Ostatnie aktualności:
Dziś jest , roku

UWAGA RODZICE!!!

Zebranie rozpoczynające nowy rok szkolny odbędzie się w dniu 29 sierpnia 2014r. o godz.15.30
Bardzo proszę o obecność - będą uzgadniane ważne kwestie finansowe i organizacyjne!

Dyrektor
Miejskiego Przedszkola Samorządowego
Izabela Juszczak

Pożegnanie przedszkola.

„Żegnaj domku nasz kochany, wesoły” – jak co roku, tak i teraz nadszedł czas, kiedy nasi najstarsi przedszkolacy po kilkuletnim pobycie w przedszkolu opuszczają go, aby po wakacjach rozpocząć naukę w szkole. Jest to ważny oraz pełen emocji dzień, zarówno dla dzieci, rodziców jak i pracowników przedszkola, ponieważ w trakcie kilkuletniego pobytu w placówce nawiązują się mocne więzi emocjonalne pomiędzy nimi. Dzieci w trakcie przygotowanego programu artystycznego, wierszem, piosenką oraz tańcem dziękują dorosłym za opiekę, naukę i wychowanie. Dyrektor oraz nauczyciele żegnając swoich wychowanków wręczają pierwsze cenzurki w postaci dyplomów ukończenia przedszkola, a przedstawiciele Rady Rodziców obdarowują dzieci upominkami. W tym roku szkolnym pożegnaliśmy absolwentów z dwóch grup przedszkolnych „Pszczółek” oraz „Zajączków”.
Życząc dzieciom sukcesów na dalszej drodze edukacyjnej jesteśmy pewni, że zostali bardzo dobrze przygotowani do nauki w szkole.

„Dzieci świata”

W dniu 17.06.2014r. w Miejskim Przedszkolu Samorządowym w Suchej Beskidzkiej odbyła się rodzinna impreza integracyjna „Pożegnanie przedszkola” pod hasłem „Dzieci świata”. Hasło przewodnie festynu nie było przypadkowe, ponieważ łączyło się z realizowaną w tym roku Koncepcją Pracy placówki, mającą na celu kształtowanie u dzieci tolerancji do inności, a w związku z tym poznawaniu przez nie kultur innych odległych zakątków świata. Impreza zorganizowana była w ogrodzie przedszkolnym, gdzie na przedszkolaków uczęszczających do naszej placówki oraz tych, którzy zostali przyjęci od nowego roku szkolnego przygotowanych zostało wiele atrakcji. Zaproszone zostały rodziny dzieci jak też przedstawiciele lokalnych władz miasta. W przygotowanej części artystycznej poszczególne grupy prezentowały elementy kultury wybranych państw lub zakątków świata poprzez prezentację tańców wybranego środowiska. Dopełnieniem tego , były zorganizowane przy współpracy z rodzicami kramiki z produktami charakterystycznymi dla danej kultury przedstawianej przez poszczególne grupy przedszkolne. Kramiki obsługiwane były w ramach wolontariatu przez młodzież z ZSZ CRS im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej. W tym dniu w ogrodzie przedszkolnym integrowały się nie tylko rodziny naszych przedszkolaków, ale kultury wielu regionów świata. Wspólnie bawili się Eskimosi, Afrykańczycy oraz Amerykanie. Uczestnicy bawili się przy dźwiękach muzyki hiszpańskiej odpoczywając wykonując elementy jogi przy muzyce relaksacyjnej. Nie zabrakło również naszej polskiej kultury, a szczególnie rejonu małej ojczyzny naszych przedszkolaków – góralskiej muzyki i tańców babiogórskich. Lokalna kapela Skoblicka prowadzona przez p. Stanisława Kubasiaka przygrywała grupie przedszkolnych dzieci, w trakcie wykonywania przez nie regionalnych tańców i przyśpiewek. Największymi atrakcjami dla dzieci okazały się być dmuchana zjeżdżalnia oraz trampolina, gdzie przedszkolacy mogli do woli dawać upust swoim pozytywnym emocjom i radości. Ogromnym powodzeniem wśród dzieci cieszyła loteria fantowa, na której dzięki sponsoringowi rodziców można było wylosować bardzo atrakcyjne niespodzianki. Całością zabawy prowadził wodzirej, który przygotował dla małych i dużych uczestników zabawy ciekawe konkursy, zabawy, pląsy. Przedszkole zorganizowało również dla uczestników festynu, grilla, cisto, napoje oraz tradycyjny chleb ze smalcem. Imprezę zaszczycił swoją obecnością Burmistrz miasta Stanisław Lichosyt oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej p. Krystian Krzeszowiak. Cała impreza przebiegła pod znakiem radości, relaksu i wypoczynku, a słońce, który na początku chowało się za chmury wyjrzało zza nich i bawiło się razem z nami.

Zbiórka makulatury w Miejskim Przedszkolu Samorządowym w Suchej Beskidzkiej

Mając na uwadze bardzo ważne zadania edukacji ekologicznej Miejskie Przedszkole Samorządowe w Suchej Beskidzkiej spośród wielu działań związanych z realizacją tejże edukacji organizuje zbiórkę makulatury, która odbywa się dwa razy w ciągu roku szkolnego – jesienią i wiosną.
W tym roku szkolnym 2013/2014 zebrano łącznie 3 655,5 kg. W I etapie – jesiennym, zebrano 2 135,5 kg, a brało w nim udział 33 dzieci; w II etapie – wiosennym brało udział 29 dzieci, a udało się zebrać 1 520 kg. Największą ilość makulatury (łącznie w I i II etapie) zebrały dzieci:

 1. Maja Ł. – 401 kg
 2. Lena P. – 396 kg
 3. Mikołaj L. – 218 kg.

Dzień Rodzica u „Biedronek”

Grupa 4 – 5 latków „Biedronki” w dniu 21.05.2014 roku zaprosiła do przedszkola swoich Rodziców na uroczystość z okazji Dnia Rodzica. Od rana dzieci z niecierpliwością oczekiwały na swoich gości, dla których przygotowały niespodziankę w postaci wierszy, piosenek, tańca z chustkami, galerii portretów swoich mam oraz upominków – lusterek z gliny wykonanych na zajęciach artystycznych. Po zakończeniu programu artystycznego wszyscy Rodzice zostali zaproszeni do wspólnych zabaw integracyjnych: „Tańczymy la ba da”, „Rzeźbiarz” – rodzic to plastelina, a dziecko modeluje z niego różne figury, rodzinny taniec z balonikami. Uroczystość została zakończona „Iskierką przyjaźni”, a dzień ten okazał się dniem oczekiwań, radości i zadowolenia zarówno dzieci jak i rodziców.

Niecodzienne spotkanie w przedszkolu.

W naszym przedszkolu ciągle dzieje się coś nowego i ciekawego. Naturalna u dzieci potrzeba aktywności i zabawy powoduje, że są one otwarte na nowe sytuacje. Lubią też poznawać ciekawych ludzi – nie tylko dzieci, ale również dorosłych.
Dnia 6.06.2014 roku odwiedzili nas niecodzienni goście. Zaproszeni do przedszkola uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zembrzycach spotkali się z dziećmi z grupy „Misie”. Chociaż uczestnicy spotkania nie znali się wcześniej, jednak bardzo szybko zintegrowali się podczas wspólnych zabaw, prowadzonych metodami aktywnymi przez nauczycielkę z przedszkola Barbarę Pająk. Kolorowa chusta animacyjna stała się na jakiś czas wyspą, którą zamieszkali wszyscy uczestnicy. Wspólne zabawy były dla wszystkich źródłem radości, humoru i relaksu. Ukoronowaniem spotkania było wykonanie wyklejanych motyli i kwiatów jako formy upominku dla gości i przedszkolaków.
Takie spotkania integracyjne dają dzieciom szanse na uczenie się tolerancji oraz szacunku dla osób słabszych i mniej sprawnych.

Przedszkolaki blisko natury.

Wychodząc naprzeciw potrzebom i zainteresowaniom dzieci, staramy się zapewnić im możliwość poznawania środowiska przyrodniczego i przebywania w nim. W Miejskim Przedszkolu Samorządowym przedszkolaki mają ku temu na co dzień wiele okazji. Dzieci poznają przyrodę wszystkimi zmysłami, dostrzegają nowe kształty i barwy, interesują się tym, co żyje, porusza się, rośnie, wydaje różne odgłosy. Poprzez wspólne obserwacje, rozmowy, działania możemy pobudzać ich wrażliwość oraz kształtować umiejętność rozumowania naukowego – z jednej strony analitycznego i badawczego, z drugiej otwartego na nowe doznania, kreatywne rozwiązania.
Świat przyrody obserwowany na spacerze w parku czy w lesie to doskonałe miejsce do przeprowadzenia zajęć. W tym roku dzieci z grupy „Motylki” wzięły udział w konkursie i cyklu zajęć w terenie, realizowanych w ramach programu Ministerstwa Środowiska „Lekcje z natury”. Program ten ma na celu podnoszenie świadomości na temat różnorodności biologicznej. Dzieci nie tylko zdobyły nowe wiadomości, ale przede wszystkim nauczyły się dostrzegać wokół siebie bogactwo fauny i flory, jak również uwrażliwiły się na konieczność dbania o przyrodę.

Ćwiczenia ewakuacyjne w przedszkolu.

Już kolejny raz przedszkolaki spotkały się z pracownikami Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej. Tym razem czekała na nich "pożarowa przygoda". Razem przeprowadziliśmy akcję ewakuacyjną. Akcja przebiegała bardzo sprawnie, wszystkie dzieci i pracownicy spisali się na medal. Dzieci miały okazję oglądać "gaszenie przedszkolnego dachu". Po akcji dzieci otrzymały od strażaków ufundowane przez Urząd Miejski broszurki pt. "Ola, Filip i pożar". Zachęcamy rodziców do poczytania razem z dziećmi broszurki, tak by zapadły im w pamięci wiadomości zdobyte w przedszkolu.

Dzień Dziecka w przedszkolu.

Dzień Dziecka to czas długo oczekiwany przez wszystkie dzieci, a szczególnie te przedszkolne. W Miejskim Przedszkolu Samorządowym w Suchej Beskidzkiej ten wspaniały dzień obchodzony był 2 czerwca 2014r. W tym dniu przedszkole odwiedził niecodzienny gość Afro-Amerykanin Yuga Buassa, który zaprosił dzieci do zabawy pod hasłem „Poznaj Afrykę”. W ramach zajęć dzieci uczyły się śpiewu i tańca afrykańskiego, poznały popularne zwroty w języku Suahili oraz wysłuchały opowiastek o codziennym życiu w Afryce. Przedszkolaki miały możliwość grać na instrumentach rodem z Afryki, poznały również zabawy popularne wśród dzieci tam żyjących. Niespodzianek tego dnia było jeszcze więcej. Nietrudno było zauważyć najpierw zdziwienie, a później radość na twarzach dzieci, gdy z apetytem zjadały pyszne wielo-smakowe lody, aromatyczne truskawki i słodkie przekąski. Na koniec zabawy Pani Dyrektor złożyła życzenia wszystkim dzieciom z okazji ich święta. Do domów dzieci zabrały słodycze oraz pełne uśmiechów wrażenia.

Prawa i obowiązki "Gazetka"

W dniu 09. 06.2014r w Miejskim Przedszkolu Samorządowym w Suchej Beskidzkiej, rodzice wraz z nauczycielami zostali zaproszeni do samodzielnego stworzenia gazetki dotyczącej praw i obowiązków w celu zwiększenia świadomości oraz pogłębienia wiedzy na ten temat. Dzieci również czynnie brały udział w tym wydarzeniu, chętnie wypowiadały się na temat swoich praw i obowiązków. Oto efekty wspólnej pracy:

Prawa dzieciObowiązki dzieci
 • Prawo do nauki
 • Prawo do wyrażania swojego zdania
 • Prawo do opieki
 • Prawo do wychowywania w religii
 • Prawo do nauki i zabawy
 • Prawo do rozwoju
 • Prawo do szczęśliwej rodziny
 • Prawo do szacunku i miłości
 • Prawo bycia kochanym
 • Prawo do uśmiechu
 • Prawo do bezwarunkowej miłości
 • Prawo do odpoczynku
 • Prawo do opieki zdrowotnej
 • Obowiązek do nauki szkolnej
 • Obowiązek bycia odpowiedzialnym
 • Obowiązek wyrażania się grzecznie i uprzejmie
 • Obowiązek szanowania drugiego człowieka
 • Obowiązek szanowania wszystkich poglądów
 • Obowiązek posłuszeństwa w stosunku do wychowawców, opiekunów, rodziców
 • Obowiązek stosowania się do obowiązujących zasad i norm
 • Obowiązek sprzątania po zabawie
 • Obowiązek jedzenia
Prawa rodzicaObowiązki rodzica
 • Prawo do wglądu do dokumentacji i informacji o dziecku
 • Prawo do ustalenia zasad porządku w domu
 • Prawo do pomocy dzieciom
 • Prawo do kształtowania światopoglądu dziecka
 • Prawo do informowania o rozwoju dziecka
 • Prawo do uczestnictwa w życiu przedszkolnym dzieci
 • Prawo do wolności w wychowywaniu
 • Prawo do decydowania o losie dziecka (wybór przedszkola,szkoły, itp.)
 • Prawo do wiedzy o postępach dziecka w nauce
 • Prawo do miłości
 • Prawo do nagradzania dziecka
 • Prawo do chwili spokoju
 • Prawo do wypoczynku
 • Obowiązek współpracy z placówką edukacyjną dziecka
 • Obowiązek wychowywania i nauczania dzieci dobrego zachowania zgodnie z normami etycznymi
 • Obowiązek kształtowania dziecka jako „jednostki społecznej”
 • Obowiązek dbania o swoje dziecko
 • Obowiązek informowania o chorobach dziecka
 • Obowiązek opieki nad dzieckiem
 • Obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa dziecku
 • Obowiązek kontrolowania poczynań dziecka
Prawa nauczycielaObowiązki nauczyciela
 • Prawo do wyboru programu nauczania, środków i metod nauczania
 • Prawo do obiektywnej oceny swojej pracy przez innych
 • Prawo do obrony praw
 • Prawo do szacunku
 • Prawo do informacji na temat dziecka
 • Obowiązek dbania o bezpieczeństwa dzieci
 • Obowiązek tolerowania odmienności dzieci
 • Obowiązek rozwiązywania problemów dzieci
 • Obowiązek traktowania wszystkich dzieci jednakowo
 • Obowiązek dbania o wszechstronny rozwój dzieci
 • Obowiązek współpracy z rodzicami w procesie wychowania i kształtowania dziecka

UWAGA WAŻNE!!!

Zebranie rozpoczynające nowy rok szkolny odbędzie się w dniu 29. sierpnia 2014r. o godz. 15.30. Bardzo prosimy o obowiązkową obecność ze względu na omawianie ważnych spraw organizacyjnych oraz konieczność załatwienia spraw formalnych związanych z odbieraniem dzieci z przedszkola !!!!

Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola Rok szkolny 2014/2015

Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola - pobierz.

Uwaga Rodzice!

Informujemy, że planowana na 18.06.2014r. impreza integracyjna odbędzie się w dniu 17.06.2014r.!!!

Święto Mamy i Taty w grupie „Motylki” w Miejskim Przedszkolu Samorządowym

Powszechnie wiadomo, że najważniejszymi osobami dla dziecka są mama i tata. Dlatego stwarzamy okazje do wzmacniania więzów rodzinnych, wzajemnego okazywania sobie uczuć, tworzenia prawidłowych relacji opartych na szacunku, akceptacji i miłości. Świetną okazją do realizacji tych celów jest organizowanie w przedszkolu uroczystości o charakterze rodzinnym. Dzieci nie tylko przygotowują program artystyczny i wykonują upominki, ale również uczą się podejmowania gości, zachowania w czasie uroczystości. W naszym przedszkolu dzieci 3,4-letnie z grupy „Motylki” zaprosiły swoich rodziców na Święto Mamy i Taty w dniu 27.05.2014 roku na godzinę 1500. Przygotowały na tę okazję program artystyczny, składały życzenia, wręczały wykonane podczas warsztatów artystycznych piękne upominki. Zaprosiły również rodziców do udziału w zabawie integracyjnej. W przygotowanie uroczystości zaangażowali się także rodzice, którzy pomogli dzieciom opanować tekst, zajęli się organizacją poczęstunku, jak również przygotowaniem sali. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni.

Teatrzyk "Czarująca żaba".

20 maja dzieci obejrzały zabawne przedstawienie teatrzyku "Skrzat" - opowieść o czarującej żabie, która pomogła nieśmiałemu księciu przezwyciężyć strach i lęki. Udowodniła dzieciom, że jeśli się czegoś bardzo pragnie, to można wszystko osiągnąć oraz, że dobro zawsze zwycięża ze złem.

Teatrzyk "Cudowna lampa Alladyna"

W maju, przedszkolaki uczestniczyły w interaktywnym przedstawieniu teatrzyku Art - Re pt. "Cudowna lampa Alladyna". Główny bohater, Alladyn, w podstępny sposób został wykorzystany przez czarnoksiężnika do zdobycia zaczarowanej lampy. Jego przygody pokazane były w humorystyczny sposób, a muzyka, barwne kostiumy oraz orientalna muzyka w pełni oddawały baśniową atmosferę spektaklu. Dzieci dobrze się bawiły wcielając się w role aktorów. Przekonały się również, że w życiu ważne są takie wartości, jak uczciwość i odpowiedzialność oraz rozwiązywanie problemów bez przemocy.

Przedstawienie w wykonaniu młodzieży z ZSO z Suchej Beskidzkiej.

W dniu 29.05.2014r. w naszym przedszkolu gościliśmy grupę uczniów z suskiego LO. Młodzież przedstawiła dzieciom dwie inscenizacje. Jedna z nich oparta na motywach znanych bajek miała na celu ukazanie wartości przyjaźni oraz odpowiedzialności za bliskich. W trakcie drugiego przedstawienia dzieci miały możliwość zapoznania się z koniecznością zdrowego odżywiania się. Dowiedziały się również jak ważne dla zdrowia są witaminy, poznały ich rodzaje oraz produkty żywnościowe, które je zawierają. Przedstawienie zawierało wiele humorystycznych scen, dzięki czemu dzieci obejrzały je z dużym zainteresowaniem. Spotkanie to przyczyniło się do utrwalenia wprowadzanych w przedszkolu treści programowych z zakresu wychowania zdrowotnego jak i realizowanych w tym roku szkolnym zagadnień z „Koncepcji Pracy Przedszkola”.

Spotkanie z leśniczym

W dniu 22. 05. 2014 r. przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z pracownikiem Nadleśnictwa Sucha Beskidzka, Panią Katarzyną Woźnicą. Dzieci bliżej poznawały las w formie prezentacji multimedialnej. Dowiedziały się, co to las iglasty, liściasty lub mieszany, jak wiele różnorodnych korzyści mamy z lasu, poznały nazwy niektórych drzew i zwierząt, przypomniały, jak chronić i szanować lasy. Mogły się również wykazać wiedzą rozwiązując zagadki. Z dużym zaciekawieniem oglądały eksponaty puszczyka i łasicy naturalnej wielkości. Na pamiątkę otrzymały plansze edukacyjne przedstawiające ssaki naszych lasów.

Spotkanie z ratownikami GOPR-u

W piątek 23.05.2014 r. gośćmi przedszkolaków byli ratownicy Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W czasie spotkania przedszkolaki dowiedziały się, czym zajmuje się górski ratownik. Starsze dzieci poznały oznaczenie skrótu GOPR, numer telefonu do górskiego pogotowia, poznały najbliższe miejsca dyżurek ratowniczych oraz zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa podczas wycieczkach górskich. Była to również świetna okazja do utrwalenia numerów telefonów do wszystkich służb ratownictwa. Duże zainteresowanie wszystkich przedszkolaków wzbudziły przedmioty przyniesione przez ratowników w plecaku. Dzieci nie tylko mogły dotknąć wybranych przedmiotów ale również je przymierzyć. Starszaki mogły w praktyce poznać sposób udzielenia pomocy przez ratowników „poszkodowanej” koleżance, która w górach złamała nogę. Tym, co szczęście dopisało unieśli się w górę za sprawą założonych fachowo przez ratowników szelek do ratowania dzieci oraz dorosłych. Dużą atrakcją było obejrzenie psa ratownika wraz ze swoim przewodnikiem, który zaprezentował dzieciom posiadane przez psa umiejętności wykorzystywane podczas akcji ratowniczych.

Spotkanie odbyło się dzięki przychylności taty Mikołaja z grupy „Pszczółek”.
D Z I Ę K U J E M Y !!!

Konkurs plastyczny "Ratujmy naszą Planetę"

Na początku maja, w ramach VII Miejskiego Turnieju Wiedzy Ekologicznej dla dzieci z oddziałów przedszkolnych, w naszym przedszkolu został zorganizowany konkurs plastyczny pod patronatem Burmistrza Miasta pt. "Ratujmy naszą Planetę".
W konkursie wzięły udział dzieci pięcio- i sześcioletnie z czterech suskich placówek: z Miejskiego Przedszkola Samorządowego, z Niepublicznego Przedszkola "Bajkowe Ranczo", z Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa nr 1 i Gimnazjum im. Jana Pawła II oraz ze Szkoły Podstawowej nr 2. Wpłynęło 17 prac wykonanych techniką dowolną. W drodze głosowania wyłoniono zwycięzców:

 1. Jakub Toczek - Szkoła Podstawowa nr 2
 2. Krzysztof Baran - Miejskie Przedszkole Samorządowe
 3. Piotr Mikołajek - Szkoła Podstawowa nr 2
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.

Z wizytą w Szkole Podstawowej

W dniu 20 maja 2014 r. dzieci z grupy 5-6 latków „Pszczółki” były z wizytą w Zespole Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej. Starszaki miały okazję poznać budynek szkoły – poziom przeznaczony dla uczniów klas najmłodszych, oglądały klasy, w których w nowym roku szkolnym będą się uczyć, pracownię komputerową, salę do zabaw. Następnie uczestniczyły w lekcjach prowadzonych przez Panią Marlenę Kołacz w klasie I. Przyszli uczniowie mieli okazję zabłysnąć wiedzą z przyrody, współpracować ze starszymi kolegami podczas pracy własnej oraz podczas zabaw ruchowych. Większość przedszkolaków stwierdziła, że szkoła się im podoba, ale byli i tacy, którzy z mniejszym entuzjazmem opuszczali budynek. Bariera strachu przed przekroczeniem progu szkoły została „przełamana”. Gratulujemy !

Upominki

Przedszkolaki Miejskiego Przedszkola Samorządowego
podczas warsztatów artystycznych
wykonały dla Państwa
niezwykłe upominki- ulepianki z gliny.

Sprzątanie Miasta

W dniu 19.05.2014r. dzieci z naszego przedszkola wzięły czynny udział w sprzątaniu najbliższego otoczenia, przyczyniając się do oczyszczenia środowiska. Już od dziecięcych lat kształtujemy postawy proekologiczne, uczymy szanować zieleń poprzez segregację śmieci, kupowanie przyjaznych środowisku produktów i dbanie o zwierzęta każdą porą roku.

