawicielem Nadleśnictwa Sucha Beskidzka. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom wiedzy na temat budzącej się do życia wczesnowiosennej przyrody. Dzieci poznały zwiastuny wiosny: pierwsze kwiaty, najwcześniej kwitnące drzewa, niektóre ptaki przylatujące do nas na wiosnę oraz budzące się ze snu zimowego zwierzęta i owady. Dowiedziały się również o trudnej sytuacji saren, cierpiących na brak pożywienia spowodowany intensywnymi opadami śniegu w marcu i na początku kwietnia. Z zainteresowaniem słuchały i oglądały omawiane zagadnienia, zaprezentowane w formie multimedialnej. Bez trudu wymieniały, czym zajmują się pracownicy Nadleśnictwa oraz, jak ważną rolę odgrywają lasy dla życia na Ziemi. Na zakończenie spotkania dzieci zaśpiewały piosenkę o wiośnie oraz wręczyły podziękowanie za ciekawą lekcję przyrody. W zamian otrzymały prezenty dla grup - puzzle i zabawki z drewna. Pożegnały się tradycyjnym pozdrowieniem leśniczych "Darz bór".

Uwaga Rodzice!Zakończyła się rekrutacja na rok szkolny 2013/2014

Wyniki rekrutacji będą znane od 10.04.2013r. Ze względu na ochronę danych osobowych informacja o przyjęciu dziecka do przedszkola będzie dostępna w kancelarii przedszkola w godzinach przyjmowania stron /telefonicznie lub osobiście/.
Telefon 874-20-47.

Regulamin rekrutacji.

Wychowanie przez czytanie
Wychowanie przez czytanie


Wiek przedszkolny to czas tworzenia się u dziecka trwałych nawyków, kształtowania się procesów umysłowych, a nawet zasadniczego charakteru. Z tych to powodów trzeba dostarczać naszym dzieciom nieustannie wartościowych wzorców. Niezwykle przydatna jest w tym literatura dziecięca. W Miejskim Przedszkolu Samorządowym już drugi rok organizujemy spotkania czytelnicze, podczas których dzieciom czytają zaproszeni goście: babcie naszych przedszkolaków, emerytowane nauczycielki, bibliotekarki oraz uczniowie – wolontariusze z suskich szkół: ZS im. W. Witosa oraz LO. Spotkania te są pewnego rodzaju świętem dla dzieci i zawsze przebiegają w atmosferze wielkiej radości, wzajemnej sympatii i zainteresowania. Atrakcję stanowi udział w czytaniu i zabawach Myszki Miki i Kubusia Puchatka. Tematyka czytanych książeczek wprowadza dzieci w świat wartości, pozwala kształtować pożądane postawy społeczne, pomaga w zrozumieniu siebie, ludzi i świata, jak również rozwija dziecięcą wyobraźnię i wrażliwość

Ogłoszenie!


Drodzy Rodzice!

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji "1% dla mojej szkoły"
Za środki zebrane w 2011r. zakupiliśmy półeczki indywidualne dla maluszków.
Za środki zebrane w 2012r. przedszkolaki zyskają huśtawkiogrodowe. /Rozliczenie środków jest
możliwe w okresie 1.05.2013r. - 30.11.2013r.
Kolejne środki pragniemy przeznaczyć na dalsze doposażenie ogrodu.

Wystarczy wykonać następujące czynności:

1. Pobrać druki - wzory /dyrekcja lub ze strony internetowej.
2. Wypełnić rubryki w formularzu PIT wg wzoru.
3. Złożyć PIT w Urzędzie Skarbowym.
4. Wypełnić informacje dla dyrektora - druk "Poświadczenie przekazania 1%."!
5. Przekazać druk do kancelarii.Wasza ofiarność zostanie w naszej pamięci!
Poświadczenie przekazania 1%.
_____________ _____________ _____________ _____________ _____________ _____________ _____________


PRZYKŁAD - WZÓR


Ogłoszenie!Miejskie Przedszkole Samorządowe w Suchej Beskidzkiej ogłasza!
Zapisy dzieci z rocznika 2007-2010 do przedszkola na rok. szk. 2013/2014.

Zapisy będą odbywały się w terminie:

04 III - 29 III 2013r.

Karty należy pobrać w kancelarii przedszkola, która jest czynna codziennie w godz. 8:00- 15:00 lub ze strony internetowej przedszkola (www.przedszkole.sucha-beskidzka.pl). Telefon 874-20-47.


Przedszkolaki u Burmistrza MiastaW dniu 1.03. 2013r. dzieci z grup 4-,5-latków oraz 6-latków odwiedziły Urząd Miasta Sucha Beskidzka. Celem wycieczki było zapoznanie z siedzibą władz naszego miasta oraz spotkanie z Burmistrzem Miasta. Spotkanie rozpoczęło się w sali sesyjnej od krótkiego występu przedszkolaków, które wygłosiły wiersz o naszym mieście oraz zaśpiewały piosenkę związaną z folklorem naszego regionu. W dalszej części spotkania Pan Burmistrz zapoznał dzieci reprezentacyjną salą sesyjną, kim są radni oraz na czym polega praca burmistrza. W trakcie zadawania pytań gospodarzowi dzieci poznały plany władz miasta dotyczące najbliższych inwestycji, poznały opinię Burmistrza na temat najbardziej urokliwych zakątków miasta oraz jego awersji do postaw antyekologicznych wielu mieszkańców. Z zaciekawieniem słuchały opowieści o herbie oraz znaczeniu poszczególnych kolorów we fladze naszego miasta. Dzieci zostały również zaproszone do gabinetu gospodarza miasta. Tam w trakcie zwiedzania zainteresowały się mapą Suchej Beskidzkiej i chętnie oglądały wskazane przez Pana Burmistrza ważniejsze obiekty znajdujące się na terenie miasta. Każdy przedszkolak mógł także usiąść w fotelu Burmistrza i upamiętnić ten moment na fotografii. Na pamiątkę spotkania wszyscy otrzymali od Pana Burmistrza "dukata suskiego" i słodycze. Dzieci natomiast podziękowały pięknie wykonanym podczas zajęć herbem Suchej Beskidzkiej. Spotkanie przebiegło w miłej i ciepłej atmosferze, dostarczyło cennych doświadczeń. Podobało się - bo na pytanie "kto w przyszłości zostanie burmistrzem" większość dzieci zdecydowanie odpowiedziało "tak".

Starszaki z wizytą w Szkolnej Bibliotece Zespołu Szkół - Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej
W dniu 26.02.2013 r. grupy starszaków z Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej były z wizytą w Zespole Szkół -Szkoła Podstawowa nr 1 i Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej, na zaproszenie pań pracujących w szkolnej bibliotece mgr Haliny Krzyśków i mgr Bożeny Leśniakiewicz. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, nauczyciele Zespołu Szkół zaprezentowali wspaniałą interpretację znanych dzieciom wierszy m.in. Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, wcielając się w postaci ich bohaterów. Taki przekaz bajek bardzo zainteresował i rozbawił dzieci, które włączały się aktywnie do słuchania, recytując wspólnie znane fragmenty „Lokomotywy”, „Lenia”, „Kaczki dziwaczki”. Młodzież uatrakcyjniła spotkanie grając na gitarach i śpiewając piosenki z filmu „Akademia Pana Kleksa” do słów Jana Brzechwy. Podsumowaniem miłego spotkania był konkurs wiedzy z zakresu literatury dziecięcej wraz z nagrodami. Żadne pytanie nie zostało bez odpowiedzi, co świadczy o tym, że dzieci interesują się literaturą, potrafią rozpoznać wiersze znanych pisarzy a nawet je wyrecytować.

Spacerkiem po Suchej Beskidzkiej.
Jednym z wielu zadań przedszkola jest zapoznanie wychowanków z kulturą i tradycjami regionu, w którym mieszkają. Kształtowanie przynależności narodowej już na tym najniższym szczeblu edukacyjnym w późniejszym okresie przynosi wymierne efekty. Przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej mają to szczęście, iż przyszło im mieszkać w mieście z tradycjami, z którymi wiąże się wiele podań, legend i niezwykłych, ale prawdziwych historii. „Biedronki” i „Stokrotki” ze swymi wychowawczyniami w pierwsze dni marca wraz z pojawieniem się słonecznej pogody rozpoczęły zwiedzanie swojego miasta. W czasie tych wędrówek dzieci dotarły do Karczmy Rzym, miejsca niezwykłego, w którym poznały legendę o Panu Twardowskim, obejrzały Galerię Malarstwa i Rzeźby twórców ludowych naszego regionu, a także zapoznały się z architekturą jednego z ważniejszych zabytków Suchej Beskidzkiej.

Kolejnym bardzo ważnym miejscem w naszym mieście jest Zamek Hrabiego Juliusza Tarnowskiego tzw. Mały Wawel, w którym przedszkolaki bywały już wielokrotnie przy różnych okazjach, poznały jego architekturę i legendy z nim związane. Tym razem grupa 4-5 latków „Biedronki” zawędrowała tam, aby obejrzeć wystawę w Galerii, a była to wystawa grafiki i rysunku Państwa Bies. Przedszkolaki porównywały malarstwo tradycyjne, niezwykle barwne, wcześniej obejrzane w Galerii Karczmy Rzym z nowoczesnym czarno – białym, które również wywarło na nich duże wrażenie.

Miejsc niezwykłych, z którymi wiążą się piękne historie i legendy jest w naszym mieście bardzo dużo, ale mamy szczytny cel zwiedzić ich jak najwięcej.

A. Sołek - Bargiel

Podsumowanie konkursu „Akademia Aquafresh”
Dzieci 4-,5- letnie z grupy „Stokrotki”, z Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej brały udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Akademia Aquafresh”.

