W rytmie serca

11.03.2024 r. gościliśmy w przedszkolu niezwykłego człowieka, który przedstawił nam się jako Arci. Jego pełne imię i nazwisko brzmi Artashes Baroyan, a to dlatego, że pochodzi z Armenii. Arci świetnie mówi po polsku, ponieważ od prawie 30 lat mieszka w naszym pięknym kraju.
Ponadto śpiewa, gra, komponuje, wydaje płyty, koncertuje a także edukuje dzieci i młodzieżw zakresie gry na bębnach.

Arci przywiózł do naszego przedszkola ponad 20 różnych bębnów, na których mogły grać kolejno dzieci ze wszystkich grup.  Bębny to najstarsze instrumenty muzyczne wytworzone i używane przez człowieka. Fenomen rytmu wyrażany
w grze na bębnach dotyczy zarówno sfery fizycznej jak i duchowej, ponieważ uderzanie rękami w bęben pozwala wyładować złość, frustracje, negatywne emocje, a tym samym odpocząć, odprężyć się, otworzyć na słuchanie siebie i innych. Co więcej sama gra -naśladowanie, odtwarzanie usłyszanych rytmów wzmacnia koncentrację, rozwija kreatywność i wrażliwość muzyczną, dostarcza wspaniałych doznań estetycznych.

Przedszkolaki aktywnie uczestnicząc w warsztatach mogły odtwarzać rytmy pokazane przez instruktora, ale również miały możliwość wymyślenia i zaprezentowania własnego rytmu. Dzieci dowiedziały się, że bębny pochodzą z Afryki, są zbudowane z drewna i koziej skóry oraz że można się przy nich fantastycznie bawić. Można nawet zagrać „Sto lat” ! Zachwycone młodsze i starsze przedszkolaki bawiły się rytmem, tempem gry, natężeniem dźwięku.

A kto ma kłopoty ze spaniem, ten może skorzystać z tank druma, ciekawego instrumentu przypominającego kształtem latający spodek. Wystarczy pałeczkami delikatnie w niego uderzać, a wyda z siebie magiczne, delikatne, uspokajające dźwięki.

Rytm płynie w krwi każdego z nas już od dnia narodzin. Pierwsze co każdy z nas usłyszał to rytm bicia serca własnej mamy, dlatego gra na bębnach to najbardziej naturalna rzecz pod słońcem.

Przeczytaj także
Przedszkole

Zapraszamy do kontaktu

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania oraz doradzimy w procesie rekrutacji.