„Konkurs”

W naszym przedszkolu dnia 12.05.2014r. odbył się konkurs pt. „Zdobywamy sprawność ucznia”, w którym brały udział wszystkie klasy „0” ze szkół oraz przedszkolaki 5-6l. z naszego miasta. Cele konkursu to nauka zasad zachowania się w szkole, nabywanie umiejętności społecznych związanych z obowiązkiem szkolnym, integracja dzieci, a przede wszystkim dobra zabawa. Dzieci wykazały się dużą znajomością wiadomości związanych z obowiązkiem szkolnym, jak również dobrą koordynacją wzrokowo-ruchową i szybkością. Drużyny, które zajęły miejsca I-III oprócz dyplomów otrzymały nagrody dla swoich grup. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy upominek z pobytu w Miejskim Przedszkolu Samorządowym.
Na 6 drużyn, które brały udział w konkursie:

 • I miejsce – Miejskie Przedszkole Samorządowe „Zajączki”
 • II miejsce - Miejskie Przedszkole Samorządowe „Pszczółki”
 • III miejsce – Przedszkole „Bajkowe Ranczo”

Interaktywne warsztaty dla dzieci "Tajemnice światła"

W dniu 29. 04. 2014 r. dzieci wszystkich grup przedszkolnych uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez instruktora naukowego Centrum Edukacyjno - Turystycznego PRESTIGE z Żywca. Dzieci poznawały "Tajemnice światła" w sposób interaktywny, empiryczny, zabawowy. Każdy mógł się przekonać o tym: jaki kolor ma światło, jak widzi świat mucha, jak możemy sterować światłem (przy pomocy luster), jak światłem przebić balon. Na koniec wczuwały się w pasażerów łodzi podwodnej patrząc przez peryskop. Dzieci z zainteresowaniem oglądały kolejne doświadczenia i odkrywały nieznane dotąd tajemnice fizyki.

Sukcesy suskich przedszkolaków.

Dzieci uczęszczające do Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej wykazują się dużą aktywnością biorąc udział w licznych konkursach organizowanych przez różne instytucje. Uczestnictwo to bardzo często uwieńczone jest sukcesami przedszkolaków. Jako przykład może posłużyć zwycięstwo oraz zajęcie trzecich, więc medalowych miejsc przez dzieci z naszego przedszkola w wiosennych biegach przełajowych w swojej kategorii wiekowej, zarówno w grupie chłopców jak i dziewczynek. Natomiast grupa 5-6 latków „Pszczółki” wzięła udział w powiatowych eliminacjach Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek” wystawiając bajkę Janiny Porazińskiej „Dwie Dorotki”. Również ten występ zakończył się sukcesem przedszkolaków. Przedstawienie zostało wysoko ocenione przez jury, dzieci otrzymały wyróżnienie, co jest dużym osiągnięciem dla uczestników tego konkursu zwłaszcza biorąc pod uwagę wiek aktorów. Mamy nadzieję, że zauważone w przedszkolu talenty dzieci będą dalej rozwijane na kolejnych szczeblach edukacji naszych podopiecznych.

Przedszkolaki biorą udział w biegach.

Dzieci z grupy 5-6l. „Zajączki” włączyły się w aktywne spędzanie Suskiej Majówki, 30 kwietnia brały udział w Wiosennych Biegach Przełajowych pod patronatem Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka. Przedszkolaki chętnie przystąpiły do sportowej rywalizacji, wykazały się siłą i chęcią rywalizacji. Zajączki dumnie wskoczyły na podium zawodów.
W kategorii 5-6l. dziewczynki

 • I miejsce – Julia Stanaszek,
 • III miejsce – Barbara Sowa.
W kategorii 5-6l. chłopców
 • I miejsce – Kacper Koziński,
 • III miejsce – Konrad Mosór.
Medaliści otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Dziękujemy wszystkim za sportowy doping!

„Kiermasz książki”

Jak co roku w Miejskim Przedszkolu Samorządowym organizowany jest „Kiermasz książki”. Cieszy się on bardzo dużym zainteresowaniem zarówno dzieci jak i rodziców. Jego głównym celem jest rozbudzanie zainteresowania książką jako realizacja Koncepcji Pracy przedszkola -wychowanie do wartości.

Spotkanie wielkanocne.

W dniu 21 kwietnia, przed południem, zebrali się pracownicy przedszkola wraz z dziećmi w hallu na parterze. Uczestniczyli w spotkaniu, podczas którego dyrektor Izabela Juszczak złożyła wszystkim życzenia wielkanocne dzieląc się z pracownikami tradycyjnym jajkiem. Dzieci natomiast otrzymały kurczątka, będące również są symbolem odradzającego się życia. Miłym akcentem naszego spotkania były odwiedziny Pani Aleksandry Miś - wieloletniej dyrektor naszego przedszkola, która także przybyła z życzeniami wielkanocnymi.

Warsztaty plastyczne.

W dniach 8 i 11 kwietnia dzieci wszystkich grup przedszkolnych uczestniczyły w warsztatach plastycznych. Lepiły z gliny. Lepiąc, formowały bryły gliny nadając jej różne kształty, tym samym rozwijały zręczność palców, wrażliwość wzrokową, dotykowo-ruchową i estetyczną oraz uważne słuchanie. Prace wykonywały pod dyktando Pani instruktor, która zaplanowała dla każdej grupy inną ulepiankę, zwiększając stopień trudności dla grup starszych. Zajęcia dostarczyły dzieciom dużo radości podczas ugniatania, formowania i sklejania glinką poszczególnych elementów. Taplanie w glince było również ciekawym doświadczeniem. Zadziwiające dla dzieci były skutki działania oraz końcowy efekt wykonanej pracy.

„Wielkanocne zabawy”

W dniu 15. kwietnia 2014 r. tj. w przedświąteczne popołudnie, w grupie dzieci 5-6 letnich „Pszczółki” gościli Rodzice na „Wielkanocnych zabawach z dziećmi”. Celem spotkania była wspólna zabawa prowadzona metodami aktywnymi, utrwalanie posiadanej przez dzieci wiedzy na temat tradycji wielkanocnych, jak również stworzenie rodzicom warunków do bezpośredniej obserwacji swojego dziecka na tle grupy rówieśniczej. Uczestnicy spotkania bawili się w trzech zespołach, zdobywając do swojego koszyczka jak najwięcej jajek czekoladowych za każde dobrze wykonanie zadanie. Dzieciom wiele radości przyniosły zabawy, w których uczestniczyli rodzice wykazując się różnymi umiejętnościami np. w zapamiętaniu kilku drobnych szczegółów na obrazkach lub rysowaniu kurczaczka z zasłoniętymi oczami. Niełatwym dla rodziców zadaniem było dorównać dzieciom w umiejętności „pieczenia ciasta” w rytm słuchanej melodii. Przedświąteczne zmęczenie i stres rodzice rozładowali podczas masażu relaksacyjnego „Idzie wiosna” w wykonaniu dzieci. Na zakończenie każdy zespół wspólnie wykonywał „jajo-pisklaczka” wybraną techniką oraz przeliczył zdobyte czekoladowe jajka. Podsumowaniem wspólnie spędzonego czasu było dzielenie się symbolicznym jajkiem, złożenie wzajemne życzeń świątecznych oraz przypięcie na wspólnym słoneczku „wesołego” promyka.
U.M.

"Królowa Śniegu"

W dniu 10. 04.2014 r. dzieci obejrzały teatrzyk kukiełkowy z Nowego Sącza pt. „ Królowa Śniegu” według znanej baśni H. Ch. Andersena. Dzieci w skupieniu śledziły losy głównych bohaterów oraz zachwycały się ciekawą, barwną scenerięą krain, które odwiedziła Gerda w poszukiwaniu Kaya. Baśń podkreśla, jak ważne w życiu są takie wartości, jak przyjaźń, miłość oraz wytrwałość w dążeniu do celu.

Harmonogram spotkań i działań adaptacyjnych.

Harmonogram spotkań i działań adaptacyjnych - pobierz.

„Kochamy nasze miasto - znamy jego zabytki”

Praca wykonana przez grupe "Pszczółki" w ramach zajęć kółka plastycznego.

Spacerkiem po mieście.

Słoneczna marcowa pogoda sprawiła, że przedszkolaki z grupy „Biedronki” wraz z wychowawcą Aliną Sołek-Bargiel udały się na zwiedzanie swojego miasta. Z przyjemnością nasze wędrowanie rozpoczęliśmy od Karczmy Rzym, jednego z najbardziej znanych suskich zabytków, gdzie przedszkolaki poznały historię suskiego herbu oraz legendę o „Panu Twardowskim”. Mieliśmy możliwość obejrzenia wystawy malarstwa i rzeźby ludowych artystów. Przedszkolaki przypomniały sobie również zasady kulturalnego zachowania w restauracji. Przez chwilę zatrzymaliśmy się odpoczywając na ławeczkach suskiego Rynku, gdzie najlepiej widać zabytkową zabudowę miasta. Kolejnego dnia zawędrowaliśmy do Zamku, w którym „Biedronki” wzięły udział w lekcji muzealnej, poznały historie i legendy związane z naszym miastem oraz namalowały swój własny herb. Wielkie wrażenie zrobiła na przedszkolakach wystawa monet, medali, starodruków oraz zabytkowych ikon. Przepiękna pogoda zachęciła nas do odbycia spaceru po parku okalającym Zamek, w którym ptaki dawały radosny wiosenny koncert. Marcowe wędrowanie zakończyliśmy zwiedzaniem zabytkowego suskiego Zespołu Kościołów, które swym ogromem i pięknem, odnowionych budynków sprawiły, iż żywiołowa grupa przedszkolaków bardzo się wyciszyła. Nasze miasteczko, choć niewielkie kryje jeszcze dużo miejsc, które mamy zamiar odwiedzić, a być może odkryć w najbliższej przyszłości.

Apel przedszkolaków do właścicieli sklepów i mieszkańców miasta

przedszkolaków do właścicieli sklepów i mieszkańców miasta

Prosimy,
 • o zamianę toreb i worków plastikowych na torebki papierowe lub wielokrotnego użycia,
 • ograniczenie zakupu produktów w torebkach i workach foliowych

"Plastikowe torebki są lekkie i odporne na rozkład. Dlatego stały się tak bardzo popularne z handlowego punktu widzenia. Ale te same cechy, które czynią je tak atrakcyjnymi, powodują, że produkty te są zagrożeniem dla środowiska naturalnego, szczególnie dla ptaków i ryb, które giną, połykając fragmenty foliowych torebek. (...) Są one wykonane z tworzywa, które może przetrwać 100 lat, choć używamy ich czasem tylko przez kilka minut" (Unijny Komisarz ds. środowiska).

Dzieci i pracownicy
Miejskiego Przedszkola Samorządowego

Powitanie wiosny - happening

Pożegnanie zimy kojarzy się z topieniem słomianej kukły Marzanny i wrzucaniem jej do rzeki. Jednak działania proekologiczne, realizowane w Miejskim Przedszkolu Samorządowym nie pozwalają zaśmiecać rzeki. W dniu 21 marca 2014 r. dzieci pożegnały zimę uczestnicząc w happeningu poprzedzonym krótkim programem artystycznym, podczas którego zima ustąpiła miejsca wiośnie. Lalka z gałganków symbolizująca zimę została zamieniona w wiosnę - założono jej lekkie, wiosenne ubrania. Szczególnie ważne było przesłanie, jakie przyniosła wiosna. Dotyczyło ograniczenia używania jednorazowych woreczków foliowych i toreb plastikowych, a zastąpienia ich torbami wielokrotnego użytku lub papierowymi. Świadczyły o tym transparenty, które niosły dzieci idąc przez miasto oraz ulotki "Apel przedszkolaków do właścicieli sklepów i mieszkańców miasta". Maszerując z kolorowymi kwiatami rozdawały ulotki zainteresowanym przechodniom, właścicielom sklepów przy ul. A. Mickiewicza oraz pracownikom instytucji mających siedzibę przy tej ulicy - w Urzędzie Miasta, w Sądzie Rejonowym. Liczymy, że działania podjęte przez nasze przedszkole przyniosą efekty, tym bardziej, że stanowią priorytet Parlamentu Europejskiego w walce z plagą woreczków i toreb foliowych. A oto treść przesłania przedszkolaków:
Apel przedszkolaków do właścicieli sklepów i mieszkańców miasta Prosimy,

 • o zamianę toreb i worków plastikowych na torebki papierowe lub wielokrotnego użycia,
 • ograniczenie zakupu produktów w torebkach i workach foliowych

"Plastikowe torebki są lekkie i odporne na rozkład. Dlatego stały się tak bardzo popularne z handlowego punktu widzenia. Ale te same cechy, które czynią je tak atrakcyjnymi, powodują, że produkty te są zagrożeniem dla środowiska naturalnego, szczególnie dla ptaków i ryb, które giną, połykając fragmenty foliowych torebek. (...) Są one wykonane z tworzywa, które może przetrwać 100 lat, choć używamy ich czasem tylko przez kilka minut" (Unijny Komisarz ds. środowiska).

Dzieci i pracownicy
Miejskiego Przedszkola Samorządowego„Blisko sztuki”

W dniu 21.03.14 r. dzieci z grupy 5-6 latków „Pszczółki” były na wycieczce w Suskim Muzeum. Celem wycieczki było wprowadzenie dzieci w świat sztuki i kultury narodowej, poprzez bezpośredni kontakt z historią i dziełami sztuki. Z wielkim zainteresowaniem dzieci obejrzały eksponaty, obrazy, monety, rękopisy. Poznały w pigułce historię miasta Suchej Beskidzkiej, obejrzały portrety kolejnych właścicieli Suskiego Zamku, a następnie zwiedziły Zamek i kaplicę, w której można było zobaczyć stare malowidła na ścianach. Poszerzyły zasób słów o nowe określenia m.in. krużganki, dziedziniec, freski. Zakończenie wycieczki uwieńczyły zabawy dzieci w plenerze przy-zamkowego parku, do których zachęcała piękna, wiosenna pogoda.

Spotkanie z pracownikami Straży Miejskiej

W dniu 17.03. 2014r. do Miejskiego Przedszkola Samorządowego zostali zaproszeni pracownicy Straży Miejskiej w Suchej Beskidzkiej, którzy w przyjazny sposób opowiadali przedszkolakom o swojej pracy. Goście zachęcali dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa na ulicy, na placach zabaw, zabraniali rozmawiać z nieznajomymi. Strażnicy znaczną uwagę poświęcili na naukę prawidłowego zachowania się przy spotkaniu z agresywnym psem. Każdy przedszkolak został przeszkolony w tym zakresie. Przypomnieli także o prawidłowym segregowaniu śmieci. Na zakończenie przedszkolaki podziękowały Strażnikom Miejskim za przekazanie cennych informacji.

"Mobilna biblioteka młodych"

Drodzy Rodzice!

Już w krótce realizowana będzie w naszym przedszkolu akcja "Mobilna biblioteka młodych".
W ramach tej akcji roszerzona zostaje wpsółpraca przedszkola z ninjejszą biblioteką.
Tu w przedszkolu będzie można na miejscu wypożyczyć z dziecmi książeczki.
Pierwsze spotkanie odbędzie się już 24.03.2014 w godz. 14:00 - 16:00

Zapraszamy!


Przedszkolaki uczą się robić zakupy

Przedszkolaki, nawet te młodsze, interesują się otaczającą je rzeczywistością, chętnie uczestniczą w życiu dorosłych, a niedługo będą mogły im pomagać w niektórych czynnościach. Świetną okazją do zdobywania nowych doświadczeń są wycieczki. W słoneczne przedpołudnie dn. 10.03.2014r. dzieci z grupy „Motylki” odwiedziły sklep spożywczy i pasmanterię. Dowiedziały się, co można w tych sklepach kupić, jak również samodzielnie zrobiły zakupy. Wszystkie dzieci pokazały się jako bardzo grzeczni i kulturalni klienci.

Barbara Pająk„Teatr na odległość”

W dniu 26.02.2014 r. dzieci z gr. 5-6 latków „Pszczółki” miały możliwość obejrzenia spektaklu teatralnego pt „Szpak Fryderyk”, wystawianego przez Teatru Lalek w Białymstoku. Było to możliwe dzięki życzliwości dyrekcji i nauczycieli z Zespołu Szkół- Szkoła Podstawowa nr 1 i Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej. Przekaz odbywał się na żywo, dzięki bezpośredniej łączności teatru, za pośrednictwem internetu, z placówkami edukacyjnymi, które realizują projekt. Oprócz przekazu pozytywnych wartości dotyczących opieki nad zwierzętami oraz szacunku do przyrody, dzieci dowiedziały się, jakie możliwości daje internet.

„Wyjątkowy gość”

W dniu 06.03.2014 r. na dzieci 5-6 letnie z grupy „Pszczółki” czekała miła niespodzianka! Rano, dzieci odwiedził kot o imieniu Sinba, podopieczny Pani Władzi. To nie pierwszy kot, któremu Pani Władzia znalazła u siebie kąt i otoczyła serdeczną opieką. Sinba okazał się dużym, dorodnym i zadbanym kotem o rudej sierści. Dzieci dowiedziały się kilka ciekawostek z życia Sinby- między innymi dlaczego aktualnie zrzuca sierść, czy opieka nad kotami jest trudna, jakich czynności pielęgnacyjnych wymagają, czy powiedzenie, że koty lubią mleko to mit, czy prawda. Dzieci chętnie głaskały kota oraz miały wielką chęć na wspólne zabawy. Sinba jednak nie wyrażał chęci i był onieśmielony tak liczną publicznością, ale chętnie pozował do wspólnych zdjęć.

Znaczenie dyżurów w wychowaniu dziecka w wieku przedszkolnym

„Wszystko, co najważniejsze dla życia, zdarza się w pierwszych sześciu latach” G. Vico

„Istota dyżurów i ich wartości wychowawcze”

Dyżur to obowiązek polegający na pilnowaniu, wykonywaniu czegoś w określonym czasie, według ustalonego trybu oraz okres pełnienia tego obowiązku. Dyżur to praca bardzo odpowiedzialna. Wiąże się z przyjęciem przez dziecko określonej nazwą roli. Jest to jakby określona funkcja. Czynności związane z danym dyżurem, bez względu na to, czy podjętym z własnej inicjatywy, czy wyznaczonym przez kogoś, muszą być wykonane, nie można się od nich uchylić, są obowiązkiem. Każdy dyżur musi mieć ustalony tryb działania. Nie może być w tym działaniu niczego przypadkowego, dowolnego. Dziecko wykonujące ten obowiązek musi nie tylko wiedzieć, co ma wykonać, ale jak ma to robić, musi posiadać pewne sprawności. Czas dyżuru bywa określany różnie – w zależności od rodzaju i wieku dzieci. Dyżury stałe wiążą się z ustalonym trybem życia i pełnią je dzieci w ciągu jednego, dwu, trzech dni lub całego tygodnia (grupa najstarsza). Dyżury doraźne mogą być wyznaczone jednorazowo w formie pomocy nauczycielce. Dyżury dzieci w przedszkolu są specyficzną formą uczenia dziecka pracy i to na rzecz innych, a więc są czynnikiem wychowania społecznego. Rozwijają one potrzebę służenia innym, wytrwałość, która jest wzmacniana opinią rówieśników, ćwiczą wrażliwość na ocenę społeczną, zaspokajają potrzebę uznania społecznego, budzą wiarę we własne siły, pogłębiają związki przynależności do grupy. Wyzyskaniu wartości wychowawczych dyżurów sprzyja często entuzjastyczny niemal stosunek dzieci do tych prac. Wynika on z potrzeby działania, a także dążenia do znaczenia zarówno wobec rówieśników, jak i dorosłych.

„Wychowawcze aspekty dyżurów”

Marzeniem dorosłych jest wychować dzieci w taki sposób, by były samodzielne, niezależne, odpowiedzialne i obowiązkowe. Nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że aby wychować maluchy na samodzielne i niezależne osoby, już od najmłodszych lat należy je wdrażać do obowiązków. Rodzice powinni to robić w domu, a nauczyciele w przedszkolu. Współpraca rodziców z nauczycielami może przynieść oczekiwane efekty. Im wcześniej zaczniemy wdrażać dzieci do obowiązków, tym szybciej uzyskamy wymarzony efekt – dobrze wychowane maluchy , a w przyszłości - dobrze zorganizowanych i odpowiedzialnych za siebie dorosłych. Dyżur to pierwsza w życiu dziecka forma pracy na rzecz szerszej grupy. Nauczyciele przedszkoli poświęcają temu wiele uwagi. Rozpoczynają od samoobsługi, której „uczą” od trzeciego roku życia, to jest od pierwszych dni w przedszkolu. Przyjmowanie obowiązku dyżurnego wymaga umiejętności samodzielnego, wytrwałego wykonywania określonych czynności przez kilka dni. Połączone to jest z dobrą, skuteczną organizacją pracy. Wszystkie wymienione cechy dyżuru są niezbędne, gdy przedszkolak staje się uczniem. Dyżur zaspokaja potrzebę aktywności dziecka, uczy samodzielności, rzetelności i samokontroli. Dyżury potrzebne są wszystkim dzieciom, ale szczególnie tym, które są ruchowo mało sprawne, bierne, mało odpowiedzialne. Należy zawsze pamiętać o konieczności wyrabiania u dzieci zdyscyplinowanego stosunku do dyżurnego w zakresie podporządkowania się jego zaleceniom, uwagom, interwencjom. Konieczna tu jest jednak stała uwaga i kontrola nauczyciela. Dla kształtowania stosunku dziecka do pracy duże znaczenie ma pochwała za dobre, umiejętne i dokładne wykonanie powierzonej dziecku pracy. Reasumując – w wieku przedszkolnym kształtują się postawy stosunku dziecka do pracy. Należy podkreślić, że dziecko uczestnicząc w różnych rodzajach dyżurów poznaje rzeczywistość, poszerza swój zasób wiedzy, tworzy swój własny system pojęciowy i zaspokaja u dzieci ciekawość. Dyżury są wykonywane w sposób świadomy, nie tylko dla siebie, lecz jakby „w imieniu całej grupy”. Można je określić jako „swoistą szkołę obowiązku”. Dyżur w przedszkolu uczy też samodzielności, rzetelności i samokontroli.

Dzień Kobiet

W Miejskim Przedszkolu Samorządowym w Suchej Beskidzkiej mamy prawdziwych dżentelmenów. Dziewczynki uczęszczające do przedszkola zostały obdarowane kwiatami z okazji jakże pięknego Święta Kobiet. To bardzo budujące, że rodzice tak pięknie wychowują małych chłopców. W Dniu Kobiet życzymy wszystkim Kobietom małym i dużym, by zawsze i o każdej porze w pełni przeżywały swoją kobiecość w najlepszym tego słowa znaczeniu.

Bal karnawałowy w Miejskim Przedszkolu Samorządowym

„W karnawale czas na bale”

Wreszcie nadszedł długo oczekiwany przez dzieci dzień - 28 lutego 2014 roku odbył się w naszym przedszkolu wielki bal karnawałowy w stylu Mamma Mia. Już od rana pięknie przebrane dzieci zamieniły przedszkole w magiczną, kolorową krainę. Przy wejściu witały ich „na słodko” ulubione postaci z bajek: Myszka Miki i Kubuś Puchatek. Po śniadaniu rozpoczęła się wspaniała zabawa, prowadzona przez profesjonalnych animatorów. Zabawy odbywały się w dwóch grupach /dzieci młodsze i starsze/ i były dostosowane do możliwości i percepcjiprzedszkolaków. W programie znalazły się między innymi: Papuga Show, tańce - połamańce, Baloniada, układ taneczny Mamma Mia, wybór Króla i Królowej balu. Nie zabrakło także zgadywanek i konkursów, w których wszyscy uczestniczyli. Gdy tancerze poczuli zmęczenie, udali się do sal na poczęstunek – pyszne deserki i sok, ufundowane przez Radę Rodziców. Po obiedzie młodsze dzieci udały się na odpoczynek, a starsze kontynuowały zabawy w grupach ze swoimi paniami, które zadbały o zapewnienie im licznych atrakcji. Dzień ten na pewno na długo pozostanie dzieciom w pamięci jako źródło radości i wielu emocji.