Celem konkursu było:
- poznanie zasad prawidłowej pielęgnacji zębów oraz utrwalenie nawyku codziennego mycia zębów,
- zachęcenie dzieci do systematycznego kontrolowania jamy ustnej u stomatologa, - omówienie zasad zdrowego odżywiania,
- przełamanie barier lękowych w gabinecie stomatologicznym.

Warunkiem konkursu było wykonanie plakatu o treści „Moje przygody w krainie zdrowych ząbków”. Zostało wykonanych kilka plakatów, z czego trzy zostały zakwalifikowane i wystawione na odpowiedniej stronie internetowej. Przez okres dwóch tygodni można było oddawać głosy na daną pracę za pośrednictwem własnej poczty internetowej. W celu uzyskania wysokiej liczby głosów dzieci odwiedziły suskie szkoły - Gimnazjum oraz szkoły średnie - prosząc o wsparcie w głosowaniu. Mimo ogromnego zainteresowania ze strony rodziców i sympatyków przedszkola klikających potwierdzenie głosowania, uzyskano 520 głosów, co nie wystarczyło na zdobycie nagrody. Dziękujemy wszystkim za pomoc i wsparcie.

"Skarb pirata Cynamona".
To bardzo pouczające przedstawienie, które obejrzały przedszkolaki w dniu 22 lutego 2013r. Zaprezentowali je uczniowie grupy teatralnej z ZS im. W. Witosa pod kierunkiem mgr Bogusławy Jurzak. Bohaterowie przedstawienia to grupa przyjaciół, którzy poszukują skarbu pirata Cynamona. Gdy ten skarb odnajdują ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę. Łukaszek nie chce się skarbem podzielić, przez co traci przyjaciół. Lecz nie takie jest zakończenie. Chłopiec zrozumiał swój błąd - oddał skarb do muzeum, przeprosił przyjaciół, którzy z radością przyjęli go do swojego grona.

Podsumowanie akcji „Miska dla schroniska”.
Dary, które pozyskano w Miejskim Przedszkolu Samorządowym w akcji charytatywnej na rzecz zwierząt przekazano naszym milusińskim bezdomnym, przebywającym w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Nowym Targu. Pozyskano miski i koce, które na pewno pomogą przetrwać zwierzętom trudny okres zimowy. Pani kierownik schroniska złożyła pisemne podziękowanie na ręce dyrektor przedszkola, ze szczególnym wyróżnieniem działań dzieci i rodziców na rzecz pomocy zwierząt. Dzięki tej akcji dzieci dowiedziały się co oznacza odpowiedzialność za zwierzęta i konieczność opiekowania się nimi.

„Zabawy na śniegu”
Przedszkolaki w ostatnim okresie poszerzyły i utrwaliły wiadomości na temat pory roku - zimy, zimowych zabaw i ich bezpieczeństwa. Wykorzystując sprzyjające warunki atmosferyczne, piękną aurę zimową, korzystamy z dziećmi i wychodzimy na spacery, lepimy bałwany, odbijamy ślady na śniegu, toczymy kule oraz zjeżdżamy z górki na ślizgach. Po wyczerpujących zabawach na śniegu, dzieci są wesołe i chętnie zjadają całe porcje obiadu.

Bal karnawałowy
W dniu 31 stycznia 2013 r. w Miejskim Przedszkolu Samorządowym odbył się Bal karnawałowy. Panie pracujące w przedszkolu, przy życzliwej pomocy uczennic wolontariatu z Zespołu Szkół im. W. Witosa, pod kierunkiem wychowawczyni mgr Bogusławy Jurzak, dołożyły wszelkich starań, aby w tym dniu sale, korytarze oraz wejścia do budynku wyglądały zjawiskowo. Zarówno dekoracja, jak postaci bajkowe: Myszka Miki i Kubuś Puchatek, wprowadzały dzieci w wesoły nastrój oraz zachęcały do wspólnej zabawy. Imprezę prowadziły animatorki z Firmy Radosna Edukacja. Przedszkolaki przebrane w różne postaci bajkowe prezentowały swoje kreacje podczas „defilady uczestników balu” oraz tańców przy muzyce. Były to tańce balowo-balonowe oraz charakterystyczne dla poszczególnych krajów m. in. kankan, polka, zorba. Punktem kulminacyjnym imprezy był wybór króla i królowej balu. Każde dziecko miało możliwość, choć przez moment, doświadczenia tego wielkiego zaszczytu, nosząc dumnie na głowie złotą koronę. W przerwie balu dzieci zregenerowały swoje siły poczęstunkiem ufundowanym przez Radę Rodziców. Uwieńczeniem tego wyjątkowego dnia były pamiątkowe zdjęcia oraz karnawałowe czapeczki i trąbki, w których dzieci opuszczały przedszkole. Ten dzień pozostanie na długo w dziecięcych sercach i pamięci.

Dzień Babci i DziadkaMimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, w kalendarzu są takie dwa dni, gdy każdemu robi się cieplej na sercu - to święto naszych kochanych babć i dziadków. W Miejskim Przedszkolu Samorządowym w Suchej Beskidzkiej uroczystość z okazji Ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. To dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków.
Z tej okazji dzieci, pod kierunkiem swoich wychowawczyń w poszczególnych grupach przygotowały bogaty program artystyczny, aby w ten sposób wyrazić swoją wdzięczność za miłość, troskę i poświęcenie. Dzieci prezentowały wiersze, piosenki, tańce, zaprosiły seniorów do wspólnej zabawy oraz podarowały własnoręcznie wykonane laurki. Starsze przedszkolaki dodatkowo zaprezentowały "Jasełka". Nie zabrakło też życzeń od wnucząt i personelu przedszkola. Rodzice natomiast dołożyli starań, aby zaproszeni goście czuli się wyjątkowo. Przy ciasteczku i herbatce spędzili miło czas z wnukami. Była to dla nich również okazja, aby spotkać się, porozmawiać, a także obdarzyć wnuki słodyczami.

Grudniowe spotkania w przedszkolu!
Grudzień w Miejskim Przedszkolu Samorządowym upłynął pod znakiem uroczystości i spotkań świątecznych.
Zaraz po spotkaniu z Mikołajem dzieci w swoich grupach pod czujnym okiem nauczycielek przygotowywały się do świąt Bożego Narodzenia. Był to szczególny czas przygotowań - pieczenie świątecznych pierników, wykonywanie aniołków, świątecznych dekoracji, nauka kolęd i pastorałek, wykonywanie kartek świątecznych, próby "Jasełek" oraz wykonanie wielu drobnych prac, które podkreślały urok świąt. Wszystkie te działania miały na celu przybliżyć dzieciom tradycje, wprowadzić je w świat wartości, co związane jest z realizacją przyjętych wytycznych.
Potem przyszedł czas na świąteczne spotkania.
Były to spotkania wigilijne z rodzicami w poszczególnych grupach pod hasłem " Święta po góralsku". Grupy starsze m. in. zaprezentowały przedstawienia: "Biedronki" - "Jasełka", "Misie" - "Dzień wigilijny", który przybliżał stare góralskie tradycje bożonarodzeniowe, "Stokrotki" - pastorałkę i życzenia po góralsku, które choć trudne do wypowiedzenia nie sprawiły dzieciom większego problemu. Grupy młodsze zaprosiły rodziców do wspólnych zabaw integracyjnych, łamania się opłatkiem, składania życzeń i śpiewania kolęd.
Przyszedł również czas na świąteczne odwiedziny. W dniu 20 grudnia dzieci 6-letnie odwiedziły Urząd Miasta, gdzie kolędowały przed rozpoczęciem sesji. Odważnie i wesoło zaprezentowały fragment przedstawienia "Dzień wigilijny", czym zachwyciły wszystkich zebranych.
Natomiast dzień 21 grudnia upłynął pod znakiem miłych odwiedzin w naszym przedszkolu. Przed południem kolędowaliśmy w rytmie góralskim z zespołem Pana Mariusza Stanaszka. Po południu o 1300 odbyło się przedszkolne spotkanie wigilijne, na którym 6-latki zaprezentowały przedstawienie pt. "Dzień wigilijny" dla wszystkich zebranych - dzieci, rodziców, przybyłych gości oraz pracowników przedszkola. Spotkanie wzbogacił występ grupy uczniów ze Szkoły Muzycznej pod opieką Pana Andrzeja Laska. Uczniowie indywidualnie zaprezentowali kolędy grając na różnych instrumentach, co szczególnie dla dzieci było nowym doświadczeniem. Bardzo miłym akcentem był występ zespołu "Mała Ziemia Suska" pod opieką Pana Stanisława Kubasiaka, który zaprezentował nam wiązankę kolęd. Występ był tym milszy, że członkowie tego zespołu są absolwentami naszego przedszkola.
Na zakończenie dyrektor przedszkola Izabela Juszczak podziękowała wszystkim, którzy przybyli i uświetnili to spotkanie, złożyła życzenia oraz wręczyła świąteczne upominki. Dzieci oraz członkowie zespołów otrzymali czekoladową rybkę, pracownicy - aniołka. To na zdrowie i szczęście, którego życzymy sobie nawzajem w tak miłych chwilach.

PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA 2012 - W GRUPIE 4-5L. „STOKROTKI”Przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia dzieci 4-5 letnie z grupy „Stokrotki” postanowiły poczuć magię tego czasu już w przedszkolu.
Zaczęły od lepienia z gliny aniołka, który został później wręczony rodzicom na spotkaniu wigilijnym. Następnie piekły pierniczki i dekorowały je, aby te posłużyły jako przysmak na tym właśnie spotkaniu.
Dzieci nauczyły się życzeń i pastorałek góralskich, a na samym spotkaniu wykonały wspólnie z Rodzicami „Łańcuch marzeń”, którym udekorowana została choinka. Na przedszkolnej „wigilijce” nastrój świąt udzielił się wszystkim, zwłaszcza głównym bohaterom – dzieciom, które zdobyły wiele wiadomości na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

Spotkanie mikołajkowe dla dzieci nieuczęszczających do przedszkola.W dniu 6 grudnia 2012 roku o godz. 13:00 zorganizowane zostało spotkanie z Mikołajem dla dzieci,
które do przedszkola nie uczęszczają. Były to maluszki, które może w przyszłym roku dołączą do grona przedszkolaków, jak też dzieci nieco starsze, które z różnych powodów do przedszkola nie uczęszczają.
Przybyły także dzieci uczęszczające na zajęcia w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Spotkanie rozpoczęła dyrektor przedszkola witając zebranych gości. Potem oddała głos dzieciom z grupy "Biedronki", które powitały gości wierszem i piosenką. Oczekując na spotkanie z Mikołajem dzieci obejrzały przedstawienie przygotowane przez studentów WSTiE pt. "Mikołajkowa przemiana", wspólnie z rodzicami bawiły się i rozwiązywały zagadki dotyczące postaci z bajek. Gdy Mikołaj już przybył podchodziły by odebrać przygotowany prezent. Jedne odważnie, inne ostrożnie z obawą, były też niecierpliwe, które nie mogły się doczekać aż zostaną poproszone przez Mikołaja. Na koniec wszyscy wspólnie zabawili się w koło i zrobili pamiątkową fotografię.

Mikołaj w przedszkolu.W tym roku spotkanie z Mikołajem w przedszkolu miało nieco odmienny charakter. Towarzyszyły mu wcześniejsze przygotowania owiane nutką tajemniczości. O spotkaniu z niezwykłym Gościem informował plakat umieszczony kilka dni wcześniej w widocznym miejscu na parterze. Codziennie rano był odsłaniany fragmentami, aż do dnia 3 grudnia - wizyty Mikołaja w Przedszkolu. Ważnym elementem dopełniającym całokształtu przygotowań był list od aniołka zachęcający do wykonywania dobrych uczynków dla najbliższych osób w domu i przedszkolu. Obok leżało pudełko przyozdobione w kolorowe serduszka, zachęcające dzieci do wrzucania zapisanych na serduszkach dobrych uczynków. Dzieci codziennie rano śledziły odsłaniany plakat i snuły domysły. Podchodziły z rodzicami i wrzucały do pudełka serduszka z zapisanymi dobrymi uczynkami. Wreszcie nadszedł oczekiwany dzień.
Zaraz po śniadaniu do sal poszczególnych grup przybyły aniołki, które wspólnie z dziećmi odszukały list od Mikołaja - pozostawiony nocą - w którym prosił o wykonanie zadania. Młodsze dzieci - do zaśpiewania piosenki, dzieci starsze - do wykolorowania fragmentu jego portretu, a potem złożenie go w całość. Zaraz potem nadszedł Mikołaj przynosząc dzieciom prezenty. Było to miłe spotkanie.
Dzieci młodsze w większości wykazały się odwagą - chętnie podchodziły po prezent, a nawet siadały na kolanach by zrobić pamiątkową fotografię. Dla dzieci starszych było to kolejne już spotkanie, zatem nie było się czego obawiać. Za prezenty dzieci podziękowały piosenką lub wierszem, co bardzo się podobało. Bardzo zaimponowały Mikołajowi również dzieci, które wykonały wiele dobrych uczynków - przeczytał wszystkie "serduszka" i pochwalił dzieci, które je wykonały. Należy dodać, że takie działania kształtują pozytywne cechy charakteru, wzbudzają wrażliwość na potrzeby innych osób.

Szkolny Teatrzyk


"Dokąd poszło zdrowie".

Pod takim tytułem w listopadzie dzieci obejrzały spektakl w wykonaniu aktorów teatru "Skrzat". Jak zwykle, aktorzy dostarczyli dzieciom dużo dobrej zabawy i śmiechu. Główni bohaterowie: lekarz, piesek Azor, sportowiec, lisek oraz rozbójnik Rumcajs przypomnieli dzieciom, w jaki sposób powinniśmy dbać o swoje zdrowie. O tym, że nie należy się objadać smakołykami, że należy zdrowo się odżywiać, nie bać się szczepień, a szczególnie zastrzyków. Należy dodać, że profilaktyka prozdrowotna nie jest obca dzieciom. Towarzyszy nam na codzień podczas różnych zajęć, a jej najważniejsze treści realizowane są zgodnie z programem edukacji zdrowotnej opracowanym w przedszkolu.

Pasowanie na przedszkolaka.


Minął już czas wstępnej adaptacji dzieci, które w tym roku szkolnym po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola. I starsze, i młodsze na dobre zadomowiły się w swoich grupach - chętnie przychodzą do przedszkola, nabywają nowych doświadczeń podczas zajęć dydaktycznych oraz zabaw z rówieśnikami. To znak, że już czas, aby złożyć uroczyste ślubowanie. W dniu 29 listopada 2012 roku odbyła się w przedszkolu uroczystość "Pasowania na przedszkolaka". Uczestniczyły w niej dzieci z grupy 3-4-latków "Słoneczka", które jednocześnie były gospodarzami uroczystości oraz dzieci z grup: "Krasnale" i "Stokrotki", które w tym roku szkolnym dołączyły do grona przedszkolaków. Ważnymi gośćmi byli rodzice, którzy towarzyszyli dzieciom w tak ważnej chwili. Uroczystość rozpoczęła dyrektor przedszkola Pani Izabela Juszczak od powitania zebranych gości. Potem głos zabrały dzieci, które przedstawiły krótki program artystyczny - zaśpiewały i zatańczyły przy piosence grupy, wyrecytowały wiersz zachęcający do dbałości o zabawki i porządek w sali. W finałowej części spotkania wspólnie ślubowały być dzielnymi przedszkolakami, nie zasmucać mamy, taty oraz pani w przedszkolu. Następnie pani dyrektor dokonała pasowania na przedszkolaka dotykając każde dziecko w ramię dużym ołówkiem. Rodzice wręczyli dzieciom "koszyczek obfitości" ufundowany przez Radę Rodziców oraz pamiątkową odznakę z symbolem grupy.

Przedszkolaki zapobiegają grypie


Okres jesieni to czas zwiększonej zachorowalności na grypę. Dlatego bardzo ważne jest, aby pamiętać o zasadach dotyczących zarówno zdrowego stylu życia, jak też prostych czynnościach higienicznych, które mogą nas uchronić przed zachorowaniem. Aby te zasady przybliżyć dzieciom do Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej została zaproszona pani Marzena Lasa – higienistka „opiekująca się” grupą naszych 6 – latków. W spotkaniu brały udział grupy „Krasnali”, „Stokrotek”, „Biedronek” i „Misiów” ze swoimi wychowawczyniami. Pani Marzena w krótki i przystępny sposób opowiedziała, co robić, aby nie zachorować na grypę. Należy:

• ubierać się odpowiednio do temperatury
• odpowiednio odżywiać się
• być aktywnym fizycznie – codziennie wychodzić na świeże powietrze
• wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy
• dbać o właściwą ilość snu
• dbać o higienę osobistą i higienę otoczenia.

Następnie przyszła kolej na pytania dzieci skierowane do pani Marzeny, na które cierpliwie i wyczerpująco odpowiadała. Spotkanie zakończyło się wręczeniem wszystkim dzieciom gadżetów-broszurek i naklejek, podziękowaniem dla pani Marzeny oraz obietnicą ze strony przedszkolaków, że będą dbać o swoje zdrowie, aby nie zachorować na grypę.

„Rozstrzygnięcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego"


Dyrektor Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej
ul. Mickiewicza 23, 34-200 Sucha Beskidzka , tel. (0-33) 874-20-47,
fax (0-33) 874-20-47,
informuje o rozstrzygnięciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego:
„Dostawa produktów spożywczych do Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej”
CPV:03100000-2
CPV:15800000-6

Przedszkolaki z wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej


W dniu 21.11.2012 roku dzieci z grupy „Misie” zostały zaproszone do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Suchej Beskidzkiej na spotkanie z przedstawicielem Fundacji ING Banku Śląskiego. Bank ten prowadzi działalność na rzecz dzieci i młodzieży, chcąc przyczynić się do ich lepszej przyszłości. Z okazji jubileuszu 20 – lecia instytucji wydano książkę pt. „Lucjan lew, jakiego nie było”. Treść tej książki w interesujący sposób zaprezentowali przedszkolakom: przedstawiciel Fundacji oraz pracownicy biblioteki, czytając z podziałem na role. Taka forma przekazu wzbudziła ogromne zainteresowanie. Dzieci z uwagą wysłuchały historię lwa Leona i Hani wędrujących przez krainę Zębowej Wróżki. Ich przygody pokazały dzieciom, jak pokonać trudności i przeszkody dzięki przyjaźni i zaufaniu. Po wysłuchaniu bajki odbył się konkurs plastyczny pod tytułem „Portret lwa Leona”. Wybór był bardzo trudny ponieważ wszystkie prace były ciekawie wykonane. Po długiej debacie wyróżnienie przyznano: Julii K., Bartłomiejowi N., Wiktorowi H., Jasiowi P. oraz Kamilce W. Dzieci te otrzymały nagrody - troje z nich malowanki, dwoje kredki, pozostałe przedszkolaki otrzymały pamiątkowe odznaki z aniołkiem. Oprócz nagród wszystkie zostały obdarowane książeczką „Lucjan lew, jakiego nie było”. Na pożegnanie każde dziecko otrzymało balon z logo Banku. Zadowolone wróciły do przedszkola dzieląc się swoimi wrażeniami z młodszymi kolegami i oraz z rodzicami.

