Wiosenne sprzątanie Suchej Beskidzkiej

„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas.”                               Florian Plit

 

Co roku, w pewne jesienne lub wiosenne dni, organizowane są na całym świecie akcje sprzątania śmieci. W Polsce dzieje się to już od 30 lat.
A jak  się zaczęło ?

„Akcja Clean Up The World swój początek wzięła od sprzątania Australii. W 1993 roku jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, rozszerzył ideę Clean Up Australia na cały świat pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. W tym samym roku Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym kraju pod nazwą Sprzątanie świata – Polska. Od 1994 roku w Akcji Sprzątanie świata – Polska łącznie wzięło udział ponad 20 milionów osób. „[1]

Coroczną tradycję sprzątania Suchej Beskidzkiej podtrzymuje Burmistrz Miasta pan Stanisław Lichosyt, zapraszając do udziału w akcji przedszkola i szkoły. A ponieważ szacunku i dbania o przyrodę uczymy się już od najmłodszych lat, dlatego też przedszkolaki
z Miejskiego Przedszkola Samorządowego aktywnie włączyły się w sprzątanie miasta.  Dzieci wyposażone w rękawiczki, worki  i wiedzę na temat segregowania odpadów, szukały i zbierały śmieci w najbliższej okolicy przedszkola, tj. w ogródkach, na chodnikach, deptaku. Wykazywały się przy tym dużą starannością, spostrzegawczością oraz zaangażowaniem.

Zarówno  ogólnopolskie kampanie jak i te lokalne na rzecz sprzątania najbliższego otoczenia to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie „nieśmiecenia”, edukacja na temat odpadów oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na przyrodę.

Bo wielkie zmiany zaczynają się od małych kroków i od lokalnej społeczności!

Brygida S.

 

[1] https://sprzatanieswiata.pl/

Przeczytaj także
Przedszkole

Zapraszamy do kontaktu

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania oraz doradzimy w procesie rekrutacji.