Barbara Pająk„Przedszkolne spotkanie”

W dniu 30.01.2014r. Miejskie Przedszkole Samorządowe podejmowało zacnych gości. W tym dniu do naszej placówki przybyli przedstawiciele władz naszego miasta z Panem Burmistrzem Stanisławem Lichosytem na czele oraz zaproszeni sponsorzy, którzy swoimi działaniami wspierają dzieci, aby umilić ich pobyt w przedszkolu. W trakcie imprezy dzieci ukazały swoje zdolności oraz umiejętności nabyte oraz rozwijane w placówce. Już najmłodsze przedszkolaki zaprezentowały układ choreograficzny przy muzyce z użyciem barwnych apaszek. Ich pierwszy publiczny występ spotkał się z dużym uznanie gości, którzy z uśmiechem na twarzach nagrodzili ich gromkimi brawami. Nieco starsze dzieci wyjątkowo efektywnie wykonały korowód marszowy pokazując wysokie umiejętności tańca grupowego. Najstarsza grupa natomiast zaprezentowała inscenizację baśni Janiny Porazińskiej pod tytułem „Dwie Dorotki”. Przedstawienie to miało na celu ukazanie jak znacząca jest rola dobra w życiu człowieka, a morałem było, iż zazwyczaj zło przegrywa z dobrem. Przesłanie inscenizacji nie było przypadkowe, gdyż w naszym przedszkolu priorytetowe są oddziaływania na dzieci mające na celu ukształtowanie w ich świadomości wartości pozytywnych zachowań. Jak podkreśliła P. dyrektor Izabela Juszczak niezwykle ważnym aspektem pracy Miejskiego Przedszkola Samorządowego jest wychowanie do wartości, ponieważ zależy nam, aby nasi wychowankowie stali się w przyszłości świadomymi, odpowiedzialnymi i dobrymi ludźmi. Ten punkt programu również wzbudził u naszych gości wiele emocji oraz podziwu dla małych aktorów. Dodać należy, że w naszym przedszkolu duży nacisk kładzie się na wyrabianie u dzieci nawyków zdrowego odżywiania się. Dlatego przybyli goście podejmowani zostali poczęstunkiem składającym się z owoców, oraz wody mineralnej, a przedszkolna drużyna kelnerów serowała i podawała soki owocowe. Pan Burmistrz wypowiedział wiele pozytywnych słów uznania dla dzieci i pracy przedszkola oraz obdarował dzieci wielkim pakietem różnych gier i układanek. Spotkanie przebiegło w miłej oraz pełnej wrażeń dla obu stron atmosferze.

Bożena PająkDyrektor Miejskiego Przedszkola Samorządowego ogłasza nabór na nowy rok szkolny 2014/2015

Szczegóły w zakładce rekrutacja.

Dzień Babci i Dziadka w grupie „Biedronek”

Grupa 4 – 5 latków „Biedronki” w dniu 23.01.2014 roku zaprosiła do przedszkola swoje Babcie i Dziadków na uroczystość z okazji Ich święta. Od rana przedszkolaki z niecierpliwością oczekiwały na swoich gości, dla których przygotowały niespodziankę w postaci wierszy, piosenek i tańca oraz upominków – serca z cukierkami. Wreszcie nadszedł moment powitania Babć i Dziadków, którzy bardzo licznie przybyli na zaproszenie swoich wnucząt. Mimo tremy „Biedronki” bardzo odważnie zaprezentowały przygotowany program artystyczny i wręczyły samodzielnie wykonane „serduszka”, sprawiając tym bardzo dużo radości zaproszonym gościom. Dzień ten był dniem pełnym oczekiwań, radości i zadowolenia.

Dzień Babci i Dziadka w grupie "Zajączki"

Dzieci z gr. 5-6l. „Zajączki” przygotowały różne niespodzianki dla swoich babć i dziadków. Dzieci nauczyły się tańca, wierszy, piosenek, gry na instrumencie oraz przygotowały prezenty: dla babć korale z makaronu, dla dziadków kolorowe krawaty. Przygotowując się do przyjęcia wielu gości przedszkolaki w tym dniu zadbały o porządek w sali w kącikach tematycznych, a rodzice przygotowali odpowiednio stoły i poczęstunek dla naszych gości. Wszyscy byli zachwyceni odwagą i umiejętnościami Konrada, który zaprezentował grę na gitarze. Cieszymy się bardzo, że chłopiec rozwija swój talent muzyczny.

Dzień Babci i Dziadka w grupie "Krasnale"

W dniu 20. I. 2014r. została zorganizowana uroczystość na którą najmłodsze przedszkolaki z grupy "Krasnale" zaprosiły swoje Babcie i Dziadków. Dzieci zaprezentowały wiersze, piosenki, tańce oraz zabawy integracyjne, których uczyły się wcześniej. W trakcie występów zaprosiły do tańca babcie, które przy piosence pt. "Babciu moja babciu” naśladowały gesty dzieci, następnie do tańca „Nie chcę Cię znać” zostali zaproszeni dziadkowie. Po części artystycznej złożyły życzenia, zaśpiewały „Sto lat” i wręczyły swoim gościom laurki. Babcie i Dziadkowie byli mile wzruszeni, dziękowali za wspaniałe przyjęcie, a najmłodsze przedszkolaki były dumne ze swoich występów.

Dzień Babci i Dziadka w grupie „Motylki”

Przygotowania do tej bardzo przez nas lubianej uroczystości rozpoczęliśmy już wiele wcześniej. Dzieci wykonywały upominki dla Babć i Dziadków, uczyły się piosenek, wierszy i tańców. Nie przewidzieliśmy tylko, że plany pokrzyżują nam choroby dzieci. Dlatego uroczystość odbyła się dopiero w lutym. Nie stanowiło to na szczęście przeszkody dla naszych gości, którzy licznie odpowiedzieli na nasze zaproszenie. Natomiast dzieci stanęły na wysokości zadania, starając się przyjąć Babcie i Dziadków najlepiej, jak tylko potrafili. Spotkanie to dostarczyło wszystkim wiele radości i wzruszeń oraz dobrych emocji, jak również było okazją do wzajemnego poznania się. Trudno byłoby nam zorganizować to spotkanie bez pomocy rodziców. Szczególnie dziękujemy: p. A. Klimasara, p. B. Radwan, p. A. Bachowskiej, p. N. Pieróg, p. A. i D. Kapała, p. K. Lik.

"Misie" z wizytą w piekarni.

Grupa 3,4,5-latków - "Misie" poznaje najbliższe otoczenie poprzez częste spacery i wycieczki po najbliższej okolicy. Poznaje także role społeczne pełnione przez ludzi naszego miasta. W dniu 24 lutego dzieci odwiedziły piekarnię, gdzie Panie zapoznały je z rodzajami i nazwami pieczywa. Dzieci określały ich kształty i wielkość. Z wielkim zainteresowaniem oglądały krojenie chleba oraz syciły zapachem świeżo upieczonych bułek. Za ciekawą prezentację podziękowały paniom bukietem kwiatów. W zamian otrzymały rogaliki i faworki, które ze smakiem zajadały po przyjściu do przedszkola.

Przedstawienie interaktywne - "Pinokio"

W dniu 21. 02. 2014 roku dzieci uczestniczyły w interaktywnym przedstawieniu - "Pinokio" , w wykonaniu aktorów Studia Małych Form Teatralnych Art - Re z Krakowa. Z zainteresowaniem śledziły przygody drewnianego pajacyka, który marzył aby zostać prawdziwym chłopcem, mieć rodzinę i chodzić do szkoły. Jednak chęć przygody i poznania świata okazały się być bardziej kuszące. Pinokio zlekceważył przestrogi Świerszcza i uciekł z domu. Na swej drodze spotkał kierownika cyrku, podstępnego Lisa, który go oszukał, mamiącego obietnicami Osła oraz dobrą Błękitną Wróżkę, która wybawiła go z opresji i sprawiła, że stał się prawdziwym chłopcem. Ostatecznie Pinokio przekonał się, że kłamstwo nie popłaca, starszym należy się szacunek, a miłość czyni cuda.

W ferie zimowe nie jest nudno.

Miejskie Przedszkole Samorządowe w swoich licznych działaniach priorytetowo traktuje wychowanie do wartości. Chcemy aby nasi wychowankowie stali się w przyszłości świadomymi, odpowiedzialnymi i dobrymi ludźmi. Każda niemalże okazja wykorzystywana jest tak, aby cel ten realizować jak najlepiej. Organizując ferie zimowe dzieci objęte były szeregiem atrakcyjnych zajęć w ramach realizowanych cyklów zajęć: „Suskie przedszkolaki i gimnastyka” oraz „Suskie przedszkolaki i ekologia”. W ramach tych zajęć przedszkolaki aktywnie i pożytecznie spędzali czas w przedszkolu. Zabawom gimnastyczno-ruchowym towarzyszyły artakcyjne pomoce i środki dydaktyczne tj. chusta animacyjna, balony itp. Dzieci uczestniczyły w konkursach ruchowych oraz poznały zasady współzawodnictwa. Uwieńczeniem tych działań była mini dyskoteka, która sprawiła dzieciom mnóstwo radości. Chętnie i przy kazdej nadarzającej się okazji przedszkolaki korzystają z suskiego „Orlika”. Kolejna inicjatywa to praktyczne kształtowanie postaw ekologicznych. W ramach zajęć realizowanych w tym cyklu dzieci wartościowały rózne zachowania i postawy proekologiczne.Wiele zajęć odbyło się w plenerze, dzieci obserwowały w najbliższym otoczeniu negatywne i pozytywne skutki działań człowieka, ustalały jak można zapobiec degradacji środowiska, a na koniec wywiesiły apel do mieszkańców. Dzieci wykonywały wiele doświadczeń ekol;ogicznych, bawiły się w ekorzeźbiarzy, ekomalarzy, ekoarchitektów, ekoliteratów. Zwieńczeniem wszystkich tych działań był zorganizowany „Ekoturniej”, podczas którego dzieci popisywały się zdobytą wiedzą. Nagrodą było zdobycie plakietki „Mały Ekolog”. Warto spędzać ferie w naszym przedszkolu – tu nikt się nie nudzi!

Izabela J.Dzień Babci i Dziadka w grupie "Misie"

Dzień Babci i Dziadka to jeden z najmilszych dni w roku, w którym wnuczęta mogły wyrazić w szczególny sposób swoją miłość, szacunek i przywiązanie do swoich dziadków. Z tej to okazji, na zaproszenie dzieci z grupy "Misie" w dniu 27. 01. 2014 roku, przybyli szanowni Goście. W trakcie uroczystości z dumą i ogromnym wzruszeniem mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, prezentowali swoje umiejętności. Babcie i Dziadkowie ze wzruszeniem odbierali życzenia i czułe słowa kierowane pod ich adresem ze strony wnuków, pracowników przedszkola oraz rodziców dzieci, którzy podejmowali szanownych Gości. Dzieci obdarowały swoich bliskich własnoręcznie wykonanymi laurkami. Atmosfera uroczystości była rodzinna, podziękowaniom ze strony babć i dziadków nie było końca.

Gość

W okresie świątecznym mieliśmy okazję witać niecodziennego gościa! Śpiewaliśmy razem znane kolędy!

Szkolenie "Sukces ma źródło w emocjach"

"Sukces ma źródło w emocjach" - taki temat szkolenia przedszkole uznało za ważny i godzien uwagi. "Staramy się o poszerzanie wiedzy na temat rozwoju i funkcjonowania dziecka we współczesnym świecie, by móc dotrzeć do jego emocji. Poprzez emocje człowiek otwiera się na świat i może siebie najpełniej wyrazić!

dyr Izabela J.Uczymy się szacunku dla innych

Dzieci z grupy 5-6 latków „Pszczółki” w ramach realizowanych treści wychowawczych wzięły udział w ogólnopolskim festiwalowym konkursie „COOLtura Porozumienia- szacun-szacunek-respekt” zorganizowanym przez Teatr im.Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz Małopolski Ogród Sztuki. Celem konkursu było promowanie idei empatycznej komunikacji, porozumienia się bez barier oraz promowanie tolerancji wobec odmienności. Dzieci wykonując plakat oraz rysunki, wykazały się dużą wrażliwością na potrzeby osób starszych, niepełnosprawnych, chorych a także tolerancją wobec ludzi innej rasy.

Przedstawienie „Dwie Dorotki”.

Dzieci z grupy 5-6 – latki „Pszczółki przygotowały inscenizację bajki pt. „Dwie Dorotki”. Na przedstawienie zaproszone zostały dzieci z klas „0” oraz klas I suskich szkół podstawowych. Przedszkolaki w pięknie zaprezentowanym widowisku ukazały moc dobra, które potrafi pokonać złe postępowanie. Celem spotkania była integracja dzieci przedszkolnych z kolegami z środowiska szkolnego oraz ukazanie cennych w życiu wartości. Impreza odbyła się pod znakiem wzajemnej życzliwości. Była lekcją kulturalnego podejmowania gości jak i nauką przyjmowania przez dzieci szkolne postawy widzów.

Akcja charytatywna „Góra Grosza”

Już po raz ósmy nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Góra Grosza”, ukierunkowanej na pomoc Rodzinnym Domom Dziecka i innym placówkom opiekuńczo-wychowawczym. Jest to bardzo dobra okazja do kształtowania u dzieci czynnych postaw niesienia pomocy potrzebującym, uczenia wrażliwości na los innych ludzi oraz rozwijania empatii. Nie bez znaczenia jest tutaj udział i postawa rodziców, którzy rozumieją zasadność tej akcji i zwykle chętnie ją wspierają.

Podsumowanie akcji „Miska dla schroniska”.

W naszym przedszkolu na przełomie listopada i grudnia 2013r. była organizowana akcja charytatywna dla naszych milusińskich pod hasłem: „Miska dla schroniska, ciepły kocyk Azorkowi”. W każdej grupie wiekowej zostały przeprowadzone zajęcia nt. pomagania innym ludziom i zwierzętom. Dzieci zostały uświadomione o poważnym problemie z którym boryka się cała Polska, a mianowicie ogromnej ilości bezdomnych i porzuconych zwierząt. Do tej akcji włączyła się młodzież z Zespołu Szkół im. W. Witosa z opiekunem mgr L. Pacyga. Dzięki tej akcji zebraliśmy 28 koców oraz 14 misek, które zostaną przekazane do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Nowym Targu. Za wszystkie dary serdecznie dziękujemy przedszkolakom, rodzicom i młodzieży.

Jesteśmy „czytającym przedszkolem”

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne jest głośne czytanie dziecku. Dlatego w naszym przedszkolu dbamy o to, aby dzieci często miały kontakt z dobrą literaturą dziecięcą. Jednym ze sposobów oddziaływania wychowawczego przez literaturę jest realizacja planu czytelniczego, który w roku szkolnym 2013/2014 przebiega pod hasłem Poznaję swoje prawa i obowiązki oraz świat wartości moralnych. Ma on na celu przede wszystkim rozbudzanie zainteresowania książką i czytaniem, rozwijanie wyobraźni, uświadamianie dzieciom ich praw i obowiązków, rozwijanie kompetencji społecznych, uczenie uważnego słuchania, koncentracji uwagi i wyciągania wniosków. Realizowany jest we współpracy z Biblioteką Suską i Biblioteką Pedagogiczną. W przedszkolu organizowane są spotkania czytelnicze, w których biorą udział wszystkie przedszkolaki. Do czytania dzieciom zapraszamy babcie, emerytowane nauczycielki oraz bibliotekarki z suskich bibliotek. Jesteśmy wdzięczni za to, iż znajdują czas i ochotę na spotkania z naszymi przedszkolakami. Mamy nadzieję, że te spotkania pozostaną wszystkim w pamięci jako miły i pożyteczny, wspólnie spędzony czas.

Akcja charytatywna „Zbieramy zakrętki”

Istotnym zadaniem przedszkola jest realizacja celów wychowawczych. Dostrzeganie potrzeb innych, pomaganie słabszym i niepełnosprawnym, akceptowanie ich inności - to zagadnienia, którym poświęcamy wiele uwagi. Dlatego nasze przedszkole bierze udział w akcji charytatywnej „Zbieramy zakrętki”. Akcja ta ma na celu niesienie pomocy niepełnosprawnej dziewczynce z naszego powiatu. Jednocześnie propaguje wśród dzieci i dorosłych ideę wolontariatu oraz działania ekologiczne. Organizujemy ją we współpracy z Zespołem Szkół i Gimnazjum nr 1 w Suchej Beskidzkiej. Bardzo aktywnie pomaga nam p. Tomasz Siwiec, dostarczając dużą ilość zakrętek. W transporcie zakrętek do szkoły w Bieńkówce nieoceniona jest p. Aleksandra Wanielista. Za tę pomoc kierujemy do tych osób podziękowania. Dokładna informacja na temat akcji widnieje na plakacie w szatni naszego przedszkola. Pojemnik na zakrętki znajduje się w korytarzu szatni. Zapraszamy wszystkich rodziców i dzieci do udziału w akcji, z góry dziękując za zaangażowanie.

„Mieszkam w Beskidach”

Już po raz drugi Miejskie Przedszkole Samorządowe w Suchej Beskidzkiej bierze udział w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Mieszkam w Beskidach” ogłoszonym przez Gminny Ośrodek Kultury w Świnnej. Honorowy patronat nad konkursem objął Śląski Kurator Oświaty. Konkurs ma na celu rozbudzenie i poszerzenie wśród dzieci szeroko rozumianych zainteresowań plastycznych, ze szczególnym ukierunkowaniem na poznanie folkloru i sztuki ludowej oraz zwrócenie uwagi na otaczające nas piękno krajobrazu naszej „Małej Beskidzkiej Ojczyzny”. W ubiegłym roku szkolnym nasz przedszkolak – Julia K. zdobyła w tymże konkursie I miejsce. W bieżącym roku szkolnym udział w konkursie wzięła udział 4 – letnia wychowanka naszego przedszkola Oliwia K. wykonując pracę, którą zatytułowała „Moje góry”. Życzymy jej, aby praca, którą wykonała uzyskała jak najwyższe miejsce wśród prac nagrodzonych.

Przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej zbierają makulaturę

Zbiórka makulatury w Miejskim Przedszkolu Samorządowym w Suchej Beskidzkiej organizowana jest dwukrotnie w danym roku szkolnym: w okresie jesienno – zimowym oraz wiosenno – letnim i jest ściśle powiązana z działaniami proekologicznymi mającymi na celu kształtowanie świadomości ekologicznej oraz opiekuńczej postawy wobec otaczającej nas przyrody. W okresie jesienno – zimowym bieżącego roku szkolnego zebrano 2 135,5 kg makulatury, w zbiórkę której jak zawsze czynnie włączyli się rodzice naszych wychowanków pomagając swoim pociechom gromadzić i pakować ją w kartonowe pudła, a następnie przetransportowali ją do przedszkola. Zgromadzoną makulaturę odebrała z przedszkola Firma „Surowce Wtórne Monika Ceremuga” z Suchej Beskidzkiej. W zbiórce brało udział 33 dzieci, które otrzymają nagrody zakupione za fundusze pozyskane ze sprzedaży makulatury. Gratulujemy nagrodzonym dzieciom i zachęcamy do zbiórki makulatury w okresie wiosenno – letnim.

Spotkanie wigilijne w grupie "Misie".

Tuż przed świętami, w dniu 18 grudnia 2013 roku, w grupie "Misie" zostało zorganizowane spotkanie wigilijno - opłatkowe, na które zostali zaproszeni rodzice. W świątecznym nastroju, przy melodiach kolęd, schodzili się rodzice wraz z dziećmi, wykonując "bombkowe" wizytówki. A potem: nastrojowa pastorałka, rozmowy o tradycjach bożonarodzeniowych, które pamiętają dorośli oraz wspólne interaktywne zabawy, które wywołały wiele radości i uśmiechu na twarzach wszystkich uczestników. Po zabawie nadeszła pora na przygotowanie świątecznego stołu z poczęstunkiem, łamanie się opłatkiem, składanie życzeń, kolędę oraz prezenty. Dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane i zapakowane pierniczki. Rodzice również nie zapomnieli o swoich pociechach - wszystkie dzieci otrzymały osobliwe aniołki, wykonane z masy solnej, które będą przypominały mile spędzony czas.

Przedszkolne spotkanie wigilijne.

Tradycyjne spotkanie wigilijne dzieci i wszystkich pracowników przedszkola odbyło się 20 grudnia 2013r. Przed południem pracownicy i dzieci wszystkich grup zebrali się w sali 6 - latków. Po wysłuchaniu nastrojowej pastorałki, zebranych uczestników powitała Pani dyrektor. Przypomniała cel spotkania oraz wprowadziła wszystkich świąteczny nastój poprzez życzenia i dzielenie się piernikiem z pracownikami przedszkola. Dzieci zamiast piernika otrzymały czekoladowego, świątecznego aniołka. Nie obyło się także bez prezentów pod choinkę dla poszczególnych grup - dzieci otrzymały do swoich sal gry dydaktyczne oraz książki. Przekazała również Światło betlejemskie przyniesione przez harcerzy. W dalszej części spotkania dzieci 6-letnie z grupy "Pszczółki" zaprezentowały pouczające przedstawienie "Dwie Dorotki". Dopełnieniem świątecznego nastroju był - tradycyjny od kilku lat - występ kapeli góralskiej z P. Mariuszem Stanaszkiem, która zaprezentowała wiązankę kolęd.

Przygotowania do świąt w grupie "Misie"

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to czas szczególnych przygotowań w grupie "Misie". Po udekorowaniu sali w ozdoby zakupione przez rodziców nadszedł czas na kolejne działania. Dzieci nauczyły się kolędy i nastrojowej pastorałki, zrobiły w półkach porządki, dekorowały choinkę i z radością wykonywały pierniczki świąteczne. Z ogromnym zaangażowaniem w wykrawały różne wzory przyniesionymi foremkami, a potem kolorowo je ozdabiały. Gotowe pakowały, wykonując upominki dla rodziców na zaplanowane spotkanie świąteczne.

Wigilijne spotkanie z rodzicami w grupie 3,4-latków „Motylki” w Miejskim Przedszkolu Samorządowym

Grudzień obfituje w atrakcje i przyjemności dla dzieci. Jedną z nich są niewątpliwie Święta Bożego Narodzenia – czas magiczny, nieporównywalny z innym okresem roku. W grupie „Motylki” przygotowywano się do wspólnego z rodzicami świętowania Wigilii. Dzieci pięknie ubrały choinkę, nauczyły się wierszy i kolędy. Były bardzo zaangażowane, czując się odpowiedzialnymi za przyjęcie gości. W przygotowaniach pomagały również niektóre mamy małych przedszkolaków. Spotkanie wigilijne miało miejsce dnia 19. 12. 2013 roku w godzinach popołudniowych. Odbyło się w atmosferze radosnej, wspólnej zabawy, w świątecznym nastroju. W wielu chwilach dominowało wzruszenie – szczególnie podczas składania sobie życzeń. Wśród rodziców i dzieci dominowały pozytywne emocje i poczucie więzi, spowodowane przynależnością do grupy. Spotkanie to było niewątpliwie udanym preludium do świętowania w gronie rodzinnym.

Mali- ale już „wielcy” patrioci.

W naszym przedszkolu wychowanie patriotyczne jest w pełni realizowane w różnych formach pracy z dziećmi. Na zajęciach dzieci poznają historię własnego miasta, legendę powstania państwa polskiego, symbole narodowe, piękno polskich tradycji i obyczajów. 8 listopada 2013 r. tuż przed obchodami Święta Niepodległości w całym kraju, także nasze przedszkolaki poznały historię drogi do wolności państwa polskiego. Na zajęciach grupa dzieci 5-6 latków „Pszczółki”przygotowały chorągiewki, zgromadziły znicze i w barwnym pochodzie wraz z grupą 5-6 latków „Zajączki” ruszyły na cmentarz, aby uczcić pamięć poległych żołnierzy w walce o naszą wolność. Z wielkim przejęciem i powagą na twarzach zapaliły znicze na grobach żołnierzy poległych zarówno w czasie I jak i II wojny światowej, minutą ciszy oddały Im hołd i w milczeniu opuściły cmentarz, dają tym wyraz swojego wielkiego patriotyzmu.