Grupa „Krasnale” w Świetlicy Profilaktycznej


Tradycją stały się odwiedziny przedszkolaków w Świetlicy Profilaktycznej. W dniu 14.11.2012 roku do świetlicy zawitała grupa 3 – 4 latków „Krasnali” ze swoją wychowawczynią p. Ewą Dyduch. „Krasnale” zostały serdecznie powitane przez panią kierownik Katarzynę Janik oraz pozostałe pracujące tam panie. Dzieci miały okazję poznać, a tym samym zintegrować się z innymi dziećmi z miasta Sucha Beskidzka, które wtedy przebywały w świetlicy. „Krasnale” brały udział w zajęciach i zabawach przygotowanych specjalnie dla nich. Wizyta zakończyła się „słodkim” poczęstunkiem oraz obietnicą ze strony przedszkolaków, że w najbliższej przyszłości ponownie zawitają w progach Świetlicy Profilaktycznej.

Przedszkolaki poznają swoją „Małą Ojczyznę”


Przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej z zaangażowaniem realizują w roku szkolnym 2012/2013 edukację regionalną. Piękna jesienna pogoda sprzyja długim spacerom, a nasza miejscowość szczególnie obfituje w zabytki, które warto zobaczyć i poznać ich historię. To przesłanie skłoniło najstarsze grupy przedszkolne do odwiedzin w suskim Zamku. „Biedronki”, „Misie” i "Stokrotki" wraz z nauczycielkami wzięły udział w lekcjach muzealnych. Dzieci w czasie ciekawej pogadanki przewodnika poznały najważniejsze legendy związane z historią miasta, a następnie same mogły podjąć działania, które przyniosły wspaniałe rezultaty.Grupy „Biedronki" i "Stokrotki" po raz pierwszy uczestniczyły w tego rodzaju zajęciach. W trakcie lekcji dowiedziały się, czym jest herb oraz poznały herby rodzin zamieszkujących suski Zamek. Kolejną atrakcją było własnoręczne wykonanie herbu, na którym najczęściej pojawiały się biedronki, koniki, motylki i inne stworzenia. Zwiedzanie Muzeum dzieci zakończyły oglądaniem szlachetnych minerałów, które wywarły na wszystkich ogromne wrażenie. Najstarsza grupa „Misie” już w ubiegłym roku szkolnym uczestniczyła w lekcji muzealnej dotyczącej herbów. Dlatego tym razem pracownicy Muzeum – Zamek zapoznali ich z procesem wytwarzania pieniędzy, a szczególnie monet. Po ciekawym wykładzie przedszkolaki miały możliwość obejrzenia monet z różnych stron świata, a na koniec same zaprojektowały i wykonały własną monetę. Kulminacyjnym punktem lekcji było zwiedzanie Sali Rycerskiej i poznanie szczegółów z życia Smoka Kicka, który cieszy się sympatią wszystkich suskich dzieci. Uczestnictwo w ciekawych lekcjach muzealnych, poprzedzone spacerem przez piękny park to doskonały sposób na wprowadzenie najmłodszego pokolenia w świat kultury i historii naszego miasta.

Lekcja muzealna przedszkolaków.


W dniu 26.09.2012r. dzieci 6-letnie uczestniczyły w lekcji muzealnej na Wawelu. Można pomyśleć, że termin: „lekcja muzealna” brzmi zbyt poważnie dla dzieci w wieku przedszkolnym, jednak uczestnicy wycieczki przekonali się, że tak nie jest.
Podczas zwiedzania komnat zamkowych dzieci zapoznały się z niektórymi faktami historycznymi tego miejsca na podstawie legend związanych z zamkiem. Przez cały czas czynnie uczestniczyły w lekcji. Miały możliwość wykazania się znajomością krakowskich legend, wypowiadania się na ich temat, rysowania, a nawet przeliczania smoków ukrytych w komnatach. Z relacji wynikało, że najbardziej zainteresowała je postać smoka, więc nie obyło się bez odwiedzin jego jamy. Z dreszczykiem emocji, przeplatanych z ciekawością pokonywały niezliczoną ilość krętych schodów, aby w końcu nad Wisłą zobaczyć ziejącego ogniem potwora. Wycieczka oprócz udziału w lekcji muzealnej okazała się być dla naszych przedszkolaków również lekcją samodzielności, odwagi i wyrwałości.

„Poznajmy się”


Pod takim hasłem odbył się w dniu 4 października 2012 roku piknik integracyjny w ogrodzie Miejskiego Przedszkola Samorządowego. Uroczystość rozpoczęła Dyrektor Izabela Juszczak od powitania zebranych gości oraz podziękowań skierowanych do wszystkich darczyńców, dzięki którym można było zorganizować loterię fantową, oraz suto zastawić bufet. Kolejnym punktem imprezy była prezentacja wszystkich grup przedszkolnych, począwszy od najmłodszych: „Kubusie”, „Słoneczka”, „Krasnale”, „Stokrotki”, „Biedronki” i „Misie”. Każda grupa przedstawiła swoją nazwę w formie piosenki, wiersza lub krótkiej inscenizacji. Rodzice mogli zobaczyć umiejętności wokalne, recytatorskie oraz aktorskie swoich pociech. Wszystkie dzieci z dumą uczestniczyły w występach, a rodzice po ich obejrzeniu bili gromkie brawa. Po krótkich występach był czas na rodzinny piknik, któremu sprzyjała piękna, niemal letnia pogoda. Ogromnym powodzeniem – jak zwykle zresztą - cieszyła się loteryjka fantowa. Natomiast wszyscy, wspólnie posilali się przy bufecie z gorącą kiełbaską, pysznymi pieczonymi ziemniakami i smakowitymi ciastami, upieczonymi przez rodziców. Dodatkową atrakcją była oblegana przez dzieci dmuchana zjeżdżalnia, na której dzieci mogły poszaleć pod okiem rodziców. Atmosfera sprzyjała miłym rozmowom i bliższemu, wzajemnemu poznaniu się.

„Sprzątanie Świata 2012"


Dzieci z naszego przedszkola brały udział w Sprzątaniu Świata pod hasłem: "Kocham, lubię, szanuję…nie śmiecę". Dzieci starsze z naszego przedszkola chętnie brały udział w akcji porządkowania naszego ogrodu zabaw, zieleńców przed przedszkolem. Nauczycielki w starszych grupach odpowiednio przygotowały dzieci do tej akcji – pogadanki, wiersze, zagadnienia, opowiadania itp. Grupy starsze oraz obsługa zaopatrzone były w ochronne rękawiczki. Pan Rysiu przenosił pełne i ciężkie worki odpadów na wyznaczone miejsce. Przedszkolaki były świadome, że akcja w jakiej biorą udział ma na celu oczyszczenie najbliższego otoczenia w jakim codziennie spędzają mile czas.

„Teatrzyk " Królewna zamieniona w żabę.""


W dniu 26 września 2012 roku dzieci uczestniczyły w spektaklu teatru "Kometa" z Krakowa pt. " Królewna zamieniona w żabę". Przedstawienie dotyczyło ważnych w życiu wartości, a mianowicie: dobrego wychowania, przekazywania pozytywnych wzorców oraz zdrowego odżywiania. Żywa, dynamiczna gra aktorów przyciągała uwagę dzieci i wywołała wiele radości. Tytułowa bohaterka - królewna, nie była grzeczną dziewczynką. Swoim kapryśnym zachowaniem wprowadziła wiele zmian w świecie bajek. Zmiany te naprawić chciał Bartek, który pragnął zostać rycerzem. Pewnego dnia wykradł wróżce czarodziejską różdżkę i korzystając z jej czarów sporządził napój. Źle dobrane składniki spowodowały przemianę królewny w żabkę. Przemieniona królewna spotkała postaci z bajek, które uświadomiły jej, że warto być miłą, posłuszną i używać magicznych słów: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, do widzenia. Wtedy właśnie pojawiła się wróżka, która odzyskała różdżkę i przywróciła żabce jej dawną postać - królewny. Od tej pory królewna była miłą i grzeczną dziewczynką.

„Przedszkolaki poznają rejon Małopolski"


Końcem minionego roku szkolnego nasze przedszkole zostało zgłoszone do udziału w projekcie Małopolskiej Organizacji Turystycznej pod nazwą "Bajkowa Małopolska". Celem projektu było zachęcanie dzieci do poznawania ciekawych miejsc w naszym regionie, promocja walorów turystycznych Małopolski oraz kształtowanie nawyków podróżowania, szczególnie w regionie województwa, w którym mieszkamy. W ramach tegoż projektu w dniu 07 września 2012 roku dzieci ze starszych grup przedszkolnych uczestniczyły w prezentacji multimedialnej prowadzonej przez przedstawiciela MOT-u, przybliżającej 19 powiatów Małopolski m. in. Kraków, Tarnów i Nowy Sącz. Poznały najciekawsze miejsca regionu oraz znanych i zasłużonych ludzi naszego województwa. Podsumowaniem spotkania był konkurs wiedzy. W nagrodę 20 dzieci otrzymało pamiątkowe widokówki.

„Witamy w nowym roku szkolnym!"


Kochane dzieci i drodzy rodzice. Witamy Was w naszych progach! W naszym przedszkolu czekają na Was miłe panie i personel przedszkola. Tęskniliśmy za Wami, ale już teraz czekają tu na Was zabawki, ciekawe przygody oraz pięknie odnowione korytarze. Dla rodziców i dzieci stworzyliśmy kącik tzw "poczekalnię", która pozwoli na komfortowe oczekiwanie na pociechy. W przedszkolu wiele się będzie działo w tym roku szkolnym . Zapraszamy do wspólnego przeżywania przedszkolnej przygody i codziennych wydarzeń.

