24.05 – Dzień Ślimaka

24 maja to wyjątkowy dzień w roku dla ślimaków. Obchodzą one wówczas swoje święto.

Ślimaki kojarzą się nam raczej negatywnie, z racji szkód, jakie często wyrządzają w ogrodzie. Jednak  mają one grono swoich fanów, którzy polubili je z innych powodów. Nie od dziś wiadomo, że ślimaki są francuskim przysmakiem, a ich śluz jest wykorzystywany w produkcji kosmetyków.

Dzisiaj zatem grupa Misie miała okazję poobserwować żywe okazy ślimaków, zapoznać się z ich zwyczajami, wyglądem, sposobem rozmnażania.   Dzieci dowiedziały się także, że nie wszystkie gatunki ślimaków są roślinożerne i nie wszystkie noszą swój domek na grzbiecie.

W zajęciach pomocny był wiersz Wandy Chotomskiej a także zabawa ruchowo-naśladowcza. Każdy przedszkolak zwijał też własnego ślimaka z gazety i  kartonu.

Na zakończenie zajęć przeszliśmy do ogrodu, gdzie wypuściliśmy małe ślimaczki na trawę.

Zajęcia realizowane w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Kreatywnych Dni Nietypowych.

Brygida S.