Uczymy się szacunku dla innych

Dzieci z grupy 5-6 latków „Pszczółki” w ramach realizowanych treści wychowawczych wzięły udział w ogólnopolskim festiwalowym konkursie „COOLtura Porozumienia- szacun-szacunek-respekt” zorganizowanym przez Teatr im.Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz Małopolski Ogród Sztuki. Celem konkursu było promowanie idei empatycznej komunikacji, porozumienia się bez barier oraz promowanie tolerancji wobec odmienności. Dzieci wykonując plakat oraz rysunki, wykazały się dużą wrażliwością na potrzeby osób starszych, niepełnosprawnych, chorych a także tolerancją wobec ludzi innej rasy.

„Starszaki”- aktorami

W dniu 12.11.2013 r. grupy najstarsze z przedszkola wzięły udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktorkę teatru Bagatela z Krakowa. Dzieci zdobyły wiedzę na temat pracy aktorskiej, wzbogaciły słownictwo o wyrażenia związane z teatrem : scena, widownia, kurtyna, kostium, rekwizyty, pacynki, lalki Jawajki. W aktywny sposób poznawały wycinki pracy aktorskiej poprzez własną charakteryzację do roli psa, kota, pantery, księżniczki oraz wcielanie się w role bohaterów znanych wierszy i bajek. Z wielką radością grały rolę Kopciuszka, Samochwały, dziesięciu bałwanków, wilka i zająca. Wielkim walorem warsztatów była nauka wyrażania różnych emocji,właściwej dykcji, mimiki, poruszania się na scenie oraz przełamywanie nieśmiałości. Warsztaty posłużyły dzieciom z grupy „Pszczółki” nabyć doświadczenia „bycia aktorem” w okresie, kiedy w grupie trwają przygotowania do przedstawienia pt.”Dwie Dorotki”.

Mała lekcja języka polskiego

Dzieci z grup 4-5 i 5-6 latków, zachęceni przez uczniów z Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej, w aktywny sposób uczestniczyły w „Narodowym czytaniu twórczości Aleksandra Fredry”. Miały okazję nie tylko słuchać znanych wierszy i fragmentów bajek znanego bajkopisarza, ale również poznały stroje z epoki oraz różne rekwizyty. Młodzież czytała dzieciom m.in. wiersze pt„Małpa w kąpieli” , „Paweł i Gaweł”, „Zupa na gwoździu”. W treść recytacji drugiego wiersza maluchy włączały się aktywnie, wykazując się doskonałą znajomością jego treści. Swoją wiedzę na temat twórczości Aleksandra Fredry dzieci zdobywały poprzez prezentację multimedialną oraz oglądanie kolorowej wystawy rysunków do wierszy Fredry w wykonaniu uczniów szkoły. Na podsumowanie spotkania wszyscy rysowali ilustracje do wybranego utworu na wyjątkowej kartce- opieczętowanej pieczęcią narodową.

„Z wizytą w szkolnej bibliotece, na przedstawieniu teatralnym”

Dzieci z gr. 5-6l „Zajączki” zostały zaproszone do Zespołu Szkół im. Jana Pawła II na Jasełka pt. „Mały pastuszek i wielki rozbójnik” w wykonaniu uczniów klasy IV i V szkoły podstawowej pod opieką p. mgr A. Hajdyły i p. mgr A. Gołuszki. Podczas spektaklu przedszkolaki miały możliwość włączenia się we wspólne śpiewanie kolęd. Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom, które były pod wrażeniem barwnych strojów i ciekawej dekoracji oraz oprawy muzycznej.

"Mikołajkowa przemiana" w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2

W dniu 17 grudnia 2013 roku gościliśmy w przedszkolu grupę teatralną z klasy trzeciej Szkoły Podstawowej nr 2. Młodzi aktorzy pod kierunkiem mgr Agaty Zajdy zaprezentowali przedstawienie pt. "Mikołajkowa przemiana" - przygodę Marysi, która w liście do św. Mikołaja prosiła o wiele cennych prezentów. Szukając mamy spotkała nieszczęśliwe postaci z bajek, które utraciły swoją moc. Dziewczynka, gdy zobaczyła nieszczęście innych zrezygnowała z prezentów dla siebie i poprosiła św. Mikołaja o przywrócenie utraconych mocy dla napotkanych postaci. Gdy jej życzenie się spełniło, to wówczas i mama wróciła, i wszystkie postaci z bajek były szczęśliwe. Wszystkim bardzo podobało się przedstawienie, piękne stroje młodych aktorów, oprawa muzyczna w wykonaniu mgr Urszuli Kubasiak. Miło było również spotkać naszych absolwentów. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały podziękowanie z rąk dyrektorki przedszkola.

"Misie" i "Biedronki" w Szkole Podstawowej nr 1.

W dn. 16 grudnia 2013 r. przedszkolaki z grup młodszych "Misie" i "Biedronki" odwiedziły Szkołę Podstawową nr 1. Zostały zaproszone wraz z dziećmi innych suskich placówek oświatowych na występy kółka teatralnego. Uczniowie gimnazjum pod kierunkiem mgr Barbary Wrona zaprezentowali utwory Juliana Tuwima. W repertuarze znalazły się m. in. "Dyzio marzyciel", "Lokomotywa", "Rzepka", "O Grzesiu kłamczuchu", "Zosia Samosia", "Okulary", "Murzynek Bambo". Dzieci z uwagą oglądały ciekawą prezentację tych utworów, a następnie wzięły udział w quizie na temat wierszy J. Tuwima. Za prawidłowe odpowiedzi otrzymały słodycze.

Lekcja muzealna

Grupa dzieci 5-6l. „Zajączki” uczestniczyła w zajęciach pt. „Pieniądz jako dzieło sztuki” w Muzeum Miejskim w Suchej Beskidzkiej. Dzieci przyswoiły wiedzę na temat monet i ich funkcji, poznały różne technologie produkcji monet oraz ich różne rodzaje. Dużą zabawą dla przedszkolaków było własnoręczne stworzenie własnej monety z przygotowanych elementów przez pracowników muzeum. Każde dziecko zabrało później ze sobą własną monetę, którą mogły się później pochwalić.

„Mikołajki w przedszkolu”

Przygotowując się do wizyty „Świętego Mikołaja” w naszej placówce wszyscy zaczęliśmy od porządkowania i dekorowania sal i przedszkola. Każda grupa miała do wykonania różne zadania takie jak: pisanie listów, kolorowanie malowanek, nauka wierszy, piosenek, w starszych grupach przeprowadzano quiz nt.: „Co wiemy o św. Mikołaju?”. W tym dniu na naszych wychowanków czekały same niespodzianki- już od rana w szatni witały ich postacie bajkowe :Myszka Miki i Kubuś Puchatek częstując wszystkich słodyczami, bajka pt.: „Święty Mikołaj przychodzi raz w roku ”w wykonaniu młodzieży ze szkoły im. W. Witosa oraz prezenty od Świętego. Każdy mógł usiąść na kolanach długo oczekiwanego gościa i dotknąć długiej siwej brody. W tym dniu panował radosny nastrój, wszyscy byli pełni wrażeń i zachwytu.

Mikołajki dla środowiska.

5 grudnia w Miejskim Przedszkolu Samorządowym zorganizowano spotkanie mikołajkowe dla dzieci, które nie uczęszczają do przedszkola. W scenariuszu uroczystości znalazły się różne atrakcje. Po powitaniu uczestników przez dyrektor Izabelę Juszczak najstarsze przedszkolaki z gr. "Pszczółki" zaprezentowały piosenkę o Mikołaju. Potem uczestnicy obejrzeli przedstawienie w wykonaniu uczennic Z. S. im. Wincentego Witosa pt. "Mikołaj przychodzi tylko jeden raz w roku", pod opieką mgr Bogusławy Jurzak. Główną atrakcją było spotkanie z Mikołajem i jego pomocnikami, które było udziałem uczniów Z. S. im. Walerego Goetla pod opieką mgr Jolanty Żmiji. Mikołaj wzbudził wśród najmłodszych zaufanie - dzieci samodzielnie podchodziły, aby odebrać prezenty. Niektóre chętnie pozowały do pamiątkowej fotografii. Po obejrzeniu prezentów dzieci zostały zaproszone do wspólnych zabaw z Mikołajem. Bardzo podobały się zabawy z chustą animacyjną oraz tradycyjna - w "Starego niedźwiedzia". Pełne miłych wrażeń opuściły przedszkole. Dla wielu maluszków spotkanie to stanowiło szansę zapoznania z przedszkolem i w przyszłości może przyczynić się w do złagodzenia trudności adaptacyjnych.

Rozstrzygnięcie postępowania z dnia 05 grudnia 2013r.


Teatrzyk "O przyjaźni i poświęceniu"

W dniu 27 listopada 2013 roku gościliśmy aktorów z Teatru „Bajdurka” z Rabki. Zaprezentowali przedstawienie pt: „Powrót do domu – opowieść o przyjaźni i poświęceniu”. Poznaliśmy losy przyjaciół z ogrodu zoologicznego – misia polarnego Brandona i krokodyla Funio. Na ich przykładzie dzieci dowiedziały się, że o każdą przyjaźń trzeba dbać oraz, jak ważne w życiu jest mieć prawdziwego przyjaciela.

Andrzejki

W grupie 5-6l. „Zajączki” odbyło się spotkanie integracyjne pt. „Andrzejki”, które miało na celu zapoznanie dzieci ze zwyczajami i tradycjami andrzejkowymi, integrację dzieci i rodziców, wyrażanie uczuć i przeżywanie radości ze wspólnych zabaw i wróżb. Odpowiedni nastrój zapanował, po wspólnie wykonanych lampionach, które posłużyły m.in. za dekoracje sali. Przedszkolaki i ich rodzice brali udział w różnych wróżbach, dzięki którym dowiedzieli się co ich spotka w przyszłości. Rozbawieni, naładowani magią wróżb i radośni przedszkolacy, rodzice, p. dyrektor i wychowawczyni, w tym dniu opuszczali przedszkole. Wszyscy mamy nadzieję, że andrzejkowe wróżby się spełnią.

Zbieranie Kasztanów

Z inicjatywy rodziców grupy "Misie" w listopadzie została zorganizowana akcja zbierania kasztanów. Pomimo, że pora kasztanów już minęła, to udało się zgromadzić dosyć dużą ilość, którą przekazano do Nadleśnictwa w Suchej Beskidzkiej. Zostaną zagospodarowane dla zwierząt. W zamian pracownicy Nadleśnictwa podarowali przedszkolakom układanki edukacyjne, tematycznie związane z lasem i jego mieszkańcami.

Przedszkolaki w bibliotece

Dzieci 5-6l. z grupy „Zajączki” zostały zaproszone w dniu 26.11.2013r. do Miejskiej Biblioteki Publicznej, na spotkanie z przedstawicielem banku ING. Podczas spotkania dzieci uważnie słuchały bajki czytanej z podziałem na role. Po wysłuchaniu bajki oraz krótkiej rozmowy przeprowadzonej przez przedstawiciela banku o oszczędzaniu pieniążków, wzięły udział w konkursie plastycznym nt. „Lew, silne zwierzę” . Wszyscy otrzymali nagrody, a były to: kredki ołówkowe, książeczki pt. „Lucjan, lew jakiego nie było”, malowanki, lizaki, naklejki i baloniki. Dzieci wróciły do przedszkola z ciekawymi prezentami i miłymi wrażeniami.

Konkurs "Drugie życie śmieci"

Dzieci z naszego przedszkola często biorą udział w konkursach o różnej tematyce. W realizacji pomysłów dzieci chętnie pomagają rodzice. Oto praca biorąca udział w konkursie ekologicznym pt. „Drugie życie śmieci”, wykonana przez Maję Ł. przy dużym zaangażowaniu rodziców.

Mali - ale już „wielcy” patrioci.

W naszym przedszkolu wychowanie patriotyczne jest realizowane poprzez różne formy pracy. Podczas zajęć dzieci poznają historię swojego miasta, legendę powstania państwa polskiego, symbole narodowe oraz piękno polskich tradycji i obyczajów. 8 listopada 2013 r. tuż przed obchodami Święta Niepodległości przedszkolaki poznały historię drogi do wolności państwa polskiego. Podczas zajęć najstarsze dzieci z grupy 5-6 latków -„Pszczółki” przygotowały chorągiewki, zgromadziły znicze i w barwnym pochodzie wraz z grupą „Zajączki” ruszyły na cmentarz, aby uczcić pamięć poległych żołnierzy w walce o naszą wolność. Z wielkim przejęciem i powagą na twarzach zapaliły znicze na grobach żołnierzy, którzy polegli zarówno w czasie I jak i II wojny światowej. Minutą ciszy oddały Im hołd i w milczeniu opuściły cmentarz dając tym wyraz swojego patriotyzmu.

Wizyta w Gabinecie Stomatologicznym

W październiku, realizując program konkursu "Akademia Aquafresh" grupa dzieci5,6-letnich - "Zajączki" wybrała się na wycieczkę do gabinetu Stomatologicznego w Miejskim Ośrodku Zdrowia w Suchej Beskidziej. W miłej atmosferze dzieci przełamywały barierę lękową i zapoznały się z panią stomatolog, jej miejscem pracy oraz sprzętem, który został omówiony i zaprezentowany. Każdy uczestnik miał możliwość usiąść na fotelu dentystycznym, zadać nurtujące pytanie. Na pożegnanie, stomatolog - p. Danuta Fortuna wręczyła dzieciom dyplomy "Pastusiowego Przyjaciela", które zdobywały podczas realizacji zadań promujących konkurs podczas zajęć w przedszkolu.

Wizyta w Świetlicy Profilaktycznej

Grupa 5,6-latki - "Zajączki" w dniu 30. 10. 2013 roku zwiedzała Świetlicę Profilaktyczną w Suchej Beskidzkiej oraz wzięła udział w zajęciach językowo-plastycznych przygotowanych przez wychowawczynie świetlicy. Dodatkową atrakcją dla dzieci były swobodne zabawy w przygotowanej do sali, wyposażonej w szereg kolorowych zabawek. Każdy znalazł dla siebie interesującą zabawkę, którą mógł się swobodnie pobawić. Na koniec dzieci mogły wykazać się kulturą zachowania przy stole podczas smacznego poczęstunku.

„Ogłoszenie o wszczęciu postępowania"


Dyrektor Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej
ul. Mickiewicza 23, 34-200 Sucha Beskidzka , tel. (0-33) 874-20-47,
fax (0-33) 874-20-47,
ogłasza przetarg nieograniczony na:
„Dostawa produktów spożywczych do Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej – pakiet I”
Przedmiot zamówienia wg Wspólnego Słownika Zamówień (CPV): 15100000-9,
15131100-6, 15110000-2, 15131120-2.

Rozstrzygnięcie postępowania z dnia 05 listopada 2013r.


Spotkanie z Policjantem

Bardzo ważnym wydarzeniem w życiu przedszkolaków było spotkanie z Policjantem. W trakcie pogadanki dzieci przypomniały sobie oraz utrwaliły wiadomości dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach jak i zasady bezpiecznego funkcjonowania dziecka w społeczeństwie. Przedszkolaki znają numery alarmowe, wiedzą jak należy prawidłowo reagować w sytuacjach zagrożenia. Na koniec spotkania dzieci miały możliwość poznania funkcjonalności radiowozu. Z dużym zainteresowaniem oglądały jego wyposażenie oraz sprzęt potrzebny do pracy Policjanta.

Wycieczka do teatru

Dla dzieci 5-6l. z grup „Pszczółki” oraz „Zajączki” zorganizowany został wyjazd do Wadowic na spektakl teatralny „Przygody Pirata Karmazyna”. Wycieczka okazała się być dla przedszkolaków nie lada atrakcją. Wiele z dzieci po raz pierwszy miało okazję obejrzenia sztuki teatralnej przedstawionej przez profesjonalnych aktorów na prawdziwej scenie. Żywa treść bajki, efekty dodatkowe sprawiły, iż mali widzowie z dużym zainteresowaniem oglądali spektakl. Dzieci miały też okazję zapoznać się z zasadami kulturalnego zachowania się jako widzowie i po raz pierwszy zastosowania tych zasad w praktyce. Wycieczka dostarczyła dzieciom mnóstwo pozytywnych wrażeń oraz pozytywnych doświadczeń.

Spotkanie integracyjne

Ogólnoprzedszkolna impreza „Poznajmy się” miała na celu przyjęcie do społeczności przedszkolnej dzieci uczęszczających do naszego przedszkola od września tego roku. Podczas spotkania bliżej mogli się poznać rodzice, dzieci, wychowawcy oraz pracownicy przedszkola. Każda grupa wiekowa prezentowała swoją nazwę oraz krótki program artystyczny nawiązujący do nazwy grupy przedszkolnej. Pani dyrektor Izabela Juszczak pasowała dzieci pięknym, dużym ołówkiem, a następnie wszyscy pasowani przechodzili pod kolorowym szpalerem utworzonym przez najstarsze grupy i towarzyszyły im ogromne oklaski. Dodatkowymi atrakcjami w tym dniu była dmuchana trampolina, grill oraz loteria fantowa. Piękna jesienna pogoda dopisała nam wszystkim podczas wspaniałej integracyjnej zabawy.

UWAGA RODZICE !

Nasze przedszkole po raz drugi bierze udział w realizacji programu edukacyjnego „Mamo, Tato, wolę wodę!” zainicjowanego przez Żywiec Zdrój S.A. Celem programu jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci. Zapraszamy rodziców do współpracy. Z myślą o rodzicach i ich pociechach powstał serwis internetowy www.wolewode.pl zawierający kompendium wiedzy o zdrowym żywieniu i rozwoju dzieci z zabawami i grami, zachęcającymi najmłodszych do picia

Bajka muzyczna - "Tańczące smyczki"

W październiku dzieci uczestniczyły w spotkaniu z muzykiem grającym na skrzypcach. Wstępem do bajki pt. „Tańczące smyczki” było muzyczne powitanie, po czym dzieci poznały budowę skrzypiec i smyczka – bohaterów spotkania. Główne postaci muzycznej opowieści przypomniały dzieciom znane i lubiane utwory muzyczne: Polkę – J. Straussa, Poloneza - M. Ogińskiego i Walca z serialu „Noce i dnie”. Ponadto „smyczek” – zaangażował dzieci do tańca, a najgrzeczniejszego przedszkolaka - Mikołaja, do gry na skrzypcach. Spotkanie cieszyło się wielkim zainteresowaniem - dzieci uważnie słuchały i wykonywały zadania, a z w nagrodę otrzymały nagrody.

UWAGA: „Ogłoszenie o wszczęciu postępowania"


Dyrektor Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej
ul. Mickiewicza 23, 34-200 Sucha Beskidzka , tel. (0-33) 874-20-47,
fax (0-33) 874-20-47,
ogłasza przetarg nieograniczony na:
„Dostawa produktów spożywczych do Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej”
CPV:03100000-2
CPV:15800000-6

 • Szczegóły w zakładce Przetargi

Mała lekcja języka polskiego

Dzieci z grup 4-5 i 5-6 latków, zachęceni przez uczniów z Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej, w aktywny sposób uczestniczyły w „Narodowym czytaniu twórczości Aleksandra Fredry”. Miały okazję nie tylko słuchać znanych wierszy i fragmentów bajek znanego bajkopisarza, ale również poznały stroje z epoki oraz różne rekwizyty. Młodzież czytała dzieciom m.in. wiersze pt„Małpa w kąpieli” , „Paweł i Gaweł”, „Zupa na gwoździu”. W treść recytacji drugiego wiersza maluchy włączały się aktywnie, wykazując się doskonałą znajomością jego treści. Swoją wiedzę na temat twórczości Aleksandra Fredry dzieci zdobywały poprzez prezentację multimedialną oraz oglądanie kolorowej wystawy rysunków do wierszy Fredry w wykonaniu uczniów szkoły. Na podsumowanie spotkania wszyscy rysowali ilustracje do wybranego utworu na wyjątkowej kartce- opieczętowanej pieczęcią narodową.

Sprzątanie Świata 2013

W tym roku pod hasłem „Odkrywamy czystą Polskę” odbyło się sprzątanie świata, w którym to jak zwykle przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola czynnie wzięli udział. Nauczycielki w każdej grupie wiekowej przygotowały odpowiednio swoich wychowanków do w/w tematu. Dzieci w wieku przedszkolnym łatwo i szybko przyswajają wiadomości, umiejętności i nawyki, gdyż są one przyswajane w sposób spontaniczny, poprzez zabawę, dzięki własnemu doświadczeniu i prowadzonej obserwacji otaczającego środowiska, z którego czerpią przykłady zdrowych zachowań i żyją w zdrowych warunkach. Wszystkie podejmowane działania proekologiczne wśród dzieci w wieku przedszkolnym mają za zadanie wykształtować nawyk dbania o najbliższe środowisko i naszą planetę. Wszyscy chętnie i z zapałem sprzątaliśmy teren wokół naszego przedszkola, zapełniliśmy aż 5 worków śmieciami.

Głosowanie

Miejskie Przedszkole Samorządowe w Suchej Beskidzkiej stara się o wypracowanie jednolitego systemu wzmacniania pozytywnych zachowań dzieci. Wychodząc temu naprzeciw włączyliśmy w proces decyzyjny wszystkich rodziców naszych wychowanków. Rodzice za pomocą "cenek" decydowali, która z form graficznych i merytorycznych tzw "Kodeksów grupowych". Rodzice bardzo chętnie brali udział w głosowaniu, przejawiali dużą inicjatywę, zadawali pytania. W głosowaniu wzięło udział 155 rodziców. Najwięcej głosów otrzymała III od lewej strony forma - głosowało na nią 108 rodziców.

Serdecznie dziękujemy za włączanie się w tak ważny proces wychowawczy - Izabela Juszczak


„Góralskie zabawy rodzinne”

Miejskie Przedszkole Samorządowe 12 czerwca 2013r. zaprosiło swoich wychowanków, ich rodziców oraz krewnych na imprezę integracyjną o zabarwieniu regionalnym pod nazwą „Góralskie zabawy rodzinne”. Personel przedszkola organizując imprezę obrał za cel przybliżenie suszanom tradycji naszego regionu oraz zachęcenie do wesołego spędzenia czasu z najbliższymi. W czasie imprezy nie mogło zabraknąć góralskiej muzyki, którą profesjonalnie prezentowały dwie kapele: Kapela Ziemia Suska oraz kapela Juzina z Zawoi. Swoje umiejętności taneczne, wokalne i satyryczne zaprezentowały również przedszkolaki z grupy 4-5 latków „Biedronki”, których występ jak zwykle wywołał wielki aplauz. Atrakcją imprezy okazało się menu przygotowane przez kuchnię przedszkolną, która serwowała:

 • zurek do popicio,
 • bigos po nasymu,
 • pajda chleba z wybornym smolcem,
 • kwasoki świezo kiszone,
 • czorne krupnioki,
 • rumiano kiełbasa z ogniska,
 • sksydła kurczącie,
 • oscypki.
Wszystkie potrawy kusiły wyglądem i wspaniałym zapachem, któremu bawiący nie potrafili się oprzeć. Tradycyjnie w czasie imprezy zorganizowano loterię fantową, w czasie której – dzięki wspaniałym darczyńcą – można było wylosować atrakcyjne rzeczy. „Góralskie zabawy rodzinne” obfitowały w konkursy zarówno dla dzieci, jak i dla całych rodzin. Dzieci mogły się wykazać ekspresją i talentem plastycznym, ale również wiedzą na temat swojego miasta. Impreza była zorganizowana z rozmachem i nikt z uczestników nie powinien się nudzić. Bawiącym się towarzyszyły dobre humory i „zamówiona” na ten dzień piękna pogoda. Czas spędzony w przedszkolnej rodzinie przyczynia się do zacieśniania dziecięcych przyjaźni i nawiązywania licznych znajomości.