Pozdrawiam ciepło i serdecznie
Pani dyrektor Izabela Juszczak

„Dzień Rodziców w Miejskim Przedszkolu Samorządowym"


Radosnym dniem w życiu każdego dziecka jest piękne majowe święto - Dzień Matki. Dla przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola Samorządowego, od kilku już lat, dzień ten jest świętem rodzinnym, na które zapraszamy oboje rodziców. W tym roku Dzień Rodziców zorganizowano w dniu 25 maja w wynajętej hali sportowej przy ZSO im. M. Curie-Skłodowskiej, gdzie licznie przybyli zaproszeni goście. Po powitaniu oraz złożeniu życzeń przez dyrektorkę przedszkola wszystkie dzieci wspólnie zaśpiewały piękną piosenkę o rodzinie. W dalszej części programu dzieci prezentowały przygotowane w grupach wiersze i piosenki podkreślające urok tego święta. Odważnie recytowały wiersze, śpiewały i tańczyły dzieci z grup najmłodszych. Miłe przeżycia wzbudziły występy dzieci starszych oraz prezentacja tańców współczesnych w wykonaniu grupy prowadzonej przez instruktora tańca. Na koniec dzieci wręczyły rodzicom pamiątkowe upominki wykonane podczas zajęć w przedszkolu.

„Wizyta Przedszkolaków w Ośrodku Zdrowia u Pani Stomatolog"


Dzieci z gr. „Stokrotki” miały możliwość zwiedzenia gabinetu stomatologicznego, siedzenia na fotelu zabiegowym, oglądały przyrządy do leczenia zębów. Zadawały nurtujące ich pytania dotyczące leczenia i pielęgnacji jamy ustnej, na które pani doktor cierpliwie odpowiadała. Ta wizyta pomogła małym pacjentom pokonać barierę lękową Przedszkolaki podziękowały za wizytą piosenką i pięknym dyplomem, a w zamian otrzymały prezenciki (baloniki, malowanki, naklejki i książeczki). Czerwiec 2012

„DZIEŃ DZIECKA 2012"


W ramach obchodów Dnia Dziecka, przedszkolaki zostały zaproszone w dniu 31.05.2012 r. do Miejskiego Ośrodka Kultury na Zamku w Suchej Beskidzkiej na bajkę pt.: „Były sobie Krasnoludki”. W związku z tym, że na miejsce należało dotrzeć pieszo, udział wzięły grupy starsze tj. „Stokrotki”, „Misie”, „Kubusie” i „Jeżyki”. Bajka zawierała treści wychowawcze, uwzględniające używanie czarodziejskich słów – „proszę, przepraszam, dziękuję”. Dzieci podczas spektaklu brały czynny udział w jego tworzeniu; były aktorami i śpiewały. Natomiast sam Dzień Dziecka w naszym Przedszkolu rozpoczęło przywitanie wszystkich Przedszkolaków przez postacie bajkowe – Myszkę Miki i Kubusia Puchatka. Następnie dzieci były bawione przez firmę AKSON, przy udziale muzyki i różnych kolorowych rekwizytów. Do organizowania zabaw naszym przedszkolakom i uatrakcyjnienia tego dnia zgłosiło się również grono wolontariuszy z internatu przy Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej pod opieką Pani mgr B. Jurzak. Młodzież przedstawiła bajkę pt.: „Dzień Dziecka w leśnej krainie” oraz wspólnie bawiła się z dziećmi.

„Strażacy w Przedszkolu"


Spotkania przedszkolaków z przedstawicielami różnych instytucji lokalnych są okazją do kształtowania dziecięcej wiedzy związanej z przynależnością do miejsca zamieszkania. Dzięki takim spotkaniom dzieci mają okazję poznać bliżej zawody mieszkańców naszego miasta oraz role społeczne pełnione przez obywateli dla społeczeństwa. Istotną zaletą tych spotkań jest ich wartość profilaktyczna, związana z przestrzeganiem określonych zasad. Wszyscy uczestnicy zastosowali się do zasad ewakuacji przypomnianych kilka dni wcześniej. Po odwołaniu próbnego alarmu wszyscy wrócili do budynku, gdzie odbyło się spotkanie, podczas którego strażacy wspólnie ze starszymi dziećmi przypomnieli zasady związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Zwrócili uwagę na skutki zabaw zapałkami i środkami łatwopalnymi, niebezpieczeństwo związane z wypalaniem traw i paleniem ognisk w miejscach niedozwolonych. Przypomnieli także numery alarmowe do straży oraz sposób informowania o zaistniałych pożarach. W ramach podziękowania za spotkanie dzieci wręczyły strażakom pamiątkową laurkę. Natomiast po spotkaniu w przedszkolu strażacy zaprosili dzieci do obejrzenia wozów strażackich wraz z ich wyposażeniem. Zainteresowanie było ogromne zarówno wśród najmłodszych, jak i najstarszych przedszkolaków.

„Przedszkolaki poznają szkołę"


Wkrótce najstarsze przedszkolaki będą żegnać przedszkole by po wakacjach rozpocząć naukę w I klasie. Będzie to dla dzieci duże wyzwanie i nowe doświadczenie. Dlatego, na zaproszenie otrzymane ze Szkoły Podstawowej nr 2, dzieci 6-letnie z grupy „Jeżyki’ z Miejskiego Przedszkola Samorządowego, w dniu 26 maja 2012 złożyły w tej szkole wizytę. Były bardzo ciekawe i zaintrygowane tym, co je tam czeka. W szkole spotkali się z bardzo serdecznym przyjęciem i wieloma atrakcjami. Pani Jolanta Kubieniec przygotowała z uczniami klasy szóstej przedstawienie o tematyce ekologicznej. Dzieci poznały skutki wyrzucania odpadów w lesie, rozmawiały o segregowaniu śmieci i dbałości o środowisko. Następnie pani Katarzyna Tarsińska zaprosiła dzieci do udziału w zajęciach dydaktycznych, podczas których miały okazję pracować w zespołach, wykazać się umiejętnością uważnego słuchania i spostrzegawczością. Na koniec przedszkolaki odwiedziły w kancelarii panią dyrektor Małgorzatę Peć oraz zwiedziły szkołę. Czas minął niepostrzeżenie i trzeba było wracać do przedszkola. Z rozmów prowadzonych z dziećmi wynikało, że wiele z nich chciałoby uczęszczać do tej szkoły. Trudno się dziwić – atmosfera była wspaniała, panie bardzo sympatyczne i ciekawy program spotkania. Dziękujemy!

„Malowanie konika"


W dniu 27 kwietnia 2012 r. w ramach zajęć dodatkowych dzieci uczestniczyły w warsztatach artystycznych, które prowadzili przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie - Pan Tadeusz Leśniak oraz Pani Małgorzata Wątroba. Pan Tadeusz Leśniak - twórca ludowy, zajmujący się na co dzień rzeźbieniem w drewnie, opowiedział dzieciom o swojej pracy oraz zademonstrował sposób wykonania popularnego ptaszka stryszawskiego. Potem dzieci podzielone na dwie grupy malowały farbami akrylowymi konika wyciętego z drewna. Przystąpiły do pracy z wielkim zaangażowaniem. Praca nie była trudna, ale bardzo twórcza - wyzwalała kreatywność. Po ukończeniu malowania dzieci urządziły wystawkę prac, na której widać bogactwo i różnorodność pomysłów małych artystów.

„Przedszkolaki z wizytą w Bibliotece Pedagogicznej"


Pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Suchej Beskidzkiej zaprosili dzieci z naszego przedszkola na lekcję biblioteczną w rama majowych Dni Oświaty, Książki i Prasy. Przedszkolaki miały okazję zapoznać się z pracą bibliotekarza i miejscem jego pracy, jakim jest biblioteka; poznały różnicę miedzy biblioteką a księgarnią; zobaczyły ogrom książek pięknie ułożonych na półkach i oznaczonych odpowiednimi numerami. Panie z biblioteki, aby umilić czas dzieciom zorganizowały pociąg biblioteczny, czytanie bajek, zabawę w zagadki oraz poczęstunek dla dzieci. Przedszkolaki za miłe spotkanie podziękowały piosenką i kwiatkiem.

„Przygód Kilka Koralika Mirka"


W dniu 1 maja 2012 Małopolska Organizacja Turystyczna rozpoczyna realizację projektu pod nazwą „ Bajkowa Małopolska” Projekt skierowany jest do najstarszych grup przedszkolnych znajdujących się w 19 powiatach Małopolski. W ramach projektu zostanie wydana bajka pod tytułem „Przygód Kilka Koralika Mirka” oraz wykonana prezentacja multimedialna, która stanowi uzupełnienie tekstu bajki. Mirek Korali, bajkowy bohater książki to 7 letni chłopczyk zwiedzający każdy z 19 powiatów Małopolski oraz Kraków, Tarnów i Nowy Sącz. W każdym z powiatów i miast chłopczyk zwiedza najciekawsze miejsca, a przewodnikiem jest postać historyczna lub współczesna związana z miejscem w którym znajduje się aktualnie Mirek. Pracownicy MOT będą odwiedzać przedszkola i prezentować bajkę w formie czytanej, a wraz z nią wyświetlać prezentacje multimedialną. Wydanie bajki związane jest z chęcią pokazania dzieciom ciekawych miejsc w naszym regionie, a dodatkowo promocję walorów turystycznych Małopolski wśród dzieci, jak również kształtowanie nawyków podróżowania, zwłaszcza po województwie, w którym się mieszka. Projekt będzie realizowany do listopada 2012.

„Sprzątanie Miasta 2012"


Przedszkolaki z naszego przedszkola brały udział w sprzątaniu miasta pod hasłem: "Wiosenna akcja sprzątania miasta". Dzieci starsze z naszego przedszkola chętnie brały udział w akcji porządkowania naszego ogrodu zabaw, zieleńców przed przedszkolem oraz za ogrodzeniem przedszkola. Nauczycielki w starszych grupach odpowiednio przygotowały dzieci do tej akcji – pogadanki, wiersze, zagadnienia, opowiadania itp. Grupy starsze oraz obsługa zaopatrzone były w ochronne rękawiczki. Pan Rysiu przenosił pełne i ciężkie worki odpadów na wyznaczone miejsce. Przedszkolaki były świadome, że akcja w jakiej biorą udział ma na celu oczyszczenie najbliższego otoczenia w jakim codziennie spędzają mile czas.

