Projekt „Akademia Wesołego Ryjka”

Program „Akademia Wesołego Ryjka” został zrealizowany w okresie wakacyjnym w 2023r.

W programie uczestniczyły wszystkie grupy. Zadania były realizowane z dostosowaniem do możliwości dzieci. Najważniejszym celem programu było zainteresowanie czytaniem, pobudzenie wyobraźni dzieci i rozwijanie aktywności artystycznej.

„Wesoły Ryjek” to pełna uroku i humoru seria książeczek o perypetiach niezwyczajnego bohatera. Niezwyczajnego choćby z powodu imienia, ale także i tego, co mu się przydarza. Wesoły Ryjek (wraz z mamą, tatą i żółwiem przytulanką) odkrywa świat i dowiaduje się wielu ciekawych rzeczy. Dzieci wysłuchały wielu wybranych fragmentów opowiadań z serii książek W. Widłaka. Na początku wakacji każda grupa zapoznała się z bohaterem książki dzięki fragmentowi „To ja, to ty”, gdzie każdy mógł wyrazić plastycznie jak wyobraża sobie Wesołego Ryjka. Nauczyciel wraz z dziećmi wybrali również inne książki m.in. „Plastelina”, dzięki któremu dzieci odkryły, że świat różni się dla wszystkich. Wysłuchały fragmentu książki „Dinozaury” oraz wykonały własne sylwety dinozaurów. Dzieci prowadziły różne obserwacje przyrodnicze w ramach wyzwań Wesołego Ryjka: obserwacja chmur i określanie ich kształtów, obserwacje życia małych owadów mieszkających w ogródku przedszkolnym. Stworzyły bardzo dużo prac plastycznych różnymi metodami, m.in. wydzierane chmury, prace przestrzenne: świnki, kwiaty imieninowe dla mamy Wesołego Ryjka (fragment ”Robimy prezenty”), łódeczki papierowe (fragment „Podróż w nieznane”). W ramach programu odbyły się różne ćwiczenia gimnastyczne z Wesołym Ryjkiem. Dzieci pokonały tory przeszkód, ćwiczenia na równowagę ciała oraz zabawy tropiące inspirowane fragmentem książki „Bizony”. Zdobyły sprawność Super Indianina.

Projekt okazał się ciekawą formą spędzania wakacji i zachęcił dzieci do sięgania po książki. Nauczył współpracy w grupie, skutecznego komunikowania się i dokonywania samooceny podczas prezentowania efektów swojej pracy.

Przeczytaj także
Przedszkole

Zapraszamy do kontaktu

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania oraz doradzimy w procesie rekrutacji.