Dzień Rodzica w grupie „Krasnali”

W dniu 24.05.2013 roku w grupie 3 – 4 latków „Krasnale” odbyło się uroczyste spotkanie z Mamusiami i Tatusiami z okazji Ich święta. Uroczystość rozpoczęła się krótką prezentacją reklamy „Mamo, tato, wolę wodę”, w której brały udział wszystkie dzieci uczęszczające do naszego przedszkola. Reklama ściśle związana jest z realizacją programu „Mamo, tato, wolę wodę”, który propaguje zdrowe odżywianie i picie wody. Dlatego też, mamy „Krasnali” przygotowały poczęstunek w formie szaszłyków owocowych, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem – wszystkie szaszłyki zostały „spałaszowane”. „Krasnale” zaprezentowały swoim Rodzicom program artystyczny – wiersze i piosenki. Następnie Rodzice i dzieci zostały zaproszone do wspólnych zabaw, które sprawiły dzieciom i ich Rodzicom wiele radości. Przyszedł moment wręczenia Rodzicom upominków – lustra z gliny, które wcześniej wykonały na zajęciach artystycznych. „Krasnale” zostały nagrodzone gromkimi brawami za swój występ, a „mamy były najszczęśliwsze z mam” (wypowiedź Jasia). Dzień ten był dniem pełnym wyczekiwań na gości, radości i zadowolenia zarówno ze strony dzieci jak i zaproszonych Rodziców.

Zbiórka makulatury w Miejskim Przedszkolu Samorządowym w Suchej Beskidzkiej

Mając na uwadze realizację zadań edukacji ekologicznej Miejskie Przedszkole Samorządowe w Suchej Beskidzkiej wzorem poprzednich lat przystąpiło do zbiórki surowca wtórnego jakim jest makulatura. Zbiórka makulatury organizowana była w roku szkolnym 2012/2013 dwukrotnie:

I etap (okres jesienno – zimowy) – 1 292 kg
II etap (okres wiosenno – letni) – 1 504 kg.

Łącznie w ciągu roku szkolnego zebrano 2 796 kg. W akcję zbiórki makulatury jak zawsze czynnie włączyli się rodzice naszych przedszkolaków, którzy pomagali swoim pociechom w pakowaniu makulatury oraz przywozili ją do przedszkola. Makulatura została odebrana przez Firmę KART – PAK z Makowa Podhalańskiego, z którą nasze przedszkole współpracuje od wielu lat. Wszystkie dzieci, które zbierały makulaturę zostały nagrodzone drobnymi upominkami. Należy nadmienić, że zbiórka makulatury to tylko jedno z wielu działań, jakie przedszkole realizuje propagując działania proekologiczne. Działania te prowadzone są w sposób planowany jak i okazjonalnie – najważniejsze z nich to Akcja „Sprzątania Świata”, „Powitanie Wiosny”, Program „Mamo, tato, wolę wodę” i wiele innych. Reasumując należy stwierdzić, że działania proekologiczne prowadzone przez przedszkole rozwijają u dzieci poczucie odpowiedzialności o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi, rozbudzają w nich wrażliwość i szacunek do otaczającej nas przyrody.

Segregowanie Śmieci!

Nawet najmłodsi suszanie przygotowują się do segregowania śmieci. To prawda! Do każdej sali przedszkolnej zostały zakupione kosze do segregacji odpadów. Przedszkole dba o szerzenie wartości ekologicznych - sądzimy,że jest to niezwykle ważny aspekt wychowania!

"Wielka Gala Wręczenia Nagród"

22 maja odbyła się w przedszkolu "Wielka Gala Wręczenia Nagród". Wszyscy wychowankowie biorący udział w wielu konkursach otrzymali atrakcyjne nagrody. Przed uroczystością dzieci obejrzały reklamę zachęcającą do picia wody. Nasza wychowanka Julia K. zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Mieszkam w Beskidach" - w kategorii "Mama, Tata i ja". Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy! Rodzicom dziękujemy za otwarte podejście do organizowanych konkursów oraz wszelkie zaangażowanie!

Miesiąc Maj.

Miesiąc Maj w naszym przedszkolu obfitował w wiele wydarzeń o charakterze społecznym. Włączyliśmy się w obchody Suskiej Majówki, braliśmy udział w konkursie teatralnym "Bajdurek", gdzie otrzymaliśmy wyróżnienie. Dzieci z grupy najstarszej przygotowały multimedialne przedstawienie teatralne pod tytułem "Suskie Legendy". Wartość tego przedstawienia polegała na tym,. iż scenariusz opracowano autorsko - jest on zasługą Pani Bożenki P. "Suskie Legendy" prezentowano podczas wielu spotkań. Przedstawienie oglądali mieszkańcy miasta, uczniowie suskich szkół, Świetlicy Profilaktycznej oraz wychowankowie przedszkola niepublicznego. Mamy nadzieję ,że przybliżyło ono w zabawny i ciekawy sposób historię naszego miasta.

WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W SUCHEJ BESKIDZKIEJ

Dnia 14.06.2013r. odbyła się wycieczka dzieci z grupy Biedronki i Stokrotki do Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej. Przedszkolaki miały okazję zwiedzić siedzibę Policji, oraz poznać pracą Policjantów wykonujących różne zadania dla naszego bezpieczeństwa. W trakcie zwiedzania komendy dzieci miały okazję zobaczyć policyjne korytarze, większość pomieszczeń i wydziałów, w których pracują suscy policjanci. Niewątpliwą atrakcją było spotkanie z policjantami, których dzieci zastały w trakcie wykonywania codziennych obowiązków. Wiele radości sprawiły im zajęcia u technika policyjnego, gdzie robiły sobie zdjęcia oraz pamiątkowe odciski palców. Najbardziej były zafascynowane radiowozami policyjnymi oraz pokazem psa tropiącego. Przedszkolaki mogły zobaczyć wiele sprzętów pomocnych policji w codziennej pracy. Zapoznały się z ciężką i niezbędną dla bezpieczeństwa wszystkich pracą policjantów, dowiedziały się jak unikać zagrożeń i jak zachować się w różnych trudnych sytuacjach, nabrały przeświadczenia, że można policjantowi ufać i liczyć na niego w trudnych dla siebie sytuacjach. Po wizycie wielu chłopców zadeklarowało, że w przyszłości z pewnością wstąpią w szeregi policyjne. U.M.

! REKLAMA !

Dzień Dziecka – wielkie święto wszystkich dzieci.

Dzień 1 czerwca jest chyba jednym z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. To wielkie święto dzieci miało miejsce w Przedszkolu Samorządowym w Suchej Beskidzkiej dnia 31.05.2013 roku. Pogoda była dla nich tego dnia łaskawa, dlatego mogły spędzić go w ogrodzie przedszkolnym. Przedpołudnie upłynęło na zabawach, tańcach i konkursach prowadzonych przez wodzireja firmy Foto-Gama. W przerwie dzieci posiliły się pysznym deserem truskawkowym i owocami, a pragnienie gasiły wodą mineralną. Natomiast po obiedzie przedszkolaki miały możliwość dać upust swojej energii na dmuchanej zjeżdżalni i trampolinie. Radości i zabawy było co niemiara.

Tego dnia do udziału w zabawach w przedszkolu zaproszono także te dzieci, które dopiero od września będą przedszkolakami. Radosna zabawa i uśmiechy na ich buziach pozwalają sądzić, że będą się u nas także w przyszłości dobrze czuły.

„Nabywamy nowe umiejętności”

W dniu 30 kwietnia 2013r. o godz. 16.00 na suskim Rynku odbył się pokaz Ratownictwa Medycznego. Na tym pokazie nie mogło oczywiście zabraknąć dzieci z Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej, które wraz z wychowawcą Aliną Sołek-Bargiel czynnie włączyły się w ćwiczenie umiejętności ratowniczych. Przedszkolaki najpierw z wypiekami na twarzach obserwowały Strażaków podczas wydobywania poszkodowanego z wraku samochodu, a następnie obejrzały demonstrację udzielania pierwszej pomocy. Największą atrakcją dla dzieci była możliwość przećwiczenia w praktyce zaobserwowanych czynności ratowniczych na przygotowanych manekinach i oczywiście przy wsparciu studentów Ratownictwa Medycznego. Przedszkolaki z satysfakcją i otrzymanymi gadżetami wracały do domów.

Pierwsze sukcesy dzieci z gr.”Biedronki” na płaszczyźnie rywalizacji z rówieśnikami.

Świadomość dbania o własną kondycję fizyczną jest u dzieci z gr.”Biedronki” bardzo wysoka. Wiadomość o zawodach sportowych- biegi przełajowe dla dzieci, zorganizowanych przez Szkołę Podstawową nr 1 i Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej, dzieci przyjęły z wielką radością. Chętnych do udziału w biegach było wielu. W dniu 30.04.2013r. do rywalizacji przystąpiło 10 zawodników z gr. Biedronek oraz 1 zawodniczka z gr.6-latków. Dzieci ze wszystkich szkół i przedszkola z terenu Suchej Beskidzkiej startowały w dwóch kategoriach: chłopcy oraz dziewczęta z klas ”0” i dzieci młodsze. Startujące „Biedronki” miały trudne zadanie, pokonanie „rocznika starszego”. Po ciężkich wzmaganiach, Pawełek Pochopień wywalczył dla Przedszkola III miejsce w kategorii chłopców, a Amelka Kulig I miejsce w kategorii dziewcząt. Wielkie gratulacje! U.M.

Wiosenny happening w Miejskim Przedszkolu Samorządowym w Suchej Beskidzkiej

Dzień 19. kwietnia 2013 r. pozostanie wszystkim dzieciom oraz mieszkańcom miasta na długo w pamięci, a to za sprawą zorganizowanego po raz pierwszy „Wiosennego happeningu”, którego celem była promocja działań proekologicznych oraz zdrowotnych. Ten dzień był poprzedzony wieloma działaniami przygotowawczymi, aby jak najwięcej mieszkańców miasta zwróciło uwagę, jak ważną sprawą w naszym życiu jest czyste środowisko oraz picie codzienne dużej ilości wody, która jest niezbędna dla organizmu ludzkiego, a także dla roślin i zwierząt. W przedszkolu powstały kąciki „Zdrojka”, w których każde dziecko ma nieograniczony dostęp do picia wody, zorganizowano również „kącik roślin”, o który dzieci dbają z pełną świadomością. W dniu happeningu, przed budynkiem zagościła galeria dziecięcych prac zachęcających do picia wody, a dzieci z grupy najstarszej rozdawały mieszkańcom ulotki tematyczne. Następnie główną ulicą miasta przeszedł barwny pochód wszystkich przedszkolaków z transparentami oraz kolorowymi kwiatami. Happening przedszkolaków nie tylko zwrócił uwagę licznych przechodniów, ale również wywołał na ich twarzach uśmiech i dał, po przeczytaniu niesionych przez dzieci haseł, wiele do przemyślenia.

Nabywamy nowe umiejętności

W dniu 30 kwietnia 2013r. o godz. 16.00 na suskim Rynku odbył się pokaz Ratownictwa Medycznego. Na tym pokazie nie mogło oczywiście zabraknąć dzieci z Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej, które wraz z wychowawcą Aliną Sołek-Bargiel czynnie włączyły się w ćwiczenie umiejętności ratowniczych. Przedszkolaki najpierw z wypiekami na twarzach obserwowały Strażaków podczas wydobywania poszkodowanego z wraku samochodu, a następnie obejrzały demonstrację udzielania pierwszej pomocy. Największą atrakcją dla dzieci była możliwość przećwiczenia w praktyce zaobserwowanych czynności ratowniczych na przygotowanych manekinach i oczywiście przy wsparciu studentów Ratownictwa Medycznego. Przedszkolaki z satysfakcją i otrzymanymi gadżetami wracały do domów.

Nowe doświadczenia

Nareszcie przyszła do nas wiosna, a wraz z nią przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola Samorządowego doświadczają nowych bardzo ciekawych przeżyć. W początkach kwietnia grupa 4-5 latków „Biedronki” wraz z wychowawczyniami Urszulą Małusecką i Aliną Sołek-Bargiel zwiedziły Stację Uzdatniania Wody mieszczącą się przy ulicy Role. Dzieci poznały skomplikowany mechanizm oraz długotrwały proces, któremu poddawana jest woda zanim zdatna do picia dostanie się do naszych kranów. To nowe doświadczenie utwierdziło je w przekonaniu, iż wodę należy oszczędzać. Kolejną wycieczkę przedszkolaki odbyły do Urzędu Pocztowego, gdzie zapoznały się z budynkiem, pracą urzędników pocztowych oraz wysłały swój pierwszy list.

Najwięcej emocji wzbudziła jednak wśród dzieci wyprawa do Szkoły Podstawowej nr 1, która miała na celu zwiedzenie szkolnej biblioteki oraz wzięcie udziału w pierwszej lekcji, przygotowanej przez nauczycielkę klasy I. Dzieci przedszkolne bardzo pozytywnie przeżywały fakt, iż mogły usiąść w szkolnych ławkach, jak prawdziwi uczniowie i odpowiadać na pytania nauczyciela. W szkolnej bibliotece czekało na nich wiele niespodzianek w postaci rebusów, zagadek i innych atrakcji, z którymi świetnie sobie poradzili – jak na uczniów przystało. Oczywiście nie zabrakło słodkich nagród, które były uwieńczeniem szkolnej przygody. Przedszkolaki już wiedzą, że takich atrakcji wraz z wiosną będzie jeszcze więcej.

Akcja „Mamo, tato wolę wodę”

W ramach otrzymanego patronatu za udział w I edycji ogólnopolskiej akcji promującej zdrowe nawyki: „Mamo, tato wolę wodę” w Miejskim Przedszkolu Samorządowym w Suchej Beskidzkiej w dniu 12.04.2013r. odbyło się „Wielkie Święto wody”. Jest to jedna z forrm realizacji II etapu konkursu, do której zakwalifikowało się nasze przedszkole. Atrakcji nie było mało. Dzieci wędrowały po salach, bawiąc się, wykonując doświadczenia z wodą, oglądając filmy edukacyjne na dużym ekranie - zdobywając wiedzę kompleksową na temat wody i jej znaczenia dla człowieka, roślin, zwierząt i środowiska. Dużym powodzeniem cieszyła się sala degustacji widy, gdzie dzieci piły wodę w pięknej scenerii oraz zabawy z folią imitującą taflę wody z zastosowaniem metod aktywizujacych. „Uczymy dzieci stosując metody kształcenia wielostronnego, opartego na doświadczaniu, przeżywaniu i wartościowaniu, tak zdobyta wiedza, staje się uniwersalna i trwała, pobudza dzieci do kreatywności i w naturalny sposób kształtuje ich nawyki i poglądy.” już niedługo zorganizowany będzie przed przedszkolem hepening zachęcający przechodniów do szanowania i picia wody.

/I. Juszczak/.

„Międzynarodowy konkurs plastyczny – Mieszkam w Beskidach”

Miejskie Przedszkole Samorządowe w Suchej Beskidzkiej bierze udział w wielu różnorodnych konkursach. Już teraz mamy się czym pochwalić – nasza wychowanka Julka Kopacz – 6 lat, zdobyła I miejsce w „Międzynarodowym konkursie plastycznym – Mieszkam w Beskidach”. Jesteśmy dumni z naszej Julki /I. Juszczak/. Dziękujemy jej babci za pomoc w wykonywaniu pracy. Końcem maja 2013 r. odbędzie się w przedszkolu gala wręczenia dzieciom nagród za udział i wszelkie osiągnięcia konkursowe. Bardzo cenimy sobie zaangażowanie i chęć udziału w konkursach rodziców dzieci a także nauczycieli.

Wycieczka do „Kuracjusza Beskidzkiego.

Realizując temat kompleksowy „Mamo, tato wolę wodę” dzieci z grupy 4-5l. „Stokrotki” wzięły udział w wycieczce do rozlewni wody w dniu 10.04.2013r.. Wycieczka poprzedzona była odpowiednim przygotowaniem dzieci, a zwłaszcza przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa. Przedszkolaki miały możliwość zobaczenia procesu rozlewania wody do butelek, zakręcanie, etykietowanie, pakowanie zgrzewki(po 6 sztuk), a następnie w duże palety, które są rozwożone do sklepów, hurtowni itp. Zostaliśmy bardzo mile przyjęci, oprowadzeni, zdobyliśmy nowe wiadomości o wodzie, która ma wiele zalet. Wszystkie dzieci na pożegnanie otrzymały butelkę wody „Kuracjusz Beskidzki” oraz zostały zachęcone do jej picia ze względu na walory.

„Owocowe szaszłyki”

Dzieci z grupy 4-5l. „Stokrotki” realizując temat kompleksowy „W okresie przedwiośnia dbamy o zdrowie” zdobyły wiadomości dotyczące zdrowego odżywiania. Przedszkolaki poznały produkty i dania, które zawierają dużo witamin i innych składników potrzebnych do zachowania dobrego zdrowia i prawidłowego rozwoju. Podczas tych zajęć zachęcano dzieci do zjadania owoców i warzyw, w celu dostarczenia organizmowi witamin porą wiosenną. Na podsumowanie tematu dzieci samodzielnie wykonywały szaszłyki owocowe – myły, obierały, kroiły, nabijały na patyczki owoce, na końcu kulturalnie konsumowały deser.

Spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa.

W dniu 11 kwietnia 2013 roku odbyło się w przedszkolu spotkanie z przedstawicielem Nadleśnictwa Sucha Beskidzka. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom wiedzy na temat budzącej się do życia wczesnowiosennej przyrody. Dzieci poznały zwiastuny wiosny: pierwsze kwiaty, najwcześniej kwitnące drzewa, niektóre ptaki przylatujące do nas na wiosnę oraz budzące się ze snu zimowego zwierzęta i owady. Dowiedziały się również o trudnej sytuacji saren, cierpiących na brak pożywienia spowodowany intensywnymi opadami śniegu w marcu i na początku kwietnia. Z zainteresowaniem słuchały i oglądały omawiane zagadnienia, zaprezentowane w formie multimedialnej. Bez trudu wymieniały, czym zajmują się pracownicy Nadleśnictwa oraz, jak ważną rolę odgrywają lasy dla życia na Ziemi. Na zakończenie spotkania dzieci zaśpiewały piosenkę o wiośnie oraz wręczyły podziękowanie za ciekawą lekcję przyrody. W zamian otrzymały prezenty dla grup - puzzle i zabawki z drewna. Pożegnały się tradycyjnym pozdrowieniem leśniczych "Darz bór".

Uwaga Rodzice!Zakończyła się rekrutacja na rok szkolny 2013/2014

Wyniki rekrutacji będą znane od 10.04.2013r. Ze względu na ochronę danych osobowych informacja o przyjęciu dziecka do przedszkola będzie dostępna w kancelarii przedszkola w godzinach przyjmowania stron /telefonicznie lub osobiście/.
Telefon 874-20-47.

Regulamin rekrutacji.

Wychowanie przez czytanie
Wychowanie przez czytanie


Wiek przedszkolny to czas tworzenia się u dziecka trwałych nawyków, kształtowania się procesów umysłowych, a nawet zasadniczego charakteru. Z tych to powodów trzeba dostarczać naszym dzieciom nieustannie wartościowych wzorców. Niezwykle przydatna jest w tym literatura dziecięca. W Miejskim Przedszkolu Samorządowym już drugi rok organizujemy spotkania czytelnicze, podczas których dzieciom czytają zaproszeni goście: babcie naszych przedszkolaków, emerytowane nauczycielki, bibliotekarki oraz uczniowie – wolontariusze z suskich szkół: ZS im. W. Witosa oraz LO. Spotkania te są pewnego rodzaju świętem dla dzieci i zawsze przebiegają w atmosferze wielkiej radości, wzajemnej sympatii i zainteresowania. Atrakcję stanowi udział w czytaniu i zabawach Myszki Miki i Kubusia Puchatka. Tematyka czytanych książeczek wprowadza dzieci w świat wartości, pozwala kształtować pożądane postawy społeczne, pomaga w zrozumieniu siebie, ludzi i świata, jak również rozwija dziecięcą wyobraźnię i wrażliwość

Ogłoszenie!


Drodzy Rodzice!

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji "1% dla mojej szkoły"
Za środki zebrane w 2011r. zakupiliśmy półeczki indywidualne dla maluszków.
Za środki zebrane w 2012r. przedszkolaki zyskają huśtawkiogrodowe. /Rozliczenie środków jest
możliwe w okresie 1.05.2013r. - 30.11.2013r.
Kolejne środki pragniemy przeznaczyć na dalsze doposażenie ogrodu.

Wystarczy wykonać następujące czynności:

1. Pobrać druki - wzory /dyrekcja lub ze strony internetowej.
2. Wypełnić rubryki w formularzu PIT wg wzoru.
3. Złożyć PIT w Urzędzie Skarbowym.
4. Wypełnić informacje dla dyrektora - druk "Poświadczenie przekazania 1%."!
5. Przekazać druk do kancelarii.Wasza ofiarność zostanie w naszej pamięci!
Poświadczenie przekazania 1%.
_____________ _____________ _____________ _____________ _____________ _____________ _____________


PRZYKŁAD - WZÓR


Ogłoszenie!Miejskie Przedszkole Samorządowe w Suchej Beskidzkiej ogłasza!
Zapisy dzieci z rocznika 2007-2010 do przedszkola na rok. szk. 2013/2014.

Zapisy będą odbywały się w terminie:

04 III - 29 III 2013r.

Karty należy pobrać w kancelarii przedszkola, która jest czynna codziennie w godz. 8:00- 15:00 lub ze strony internetowej przedszkola (www.przedszkole.sucha-beskidzka.pl). Telefon 874-20-47.


Przedszkolaki u Burmistrza MiastaW dniu 1.03. 2013r. dzieci z grup 4-,5-latków oraz 6-latków odwiedziły Urząd Miasta Sucha Beskidzka. Celem wycieczki było zapoznanie z siedzibą władz naszego miasta oraz spotkanie z Burmistrzem Miasta. Spotkanie rozpoczęło się w sali sesyjnej od krótkiego występu przedszkolaków, które wygłosiły wiersz o naszym mieście oraz zaśpiewały piosenkę związaną z folklorem naszego regionu. W dalszej części spotkania Pan Burmistrz zapoznał dzieci reprezentacyjną salą sesyjną, kim są radni oraz na czym polega praca burmistrza. W trakcie zadawania pytań gospodarzowi dzieci poznały plany władz miasta dotyczące najbliższych inwestycji, poznały opinię Burmistrza na temat najbardziej urokliwych zakątków miasta oraz jego awersji do postaw antyekologicznych wielu mieszkańców. Z zaciekawieniem słuchały opowieści o herbie oraz znaczeniu poszczególnych kolorów we fladze naszego miasta. Dzieci zostały również zaproszone do gabinetu gospodarza miasta. Tam w trakcie zwiedzania zainteresowały się mapą Suchej Beskidzkiej i chętnie oglądały wskazane przez Pana Burmistrza ważniejsze obiekty znajdujące się na terenie miasta. Każdy przedszkolak mógł także usiąść w fotelu Burmistrza i upamiętnić ten moment na fotografii. Na pamiątkę spotkania wszyscy otrzymali od Pana Burmistrza "dukata suskiego" i słodycze. Dzieci natomiast podziękowały pięknie wykonanym podczas zajęć herbem Suchej Beskidzkiej. Spotkanie przebiegło w miłej i ciepłej atmosferze, dostarczyło cennych doświadczeń. Podobało się - bo na pytanie "kto w przyszłości zostanie burmistrzem" większość dzieci zdecydowanie odpowiedziało "tak".