„WIZYTA STRAŻY MIEJSKIEJ"


Do naszego przedszkola w dniu 19 kwietnia 2012r. z wizytą przyszli pracownicy Straży Miejskiej z Suchej Beskidzkiej. Celem wizyty było zapoznanie dzieci z trudną i odpowiedzialną pracą funkcjonariuszy. Przedszkolaki z zainteresowaniem oglądały mundury pracowników straży i słuchały pogadanki na temat bezpiecznego poruszania się po ulicy, zachowania podczas ataku psa, zasad bezpieczeństwa podczas jazdy rowerem, rolkami itp. Został również poruszony duży problem naszego miasta jakim są bezdomne psy. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały funkcjonariuszy, a następnie zadawały pytania, na które otrzymywały wyczerpujące odpowiedzi. W podziękowaniu za wizytę przedszkolaki zaśpiewały piosenkę i wręczyły laurkę.

„Z wizytą w Gabinecie Weterynaryjnym „Arka” "


W dniu 12 kwietnia dzieci z naszego przedszkola, z grupy 3-4 latków „Biedronek”, były na wycieczce w Gabinecie Weterynaryjnym „Arka”. Lekarz weterynarii, pani Weronika Kudzia, opowiedziała dzieciom o swojej pracy oraz zapoznała je z gabinetem. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób weterynarz pomaga chorym zwierzętom oraz w jaki sposób można zapobiegać ich chorobom, poznały narzędzia medyczne potrzebne do ich badania i leczenia. Przedszkolaki miały możliwość bezpośrednio obserwować pracę pani weterynarz- uczestniczyły w szczepieniu psa, które było poprzedzone dokładnym zbadaniem jego stanu zdrowia. Pani doktor przeprowadziła wszystkie niezbędne badania poprzedzające zaszczepienie: obejrzała gardło, zęby, uszy, posłuchała bicia serca, zmierzyła temperaturę. Dzieci mono trzymały kciuki, aby piesek nie cierpiał podczas zabiegu. Jednak okazał się, ku radości wszystkich, bardzo dzielnym i odważnym pacjentem. Wycieczka wzbogaciła wiedzę dzieci o otaczającym świecie, poznały kolejną instytucję w mieście, tym razem świadczącą usługi wyjątkowej grupie ludzi, która kocha i szanuje zwierzęta.

„Marzec pełen wrażeń"


Dzieci uczęszczające do Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej nie powinny narzekać na nudę, brak ciekawych zajęć w trakcie pobytu w placówce. Dyrekcja oraz pracownicy przedszkola dokładają wszelkich starań, aby wypełnić dzieciom czas pobytu różnymi atrakcjami., które nie tylko bawią, ale i uczą naszych podopiecznych. Duży nacisk w przedszkolu kładzie się na edukację ekologiczną dzieci. Przykładem może być realizowany w grupach starszych temat kompleksowy: „Co tak dymi?” w ramach Programu przedszkolnej edukacji antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas” . Temat realizowano przy współpracy ze Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w naszym mieście, która była jego koordynatorem. Przedszkolacy w trakcie spacerów czy wycieczek, obserwując środowisko zauważali unoszące się nad miastem dymy i ustalali ich źródła, a następnie omawiali ich szkodliwość dla zdrowia. Wspólnie zastanawiali się nad podejmowaniem działań zapobiegających nadmiernemu zadymieniu środowiska. Szczególnie duży nacisk położono na szkodliwość dymu tytoniowego, a tym samym na edukację antytytoniową. Celem tej edukacji jest zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach, lub gdy dorośli palą przy nich tytoń. Potwierdzeniem, że działania edukacyjne w tym kierunku odniosły skutek są piękne plakaty na temat „Co tak dymi?” wykonane przez dzieci. Mając na uwadze ochronę środowiska, kolejna ważna impreza zawarta w przedszkolnym kalendarzu odbyła się pod hasłem ekologii. Coroczne, tradycyjne pożegnanie zimy kończące się wrzuceniem „Marzanny” do rzeki zastąpiono innym sposobem. W tym roku suscy przedszkolacy pożegnali zimę rozbierając ją na części, a te z kolei zgodnie umieszczano w pojemnikach na śmieci odpowiadających kolorem do materiału z jakiego były wykonane. Tym sposobem zwrócono uwagę dzieci na problem jakim jest zanieczyszczanie wód. Po pożegnaniu „zimy – Marzanny” dzieci ruszyły barwnym korowodem na rynek miasta, aby okrzykami oraz śpiewem przywołać utęsknioną wiosnę. Innym, ważnym wydarzeniem dla grupy 5 – 6-latków „Kubusie” była wizyta w Urzędzie Miasta w Suchej Beskidzkiej, której głównym celem było spotkanie z Burmistrzem miasta. Wycieczka odbyła się w ramach realizowanych w przedszkolu treści edukacji regionalnej. Dzieci zaproszone zostały do sali sesyjnej, gdzie dowiedziały się, iż w tym pomieszczeniu podejmowane są ważne decyzje dotyczące naszego miasta. Poznały Burmistrza Suchej Beskidzkiej i aktywnie uczestniczyły w rozmowie dotyczącej sposobu wyboru na to stanowisko jaki i samej jego pracy. Dużą atrakcją dla dzieci okazało się być zwiedzanie gabinetu Burmistrz, gdzie dzieci odkryły „klucz do bram miasta” i z wielkim zainteresowaniem przekazywały go sobie z rąk do rąk. Każdy z przedszkolaków miał również możliwość posiedzieć przez chwilę na fotelu za okazałym biurkiem i poczuć się jak Burmistrz. Dzieci zostały obdarowane przez włodarza słodyczami oraz pamiątkowymi gadżetami, a same podarowały Burmistrzowi własnoręcznie wykonaną pracę plastyczną przedstawiającą herb Suchej Beskidzkiej. Po powrocie, udzielając odpowiedzi na pytanie: jaki jest nasz Burmistrz – odpowiadały: miły, uśmiechnięty, dobry, gościnny i pełne wrażeń opowiadały rodzicom o tej wizycie.

„Wizyta w szkolnej bibliotece"


W odpowiedzi na zaproszenie Dyrekcji oraz Pań bibliotekarek z Zespołu Szkół - Szkoła Podstawowa nr 1 i Gimnazjum im. Jana Pawła II, w dniach 16 i 19 marca 2012 roku, dzieci 5-cio i 6-cioletnie z Miejskiego Przedszkola Samorządowego po raz kolejny odwiedziły szkolną bibliotekę. Celem odwiedzin był udział w lekcji bibliotecznej, połączonej z prezentacją wystawy prac plastycznych, wykonanych przez uczniów szkoły "Janusz Korczak - Prawa dziecka." Podczas spotkania pani Bożena Leśniakiewicz w miły, przystępny sposób uświadamiała dzieciom ich prawa - do zabawy, do wyrażania swoich uczuć i myśli, do szczęścia. Potem dzieci przedstawiały nastroje w lusterku ukazując różne minki: zadowoloną, szczęśliwą, smutną, zdziwioną, ..., taką, jak przybierają w różnych sytuacjach codziennego życia. Chętnych do prezentacji było wiele, a czasu mało ponieważ panie bibliotekarki przygotowały inną atrakcję: oglądanie filmu rysunkowego "Król Maciuś Pierwszy". Na pożegnanie dzieci otrzymały kolorowe baloniki. Podziękowały pamiątkową laurką.

„Teatrzyk "Bocian i żabka" "


W dniu 23. 03. 2012 roku dzieci uczestniczyły w spektaklu "Bocian i żabka", prezentowanym przez teatrzyk Art -Re. Do grona przedszkolaków dołączyły zaproszone dzieci, które w ramach programu adaptacyjnego zostały przyjęte do przedszkola na rok 2012/13 oraz dzieci młodsze, uczęszczające na zajęcia w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Była to historia nieposłusznej Żabusi - Hanusi, która szukając przygód oddaliła się od domu. Zafascynowana spotkaniem przyjaciół oraz wspólną zabawą z Bociankiem, Dzięciołem i Biedronkiem - Leonkiem - zgubiła drogę do domu. Po ogłoszeniu alarmu przez sikorkę rozpoczęły się poszukiwania lekkomyślnej Żabki. Pomagał również jej odwieczny wróg - Bocian. I jak to w bajkach bywa - okazało się, że Bocian, największy wróg Żabki, został jej przyjacielem. Spektakl uświadomił małym widzom konieczność niesienia pomocy młodszym i słabszym oraz uczył posłuszeństwa wobec rodziców.

„Z wizytą w Miejskiej Świetlicy Profilaktycznej"


Nasze przedszkole współpracuje z wieloma instytucjami w mieście, a w szczególności z placówkami oświatowymi. Dzieci z różnych grup kilkakrotnie gościły w Miejskiej Świetlicy Profilaktycznej. Zapoznały się z miejscem, gdzie dzieci z miasta spędzają wolny czas po zajęciach w szkole, odrabiają lekcja oraz rozwijają swoje zainteresowania. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach i zabawach przygotowanych i prowadzonych przez wychowawców świetlicy, nawiązały nowe znajomości a nauczyciele mieli okazję do wymiany własnych doświadczeń zawodowych. Całość spotkania uwieńczył każdorazowo wspólny poczęstunek oraz pamiątkowe zdjęcia. Tego rodzaju spotkania przynoszą dzieciom wiele radości, są okazją do realizacji celów poznawczych, wychowawczych oraz wyrabiania kompetencji społecznych.

