ABC Ekonomii…i ćwiczenia z logicznego myślenia

W dniu 27.05.2024r. w Miejskim Przedszkolu Samorządowym w grupie „Pszczółki” gościliśmy wolontariusza, pracownika ING Banku Śląskiego, który przyjechał do nas z Katowic, aby przeprowadzić prelekcję na temat finansów i ekonomii. Wizyta rozpoczęła się od usystematyzowania wiedzy na temat środków płatniczych dawniej i dziś, roli pieniądza w życiu dzieci oraz dorosłych. Przedszkolaki bardzo chętnie odpowiadały na pytania wolontariusza, który był pod wielki wrażeniem znajomości tematu przez dzieci, a także umiejętności matematycznych – liczenia, porównywania wartości, dodawania, odejmowania itp. Dzieci wysłuchały bajki o Zosi i Maksie – fragment książki „ABC Ekonomii”,  którą otrzymały w prezencie, aby mogły kontynuować dalsze zgłębianie tajników ekonomii z rodzicami w domu. W trakcie zajęć wychowankowie przedszkola ćwiczyli dużą motorykę biorąc udział w zabawie ruchowej, doskonalili małą motorykę i ćwiczenie logicznego myślenia wypełniając karty pracy, projektowali swoje własne karty płatnicze, a także grupowali środki płatnicze na wykorzystywane dawniej i dziś.

Zajęcia były prowadzone zgodnie z Podstawą Programową obowiązującą w przedszkolu.

Na podsumowanie spotkania zostały utrwalone poznane pojęcia: bank, banknot, moneta, waluta, bankomat, karta płatnicza itp. Dzieci zostały zachęcone do posługiwania się pieniążkami podczas zabaw tematycznych „w sklep”, „w kawiarnię”, „w restaurację”…

Maria O.