Starszaki z wizytą w Szkolnej Bibliotece Zespołu Szkół - Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej
W dniu 26.02.2013 r. grupy starszaków z Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej były z wizytą w Zespole Szkół -Szkoła Podstawowa nr 1 i Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej, na zaproszenie pań pracujących w szkolnej bibliotece mgr Haliny Krzyśków i mgr Bożeny Leśniakiewicz. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, nauczyciele Zespołu Szkół zaprezentowali wspaniałą interpretację znanych dzieciom wierszy m.in. Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, wcielając się w postaci ich bohaterów. Taki przekaz bajek bardzo zainteresował i rozbawił dzieci, które włączały się aktywnie do słuchania, recytując wspólnie znane fragmenty „Lokomotywy”, „Lenia”, „Kaczki dziwaczki”. Młodzież uatrakcyjniła spotkanie grając na gitarach i śpiewając piosenki z filmu „Akademia Pana Kleksa” do słów Jana Brzechwy. Podsumowaniem miłego spotkania był konkurs wiedzy z zakresu literatury dziecięcej wraz z nagrodami. Żadne pytanie nie zostało bez odpowiedzi, co świadczy o tym, że dzieci interesują się literaturą, potrafią rozpoznać wiersze znanych pisarzy a nawet je wyrecytować.

Spacerkiem po Suchej Beskidzkiej.
Jednym z wielu zadań przedszkola jest zapoznanie wychowanków z kulturą i tradycjami regionu, w którym mieszkają. Kształtowanie przynależności narodowej już na tym najniższym szczeblu edukacyjnym w późniejszym okresie przynosi wymierne efekty. Przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej mają to szczęście, iż przyszło im mieszkać w mieście z tradycjami, z którymi wiąże się wiele podań, legend i niezwykłych, ale prawdziwych historii. „Biedronki” i „Stokrotki” ze swymi wychowawczyniami w pierwsze dni marca wraz z pojawieniem się słonecznej pogody rozpoczęły zwiedzanie swojego miasta. W czasie tych wędrówek dzieci dotarły do Karczmy Rzym, miejsca niezwykłego, w którym poznały legendę o Panu Twardowskim, obejrzały Galerię Malarstwa i Rzeźby twórców ludowych naszego regionu, a także zapoznały się z architekturą jednego z ważniejszych zabytków Suchej Beskidzkiej.

Kolejnym bardzo ważnym miejscem w naszym mieście jest Zamek Hrabiego Juliusza Tarnowskiego tzw. Mały Wawel, w którym przedszkolaki bywały już wielokrotnie przy różnych okazjach, poznały jego architekturę i legendy z nim związane. Tym razem grupa 4-5 latków „Biedronki” zawędrowała tam, aby obejrzeć wystawę w Galerii, a była to wystawa grafiki i rysunku Państwa Bies. Przedszkolaki porównywały malarstwo tradycyjne, niezwykle barwne, wcześniej obejrzane w Galerii Karczmy Rzym z nowoczesnym czarno – białym, które również wywarło na nich duże wrażenie.

Miejsc niezwykłych, z którymi wiążą się piękne historie i legendy jest w naszym mieście bardzo dużo, ale mamy szczytny cel zwiedzić ich jak najwięcej.

A. Sołek - Bargiel

Podsumowanie konkursu „Akademia Aquafresh”
Dzieci 4-,5- letnie z grupy „Stokrotki”, z Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej brały udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Akademia Aquafresh”.

Celem konkursu było:
- poznanie zasad prawidłowej pielęgnacji zębów oraz utrwalenie nawyku codziennego mycia zębów,
- zachęcenie dzieci do systematycznego kontrolowania jamy ustnej u stomatologa, - omówienie zasad zdrowego odżywiania,
- przełamanie barier lękowych w gabinecie stomatologicznym.

Warunkiem konkursu było wykonanie plakatu o treści „Moje przygody w krainie zdrowych ząbków”. Zostało wykonanych kilka plakatów, z czego trzy zostały zakwalifikowane i wystawione na odpowiedniej stronie internetowej. Przez okres dwóch tygodni można było oddawać głosy na daną pracę za pośrednictwem własnej poczty internetowej. W celu uzyskania wysokiej liczby głosów dzieci odwiedziły suskie szkoły - Gimnazjum oraz szkoły średnie - prosząc o wsparcie w głosowaniu. Mimo ogromnego zainteresowania ze strony rodziców i sympatyków przedszkola klikających potwierdzenie głosowania, uzyskano 520 głosów, co nie wystarczyło na zdobycie nagrody. Dziękujemy wszystkim za pomoc i wsparcie.

"Skarb pirata Cynamona".
To bardzo pouczające przedstawienie, które obejrzały przedszkolaki w dniu 22 lutego 2013r. Zaprezentowali je uczniowie grupy teatralnej z ZS im. W. Witosa pod kierunkiem mgr Bogusławy Jurzak. Bohaterowie przedstawienia to grupa przyjaciół, którzy poszukują skarbu pirata Cynamona. Gdy ten skarb odnajdują ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę. Łukaszek nie chce się skarbem podzielić, przez co traci przyjaciół. Lecz nie takie jest zakończenie. Chłopiec zrozumiał swój błąd - oddał skarb do muzeum, przeprosił przyjaciół, którzy z radością przyjęli go do swojego grona.

Podsumowanie akcji „Miska dla schroniska”.
Dary, które pozyskano w Miejskim Przedszkolu Samorządowym w akcji charytatywnej na rzecz zwierząt przekazano naszym milusińskim bezdomnym, przebywającym w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Nowym Targu. Pozyskano miski i koce, które na pewno pomogą przetrwać zwierzętom trudny okres zimowy. Pani kierownik schroniska złożyła pisemne podziękowanie na ręce dyrektor przedszkola, ze szczególnym wyróżnieniem działań dzieci i rodziców na rzecz pomocy zwierząt. Dzięki tej akcji dzieci dowiedziały się co oznacza odpowiedzialność za zwierzęta i konieczność opiekowania się nimi.

„Zabawy na śniegu”
Przedszkolaki w ostatnim okresie poszerzyły i utrwaliły wiadomości na temat pory roku - zimy, zimowych zabaw i ich bezpieczeństwa. Wykorzystując sprzyjające warunki atmosferyczne, piękną aurę zimową, korzystamy z dziećmi i wychodzimy na spacery, lepimy bałwany, odbijamy ślady na śniegu, toczymy kule oraz zjeżdżamy z górki na ślizgach. Po wyczerpujących zabawach na śniegu, dzieci są wesołe i chętnie zjadają całe porcje obiadu.

Bal karnawałowy
W dniu 31 stycznia 2013 r. w Miejskim Przedszkolu Samorządowym odbył się Bal karnawałowy. Panie pracujące w przedszkolu, przy życzliwej pomocy uczennic wolontariatu z Zespołu Szkół im. W. Witosa, pod kierunkiem wychowawczyni mgr Bogusławy Jurzak, dołożyły wszelkich starań, aby w tym dniu sale, korytarze oraz wejścia do budynku wyglądały zjawiskowo. Zarówno dekoracja, jak postaci bajkowe: Myszka Miki i Kubuś Puchatek, wprowadzały dzieci w wesoły nastrój oraz zachęcały do wspólnej zabawy. Imprezę prowadziły animatorki z Firmy Radosna Edukacja. Przedszkolaki przebrane w różne postaci bajkowe prezentowały swoje kreacje podczas „defilady uczestników balu” oraz tańców przy muzyce. Były to tańce balowo-balonowe oraz charakterystyczne dla poszczególnych krajów m. in. kankan, polka, zorba. Punktem kulminacyjnym imprezy był wybór króla i królowej balu. Każde dziecko miało możliwość, choć przez moment, doświadczenia tego wielkiego zaszczytu, nosząc dumnie na głowie złotą koronę. W przerwie balu dzieci zregenerowały swoje siły poczęstunkiem ufundowanym przez Radę Rodziców. Uwieńczeniem tego wyjątkowego dnia były pamiątkowe zdjęcia oraz karnawałowe czapeczki i trąbki, w których dzieci opuszczały przedszkole. Ten dzień pozostanie na długo w dziecięcych sercach i pamięci.

Dzień Babci i DziadkaMimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, w kalendarzu są takie dwa dni, gdy każdemu robi się cieplej na sercu - to święto naszych kochanych babć i dziadków. W Miejskim Przedszkolu Samorządowym w Suchej Beskidzkiej uroczystość z okazji Ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. To dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków.
Z tej okazji dzieci, pod kierunkiem swoich wychowawczyń w poszczególnych grupach przygotowały bogaty program artystyczny, aby w ten sposób wyrazić swoją wdzięczność za miłość, troskę i poświęcenie. Dzieci prezentowały wiersze, piosenki, tańce, zaprosiły seniorów do wspólnej zabawy oraz podarowały własnoręcznie wykonane laurki. Starsze przedszkolaki dodatkowo zaprezentowały "Jasełka". Nie zabrakło też życzeń od wnucząt i personelu przedszkola. Rodzice natomiast dołożyli starań, aby zaproszeni goście czuli się wyjątkowo. Przy ciasteczku i herbatce spędzili miło czas z wnukami. Była to dla nich również okazja, aby spotkać się, porozmawiać, a także obdarzyć wnuki słodyczami.

Grudniowe spotkania w przedszkolu!
Grudzień w Miejskim Przedszkolu Samorządowym upłynął pod znakiem uroczystości i spotkań świątecznych.
Zaraz po spotkaniu z Mikołajem dzieci w swoich grupach pod czujnym okiem nauczycielek przygotowywały się do świąt Bożego Narodzenia. Był to szczególny czas przygotowań - pieczenie świątecznych pierników, wykonywanie aniołków, świątecznych dekoracji, nauka kolęd i pastorałek, wykonywanie kartek świątecznych, próby "Jasełek" oraz wykonanie wielu drobnych prac, które podkreślały urok świąt. Wszystkie te działania miały na celu przybliżyć dzieciom tradycje, wprowadzić je w świat wartości, co związane jest z realizacją przyjętych wytycznych.
Potem przyszedł czas na świąteczne spotkania.
Były to spotkania wigilijne z rodzicami w poszczególnych grupach pod hasłem " Święta po góralsku". Grupy starsze m. in. zaprezentowały przedstawienia: "Biedronki" - "Jasełka", "Misie" - "Dzień wigilijny", który przybliżał stare góralskie tradycje bożonarodzeniowe, "Stokrotki" - pastorałkę i życzenia po góralsku, które choć trudne do wypowiedzenia nie sprawiły dzieciom większego problemu. Grupy młodsze zaprosiły rodziców do wspólnych zabaw integracyjnych, łamania się opłatkiem, składania życzeń i śpiewania kolęd.
Przyszedł również czas na świąteczne odwiedziny. W dniu 20 grudnia dzieci 6-letnie odwiedziły Urząd Miasta, gdzie kolędowały przed rozpoczęciem sesji. Odważnie i wesoło zaprezentowały fragment przedstawienia "Dzień wigilijny", czym zachwyciły wszystkich zebranych.
Natomiast dzień 21 grudnia upłynął pod znakiem miłych odwiedzin w naszym przedszkolu. Przed południem kolędowaliśmy w rytmie góralskim z zespołem Pana Mariusza Stanaszka. Po południu o 1300 odbyło się przedszkolne spotkanie wigilijne, na którym 6-latki zaprezentowały przedstawienie pt. "Dzień wigilijny" dla wszystkich zebranych - dzieci, rodziców, przybyłych gości oraz pracowników przedszkola. Spotkanie wzbogacił występ grupy uczniów ze Szkoły Muzycznej pod opieką Pana Andrzeja Laska. Uczniowie indywidualnie zaprezentowali kolędy grając na różnych instrumentach, co szczególnie dla dzieci było nowym doświadczeniem. Bardzo miłym akcentem był występ zespołu "Mała Ziemia Suska" pod opieką Pana Stanisława Kubasiaka, który zaprezentował nam wiązankę kolęd. Występ był tym milszy, że członkowie tego zespołu są absolwentami naszego przedszkola.
Na zakończenie dyrektor przedszkola Izabela Juszczak podziękowała wszystkim, którzy przybyli i uświetnili to spotkanie, złożyła życzenia oraz wręczyła świąteczne upominki. Dzieci oraz członkowie zespołów otrzymali czekoladową rybkę, pracownicy - aniołka. To na zdrowie i szczęście, którego życzymy sobie nawzajem w tak miłych chwilach.

PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA 2012 - W GRUPIE 4-5L. „STOKROTKI”Przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia dzieci 4-5 letnie z grupy „Stokrotki” postanowiły poczuć magię tego czasu już w przedszkolu.
Zaczęły od lepienia z gliny aniołka, który został później wręczony rodzicom na spotkaniu wigilijnym. Następnie piekły pierniczki i dekorowały je, aby te posłużyły jako przysmak na tym właśnie spotkaniu.
Dzieci nauczyły się życzeń i pastorałek góralskich, a na samym spotkaniu wykonały wspólnie z Rodzicami „Łańcuch marzeń”, którym udekorowana została choinka. Na przedszkolnej „wigilijce” nastrój świąt udzielił się wszystkim, zwłaszcza głównym bohaterom – dzieciom, które zdobyły wiele wiadomości na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

Spotkanie mikołajkowe dla dzieci nieuczęszczających do przedszkola.W dniu 6 grudnia 2012 roku o godz. 13:00 zorganizowane zostało spotkanie z Mikołajem dla dzieci,
które do przedszkola nie uczęszczają. Były to maluszki, które może w przyszłym roku dołączą do grona przedszkolaków, jak też dzieci nieco starsze, które z różnych powodów do przedszkola nie uczęszczają.
Przybyły także dzieci uczęszczające na zajęcia w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Spotkanie rozpoczęła dyrektor przedszkola witając zebranych gości. Potem oddała głos dzieciom z grupy "Biedronki", które powitały gości wierszem i piosenką. Oczekując na spotkanie z Mikołajem dzieci obejrzały przedstawienie przygotowane przez studentów WSTiE pt. "Mikołajkowa przemiana", wspólnie z rodzicami bawiły się i rozwiązywały zagadki dotyczące postaci z bajek. Gdy Mikołaj już przybył podchodziły by odebrać przygotowany prezent. Jedne odważnie, inne ostrożnie z obawą, były też niecierpliwe, które nie mogły się doczekać aż zostaną poproszone przez Mikołaja. Na koniec wszyscy wspólnie zabawili się w koło i zrobili pamiątkową fotografię.

Mikołaj w przedszkolu.W tym roku spotkanie z Mikołajem w przedszkolu miało nieco odmienny charakter. Towarzyszyły mu wcześniejsze przygotowania owiane nutką tajemniczości. O spotkaniu z niezwykłym Gościem informował plakat umieszczony kilka dni wcześniej w widocznym miejscu na parterze. Codziennie rano był odsłaniany fragmentami, aż do dnia 3 grudnia - wizyty Mikołaja w Przedszkolu. Ważnym elementem dopełniającym całokształtu przygotowań był list od aniołka zachęcający do wykonywania dobrych uczynków dla najbliższych osób w domu i przedszkolu. Obok leżało pudełko przyozdobione w kolorowe serduszka, zachęcające dzieci do wrzucania zapisanych na serduszkach dobrych uczynków. Dzieci codziennie rano śledziły odsłaniany plakat i snuły domysły. Podchodziły z rodzicami i wrzucały do pudełka serduszka z zapisanymi dobrymi uczynkami. Wreszcie nadszedł oczekiwany dzień.
Zaraz po śniadaniu do sal poszczególnych grup przybyły aniołki, które wspólnie z dziećmi odszukały list od Mikołaja - pozostawiony nocą - w którym prosił o wykonanie zadania. Młodsze dzieci - do zaśpiewania piosenki, dzieci starsze - do wykolorowania fragmentu jego portretu, a potem złożenie go w całość. Zaraz potem nadszedł Mikołaj przynosząc dzieciom prezenty. Było to miłe spotkanie.
Dzieci młodsze w większości wykazały się odwagą - chętnie podchodziły po prezent, a nawet siadały na kolanach by zrobić pamiątkową fotografię. Dla dzieci starszych było to kolejne już spotkanie, zatem nie było się czego obawiać. Za prezenty dzieci podziękowały piosenką lub wierszem, co bardzo się podobało. Bardzo zaimponowały Mikołajowi również dzieci, które wykonały wiele dobrych uczynków - przeczytał wszystkie "serduszka" i pochwalił dzieci, które je wykonały. Należy dodać, że takie działania kształtują pozytywne cechy charakteru, wzbudzają wrażliwość na potrzeby innych osób.

Szkolny Teatrzyk


"Dokąd poszło zdrowie".

Pod takim tytułem w listopadzie dzieci obejrzały spektakl w wykonaniu aktorów teatru "Skrzat". Jak zwykle, aktorzy dostarczyli dzieciom dużo dobrej zabawy i śmiechu. Główni bohaterowie: lekarz, piesek Azor, sportowiec, lisek oraz rozbójnik Rumcajs przypomnieli dzieciom, w jaki sposób powinniśmy dbać o swoje zdrowie. O tym, że nie należy się objadać smakołykami, że należy zdrowo się odżywiać, nie bać się szczepień, a szczególnie zastrzyków. Należy dodać, że profilaktyka prozdrowotna nie jest obca dzieciom. Towarzyszy nam na codzień podczas różnych zajęć, a jej najważniejsze treści realizowane są zgodnie z programem edukacji zdrowotnej opracowanym w przedszkolu.

Pasowanie na przedszkolaka.


Minął już czas wstępnej adaptacji dzieci, które w tym roku szkolnym po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola. I starsze, i młodsze na dobre zadomowiły się w swoich grupach - chętnie przychodzą do przedszkola, nabywają nowych doświadczeń podczas zajęć dydaktycznych oraz zabaw z rówieśnikami. To znak, że już czas, aby złożyć uroczyste ślubowanie. W dniu 29 listopada 2012 roku odbyła się w przedszkolu uroczystość "Pasowania na przedszkolaka". Uczestniczyły w niej dzieci z grupy 3-4-latków "Słoneczka", które jednocześnie były gospodarzami uroczystości oraz dzieci z grup: "Krasnale" i "Stokrotki", które w tym roku szkolnym dołączyły do grona przedszkolaków. Ważnymi gośćmi byli rodzice, którzy towarzyszyli dzieciom w tak ważnej chwili. Uroczystość rozpoczęła dyrektor przedszkola Pani Izabela Juszczak od powitania zebranych gości. Potem głos zabrały dzieci, które przedstawiły krótki program artystyczny - zaśpiewały i zatańczyły przy piosence grupy, wyrecytowały wiersz zachęcający do dbałości o zabawki i porządek w sali. W finałowej części spotkania wspólnie ślubowały być dzielnymi przedszkolakami, nie zasmucać mamy, taty oraz pani w przedszkolu. Następnie pani dyrektor dokonała pasowania na przedszkolaka dotykając każde dziecko w ramię dużym ołówkiem. Rodzice wręczyli dzieciom "koszyczek obfitości" ufundowany przez Radę Rodziców oraz pamiątkową odznakę z symbolem grupy.

Przedszkolaki zapobiegają grypie


Okres jesieni to czas zwiększonej zachorowalności na grypę. Dlatego bardzo ważne jest, aby pamiętać o zasadach dotyczących zarówno zdrowego stylu życia, jak też prostych czynnościach higienicznych, które mogą nas uchronić przed zachorowaniem. Aby te zasady przybliżyć dzieciom do Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej została zaproszona pani Marzena Lasa – higienistka „opiekująca się” grupą naszych 6 – latków. W spotkaniu brały udział grupy „Krasnali”, „Stokrotek”, „Biedronek” i „Misiów” ze swoimi wychowawczyniami. Pani Marzena w krótki i przystępny sposób opowiedziała, co robić, aby nie zachorować na grypę. Należy:

• ubierać się odpowiednio do temperatury
• odpowiednio odżywiać się
• być aktywnym fizycznie – codziennie wychodzić na świeże powietrze
• wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy
• dbać o właściwą ilość snu
• dbać o higienę osobistą i higienę otoczenia.

Następnie przyszła kolej na pytania dzieci skierowane do pani Marzeny, na które cierpliwie i wyczerpująco odpowiadała. Spotkanie zakończyło się wręczeniem wszystkim dzieciom gadżetów-broszurek i naklejek, podziękowaniem dla pani Marzeny oraz obietnicą ze strony przedszkolaków, że będą dbać o swoje zdrowie, aby nie zachorować na grypę.

„Rozstrzygnięcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego"


Dyrektor Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej
ul. Mickiewicza 23, 34-200 Sucha Beskidzka , tel. (0-33) 874-20-47,
fax (0-33) 874-20-47,
informuje o rozstrzygnięciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego:
„Dostawa produktów spożywczych do Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej”
CPV:03100000-2
CPV:15800000-6

Przedszkolaki z wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej


W dniu 21.11.2012 roku dzieci z grupy „Misie” zostały zaproszone do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Suchej Beskidzkiej na spotkanie z przedstawicielem Fundacji ING Banku Śląskiego. Bank ten prowadzi działalność na rzecz dzieci i młodzieży, chcąc przyczynić się do ich lepszej przyszłości. Z okazji jubileuszu 20 – lecia instytucji wydano książkę pt. „Lucjan lew, jakiego nie było”. Treść tej książki w interesujący sposób zaprezentowali przedszkolakom: przedstawiciel Fundacji oraz pracownicy biblioteki, czytając z podziałem na role. Taka forma przekazu wzbudziła ogromne zainteresowanie. Dzieci z uwagą wysłuchały historię lwa Leona i Hani wędrujących przez krainę Zębowej Wróżki. Ich przygody pokazały dzieciom, jak pokonać trudności i przeszkody dzięki przyjaźni i zaufaniu. Po wysłuchaniu bajki odbył się konkurs plastyczny pod tytułem „Portret lwa Leona”. Wybór był bardzo trudny ponieważ wszystkie prace były ciekawie wykonane. Po długiej debacie wyróżnienie przyznano: Julii K., Bartłomiejowi N., Wiktorowi H., Jasiowi P. oraz Kamilce W. Dzieci te otrzymały nagrody - troje z nich malowanki, dwoje kredki, pozostałe przedszkolaki otrzymały pamiątkowe odznaki z aniołkiem. Oprócz nagród wszystkie zostały obdarowane książeczką „Lucjan lew, jakiego nie było”. Na pożegnanie każde dziecko otrzymało balon z logo Banku. Zadowolone wróciły do przedszkola dzieląc się swoimi wrażeniami z młodszymi kolegami i oraz z rodzicami.

Grupa „Krasnale” w Świetlicy Profilaktycznej


Tradycją stały się odwiedziny przedszkolaków w Świetlicy Profilaktycznej. W dniu 14.11.2012 roku do świetlicy zawitała grupa 3 – 4 latków „Krasnali” ze swoją wychowawczynią p. Ewą Dyduch. „Krasnale” zostały serdecznie powitane przez panią kierownik Katarzynę Janik oraz pozostałe pracujące tam panie. Dzieci miały okazję poznać, a tym samym zintegrować się z innymi dziećmi z miasta Sucha Beskidzka, które wtedy przebywały w świetlicy. „Krasnale” brały udział w zajęciach i zabawach przygotowanych specjalnie dla nich. Wizyta zakończyła się „słodkim” poczęstunkiem oraz obietnicą ze strony przedszkolaków, że w najbliższej przyszłości ponownie zawitają w progach Świetlicy Profilaktycznej.