„Akcja Charytatywna na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Psów w Nowym Targu"


W naszym przedszkolu w dniach od 16.01-02.02.2012r. została przeprowadzona akcja „ Miska dla schroniska i ciepły kocyk Azorkowi ”. Wydarzenie zostało szczegółowo omówione z przedstawicielem schroniska w Nowym Targu. Ten właśnie obiekt został wybrany przez nasze Przedszkole, ponieważ ( jak dowiedziała się prowadząca akcję) trafiają tam bezdomne zwierzęta przywożone na polecenie Straży Miejskiej, Gminnej i Policji również z terenów Suchej Beskidzkiej. Na początku prowadzonej akcji w każdej grupie wiekowej zostały przeprowadzone zajęcia uświadamiające Przedszkolaków o problemie bezdomnych zwierząt w całej Polsce, jak również i w naszym mieście. Po wprowadzeniu dzieci w temat została zorganizowana zbiórka misek dla psów, oraz koców , które będą służyć pupilom. W efekcie dostarczono 9 sztuk misek i 15 sztuk koców. Taka ilość uzyskanych darów zaskoczyła organizatorów, tym bardziej , iż jak na tak dużą placówkę odzew powinien być nieco większy.

„Konkurs kolęd"


W dniu 26. 01. 2012 roku dzieci z Miejskiego Przedszkola Samorządowego wzięły udział w konkursie kolęd i pastorałek, który odbył się w Niepublicznym Przedszkolu „Bajkowe Ranczo”. W przygotowaniu do konkursu aktywnie uczestniczyli rodzice i nauczyciele. Ogółem w konkursie uczestniczyło 19 dzieci z suskich zerówek w dwóch kategoriach: soliści i duety. Nasze przedszkole reprezentowało 6 dzieci z grup starszych (5- i 6-latków). Wszystkie dzieci pięknie zaśpiewały i otrzymały dyplomy i nagrody, zaś szczególnie wyróżniono dwie uczestniczki z naszego przedszkola:

  • I miejsce – Marysia Jania (gr. 6- latków)
  • II miejsce – Inez Sperling (gr. 5-6-latków)

„Zimowe zabawy"


Zima to czas najbardziej oczekiwany i zarazem ulubiony przez dzieci, a szczególnie, gdy za oknami pada śnieg. W tym roku zjawiła się dopiero w styczniu, ale dała się we znaki wszystkim z powodu ogromnych mrozów i obfitych opadów śniegu, które ograniczały wyjścia na świeże powietrze. Były i takie dni, które sprawiły dzieciom wiele radości. Zaopatrzone w ślizgacze i kombinezony mogły zjeżdżać z górki - nasypu obok boiska, lepiły bałwana, chodziły na spacery.

„Dbamy o przyrodę – zbieramy makulaturę!"


Rzeczywistość dnia codziennego każdego z nas zmusza do zwracania uwagi na przyrodę, na jej prawa i potrzeby. Dlatego kształtowanie świadomości ekologicznej i opiekuńczej postawy wobec przyrody powinno odbywać się od najwcześniejszych lat życia dziecka, a działania nauczycieli i rodziców już od wieku przedszkolnego są szansą kształtowania przyjaznych naturze postaw. Mając na uwadze ważne zadania edukacji ekologicznej Miejskie Przedszkole Samorządowe w Suchej Beskidzkiej już od kilku lat bierze czynny udział w zbiórce makulatury. W tym roku szkolnym pierwszy etap akcji (drugi etap planowany jest wiosną) mającej na celu zbiórkę makulatury został zorganizowany w miesiącach listopadzie i grudniu. W zbiórkę tegoż surowca wtórnego czynnie włączyli się rodzice naszych przedszkolaków, którzy pomagali dzieciom gromadzić makulaturę, a następnie dostarczyli ją do przedszkola. W akcji zbiórki makulatury brało udział 32 dzieci. Zgromadzono 3 089 kg makulatury, która została odebrana przez Firmę KART – PAK z Makowa Podhalańskiego. Za pozyskane fundusze (463.35 zł) zakupiono nagrody dla 32 dzieci. Gratulujemy nagrodzonym dzieciom i zachęcamy do zbiórki makulatury, która odbędzie się już wiosną.

„Bal karnawałowy"


Bal karnawałowy jest dla dzieci imprezą oczekiwaną i bardzo lubianą. Wszystkim dzieciom dostarcza niezapomnianych przeżyć. O tym pamiętają organizatorzy balu w naszym przedszkolu starając się uatrakcyjnić ten dzień, a atrakcji było wiele. W dniu 1 lutego 2012 roku już od wejścia do budynku o imprezie przypominała wesoła muzyka oraz kolorowo udekorowane korytarze. Na bal zaproszono wodzireja (z firmy Foto Gama), który w przebraniu za krasnala prowadził wesołe zabawy przy muzyce. Dzieci również przebrane w ciekawe stroje, przygotowane przez rodziców, dobrze się bawiły, brały udział w licznych konkursach z nagrodami, pozowały do zdjęć. Inną atrakcją balu były zabawy cyrkowe (z firmą Akson). Animatorzy w strojach klownów dali pokaz sztuczek cyrkowych: żonglowanie piłeczkami, poi, maczugami, zaprosili również dzieci do rzucania piłeczkami przez obręcze większe i mniejsze. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyło się modelowanie balonów. Absolutnym hitem był pokaz mega-baniek mydlanych, przy których uciechy było wiele, a szczególnie podczas rozbijania. Atrakcją dla dzieci było także malowanie buziek w wykonaniu uczennic wolontariatu z ZS im W. Witosa, pod opieką pani Bogusławy Jurzak. Przy każdym ze stanowisk do malowania było tłoczno – dzieci wymyślały różne znaczki, które były malowane na ich buziach, a nawet i rękach. Niektóre podchodziły do malowania po kilka razy i każde było zadowolone. Nie zabrakło także poczęstunku, zakupionego z funduszu Rady Rodziców– ciastka, soczki oraz owoce dodały wszystkim energii do aktywnego spędzenia tak miłego dnia. Dzieci były bardzo zadowolone i szczęśliwe. Zapytane, co najbardziej im się podobało odpowiadały: Zuzia M.(5l): „Mi się podobało, kiedy były te wielkie bańki“. Wojtuś S. (5l): „Bańki, jak pan puszczał i my je rozbijaliśmy”. Klaudia G. (5l): „A mnie się podobały tańce z tym panem”. Piotruś L. (5l): „Fajne było, jak pan pokazywał, jak się żongluje”.

„Wspomnienia z „Dnia Seniora”


W suskim przedszkolu odbyły się uroczystości związane z „Dniem babci i dziadka” Nie sposób opisywać atrakcji przygotowanych przez dzieci i nauczycieli oraz rodziców. Wyrażą to opinie naszych dostojnych gości: „ Nasze 5,6-latki zagrały swoje role wspaniale, dostarczając nam – Babciom i Dziadkom wielu pozytywnych emocji i niezapomnianych chwil. Ze wzruszeniem przyjęliśmy życzenia … . Dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami, a Panie przedszkolanki mogły poczuć się dumne ze swojej wspaniałej, pedagogicznej pracy. Dziękujemy!” Dziadkowie Martusi i Michałka K. „Bardzo miłe spotkanie w gronie babć i dziadków...dzieci wykazały się swoim talentem.” „wspaniała, solidna praca przedszkolanek a także współpraca dzieci oraz ich zdolności”.

„Bliskie spotkania z nadleśnictwem”


W dniu 19.01.2012r. Dzieci spotkały się z leśnikiem. Wspólnie rozwiązywano zagadki o treści przyrodniczej, śpiewano piosenki oraz recytowano wiersze. Dużą radość sprawiła dzieciom zabawa naśladowcza „W leśniczówce za lasem”. Przedszkolaki słuchały i oglądały prezentację przygotowaną przez pracownika nadleśnictwa na temat pracy nadleśnictwa, zwierząt i lasu, podziwiały rekwizyty a na koniec podziękowały gościowi wręczając pamiątkę spotkania.

„Spotkanie wigilijne”


W dniu 22.12.211r. W naszym przedszkolu zorganizowane zostało „spotkanie wigilijne, w którym uczestniczyły wszystkie dzieci, pracownicy oraz uczennice ZS im Witosa, by wzbogacić uroczystość śpiewem kolęd i pastorałek. Wprowadzeniem do tego niezwykłego spotkania było powitanie wszystkich uczestników przez dyrektora oraz „jasełka na wesoło” wykonane przez grupę 5,6-latków. Potem odbyło się składanie wzruszających życzeń świątecznych, które stały się sposobnością do podziękowania pracownikom za dotychczasową współpracę. Pracownicy otrzymali „Świąteczne upominki z suszonymi owocami” a dzieci otrzymały słodycze. Świąteczną i niepowtarzalną atmosferę odczuli wszyscy i z pewnością zanieśli ja do domu na czas ostatnich przygotowań w gronie rodzinnym.

„Mikołaje kontra Anioły”


To następny pomysł na zintegrowanie środowiska. W ramach tej akcji wspólnie z dziećmi i rodzicami komponowaliśmy wystawę aniołów i mikołajów, które stały się niezwykle atrakcyjną dekoracja przedszkola w okresie świątecznym. Dziękujemy wszystkim rodzicom i osobom które włączyły się w ten niezwykły wewnętrzny konkurs.

„Przedszkolne spotkania świąteczne”


Grudzień to miesiąc spotkań i klimatów świątecznych. W wielu grupach odbyły się spotkania z rodzicami. Podczas nich dzieci i rodzice wprowadzani byli w radosną, świąteczna atmosferę, wykonywały prace plastyczne o tematyce świątecznej, poznawały tradycje polskie, wspólnie śpiewały kolędy. Spotkania przyniosły wiele radości i pozytywnych przeżyć wszystkim uczestnikom.