Przedszkolaki poznają swoją „Małą Ojczyznę”


Przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej z zaangażowaniem realizują w roku szkolnym 2012/2013 edukację regionalną. Piękna jesienna pogoda sprzyja długim spacerom, a nasza miejscowość szczególnie obfituje w zabytki, które warto zobaczyć i poznać ich historię. To przesłanie skłoniło najstarsze grupy przedszkolne do odwiedzin w suskim Zamku. „Biedronki”, „Misie” i "Stokrotki" wraz z nauczycielkami wzięły udział w lekcjach muzealnych. Dzieci w czasie ciekawej pogadanki przewodnika poznały najważniejsze legendy związane z historią miasta, a następnie same mogły podjąć działania, które przyniosły wspaniałe rezultaty.Grupy „Biedronki" i "Stokrotki" po raz pierwszy uczestniczyły w tego rodzaju zajęciach. W trakcie lekcji dowiedziały się, czym jest herb oraz poznały herby rodzin zamieszkujących suski Zamek. Kolejną atrakcją było własnoręczne wykonanie herbu, na którym najczęściej pojawiały się biedronki, koniki, motylki i inne stworzenia. Zwiedzanie Muzeum dzieci zakończyły oglądaniem szlachetnych minerałów, które wywarły na wszystkich ogromne wrażenie. Najstarsza grupa „Misie” już w ubiegłym roku szkolnym uczestniczyła w lekcji muzealnej dotyczącej herbów. Dlatego tym razem pracownicy Muzeum – Zamek zapoznali ich z procesem wytwarzania pieniędzy, a szczególnie monet. Po ciekawym wykładzie przedszkolaki miały możliwość obejrzenia monet z różnych stron świata, a na koniec same zaprojektowały i wykonały własną monetę. Kulminacyjnym punktem lekcji było zwiedzanie Sali Rycerskiej i poznanie szczegółów z życia Smoka Kicka, który cieszy się sympatią wszystkich suskich dzieci. Uczestnictwo w ciekawych lekcjach muzealnych, poprzedzone spacerem przez piękny park to doskonały sposób na wprowadzenie najmłodszego pokolenia w świat kultury i historii naszego miasta.

Lekcja muzealna przedszkolaków.


W dniu 26.09.2012r. dzieci 6-letnie uczestniczyły w lekcji muzealnej na Wawelu. Można pomyśleć, że termin: „lekcja muzealna” brzmi zbyt poważnie dla dzieci w wieku przedszkolnym, jednak uczestnicy wycieczki przekonali się, że tak nie jest.
Podczas zwiedzania komnat zamkowych dzieci zapoznały się z niektórymi faktami historycznymi tego miejsca na podstawie legend związanych z zamkiem. Przez cały czas czynnie uczestniczyły w lekcji. Miały możliwość wykazania się znajomością krakowskich legend, wypowiadania się na ich temat, rysowania, a nawet przeliczania smoków ukrytych w komnatach. Z relacji wynikało, że najbardziej zainteresowała je postać smoka, więc nie obyło się bez odwiedzin jego jamy. Z dreszczykiem emocji, przeplatanych z ciekawością pokonywały niezliczoną ilość krętych schodów, aby w końcu nad Wisłą zobaczyć ziejącego ogniem potwora. Wycieczka oprócz udziału w lekcji muzealnej okazała się być dla naszych przedszkolaków również lekcją samodzielności, odwagi i wyrwałości.

„Poznajmy się”


Pod takim hasłem odbył się w dniu 4 października 2012 roku piknik integracyjny w ogrodzie Miejskiego Przedszkola Samorządowego. Uroczystość rozpoczęła Dyrektor Izabela Juszczak od powitania zebranych gości oraz podziękowań skierowanych do wszystkich darczyńców, dzięki którym można było zorganizować loterię fantową, oraz suto zastawić bufet. Kolejnym punktem imprezy była prezentacja wszystkich grup przedszkolnych, począwszy od najmłodszych: „Kubusie”, „Słoneczka”, „Krasnale”, „Stokrotki”, „Biedronki” i „Misie”. Każda grupa przedstawiła swoją nazwę w formie piosenki, wiersza lub krótkiej inscenizacji. Rodzice mogli zobaczyć umiejętności wokalne, recytatorskie oraz aktorskie swoich pociech. Wszystkie dzieci z dumą uczestniczyły w występach, a rodzice po ich obejrzeniu bili gromkie brawa. Po krótkich występach był czas na rodzinny piknik, któremu sprzyjała piękna, niemal letnia pogoda. Ogromnym powodzeniem – jak zwykle zresztą - cieszyła się loteryjka fantowa. Natomiast wszyscy, wspólnie posilali się przy bufecie z gorącą kiełbaską, pysznymi pieczonymi ziemniakami i smakowitymi ciastami, upieczonymi przez rodziców. Dodatkową atrakcją była oblegana przez dzieci dmuchana zjeżdżalnia, na której dzieci mogły poszaleć pod okiem rodziców. Atmosfera sprzyjała miłym rozmowom i bliższemu, wzajemnemu poznaniu się.

„Sprzątanie Świata 2012"


Dzieci z naszego przedszkola brały udział w Sprzątaniu Świata pod hasłem: "Kocham, lubię, szanuję…nie śmiecę". Dzieci starsze z naszego przedszkola chętnie brały udział w akcji porządkowania naszego ogrodu zabaw, zieleńców przed przedszkolem. Nauczycielki w starszych grupach odpowiednio przygotowały dzieci do tej akcji – pogadanki, wiersze, zagadnienia, opowiadania itp. Grupy starsze oraz obsługa zaopatrzone były w ochronne rękawiczki. Pan Rysiu przenosił pełne i ciężkie worki odpadów na wyznaczone miejsce. Przedszkolaki były świadome, że akcja w jakiej biorą udział ma na celu oczyszczenie najbliższego otoczenia w jakim codziennie spędzają mile czas.

„Teatrzyk " Królewna zamieniona w żabę.""


W dniu 26 września 2012 roku dzieci uczestniczyły w spektaklu teatru "Kometa" z Krakowa pt. " Królewna zamieniona w żabę". Przedstawienie dotyczyło ważnych w życiu wartości, a mianowicie: dobrego wychowania, przekazywania pozytywnych wzorców oraz zdrowego odżywiania. Żywa, dynamiczna gra aktorów przyciągała uwagę dzieci i wywołała wiele radości. Tytułowa bohaterka - królewna, nie była grzeczną dziewczynką. Swoim kapryśnym zachowaniem wprowadziła wiele zmian w świecie bajek. Zmiany te naprawić chciał Bartek, który pragnął zostać rycerzem. Pewnego dnia wykradł wróżce czarodziejską różdżkę i korzystając z jej czarów sporządził napój. Źle dobrane składniki spowodowały przemianę królewny w żabkę. Przemieniona królewna spotkała postaci z bajek, które uświadomiły jej, że warto być miłą, posłuszną i używać magicznych słów: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, do widzenia. Wtedy właśnie pojawiła się wróżka, która odzyskała różdżkę i przywróciła żabce jej dawną postać - królewny. Od tej pory królewna była miłą i grzeczną dziewczynką.

„Przedszkolaki poznają rejon Małopolski"


Końcem minionego roku szkolnego nasze przedszkole zostało zgłoszone do udziału w projekcie Małopolskiej Organizacji Turystycznej pod nazwą "Bajkowa Małopolska". Celem projektu było zachęcanie dzieci do poznawania ciekawych miejsc w naszym regionie, promocja walorów turystycznych Małopolski oraz kształtowanie nawyków podróżowania, szczególnie w regionie województwa, w którym mieszkamy. W ramach tegoż projektu w dniu 07 września 2012 roku dzieci ze starszych grup przedszkolnych uczestniczyły w prezentacji multimedialnej prowadzonej przez przedstawiciela MOT-u, przybliżającej 19 powiatów Małopolski m. in. Kraków, Tarnów i Nowy Sącz. Poznały najciekawsze miejsca regionu oraz znanych i zasłużonych ludzi naszego województwa. Podsumowaniem spotkania był konkurs wiedzy. W nagrodę 20 dzieci otrzymało pamiątkowe widokówki.

„Witamy w nowym roku szkolnym!"


Kochane dzieci i drodzy rodzice. Witamy Was w naszych progach! W naszym przedszkolu czekają na Was miłe panie i personel przedszkola. Tęskniliśmy za Wami, ale już teraz czekają tu na Was zabawki, ciekawe przygody oraz pięknie odnowione korytarze. Dla rodziców i dzieci stworzyliśmy kącik tzw "poczekalnię", która pozwoli na komfortowe oczekiwanie na pociechy. W przedszkolu wiele się będzie działo w tym roku szkolnym . Zapraszamy do wspólnego przeżywania przedszkolnej przygody i codziennych wydarzeń.

Pozdrawiam ciepło i serdecznie
Pani dyrektor Izabela Juszczak

„Dzień Rodziców w Miejskim Przedszkolu Samorządowym"


Radosnym dniem w życiu każdego dziecka jest piękne majowe święto - Dzień Matki. Dla przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola Samorządowego, od kilku już lat, dzień ten jest świętem rodzinnym, na które zapraszamy oboje rodziców. W tym roku Dzień Rodziców zorganizowano w dniu 25 maja w wynajętej hali sportowej przy ZSO im. M. Curie-Skłodowskiej, gdzie licznie przybyli zaproszeni goście. Po powitaniu oraz złożeniu życzeń przez dyrektorkę przedszkola wszystkie dzieci wspólnie zaśpiewały piękną piosenkę o rodzinie. W dalszej części programu dzieci prezentowały przygotowane w grupach wiersze i piosenki podkreślające urok tego święta. Odważnie recytowały wiersze, śpiewały i tańczyły dzieci z grup najmłodszych. Miłe przeżycia wzbudziły występy dzieci starszych oraz prezentacja tańców współczesnych w wykonaniu grupy prowadzonej przez instruktora tańca. Na koniec dzieci wręczyły rodzicom pamiątkowe upominki wykonane podczas zajęć w przedszkolu.

„Wizyta Przedszkolaków w Ośrodku Zdrowia u Pani Stomatolog"


Dzieci z gr. „Stokrotki” miały możliwość zwiedzenia gabinetu stomatologicznego, siedzenia na fotelu zabiegowym, oglądały przyrządy do leczenia zębów. Zadawały nurtujące ich pytania dotyczące leczenia i pielęgnacji jamy ustnej, na które pani doktor cierpliwie odpowiadała. Ta wizyta pomogła małym pacjentom pokonać barierę lękową Przedszkolaki podziękowały za wizytą piosenką i pięknym dyplomem, a w zamian otrzymały prezenciki (baloniki, malowanki, naklejki i książeczki). Czerwiec 2012

„DZIEŃ DZIECKA 2012"


W ramach obchodów Dnia Dziecka, przedszkolaki zostały zaproszone w dniu 31.05.2012 r. do Miejskiego Ośrodka Kultury na Zamku w Suchej Beskidzkiej na bajkę pt.: „Były sobie Krasnoludki”. W związku z tym, że na miejsce należało dotrzeć pieszo, udział wzięły grupy starsze tj. „Stokrotki”, „Misie”, „Kubusie” i „Jeżyki”. Bajka zawierała treści wychowawcze, uwzględniające używanie czarodziejskich słów – „proszę, przepraszam, dziękuję”. Dzieci podczas spektaklu brały czynny udział w jego tworzeniu; były aktorami i śpiewały. Natomiast sam Dzień Dziecka w naszym Przedszkolu rozpoczęło przywitanie wszystkich Przedszkolaków przez postacie bajkowe – Myszkę Miki i Kubusia Puchatka. Następnie dzieci były bawione przez firmę AKSON, przy udziale muzyki i różnych kolorowych rekwizytów. Do organizowania zabaw naszym przedszkolakom i uatrakcyjnienia tego dnia zgłosiło się również grono wolontariuszy z internatu przy Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej pod opieką Pani mgr B. Jurzak. Młodzież przedstawiła bajkę pt.: „Dzień Dziecka w leśnej krainie” oraz wspólnie bawiła się z dziećmi.

„Strażacy w Przedszkolu"


Spotkania przedszkolaków z przedstawicielami różnych instytucji lokalnych są okazją do kształtowania dziecięcej wiedzy związanej z przynależnością do miejsca zamieszkania. Dzięki takim spotkaniom dzieci mają okazję poznać bliżej zawody mieszkańców naszego miasta oraz role społeczne pełnione przez obywateli dla społeczeństwa. Istotną zaletą tych spotkań jest ich wartość profilaktyczna, związana z przestrzeganiem określonych zasad. Wszyscy uczestnicy zastosowali się do zasad ewakuacji przypomnianych kilka dni wcześniej. Po odwołaniu próbnego alarmu wszyscy wrócili do budynku, gdzie odbyło się spotkanie, podczas którego strażacy wspólnie ze starszymi dziećmi przypomnieli zasady związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Zwrócili uwagę na skutki zabaw zapałkami i środkami łatwopalnymi, niebezpieczeństwo związane z wypalaniem traw i paleniem ognisk w miejscach niedozwolonych. Przypomnieli także numery alarmowe do straży oraz sposób informowania o zaistniałych pożarach. W ramach podziękowania za spotkanie dzieci wręczyły strażakom pamiątkową laurkę. Natomiast po spotkaniu w przedszkolu strażacy zaprosili dzieci do obejrzenia wozów strażackich wraz z ich wyposażeniem. Zainteresowanie było ogromne zarówno wśród najmłodszych, jak i najstarszych przedszkolaków.

„Przedszkolaki poznają szkołę"


Wkrótce najstarsze przedszkolaki będą żegnać przedszkole by po wakacjach rozpocząć naukę w I klasie. Będzie to dla dzieci duże wyzwanie i nowe doświadczenie. Dlatego, na zaproszenie otrzymane ze Szkoły Podstawowej nr 2, dzieci 6-letnie z grupy „Jeżyki’ z Miejskiego Przedszkola Samorządowego, w dniu 26 maja 2012 złożyły w tej szkole wizytę. Były bardzo ciekawe i zaintrygowane tym, co je tam czeka. W szkole spotkali się z bardzo serdecznym przyjęciem i wieloma atrakcjami. Pani Jolanta Kubieniec przygotowała z uczniami klasy szóstej przedstawienie o tematyce ekologicznej. Dzieci poznały skutki wyrzucania odpadów w lesie, rozmawiały o segregowaniu śmieci i dbałości o środowisko. Następnie pani Katarzyna Tarsińska zaprosiła dzieci do udziału w zajęciach dydaktycznych, podczas których miały okazję pracować w zespołach, wykazać się umiejętnością uważnego słuchania i spostrzegawczością. Na koniec przedszkolaki odwiedziły w kancelarii panią dyrektor Małgorzatę Peć oraz zwiedziły szkołę. Czas minął niepostrzeżenie i trzeba było wracać do przedszkola. Z rozmów prowadzonych z dziećmi wynikało, że wiele z nich chciałoby uczęszczać do tej szkoły. Trudno się dziwić – atmosfera była wspaniała, panie bardzo sympatyczne i ciekawy program spotkania. Dziękujemy!

„Malowanie konika"


W dniu 27 kwietnia 2012 r. w ramach zajęć dodatkowych dzieci uczestniczyły w warsztatach artystycznych, które prowadzili przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie - Pan Tadeusz Leśniak oraz Pani Małgorzata Wątroba. Pan Tadeusz Leśniak - twórca ludowy, zajmujący się na co dzień rzeźbieniem w drewnie, opowiedział dzieciom o swojej pracy oraz zademonstrował sposób wykonania popularnego ptaszka stryszawskiego. Potem dzieci podzielone na dwie grupy malowały farbami akrylowymi konika wyciętego z drewna. Przystąpiły do pracy z wielkim zaangażowaniem. Praca nie była trudna, ale bardzo twórcza - wyzwalała kreatywność. Po ukończeniu malowania dzieci urządziły wystawkę prac, na której widać bogactwo i różnorodność pomysłów małych artystów.

„Przedszkolaki z wizytą w Bibliotece Pedagogicznej"


Pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Suchej Beskidzkiej zaprosili dzieci z naszego przedszkola na lekcję biblioteczną w rama majowych Dni Oświaty, Książki i Prasy. Przedszkolaki miały okazję zapoznać się z pracą bibliotekarza i miejscem jego pracy, jakim jest biblioteka; poznały różnicę miedzy biblioteką a księgarnią; zobaczyły ogrom książek pięknie ułożonych na półkach i oznaczonych odpowiednimi numerami. Panie z biblioteki, aby umilić czas dzieciom zorganizowały pociąg biblioteczny, czytanie bajek, zabawę w zagadki oraz poczęstunek dla dzieci. Przedszkolaki za miłe spotkanie podziękowały piosenką i kwiatkiem.

„Przygód Kilka Koralika Mirka"


W dniu 1 maja 2012 Małopolska Organizacja Turystyczna rozpoczyna realizację projektu pod nazwą „ Bajkowa Małopolska” Projekt skierowany jest do najstarszych grup przedszkolnych znajdujących się w 19 powiatach Małopolski. W ramach projektu zostanie wydana bajka pod tytułem „Przygód Kilka Koralika Mirka” oraz wykonana prezentacja multimedialna, która stanowi uzupełnienie tekstu bajki. Mirek Korali, bajkowy bohater książki to 7 letni chłopczyk zwiedzający każdy z 19 powiatów Małopolski oraz Kraków, Tarnów i Nowy Sącz. W każdym z powiatów i miast chłopczyk zwiedza najciekawsze miejsca, a przewodnikiem jest postać historyczna lub współczesna związana z miejscem w którym znajduje się aktualnie Mirek. Pracownicy MOT będą odwiedzać przedszkola i prezentować bajkę w formie czytanej, a wraz z nią wyświetlać prezentacje multimedialną. Wydanie bajki związane jest z chęcią pokazania dzieciom ciekawych miejsc w naszym regionie, a dodatkowo promocję walorów turystycznych Małopolski wśród dzieci, jak również kształtowanie nawyków podróżowania, zwłaszcza po województwie, w którym się mieszka. Projekt będzie realizowany do listopada 2012.

„Sprzątanie Miasta 2012"


Przedszkolaki z naszego przedszkola brały udział w sprzątaniu miasta pod hasłem: "Wiosenna akcja sprzątania miasta". Dzieci starsze z naszego przedszkola chętnie brały udział w akcji porządkowania naszego ogrodu zabaw, zieleńców przed przedszkolem oraz za ogrodzeniem przedszkola. Nauczycielki w starszych grupach odpowiednio przygotowały dzieci do tej akcji – pogadanki, wiersze, zagadnienia, opowiadania itp. Grupy starsze oraz obsługa zaopatrzone były w ochronne rękawiczki. Pan Rysiu przenosił pełne i ciężkie worki odpadów na wyznaczone miejsce. Przedszkolaki były świadome, że akcja w jakiej biorą udział ma na celu oczyszczenie najbliższego otoczenia w jakim codziennie spędzają mile czas.

„WIZYTA STRAŻY MIEJSKIEJ"


Do naszego przedszkola w dniu 19 kwietnia 2012r. z wizytą przyszli pracownicy Straży Miejskiej z Suchej Beskidzkiej. Celem wizyty było zapoznanie dzieci z trudną i odpowiedzialną pracą funkcjonariuszy. Przedszkolaki z zainteresowaniem oglądały mundury pracowników straży i słuchały pogadanki na temat bezpiecznego poruszania się po ulicy, zachowania podczas ataku psa, zasad bezpieczeństwa podczas jazdy rowerem, rolkami itp. Został również poruszony duży problem naszego miasta jakim są bezdomne psy. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały funkcjonariuszy, a następnie zadawały pytania, na które otrzymywały wyczerpujące odpowiedzi. W podziękowaniu za wizytę przedszkolaki zaśpiewały piosenkę i wręczyły laurkę.

„Z wizytą w Gabinecie Weterynaryjnym „Arka” "


W dniu 12 kwietnia dzieci z naszego przedszkola, z grupy 3-4 latków „Biedronek”, były na wycieczce w Gabinecie Weterynaryjnym „Arka”. Lekarz weterynarii, pani Weronika Kudzia, opowiedziała dzieciom o swojej pracy oraz zapoznała je z gabinetem. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób weterynarz pomaga chorym zwierzętom oraz w jaki sposób można zapobiegać ich chorobom, poznały narzędzia medyczne potrzebne do ich badania i leczenia. Przedszkolaki miały możliwość bezpośrednio obserwować pracę pani weterynarz- uczestniczyły w szczepieniu psa, które było poprzedzone dokładnym zbadaniem jego stanu zdrowia. Pani doktor przeprowadziła wszystkie niezbędne badania poprzedzające zaszczepienie: obejrzała gardło, zęby, uszy, posłuchała bicia serca, zmierzyła temperaturę. Dzieci mono trzymały kciuki, aby piesek nie cierpiał podczas zabiegu. Jednak okazał się, ku radości wszystkich, bardzo dzielnym i odważnym pacjentem. Wycieczka wzbogaciła wiedzę dzieci o otaczającym świecie, poznały kolejną instytucję w mieście, tym razem świadczącą usługi wyjątkowej grupie ludzi, która kocha i szanuje zwierzęta.

„Marzec pełen wrażeń"


Dzieci uczęszczające do Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Suchej Beskidzkiej nie powinny narzekać na nudę, brak ciekawych zajęć w trakcie pobytu w placówce. Dyrekcja oraz pracownicy przedszkola dokładają wszelkich starań, aby wypełnić dzieciom czas pobytu różnymi atrakcjami., które nie tylko bawią, ale i uczą naszych podopiecznych. Duży nacisk w przedszkolu kładzie się na edukację ekologiczną dzieci. Przykładem może być realizowany w grupach starszych temat kompleksowy: „Co tak dymi?” w ramach Programu przedszkolnej edukacji antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas” . Temat realizowano przy współpracy ze Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w naszym mieście, która była jego koordynatorem. Przedszkolacy w trakcie spacerów czy wycieczek, obserwując środowisko zauważali unoszące się nad miastem dymy i ustalali ich źródła, a następnie omawiali ich szkodliwość dla zdrowia. Wspólnie zastanawiali się nad podejmowaniem działań zapobiegających nadmiernemu zadymieniu środowiska. Szczególnie duży nacisk położono na szkodliwość dymu tytoniowego, a tym samym na edukację antytytoniową. Celem tej edukacji jest zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach, lub gdy dorośli palą przy nich tytoń. Potwierdzeniem, że działania edukacyjne w tym kierunku odniosły skutek są piękne plakaty na temat „Co tak dymi?” wykonane przez dzieci. Mając na uwadze ochronę środowiska, kolejna ważna impreza zawarta w przedszkolnym kalendarzu odbyła się pod hasłem ekologii. Coroczne, tradycyjne pożegnanie zimy kończące się wrzuceniem „Marzanny” do rzeki zastąpiono innym sposobem. W tym roku suscy przedszkolacy pożegnali zimę rozbierając ją na części, a te z kolei zgodnie umieszczano w pojemnikach na śmieci odpowiadających kolorem do materiału z jakiego były wykonane. Tym sposobem zwrócono uwagę dzieci na problem jakim jest zanieczyszczanie wód. Po pożegnaniu „zimy – Marzanny” dzieci ruszyły barwnym korowodem na rynek miasta, aby okrzykami oraz śpiewem przywołać utęsknioną wiosnę. Innym, ważnym wydarzeniem dla grupy 5 – 6-latków „Kubusie” była wizyta w Urzędzie Miasta w Suchej Beskidzkiej, której głównym celem było spotkanie z Burmistrzem miasta. Wycieczka odbyła się w ramach realizowanych w przedszkolu treści edukacji regionalnej. Dzieci zaproszone zostały do sali sesyjnej, gdzie dowiedziały się, iż w tym pomieszczeniu podejmowane są ważne decyzje dotyczące naszego miasta. Poznały Burmistrza Suchej Beskidzkiej i aktywnie uczestniczyły w rozmowie dotyczącej sposobu wyboru na to stanowisko jaki i samej jego pracy. Dużą atrakcją dla dzieci okazało się być zwiedzanie gabinetu Burmistrz, gdzie dzieci odkryły „klucz do bram miasta” i z wielkim zainteresowaniem przekazywały go sobie z rąk do rąk. Każdy z przedszkolaków miał również możliwość posiedzieć przez chwilę na fotelu za okazałym biurkiem i poczuć się jak Burmistrz. Dzieci zostały obdarowane przez włodarza słodyczami oraz pamiątkowymi gadżetami, a same podarowały Burmistrzowi własnoręcznie wykonaną pracę plastyczną przedstawiającą herb Suchej Beskidzkiej. Po powrocie, udzielając odpowiedzi na pytanie: jaki jest nasz Burmistrz – odpowiadały: miły, uśmiechnięty, dobry, gościnny i pełne wrażeń opowiadały rodzicom o tej wizycie.

„Wizyta w szkolnej bibliotece"


W odpowiedzi na zaproszenie Dyrekcji oraz Pań bibliotekarek z Zespołu Szkół - Szkoła Podstawowa nr 1 i Gimnazjum im. Jana Pawła II, w dniach 16 i 19 marca 2012 roku, dzieci 5-cio i 6-cioletnie z Miejskiego Przedszkola Samorządowego po raz kolejny odwiedziły szkolną bibliotekę. Celem odwiedzin był udział w lekcji bibliotecznej, połączonej z prezentacją wystawy prac plastycznych, wykonanych przez uczniów szkoły "Janusz Korczak - Prawa dziecka." Podczas spotkania pani Bożena Leśniakiewicz w miły, przystępny sposób uświadamiała dzieciom ich prawa - do zabawy, do wyrażania swoich uczuć i myśli, do szczęścia. Potem dzieci przedstawiały nastroje w lusterku ukazując różne minki: zadowoloną, szczęśliwą, smutną, zdziwioną, ..., taką, jak przybierają w różnych sytuacjach codziennego życia. Chętnych do prezentacji było wiele, a czasu mało ponieważ panie bibliotekarki przygotowały inną atrakcję: oglądanie filmu rysunkowego "Król Maciuś Pierwszy". Na pożegnanie dzieci otrzymały kolorowe baloniki. Podziękowały pamiątkową laurką.

„Teatrzyk "Bocian i żabka" "


W dniu 23. 03. 2012 roku dzieci uczestniczyły w spektaklu "Bocian i żabka", prezentowanym przez teatrzyk Art -Re. Do grona przedszkolaków dołączyły zaproszone dzieci, które w ramach programu adaptacyjnego zostały przyjęte do przedszkola na rok 2012/13 oraz dzieci młodsze, uczęszczające na zajęcia w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Była to historia nieposłusznej Żabusi - Hanusi, która szukając przygód oddaliła się od domu. Zafascynowana spotkaniem przyjaciół oraz wspólną zabawą z Bociankiem, Dzięciołem i Biedronkiem - Leonkiem - zgubiła drogę do domu. Po ogłoszeniu alarmu przez sikorkę rozpoczęły się poszukiwania lekkomyślnej Żabki. Pomagał również jej odwieczny wróg - Bocian. I jak to w bajkach bywa - okazało się, że Bocian, największy wróg Żabki, został jej przyjacielem. Spektakl uświadomił małym widzom konieczność niesienia pomocy młodszym i słabszym oraz uczył posłuszeństwa wobec rodziców.

„Z wizytą w Miejskiej Świetlicy Profilaktycznej"


Nasze przedszkole współpracuje z wieloma instytucjami w mieście, a w szczególności z placówkami oświatowymi. Dzieci z różnych grup kilkakrotnie gościły w Miejskiej Świetlicy Profilaktycznej. Zapoznały się z miejscem, gdzie dzieci z miasta spędzają wolny czas po zajęciach w szkole, odrabiają lekcja oraz rozwijają swoje zainteresowania. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach i zabawach przygotowanych i prowadzonych przez wychowawców świetlicy, nawiązały nowe znajomości a nauczyciele mieli okazję do wymiany własnych doświadczeń zawodowych. Całość spotkania uwieńczył każdorazowo wspólny poczęstunek oraz pamiątkowe zdjęcia. Tego rodzaju spotkania przynoszą dzieciom wiele radości, są okazją do realizacji celów poznawczych, wychowawczych oraz wyrabiania kompetencji społecznych.

„Akcja Charytatywna na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Psów w Nowym Targu"


W naszym przedszkolu w dniach od 16.01-02.02.2012r. została przeprowadzona akcja „ Miska dla schroniska i ciepły kocyk Azorkowi ”. Wydarzenie zostało szczegółowo omówione z przedstawicielem schroniska w Nowym Targu. Ten właśnie obiekt został wybrany przez nasze Przedszkole, ponieważ ( jak dowiedziała się prowadząca akcję) trafiają tam bezdomne zwierzęta przywożone na polecenie Straży Miejskiej, Gminnej i Policji również z terenów Suchej Beskidzkiej. Na początku prowadzonej akcji w każdej grupie wiekowej zostały przeprowadzone zajęcia uświadamiające Przedszkolaków o problemie bezdomnych zwierząt w całej Polsce, jak również i w naszym mieście. Po wprowadzeniu dzieci w temat została zorganizowana zbiórka misek dla psów, oraz koców , które będą służyć pupilom. W efekcie dostarczono 9 sztuk misek i 15 sztuk koców. Taka ilość uzyskanych darów zaskoczyła organizatorów, tym bardziej , iż jak na tak dużą placówkę odzew powinien być nieco większy.

„Konkurs kolęd"


W dniu 26. 01. 2012 roku dzieci z Miejskiego Przedszkola Samorządowego wzięły udział w konkursie kolęd i pastorałek, który odbył się w Niepublicznym Przedszkolu „Bajkowe Ranczo”. W przygotowaniu do konkursu aktywnie uczestniczyli rodzice i nauczyciele. Ogółem w konkursie uczestniczyło 19 dzieci z suskich zerówek w dwóch kategoriach: soliści i duety. Nasze przedszkole reprezentowało 6 dzieci z grup starszych (5- i 6-latków). Wszystkie dzieci pięknie zaśpiewały i otrzymały dyplomy i nagrody, zaś szczególnie wyróżniono dwie uczestniczki z naszego przedszkola:

 • I miejsce – Marysia Jania (gr. 6- latków)
 • II miejsce – Inez Sperling (gr. 5-6-latków)

„Zimowe zabawy"


Zima to czas najbardziej oczekiwany i zarazem ulubiony przez dzieci, a szczególnie, gdy za oknami pada śnieg. W tym roku zjawiła się dopiero w styczniu, ale dała się we znaki wszystkim z powodu ogromnych mrozów i obfitych opadów śniegu, które ograniczały wyjścia na świeże powietrze. Były i takie dni, które sprawiły dzieciom wiele radości. Zaopatrzone w ślizgacze i kombinezony mogły zjeżdżać z górki - nasypu obok boiska, lepiły bałwana, chodziły na spacery.

„Dbamy o przyrodę – zbieramy makulaturę!"


Rzeczywistość dnia codziennego każdego z nas zmusza do zwracania uwagi na przyrodę, na jej prawa i potrzeby. Dlatego kształtowanie świadomości ekologicznej i opiekuńczej postawy wobec przyrody powinno odbywać się od najwcześniejszych lat życia dziecka, a działania nauczycieli i rodziców już od wieku przedszkolnego są szansą kształtowania przyjaznych naturze postaw. Mając na uwadze ważne zadania edukacji ekologicznej Miejskie Przedszkole Samorządowe w Suchej Beskidzkiej już od kilku lat bierze czynny udział w zbiórce makulatury. W tym roku szkolnym pierwszy etap akcji (drugi etap planowany jest wiosną) mającej na celu zbiórkę makulatury został zorganizowany w miesiącach listopadzie i grudniu. W zbiórkę tegoż surowca wtórnego czynnie włączyli się rodzice naszych przedszkolaków, którzy pomagali dzieciom gromadzić makulaturę, a następnie dostarczyli ją do przedszkola. W akcji zbiórki makulatury brało udział 32 dzieci. Zgromadzono 3 089 kg makulatury, która została odebrana przez Firmę KART – PAK z Makowa Podhalańskiego. Za pozyskane fundusze (463.35 zł) zakupiono nagrody dla 32 dzieci. Gratulujemy nagrodzonym dzieciom i zachęcamy do zbiórki makulatury, która odbędzie się już wiosną.

„Bal karnawałowy"


Bal karnawałowy jest dla dzieci imprezą oczekiwaną i bardzo lubianą. Wszystkim dzieciom dostarcza niezapomnianych przeżyć. O tym pamiętają organizatorzy balu w naszym przedszkolu starając się uatrakcyjnić ten dzień, a atrakcji było wiele. W dniu 1 lutego 2012 roku już od wejścia do budynku o imprezie przypominała wesoła muzyka oraz kolorowo udekorowane korytarze. Na bal zaproszono wodzireja (z firmy Foto Gama), który w przebraniu za krasnala prowadził wesołe zabawy przy muzyce. Dzieci również przebrane w ciekawe stroje, przygotowane przez rodziców, dobrze się bawiły, brały udział w licznych konkursach z nagrodami, pozowały do zdjęć. Inną atrakcją balu były zabawy cyrkowe (z firmą Akson). Animatorzy w strojach klownów dali pokaz sztuczek cyrkowych: żonglowanie piłeczkami, poi, maczugami, zaprosili również dzieci do rzucania piłeczkami przez obręcze większe i mniejsze. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyło się modelowanie balonów. Absolutnym hitem był pokaz mega-baniek mydlanych, przy których uciechy było wiele, a szczególnie podczas rozbijania. Atrakcją dla dzieci było także malowanie buziek w wykonaniu uczennic wolontariatu z ZS im W. Witosa, pod opieką pani Bogusławy Jurzak. Przy każdym ze stanowisk do malowania było tłoczno – dzieci wymyślały różne znaczki, które były malowane na ich buziach, a nawet i rękach. Niektóre podchodziły do malowania po kilka razy i każde było zadowolone. Nie zabrakło także poczęstunku, zakupionego z funduszu Rady Rodziców– ciastka, soczki oraz owoce dodały wszystkim energii do aktywnego spędzenia tak miłego dnia. Dzieci były bardzo zadowolone i szczęśliwe. Zapytane, co najbardziej im się podobało odpowiadały: Zuzia M.(5l): „Mi się podobało, kiedy były te wielkie bańki“. Wojtuś S. (5l): „Bańki, jak pan puszczał i my je rozbijaliśmy”. Klaudia G. (5l): „A mnie się podobały tańce z tym panem”. Piotruś L. (5l): „Fajne było, jak pan pokazywał, jak się żongluje”.

„Wspomnienia z „Dnia Seniora”


W suskim przedszkolu odbyły się uroczystości związane z „Dniem babci i dziadka” Nie sposób opisywać atrakcji przygotowanych przez dzieci i nauczycieli oraz rodziców. Wyrażą to opinie naszych dostojnych gości: „ Nasze 5,6-latki zagrały swoje role wspaniale, dostarczając nam – Babciom i Dziadkom wielu pozytywnych emocji i niezapomnianych chwil. Ze wzruszeniem przyjęliśmy życzenia … . Dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami, a Panie przedszkolanki mogły poczuć się dumne ze swojej wspaniałej, pedagogicznej pracy. Dziękujemy!” Dziadkowie Martusi i Michałka K. „Bardzo miłe spotkanie w gronie babć i dziadków...dzieci wykazały się swoim talentem.” „wspaniała, solidna praca przedszkolanek a także współpraca dzieci oraz ich zdolności”.

„Bliskie spotkania z nadleśnictwem”


W dniu 19.01.2012r. Dzieci spotkały się z leśnikiem. Wspólnie rozwiązywano zagadki o treści przyrodniczej, śpiewano piosenki oraz recytowano wiersze. Dużą radość sprawiła dzieciom zabawa naśladowcza „W leśniczówce za lasem”. Przedszkolaki słuchały i oglądały prezentację przygotowaną przez pracownika nadleśnictwa na temat pracy nadleśnictwa, zwierząt i lasu, podziwiały rekwizyty a na koniec podziękowały gościowi wręczając pamiątkę spotkania.

„Spotkanie wigilijne”


W dniu 22.12.211r. W naszym przedszkolu zorganizowane zostało „spotkanie wigilijne, w którym uczestniczyły wszystkie dzieci, pracownicy oraz uczennice ZS im Witosa, by wzbogacić uroczystość śpiewem kolęd i pastorałek. Wprowadzeniem do tego niezwykłego spotkania było powitanie wszystkich uczestników przez dyrektora oraz „jasełka na wesoło” wykonane przez grupę 5,6-latków. Potem odbyło się składanie wzruszających życzeń świątecznych, które stały się sposobnością do podziękowania pracownikom za dotychczasową współpracę. Pracownicy otrzymali „Świąteczne upominki z suszonymi owocami” a dzieci otrzymały słodycze. Świąteczną i niepowtarzalną atmosferę odczuli wszyscy i z pewnością zanieśli ja do domu na czas ostatnich przygotowań w gronie rodzinnym.

„Mikołaje kontra Anioły”


To następny pomysł na zintegrowanie środowiska. W ramach tej akcji wspólnie z dziećmi i rodzicami komponowaliśmy wystawę aniołów i mikołajów, które stały się niezwykle atrakcyjną dekoracja przedszkola w okresie świątecznym. Dziękujemy wszystkim rodzicom i osobom które włączyły się w ten niezwykły wewnętrzny konkurs.

„Przedszkolne spotkania świąteczne”


Grudzień to miesiąc spotkań i klimatów świątecznych. W wielu grupach odbyły się spotkania z rodzicami. Podczas nich dzieci i rodzice wprowadzani byli w radosną, świąteczna atmosferę, wykonywały prace plastyczne o tematyce świątecznej, poznawały tradycje polskie, wspólnie śpiewały kolędy. Spotkania przyniosły wiele radości i pozytywnych przeżyć wszystkim uczestnikom.

Wizyty przedszkolaków w „Krakowskiej Fabryce Bombek”


Przedszkolaki odwiedziły zakład produkcyjny bombek świątecznych, było to interesujące wprowadzenie maluchów w atmosferę Świat Bożego Narodzenia”. Najbardziej podobało się dzieciom to, że samodzielnie mogły wykonać bombkę dla swoich bliskich. Brokaty i niezwykłe kolory farb przyciągnęły uwagę i dorosłych i dzieci a także stanowiły inspirację do pracy. To niezwykle atrakcyjna wycieczka dla dzieci.

„Mikołaj w przedszkolu”


W dniu 5.12.2011r. Mikołaj odwiedził dzieci w przedszkolu. Przybycie tak ważnego gościa poprzedziła wizyta aniołka i diabełka. Zadaniem ich było doręczenie dzieciom listu od św. mikołaja, który zawierał zadania dla poszczególnych grup. Po wykonaniu wszystkich zadań dzieci czekały na sygnał z pozytywki. Po usłyszeniu melodii wyruszyły na poszukiwanie Mikołaja , tropiąc go po śladach. Mikołaj czekał na dzieci w sali wypełnionej po sufit prezentami. Przygotował dla każdego piękny podarek. Na koniec wizyty Mikołaj wraz z aniołkiem i diabełkiem odwiedzili dzieci w salach, gdzie oglądali wykonane zadania. Pochwalił dzieci za pracę i obiecał wstapic do przedszkola w następnnym roku. Ponownie w dniach 6 i 8.12.2011r. Mikołaj zawitał do przedszkola. Zaprosiliśmy w tym roku dzieci ze środowiska, by zachęcić rodziców do zapisania dziecka do przedszkola. Zaproszonymi gośćmi byli również rodzice wraz z dziećmi korzystające z porad Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej. Rodzice nie kryli zadowolenia z tego pomysłu , wyrazili wielką wdzięczność za organizację imprezy. W spotkaniach brali udział uczestnicy wolontariatu pod kierunkiem Pani B. Jurzak. Było wiele zabaw i atrakcji. Uczestnicy oglądali przedstawienie oraz film o Mikołaju na dużym ekranie.

„Andrzejki z rodzicami”


Na spotkanie tłumnie przybyli zaproszeni rodzice z grupy najstarszej. Świetna zabawa i wróżby wywołały radość u młodszych i starszych uczestników spotkania. Nie obyło się bez lania wosku i odczytywania wróżb. Nastrój chwili podkreślały wykonane wspólnie z rodzicami barwne lampioniki, które po wyłączeniu światła stanowiły nie lada atrakcję. Po raz pierwszy w tym roku zorganizowano otwarte zajęcia andrzejkowe dla dzieci i rodziców.

„Pogotowie psychologiczne”


W przedszkolu funkcjonuje też tzw. „Pogotowie psychologiczne dla rodziców i nauczycieli. W ramach tej inicjatywy będzie możliwa konsultacja z dyżurującym w przedszkolu psychologiem / patrz organizacja pracy przedszkola.

„Współpracujemy z biblioteką”


Od listopada ruszyła realizacja „Planu współpracy z biblioteką”, nawiązującego do tematyki wartości społecznych. Plan ten realizujemy angażując nauczycieli – emerytów, osoby samotne, członków rodziny, a także młodzież szkolna w ramach wolontariatu, co zdecydowanie pogłębia wartość przekazywanych treści. Atrakcję też stanowi pomysł, aby maluszkom w odbiorze tekstów pomagały postacie „Kubusia” i „Mini” - przebrane osoby.

„Nowe metody pracy z dziećmi”


Odkrywamy wciąż nowe metody pracy starając się o wyzwolenie twórczej aktywności u naszych wychowanków. W połowie października uczestniczyliśmy w warsztatach szkoleniowych „Pedagogika cyrku” oraz „Rozwijanie umiejętności społecznych i emocjonalnych u dzieci”. W jednych z tych form brali udział wszyscy pracownicy oraz nauczyciele emeryci. Już teraz dysponujemy nakładkami na krzesełka spełniającymi mobilizację dla dzieci na zasadzie „Królowania”, w najbliższym czasie wyposażymy dzieci w rekwizyty niezbędne do tzw. „gniazdowania”

Impreza integracyjna „Poznajmy się”


W naszym przedszkolu w dniu 17.10.2011r. Miało miejsce niecodzienne i doniosłe wydarzenie – impreza integracyjna „Poznajmy się”. Dała ona możliwości wzajemnego poznania się rodziców, nauczycieli oraz całego personelu przedszkola. Atrakcyjność imprezy podkreślała piękna, jesienna aura, bufet z rumiana kiełbaską, pieczone ziemniaczki oraz loteria fantowa. Najwięcej wzruszeń wywołało uroczyste przyjęcie nowych przedszkolaków, którzy w tym dniu otrzymali pasowanie, , upominki a na koniec dumnie przeszli uliczka oklasków. Atrakcję dla dzieci stanowił „magiczny ogromny ołówek, którym Pani dyrektor pasowała ich na pełnoprawnych przedszkolaków.

„Wie to Iwonka i Krzyś,że święto w przedszkolu jest dziś”


W dniu 14.10.2011r. Wspólnie z zaproszonymi emerytowanymi nauczycielami pracującymi w przedszkolu świętowaliśmy „Dzień Nauczyciela” . Dzień ten był bardzo wzruszający. Słuchaliśmy piosenek i wierszy przygotowanych przez naszych wspaniałych wychowanków. Dużą atrakcję stanowił „Koncert życzeń” oraz taniec dzieci. Szczególnie wzruszone były Panie emerytki zaproszone do przedszkola, które wyraziły wdzięczność za pamięć i tak niezwykłą niespodziankę. Panie te zaprosiliśmy do udziału w realizacji „Planu czytelniczego”, niektóre z nich z chęcią wyraziły zgodę na czytanie dzieciom bajek w przedszkolu.

„Wizyta stomatologa”


W dniu 25 09.2011r. W ramach trwającej od kilku lat współpracy z Miejska Przychodnią zdrowia dzieci 5 i 6 -letnie uczestniczyły w profilaktycznych badaniach stomatologicznych. Badania odbywały się w salach przedszkolnych bez stresu i obaw przed fotelem dentystycznym.

„W poszukiwaniu złotej Jesieni”


Tak 5-latki z grupy”Misie odczuwały wielozmysłowo piękno jesiennej przyrody. Obcując z natura budowały więź emocjonalna ze środowiskiem przyrodniczym, co jest niezmiernie ważne w kształtowaniu postaw ekologicznych. Dzieci poznały piękny zakatek naszego miasta , jakim jest park. Miały okazje wychwycić różnice między parkiem a lasem. Na fotografiach widoczne są już pierwsze przyjaźnie zawierane w przedszkolu. Ten dzień pełen wrażeń dostarczył dzieciom bogatych doświadczeń i przez to pozostanie na dłużej w nich pamięci.

„Spotkanie z Policjantem”


Jak co roku w dniu 29.09.2011r. Dzieciaki spotkały się z funkcjonariuszami Policji. Duże wrażenie wywarły na dzieciach mundury policjantów oraz lizak i wóz policyjny. Dzieci zdobyły wiele wiadomości na temat bezpiecznego poruszania się po ulicy. Dowiedziały się, jakie są zasady przechodzenia przez ulicę, którą strona drogi należy chodzić oraz jaka rolę pełnią światełka odblaskowe na ubraniach, butach i plecakach.

„Lekcje muzealne przedszkolaków”


Nasze przedszkolaki odwiedziły Kraków, by uczestniczyć w lekcjach muzealnych na Wawelu. Można by pomyśleć, że termin „lekcja muzealna” to termin zbyt poważnie brzmiący dla dzieci w wieku przedszkolnym, jednak uczestnicy wycieczki przekonali się, że tak nie jest.. W trakcie zwiedzania osoba oprowadzająca dzieci po komnatach potrafiła w bardzo przekonujący i przystępny sposób na podstawie legend związanych z zamkiem zapoznać dzieci z niektórymi faktami historycznymi tego miejsca. Dzieci przez cały czas czynnie brały udział w zajęciach. Miały możliwość wykazania się znajomością krakowskich legend,wypowiadania się na ich temat, rysowania a nawet przeliczania smoków ukrytych w komnatach. Z relacji dzieci wynikało,że najbardziej zainteresowała je postać smoka, więc nie obyło się bez odwiedzin smoczej jamy. Z dreszczykiem emocji przeplatanych z ciekawością pokonywały grupowo niezliczoną ilość krętych schodów, aby w końcu nad Wisłą napotkać ziejącego ogniem potwora. Wycieczki oprócz lekcji muzealnych okazały się być dla naszych przedszkolaków również lekcjami samodzielności, wytrwałości i odwagi.

Udział przedszkolaków w akcji „Sprzątanie świata” -„Lasy to życie – chrońmy je”


W dniu 15 września 2011r. Dzieci brały udział wraz z nauczycielami oraz pracownikami obsługi w wyżej wymienionej akcji. Jak co roku sprzątały teren znajdujący się w pobliżu przedszkola. Trudno uwierzyć, że na terenie o który dbamy na co dzień, dzieci zebrały aż pięć worków śmieci. Cieszy nas ,że ilość zgromadzonych odpadów z roku na rok zmniejsza się. Na co dzień dzieci uczą się zachowań proekologicznych w różnych formach i wymiarach, między innymi segregują śmieci, zbierają makulaturę i gromadzą zużyte baterie. Cieszy nas ogromnie wzrost świadomości jaki obserwujemy u naszych wychowanków.

Projekt i wykonanie: Beziworld.eu & Bohomaz Kontynuacja projektu: Uczniowie ZS im. W.Goetla