Wizyty przedszkolaków w „Krakowskiej Fabryce Bombek”


Przedszkolaki odwiedziły zakład produkcyjny bombek świątecznych, było to interesujące wprowadzenie maluchów w atmosferę Świat Bożego Narodzenia”. Najbardziej podobało się dzieciom to, że samodzielnie mogły wykonać bombkę dla swoich bliskich. Brokaty i niezwykłe kolory farb przyciągnęły uwagę i dorosłych i dzieci a także stanowiły inspirację do pracy. To niezwykle atrakcyjna wycieczka dla dzieci.

„Mikołaj w przedszkolu”


W dniu 5.12.2011r. Mikołaj odwiedził dzieci w przedszkolu. Przybycie tak ważnego gościa poprzedziła wizyta aniołka i diabełka. Zadaniem ich było doręczenie dzieciom listu od św. mikołaja, który zawierał zadania dla poszczególnych grup. Po wykonaniu wszystkich zadań dzieci czekały na sygnał z pozytywki. Po usłyszeniu melodii wyruszyły na poszukiwanie Mikołaja , tropiąc go po śladach. Mikołaj czekał na dzieci w sali wypełnionej po sufit prezentami. Przygotował dla każdego piękny podarek. Na koniec wizyty Mikołaj wraz z aniołkiem i diabełkiem odwiedzili dzieci w salach, gdzie oglądali wykonane zadania. Pochwalił dzieci za pracę i obiecał wstapic do przedszkola w następnnym roku. Ponownie w dniach 6 i 8.12.2011r. Mikołaj zawitał do przedszkola. Zaprosiliśmy w tym roku dzieci ze środowiska, by zachęcić rodziców do zapisania dziecka do przedszkola. Zaproszonymi gośćmi byli również rodzice wraz z dziećmi korzystające z porad Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej. Rodzice nie kryli zadowolenia z tego pomysłu , wyrazili wielką wdzięczność za organizację imprezy. W spotkaniach brali udział uczestnicy wolontariatu pod kierunkiem Pani B. Jurzak. Było wiele zabaw i atrakcji. Uczestnicy oglądali przedstawienie oraz film o Mikołaju na dużym ekranie.

„Andrzejki z rodzicami”


Na spotkanie tłumnie przybyli zaproszeni rodzice z grupy najstarszej. Świetna zabawa i wróżby wywołały radość u młodszych i starszych uczestników spotkania. Nie obyło się bez lania wosku i odczytywania wróżb. Nastrój chwili podkreślały wykonane wspólnie z rodzicami barwne lampioniki, które po wyłączeniu światła stanowiły nie lada atrakcję. Po raz pierwszy w tym roku zorganizowano otwarte zajęcia andrzejkowe dla dzieci i rodziców.

„Pogotowie psychologiczne”


W przedszkolu funkcjonuje też tzw. „Pogotowie psychologiczne dla rodziców i nauczycieli. W ramach tej inicjatywy będzie możliwa konsultacja z dyżurującym w przedszkolu psychologiem / patrz organizacja pracy przedszkola.

„Współpracujemy z biblioteką”


Od listopada ruszyła realizacja „Planu współpracy z biblioteką”, nawiązującego do tematyki wartości społecznych. Plan ten realizujemy angażując nauczycieli – emerytów, osoby samotne, członków rodziny, a także młodzież szkolna w ramach wolontariatu, co zdecydowanie pogłębia wartość przekazywanych treści. Atrakcję też stanowi pomysł, aby maluszkom w odbiorze tekstów pomagały postacie „Kubusia” i „Mini” - przebrane osoby.

„Nowe metody pracy z dziećmi”


Odkrywamy wciąż nowe metody pracy starając się o wyzwolenie twórczej aktywności u naszych wychowanków. W połowie października uczestniczyliśmy w warsztatach szkoleniowych „Pedagogika cyrku” oraz „Rozwijanie umiejętności społecznych i emocjonalnych u dzieci”. W jednych z tych form brali udział wszyscy pracownicy oraz nauczyciele emeryci. Już teraz dysponujemy nakładkami na krzesełka spełniającymi mobilizację dla dzieci na zasadzie „Królowania”, w najbliższym czasie wyposażymy dzieci w rekwizyty niezbędne do tzw. „gniazdowania”

Impreza integracyjna „Poznajmy się”


W naszym przedszkolu w dniu 17.10.2011r. Miało miejsce niecodzienne i doniosłe wydarzenie – impreza integracyjna „Poznajmy się”. Dała ona możliwości wzajemnego poznania się rodziców, nauczycieli oraz całego personelu przedszkola. Atrakcyjność imprezy podkreślała piękna, jesienna aura, bufet z rumiana kiełbaską, pieczone ziemniaczki oraz loteria fantowa. Najwięcej wzruszeń wywołało uroczyste przyjęcie nowych przedszkolaków, którzy w tym dniu otrzymali pasowanie, , upominki a na koniec dumnie przeszli uliczka oklasków. Atrakcję dla dzieci stanowił „magiczny ogromny ołówek, którym Pani dyrektor pasowała ich na pełnoprawnych przedszkolaków.

„Wie to Iwonka i Krzyś,że święto w przedszkolu jest dziś”


W dniu 14.10.2011r. Wspólnie z zaproszonymi emerytowanymi nauczycielami pracującymi w przedszkolu świętowaliśmy „Dzień Nauczyciela” . Dzień ten był bardzo wzruszający. Słuchaliśmy piosenek i wierszy przygotowanych przez naszych wspaniałych wychowanków. Dużą atrakcję stanowił „Koncert życzeń” oraz taniec dzieci. Szczególnie wzruszone były Panie emerytki zaproszone do przedszkola, które wyraziły wdzięczność za pamięć i tak niezwykłą niespodziankę. Panie te zaprosiliśmy do udziału w realizacji „Planu czytelniczego”, niektóre z nich z chęcią wyraziły zgodę na czytanie dzieciom bajek w przedszkolu.

„Wizyta stomatologa”


W dniu 25 09.2011r. W ramach trwającej od kilku lat współpracy z Miejska Przychodnią zdrowia dzieci 5 i 6 -letnie uczestniczyły w profilaktycznych badaniach stomatologicznych. Badania odbywały się w salach przedszkolnych bez stresu i obaw przed fotelem dentystycznym.

„W poszukiwaniu złotej Jesieni”


Tak 5-latki z grupy”Misie odczuwały wielozmysłowo piękno jesiennej przyrody. Obcując z natura budowały więź emocjonalna ze środowiskiem przyrodniczym, co jest niezmiernie ważne w kształtowaniu postaw ekologicznych. Dzieci poznały piękny zakatek naszego miasta , jakim jest park. Miały okazje wychwycić różnice między parkiem a lasem. Na fotografiach widoczne są już pierwsze przyjaźnie zawierane w przedszkolu. Ten dzień pełen wrażeń dostarczył dzieciom bogatych doświadczeń i przez to pozostanie na dłużej w nich pamięci.

„Spotkanie z Policjantem”


Jak co roku w dniu 29.09.2011r. Dzieciaki spotkały się z funkcjonariuszami Policji. Duże wrażenie wywarły na dzieciach mundury policjantów oraz lizak i wóz policyjny. Dzieci zdobyły wiele wiadomości na temat bezpiecznego poruszania się po ulicy. Dowiedziały się, jakie są zasady przechodzenia przez ulicę, którą strona drogi należy chodzić oraz jaka rolę pełnią światełka odblaskowe na ubraniach, butach i plecakach.

„Lekcje muzealne przedszkolaków”


Nasze przedszkolaki odwiedziły Kraków, by uczestniczyć w lekcjach muzealnych na Wawelu. Można by pomyśleć, że termin „lekcja muzealna” to termin zbyt poważnie brzmiący dla dzieci w wieku przedszkolnym, jednak uczestnicy wycieczki przekonali się, że tak nie jest.. W trakcie zwiedzania osoba oprowadzająca dzieci po komnatach potrafiła w bardzo przekonujący i przystępny sposób na podstawie legend związanych z zamkiem zapoznać dzieci z niektórymi faktami historycznymi tego miejsca. Dzieci przez cały czas czynnie brały udział w zajęciach. Miały możliwość wykazania się znajomością krakowskich legend,wypowiadania się na ich temat, rysowania a nawet przeliczania smoków ukrytych w komnatach. Z relacji dzieci wynikało,że najbardziej zainteresowała je postać smoka, więc nie obyło się bez odwiedzin smoczej jamy. Z dreszczykiem emocji przeplatanych z ciekawością pokonywały grupowo niezliczoną ilość krętych schodów, aby w końcu nad Wisłą napotkać ziejącego ogniem potwora. Wycieczki oprócz lekcji muzealnych okazały się być dla naszych przedszkolaków również lekcjami samodzielności, wytrwałości i odwagi.

Udział przedszkolaków w akcji „Sprzątanie świata” -„Lasy to życie – chrońmy je”


W dniu 15 września 2011r. Dzieci brały udział wraz z nauczycielami oraz pracownikami obsługi w wyżej wymienionej akcji. Jak co roku sprzątały teren znajdujący się w pobliżu przedszkola. Trudno uwierzyć, że na terenie o który dbamy na co dzień, dzieci zebrały aż pięć worków śmieci. Cieszy nas ,że ilość zgromadzonych odpadów z roku na rok zmniejsza się. Na co dzień dzieci uczą się zachowań proekologicznych w różnych formach i wymiarach, między innymi segregują śmieci, zbierają makulaturę i gromadzą zużyte baterie. Cieszy nas ogromnie wzrost świadomości jaki obserwujemy u naszych wychowanków.

Projekt i wykonanie: Beziworld.eu & Bohomaz Kontynuacja projektu: Uczniowie ZS im. W.Goetla